Jump to content

Αναβαθμιση Απο 96 Λιτρα Σε 250 Rimless Reef


Recommended Posts

Γιώργη, θεού θέλοντος την Κυριακή θα φτιάξουμε και την υπερχείλιση. Για την βάση του φωτιστικού να δω πότε θα αξιωθώ να την ξεκινήσω.

Μάστορα μου την έφτιαξα την υπερχείλιση!!Τώρα τι έχω κάνει θα δείξει η δοκιμή.Αν ακούσεις τίποτα γυναικείες φωνές αύριο απόγευμα προερχόμενες από Κερατσίνι θα καταλάβεις ότι δεν πήγε καλά και πλυμμηρισαμε:P:P Μην ανησυχείς δεν θα σε αφήσω να ξεφύγεις για πολύ ακόμη για την βάση.Πάρε και δύο φώτο από την υπερχείλιση ακόμαΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΠιστεύω να τα έφτιαξα όπως μου χες πει.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά την έκανες. Βάλε και τα υπόλοιπα συμπράγκαλα να δήξει πιο όμορφη

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλα κενα βλεπω, θα περνανε σαλιγκαρια γαριδες και μικρα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά την έκανες. Βάλε και τα υπόλοιπα συμπράγκαλα να δήξει πιο όμορφη

Έτοιμη είναι στις πρώτες φωτογραφίες που ανέβασα.Απλά έβγαλα τα καπάκια για να δεις τα κοψίματα.

Μεγαλα κενα βλεπω, θα περνανε σαλιγκαρια γαριδες και μικρα ψαρακια

Δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα τέτοιο Βασίλη γιατί από πάνω μπαίνει καπακι

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και η δοκιμή και όλα πήγαν καλά με την υπερχείλιση!Όχι όμως και με τον κυκλοφορητη.Μετά από 10-15 λεπτά λειτουργίας ο controller έσβησε αφού είχε ζεσταθεί αρκετά Και τώρα δεν λειτουργεί.Έστειλα μυνημα στον Κινέζο και περιμένω απάντηση

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο Κινέζος μου έστειλε καινούριο κοντρολλερ και τον περιμένω.Έχει δοκιμάσει κανείς τσιμέντο ταχείας πηξεως για το κόλλημα των βράχων?

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εδω η απαντηση ειναι ξερη ναι και ταχειας πηξεως για δεξαμενες ποσιμου νερου και nyos.Συνεχιζω λεγοντας αποριπτωντε.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εδω η σπαντηση ειναι ξερη ναι και ταχειας πηξεως για δεξαμενες ποσιμου νερου και nyos.Συνεχιζω λεγοντας αποριπτωντε.

Γιατί απορρίπτονται Νίκο?Δεν κολλάνε καλά η δημιουργούν προβλήματα στο νερό?Εγώ σκεφτόμουν να κάνω τρύπες και να βάλω καβιλιες πλαστικές και να χρησιμοποιήσω και τσιμέντο στις ενώσεις

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο επεσε σε 3 μηνες και στο δευτερο σε 2 μηνες αρχισε να θριματιζετε και στο τελος διαλυθηκε για μενα βαλε τις ντιζες που σωστα ειπες βαλε κολλα δυο συτατικων στα τελειωματα των καβιλιων και οπου αλλου χρειαστει,επισεις και κανα ταιραπ.Δεν θα παει πουθενα εκτος εαν σπασει ο βραχος απο τα τρυπηματα κανει καμια κρυφη τρθπα που προχωρηση με τον καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο επεσε σε 3 μηνες και στο δευτερο σε 2 μηνες αρχισε να θριματιζετε και στο τελος διαλυθηκε για μενα βαλε τις ντιζες που σωστα ειπες βαλε κολλα δυο συτατικων στα τελειωματα των καβιλιων και οπου αλλου χρειαστει,επισεις και κανα ταιραπ.Δεν θα παει πουθενα εκτος εαν σπασει ο βραχος απο τα τρυπηματα κανει καμια κρυφη τρθπα που προχωρηση με τον καιρο.

Ωραία.Θα το κάνω έτσι αν και δεν έχω σκοπό να κάνω και κανένα επικίνδυνο στήσιμο.Απλά πράγματα με καλά στηριγμενους μεταξύ τους βράχους.Οπότε πιστεύω με καβιλιες και εποξεικη θα είναι ok

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η βάση για τα φωτιστικά ετοιμάζεται.Ο μαστρο-Σταμάτης(bouboulas)επί του έργου!Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ιδρωσες ρε μαστορα :bigemo_harabe_net-71:

 

Εργοστασιακη κατασκευη, Μπραβο Σταμ :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο έκατσε ωραία και όταν βαφτεί θα είναι ακόμα πιο όμορφη.

Βασίλη αύριο έχει σειρά η βασούλα σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο έκατσε ωραία και όταν βαφτεί θα είναι ακόμα πιο όμορφη.

Βασίλη αύριο έχει σειρά η βασούλα σου

Ας το βάλω κι εδώ να δουν και οι υπόλοιποι πως έκατσε.Δημοσιευμένη  εικόναΌντως έκατσε καλά

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά φανταστική δουλειά όντως φαίνεται φοβερό!!

Σταμάτη μπράβο!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο ψηλο;;;;

Καλα ρε μαστορα μη βαρας, καλο ειναι :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο ψηλο;;;;

Καλα ρε μαστορα μη βαρας, καλο ειναι :thumbsu:

Εγώ του το ζήτησα σε αυτό το ύψος και όχι σταθερό για να μπορώ να παίζω πάνω κάτω όπου θέλω τα φωτιστικά αν χρειαστεί.Τώρα στην φώτο το έχω σχετικά χαμηλά το φωτιστικό

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι αλλά έχω την εντύπωση οτι αν κρεμαστεί στην μέση το φωτιστικό θα κάνει κοιλιά :(

Επίσης αν είναι inox μην το βάψεις γιατί θα ξεφτίσει.Απλά γυαλισε το.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι αλλά έχω την εντύπωση οτι αν κρεμαστεί στην μέση το φωτιστικό θα κάνει κοιλιά :(

Επίσης αν είναι inox μην το βάψεις γιατί θα ξεφτίσει.Απλά γυαλισε το.

 

 

Αλουμίνιο είναι Βασίλη δεν είναι ανοξείδωτο. Το τσέκαρα με βάρος 20 κιλών μόνο στην μέση και δεν κάνει κοιλιά. Θα χρειαστεί βάψιμο γιατί θα πιάσει ψώρα με τον καιρό. Το ιδανικό είναι ηλεκτροστατική βαφή για να αντέξει πολλά χρόνια.     

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ανοδιωμένο δεν έχει φόβο.Βέβαια στις κολλήσεις κάηκε. . .

Μπορείτε να το περάσετε ένα βερνίκι διάφανο και θα είναι οκ.

 

Γνώμη μου πάντως να κάνεις "ψαλίδι" όταν φτιάχνεις τετοιες βάσεις για να μην έχει φόβο να πάρει ;)

 

Διαστάσεις "απλώστρας" ?? :P

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη από όσο γνωρίζω αν γίνει ανοδίωση στο αλουμίνιο μετά δεν συγκολλείται. Οπότε θα πρέπει να ανοδιωθεί όλη η βάση μαζί. Επίσης ούτε το ανοδιωμένο έχει καλή συμπεριφορά στο νερό .  Το βερνίκωμα είναι καλή σκέψη , αλλά το αλουμίνιο δεν έχει την καλύτερη συμπεριφορά σε τέτοιες μορφές βαφής μακροχρόνια. Συνήθως θέλει ένα καλό primer και μετά βαφή. Το βασικό είναι να μην ξεφύγει το κόστος της κατασκευής. Δηλαδή με τις πορδές να βάψουμε τα αυγά.

Ρε συ το ψαλίδι τι είναι;

  Οι διαστάσεις τις απλώστρας είναι  60 ύψος 96 μήκος και 50 πλάτος με πάχος υλικού 12mm μασίφ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι αλλά έχω την εντύπωση οτι αν κρεμαστεί στην μέση το φωτιστικό θα κάνει κοιλιά :(

Επίσης αν είναι inox μην το βάψεις γιατί θα ξεφτίσει.Απλά γυαλισε το.

Το τσέκαρα κι εγώ Βασίλη.Εκτός από το βάρος 20 κιλών που βάλαμε για δοκιμή το βράδυ έβαλα και τα δύο φωτιστικά επάνω και δεν κάνει την παραμικρή κοιλιά.

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κολλήσεις και ας είναι ανοδιωμένο απλά θα καεί τοπικά.

Ανοδίωση μπορείς να βρεις και έτοιμες βέργες σε κάποιες περιπτώσεις με μικρό κόστος .

Ακόμα και ηλεκτροστατική να το κάνεις μακροχρόνια πάλι θα έχεις θέματα με την βαφή αλλά μέχρι τότε

θα έχει ανακυκλωθεί το ενυδρείο :P

Θα σου συνιστούσα επίσης να χρησιμοποιείς στρανταριστό και όχι μασίφ καθώς έχει μεγαλύτερες ανοχές,μικρότερη "ελαστικότητα" όσο και αν ακούγεται περίεργο

και εννοείται πως θα σου έρθει πιο οικονομικά καθώς είναι πιο ελαφρύ .

Eπίσης η συγκεκριμένη κατασκευή μπορεί να γίνει και με βιδωτά τα κομμάτια χωρίς κολλήσεις ;)

 

Το ψαλίδι φαίνεται στην φώτο :)

 

Γράφω κάπως βιαστικά αλλά εδώ είμαστε :)

 

 

post-57172-0-08064700-1434882351_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη άσε τα ψαλίδια και πες μου πως θα ντυσω την βάση μιας και ξέρω ότι το χεις με το συγκεκριμένο θέμα γιατί βλέπω το μωρό να πλατσουριζει στο σαμπ αν το αφήσω έτσι ανοιχτό:lol::lol::P

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...