Jump to content

Ramirezi Γεννα.


Recommended Posts

Εχθες καθαριζα το ενυδρειο .... εβαλα το χερι μου στο βυθο για να κοψω ενα χαλασμενο φυλλαρακι απο μια anubia. Μια θηλυκη german blue ram πεταχτηκε απο μεσα και εντος κλασματος δευτερολεπτου μου ειχε κοψει στα δαχτυλα 3-4 δαγκωνιες ... αμεσως καταλαβα οτι κατι προστατευει ... και με μια προσεχτικη ματια .... πισω απο την anubia αρκετες δεκαδες αβγουλακια αραδιασμενα στο βυθο ...

Δυστυχως δε τα πηρα χαμπαρι για να τα απομονωσω πριν γεννησουν ... τωρα τα μικρα ειναι καταδικασμενα ... η φωλια ειναι εντοπισμενη σε παρα πολυ εξυπνο σημειο ... κατω απο ενα ξυλο, καλυμενη απο την anubia απο πανω ... εχει μονο μια εισοδο που τη φυλανε οι γονεις εκ περιτροπης. Οταν γεννηθουν τα μικρα θα ειναι οκ για οσο παραμείνουν εκει μέσα.... οταν βγουν απο τη φωλια τι γινεται ?

Στο κέντρο της φωτογραφίας και πισω απο την anubia ειναι τα αβγα. Φαίνονται κάτω απο το λαχανι φυλλαρακι :) πανω απο αυτο και κατω απο το ξυλο διακρινεται το κεφαλι της μητερας που φυλαει τη φωλια .....

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για την οσο το δυνατον καλυτερη προγνωση των μικρων ?

post-59291-0-84627100-1430919049_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - DrEng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχθες καθαριζα το ενυδρειο .... εβαλα το χερι μου στο βυθο για να κοψω ενα χαλασμενο φυλλαρακι απο μια anubia. Μια θηλυκη german blue ram πεταχτηκε απο μεσα και εντος κλασματος δευτερολεπτου μου ειχε κοψει στα δαχτυλα 3-4 δαγκωνιες ... αμεσως καταλαβα οτι κατι προστατευει ... και με μια προσεχτικη ματια .... πισω απο την anubia αρκετες δεκαδες αβγουλακια αραδιασμενα στο βυθο ...

Δυστυχως δε τα πηρα χαμπαρι για να τα απομονωσω πριν γεννησουν ... τωρα τα μικρα ειναι καταδικασμενα ... η φωλια ειναι εντοπισμενη σε παρα πολυ εξυπνο σημειο ... κατω απο ενα ξυλο, καλυμενη απο την anubia απο πανω ... εχει μονο μια εισοδο που τη φυλανε οι γονεις εκ περιτροπης. Οταν γεννηθουν τα μικρα θα ειναι οκ για οσο παραμείνουν εκει μέσα.... οταν βγουν απο τη φωλια τι γινεται ?

Στο κέντρο της φωτογραφίας και πισω απο την anubia ειναι τα αβγα. Φαίνονται κάτω απο το λαχανι φυλλαρακι :) πανω απο αυτο και κατω απο το ξυλο διακρινεται το κεφαλι της μητερας που φυλαει τη φωλια .....

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για την οσο το δυνατον καλυτερη προγνωση των μικρων ?

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις;

Παντως ριξε μια ματια εδω! Νομιζω θα βρεις αρκετες λυσεις για τις αποριες σου! Αν εχεις κατι αλλο και παλι εδω ημαστε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστα,διαβασε το θεμα μου ΑΛΛΑ διαβασε το πρωτα ολο και μετα πραξε γιατι και εγω στην αρχη εκανα λαθη,και ακομα κανω αλλα οχι τα ιδια,αυτο ειναι το πιο σημαντικο!

Link to comment
Share on other sites

εννοω αν μπορω να κανω κατι για να μη τα φανε τα αλλα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Μονο αν βγαλεις τους καρδιναλιους και τα ροδοστομα,οσο ειναι μεσα δεν υπαρχει περιπτωση να ζησουν.Μολις σηκωθουν απο το εδαφος και κολυμπουν θα αρχισει το παρτυ και οι γονεις δεν θα προλαβαινουν να τα προστατευουν.Σε καθε επιθεση θα χανεται και ενα μεχρι που θα εξαντληθουν.

Link to comment
Share on other sites

ε δυστυχως δε γινεται να βγαλω 50 ψαρια απο το ενυδρειο ... κι αντε και τους εβγαλα που να τους βαλω

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να μεταφερω τα αβγα με ασφαλεια ??? με κανα μεγαλο σταγονομετρο ισως να τα αναρροφησω απο το βυθο και να τα τοποθετησω μεσα σε μια γεννιστρα και να βαλω μεσα τους γονεις ??

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γινεται, με μια συριγγα φαγητου των 50 ml ή και μεγαλυτερη. Εκει που θα τα βαλεις, δεν θα βαλεις και τους γονεις γιατι απο το στρες ισως και να τα φανε! Αεραντλια θα βαλεις!

Link to comment
Share on other sites

Ισως κανω αυτο τοτε ....η μπορει να αφησω τη φυση να κανει τη δουλεια της ... Θα δω

Link to comment
Share on other sites

Δε θα τα ανακατεψει- παρασυρει η αεραντλια ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημμα ειναι οτι μεχρι την πεμπτη ημερα μετα την εκκολαψη οι γονεις αεριζουν τα αβγα με τα πτερυγια τους και αν καποιο ασπρισει (πιασει μυκητα) το απομακρυνουν για να μην ασπρισουν και τα υπολοιπα,Αν τα παρεις πιο νωρις μπορει να ασπρισουν ολα και να χαλασουν.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο με τον μυκητα και γιαυτο βαζουμε και την αεραντλια. Αλλα θα πρεπει να τοποθετηθει σωστα ωστε να αεριζει τα αυγα!

Μπορεις επισης να τα βαλεις σε αλλο μικρο ενυδρειο, δοχειο ή κατι τεοιο και να ριξει μπλε του μεθυλενιου!

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο με τον μυκητα και γιαυτο βαζουμε και την αεραντλια. Αλλα θα πρεπει να τοποθετηθει σωστα ωστε να αεριζει τα αυγα!

Μπορεις επισης να τα βαλεις σε αλλο μικρο ενυδρειο, δοχειο ή κατι τεοιο και να ριξει μπλε του μεθυλενιου!

Τι ειναι το μπλε του μεθυλενιου;
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το μπλε του μεθυλενιου;

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79521-idheaa-oio-iaaeoeaaieio/

 

Link to comment
Share on other sites

μπορεις ν περιμενεις ν γεννηθουν και πριν κολυμπισουν να ρουφηξεις με μια μεγαλη συριγγα οσα μπορεις κ ν μπουν στη γεννηστρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Φίλε μου απο τι παρατηρώ έχεις fluval stratum αν δε κάνω λάθος. 
Είχαν πρόβλημα τα ραμ;; Διαβάζω ότι το fluval δεν είναι ιδανικό για το ραμ;;
Στο λέω γιατί έχω κι εγώ fluval και δε ξέρω αν μπορώ να βάλω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου απο τι παρατηρώ έχεις fluval stratum αν δε κάνω λάθος. 

Είχαν πρόβλημα τα ραμ;; Διαβάζω ότι το fluval δεν είναι ιδανικό για το ραμ;;

Στο λέω γιατί έχω κι εγώ fluval και δε ξέρω αν μπορώ να βάλω

Που το διαβασες και τι εννοεις; Οτι δεν ειναι ψιλοκοκκο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι που το διάβασμα!
δεν είναι καλό γιατί το ραμ βάζει την άμμο στο στόμα του και τη φτύνει, άρα είναι λίγο περίεργο το fluval κι επίσης δεν νιώθουν πολύ άνετα με το fluval.
Αυτά είχα διαβάσει , δε τα πίστευα βέβαια αλλά μέχρι να βεβαιωθώ δεν έχω κάνει ακόμη κίνηση για ράμι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι που το διάβασμα!

δεν είναι καλό γιατί το ραμ βάζει την άμμο στο στόμα του και τη φτύνει, άρα είναι λίγο περίεργο το fluval κι επίσης δεν νιώθουν πολύ άνετα με το fluval.

Αυτά είχα διαβάσει , δε τα πίστευα βέβαια αλλά μέχρι να βεβαιωθώ δεν έχω κάνει ακόμη κίνηση για ράμι!

 

Καλα τα διαβασες,αν δεις και το προφιλ του ψαριου το γραφει καθαρα οτι θελει αμμο.

Αυτα τα ψαρια ειναι μικρογεωφαγοι,παιρνουν μπουκιες αμμου στο στομα τους,την φιλτραρουν και την βγαζουν και απ τα βρανχια τους.Μετα το χαλικι δεν μπορουν να το κανουν αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι που το διάβασμα!

δεν είναι καλό γιατί το ραμ βάζει την άμμο στο στόμα του και τη φτύνει, άρα είναι λίγο περίεργο το fluval κι επίσης δεν νιώθουν πολύ άνετα με το fluval.

Αυτά είχα διαβάσει , δε τα πίστευα βέβαια αλλά μέχρι να βεβαιωθώ δεν έχω κάνει ακόμη κίνηση για ράμι!

Απο αυτη την αποψη ναι. Αμμος ειναι μονοδρομος.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι, ωραία όλα αυτά! το παιδί που άνοιξε το ποστ έχει fluval κάτω! κι είχε και γέννες, γι αυτό ρώτησα! αλλα δεν μου έχει επιβεβαιώσει κάτι!

 

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχει γεννες δεν εχει σημασια. Μπορει οι συνθηκες νερου να ειναι σωστες. Εμεις μιλαμε για διατροφικες συνηθειες.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...