Jump to content

Ποιο ΕΗΕΙΜ????


Recommended Posts

Γεια σας θα ηθελα να προμηθευτω ενα καλυτερο φιλτρο απο αυτο που εχω και επελεξα την eheim.Επειδη ομως ειδα οτι υπαρχουν πολλα μοντελα εχω μπερδευτει.Τι μου προτεινεται λοιπον?????Το ενυδρειο ειναι 120 λιτρων με προοπτικη να παρω και ενα 200 αργοτερα.Μιλαμε παντα για εξωτερικο και ανεξαρτήτος τιμης.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διάλεγα το 2217 :bowdown:

Αν η ροή σου είναι μεγάλη στραγγαλίζεις την εξοδο και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άνετα και για το 200άρι. Άλλωστε να σκεφτούμε και το γεγονός πως γεμάτο με υλικά (βιολογικό όπως το substrat pro που έχω εγώ) η ροή του σε 15 μέρες πέφτει και σταθεροποιείται περίπου στα 700 λτ/ωρα (μετρημένο αυτό και με μανομετρικό 1 μέτρο), οπότε για 200 λτ εγώ το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Για το 120άρι η ροή θα είναι μεγάλη πάντως αν δεν το στραγγαλίσεις. Υπάρχουν πάντως τρόποι να ελαττώσουμε το "ανακάτεμα" που προκαλεί μεγάλο φίλτρο στο ενυδρείο χωρίς να πειράξουμε την ροή/κυκλοφορία του, κι αυτό αν μεγαλώσουμε τη διάμετρο της σωλήνας εξόδου με κάποιο πρόσθετο κομμάτι σωλήνα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διάλεγα το 2217 buttrock.gif

Αν η ροή σου είναι μεγάλη στραγγαλίζεις την εξοδο και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άνετα και για το 200άρι. Άλλωστε να σκεφτούμε και το γεγονός πως γεμάτο με υλικά (βιολογικό όπως το substrat pro που έχω εγώ) η ροή του σε 15 μέρες πέφτει και σταθεροποιείται περίπου στα 700 λτ/ωρα (μετρημένο αυτό και με μανομετρικό 1 μέτρο), οπότε για 200 λτ εγώ το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Για το 120άρι η ροή θα είναι μεγάλη πάντως αν δεν το στραγγαλίσεις. Υπάρχουν πάντως τρόποι να ελαττώσουμε το "ανακάτεμα" που προκαλεί μεγάλο φίλτρο στο ενυδρείο χωρίς να πειράξουμε την ροή/κυκλοφορία του, κι αυτό αν μεγαλώσουμε τη διάμετρο της σωλήνας εξόδου με κάποιο πρόσθετο κομμάτι σωλήνα wink.gif

Nα τον ακους τον δασκαλο.. :bowdown::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

και το 2215..μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Το 2217 φίλε μου. :bowdown::thumbup::D

θα ημουν υπερβολικος δηλαδη με το EHEIM External filter professionel 3e 2076?Το 2017 εχει καδους?

Link to comment
Share on other sites

θα ημουν υπερβολικος δηλαδη με το EHEIM External filter professionel 3e 2076?Το 2017 εχει καδους?

ισως και να ησουν.....

το 2217 ειναι απο τα λεγομενα σκυλια..βεβαια δεν εχει τις ευκολιες οπως το φιλτρο που αναφερεις,και για να φανταστεις το 2217 εχει εναν και μονο ενιαιο χωρο(χωρις το γνωστο και με ευκολια χρησης κουβαδακι..),γι'αυτο βρισκεις ενα μεγαλο καλτσον,και βουρ ολα τα υλικα εκει μεσα.......

Link to comment
Share on other sites

ισως και να ησουν.....

το 2217 ειναι απο τα λεγομενα σκυλια..βεβαια δεν εχει τις ευκολιες οπως το φιλτρο που αναφερεις,και για να φανταστεις το 2217 εχει εναν και μονο ενιαιο χωρο(χωρις το γνωστο και με ευκολια χρησης κουβαδακι..),γι'αυτο βρισκεις ενα μεγαλο καλτσον,και βουρ ολα τα υλικα εκει μεσα.......

ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ EHEIM professionel II 2028

Link to comment
Share on other sites

Αν επιμένεις για ΕΗΕΙΜ τότε θα προτιμούσα είτε το 2026 είτε το 2028 (αντί για το 2217). Να υπάρχει διαφορά τιμής όμως με τις τελευταίες προσφορές είδαμε πολύ καλές τιμές για τα δύο τελευταία. Όσο για την ευκολία χρήσης σε σχέση με το 2217 καμία σχέση (εσωτερικά κάνιστρα σε πολλαπλά διαμεσρίσματα, βανάκια έτοιμα, δείκτης ροής κλπ). Επίσης έρχονται και οι εκδόσεις ΜΕ ΤΑ ΥΛΙΚΑ και μάλιστα subtrate pro κάτι που αποτελεί μεγάλη οικονομία. Τελευταία τιμή για 2028 είχα δει κάτω από 190 ευρώ αν θυμάμαι σωστά. Εννοείται ότι χρησιμοποιώ το 2028 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αν μάλιστα θέλεις κάτι ακόμη μπορείς να πάρεις την έκδοση με τον ενσωματωμένο θερμαντήρα -με ψηφιακή ένδειξη παρακαλώ- (εκδόσεις 2126 ή 2128) κοστίζει βέβαια κάτι παραπάνω (γύρω στα 50 ευρώ επιπλέον). Το 2217 αποτελεί τίμια φτηνή λύση με άψογη ποιότητα κατασκευής απλά για να κάνεις τη δουλειά σου (και με πολύ χώρο για υλικά). Εσύ αποφασίζεις...

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Αν επιμένεις για ΕΗΕΙΜ τότε θα προτιμούσα είτε το 2026 είτε το 2028 (αντί για το 2217). Να υπάρχει διαφορά τιμής όμως με τις τελευταίες προσφορές είδαμε πολύ καλές τιμές για τα δύο τελευταία. Όσο για την ευκολία χρήσης σε σχέση με το 2217 καμία σχέση (εσωτερικά κάνιστρα σε πολλαπλά διαμεσρίσματα, βανάκια έτοιμα, δείκτης ροής κλπ). Επίσης έρχονται και οι εκδόσεις ΜΕ ΤΑ ΥΛΙΚΑ και μάλιστα subtrate pro κάτι που αποτελεί μεγάλη οικονομία. Τελευταία τιμή για 2028 είχα δει κάτω από 190 ευρώ αν θυμάμαι σωστά. Εννοείται ότι χρησιμοποιώ το 2028 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αν μάλιστα θέλεις κάτι ακόμη μπορείς να πάρεις την έκδοση με τον ενσωματωμένο θερμαντήρα -με ψηφιακή ένδειξη παρακαλώ- (εκδόσεις 2126 ή 2128) κοστίζει βέβαια κάτι παραπάνω (γύρω στα 50 ευρώ επιπλέον). Το 2217 αποτελεί τίμια φτηνή λύση με άψογη ποιότητα κατασκευής απλά για να κάνεις τη δουλειά σου (και με πολύ χώρο για υλικά). Εσύ αποφασίζεις...

Φιλικά

Ανδρέας

ΤΟ 2028 ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ....ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΣΕΤ ΜΕ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΤΟΥ ΜΕΣΑ 200 ΕΥΡΩ ΑΠ ΤΟ AQUARISTIKSHOP

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ 2028 ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ....ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΣΕΤ ΜΕ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΤΟΥ ΜΕΣΑ 200 ΕΥΡΩ ΑΠ ΤΟ AQUARISTIKSHOP

Φίλε μου κοίταξε λίγο και τις τιμές στα τοπικά καταστήματα....αυτή την περίοδο μάλλον σε συμφέρει να το αγοράσεις από Ελλάδα. Δες και στο forum στις προσφορές από τα καταστήματα.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

2217 :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το δευτερο θα ελεγα.ειναι σαφως περισσοτερο δοκιμασμενο,καιειναι και πολυ αξιοπιστο.

παντως εγω ακομη και αν πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο...το βλεπω καπως υπερβολικο..(θα με θυμηθεις..οταν το δεις το φιλτρο απο κοντα........)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...