Jump to content

Clown Trigger / Fish-Only Tank


S9V9F

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Καινούργιο μέλος, αλλά σαφώς όχι καινούργιος στα θαλασσινά ενυδρεία. To θέμα, βέβαια, είναι οτί το τελευταίο θαλασσινό ενυδρείο που είχα ήταν πριν 15 χρόνια περίπου... Σχετικά πρόσφατα δηλαδή... :D

 

Σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω ένα νέο θαλασσινό ενυδρείο. Έχω ήδη ένα ενυδρείο από παλιά, το οποίο είναι 350 λίτρα "καθαρά" (118cm X 48cm X 62cm)

 

Πάντα ήθελα να έχω ένα Clown Trigger, αλλά για τον ένα ή τον άλλο λόγο ποτέ δεν βόλεψε να αποκτήσω.

 

Παρεμπιπτόντως, να πω οτί είχα ένα Undulatus Trigger και πρέπει να ήμουν από τις λίγες περιπτώσεις παγκοσμίως που είχαν καταφέρει να το έχουν μαζί με κάτι damsels για 1.5+ χρόνο περίπου (ήταν ήδη σχετικά μεγάλο όταν το αγόρασα) ώσπου μία μέρα το trigger αποφάσισε οτί "enough is enough" και έγινε της... "τατιάνας το κάγκελο"... :bigemo_harabe_net-112:  

Μάλιστα ήταν ευγενικό και με περίμενε να σηκωθώ το πρωί και να ανοίξω τα φώτα πριν αρχίσει το... show... :D

 

Εν πάση περιπτώσει, αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής: Θέλω να βάλω σ΄αυτό το ενυδρείο που σκέφτομαι να αρχίσω μόνο ένα Clown Trigger και τίποτα άλλο. Ούτε reef, ούτε live rock, ούτε τίποτα άλλο. Με άλλα λόγια, θα είναι κυριολεκτικά ένα "Fish-only" tank. Επιπλέον το ιδανικό σενάριο για μένα θα ήταν να αγοράσω ένα σχετικά μικρό Clown trigger (2-3", αν και γνωρίζω οτί τα μικρά έχουν σχετικά υψηλά ποσοστά θνησιμότητας) και να το μεγαλώσω.

 

Για να μην σας κουράζω, παραθέτω τις ερωτήσεις μου:

 

1. Πιστεύετε οτί το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι σχετικά μικρό, ώστε να φιλοξενήσει ένα clown trigger για όλη του τη ζωή; (Δεν σκοπεύω να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο στο μέλλον, όχι τόσο για οικονομικούς λόγους, όσο για πρακτικούς.)

 

2. Υπάρχει μία σχολή η οποία υποστηρίζει οτί το φυσικό θαλασσινό νερό δεν συγκρίνεται με το τεχνητό. Έχω την τύχη να έχω εξοχικό στο Ποσείδι στην Χαλκιδική. Το συγκεκριμένο μέρος έχει πεντακάθαρα νερά. Μάλιστα το σπίτι είναι σε τέτοιο σημείο που είναι σαν να έχει ιδιωτική παραλία και έχει κατά κάποιο τρόπο ένα "reef". Έχει βράχους, αχινούς, ανεμώνες, αστερίες, χταπόδια,διάφορα οστρακοειδή που περιφέρονται στον βυθό και φυσικά πάρα πολλά είδη ψαριών. Μέχρι και σμέρνα έχει τύχει να δει ο αδελφός μου. Εν ολίγοις, έχει πεντακάθαρα νερά και η παραλία μπροστά στο σπίτι και η ευρύτερη περιοχή.

 

Και ρωτώ: Είναι εφικτό να αρχίσω το ενυδρείο με φυσικό θαλασσινό νερό και όλες οι αλλαγές να γίνονται με νερό από το συγκεκριμένο μέρος; Η λογική και η διαίσθησή μου, μου λένε πως είναι εφικτό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις γνώμες και τις συμβουλές και ελπίζω να μην κούρασα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου και καλως ορισες στην παρεα μας!!!! 

ειχα το clown τρελη λοξα και αγαπη!!! το γεγονος οτι ειχες Undulatus Trigger με κανει να σε (μισω)χαχαχα γιατι ποτε δεν καταφερα να τον εχω..

εγω λοιπον ειχα 380 λιτρα fish only μονο με triggers!! επαιζα με 2 εξωτερικα φιλτρα!! δυνατα με πολυ βιολογικο γιατι τα trigger ok τρωνε και εσενα!! εφτασα σε σημιο να ιην ταιζω τροφες εμποριου λογο  πως δεν καταλαβεναν τιποτα! τα ταιζα γαριδες μπαρμπουνακι σολομο απο το ιχθυοπωλειο  φυσικα χωριχ λεπια και τσοφλια!

νομιζω πως δεν θ εχεις προβλημα ΑΛΛΑ μην το φορτωσεις το πολυ  2    3  trigger γιατι και πεφτει πολυυυυυ  ξυλο μεταξυ τους αλλα και θα (στριμοχτουν) ο clown trigger φαντασου καποτε διαβασα πως ειναι το αφεντικο σε 4 χιλιομετρα ακτινα στον υφαλο,απο εκει καταλαβενεις τη ΖΩΟΝ  EINAI!!!

καλως ορισες και παλι στην παρεα του aquazone!!! και οτι χρειαστης ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, καλώς σας βρήκα! Και εγώ σε... μισώ γιατί είχες -κατά τη γνώμη μου- μακράν το ωραιότερο trigger! :D

 

To πλάνο μου είναι να μπει μόνο ένα clown trigger και τίποτα άλλο. Το θέμα είναι οτί απ΄όσο έψαξα στο internet κάποιοι υποστηρίζουν οτί τα 350 λίτρα και ΜΟΝΟ για ένα clown trigger είναι σχετικά λίγα... Διάβασα κάτι τρελές απαιτήσεις σε λίτρα της τάξεως των 300 gallons, 1000 λίτρα δηλαδή... Άλλοι πάλι λένε οτί το minimum είναι 80 gallons και γι' αυτό ζητάω τη γνώμη σας...

Έγινε επεξεργασία - S9V9F
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θελει απλα!!! αλλα αφου θα ειναι κ μονος του...  ποιος ξερει ο ενας τριγκερ γινονται 2  3  10!!!!!!!χαχχα και ανεβανουν κ λιτρα!!  βραχο βαλε μεσα να παιζει,εννοω να σηκωνει!!! και προσεχε τα χερια σου οταν τα βουτας μεσα..ακομα εχω σημαδι εγω! χαχαχααχααχααχ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟς ΛΟΙΠΟΝ!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μάθημα με τα χέρια πίστεψέ με το χω μάθει πολύ καλά, γιατί ορισμένες φορές τον undulatus τον τάιζα με το χέρι, μέχρι που μιά μέρα (κατά λάθος θέλω να πιστεύω... :D ) από τη μανία του να αρπάξει την γαρίδα με δάγκωσε στο δάχτυλο... 

Link to comment
Share on other sites

χαχααχχα παθων σε καταλαβενω απολυτα!! εμενα μου τσακισε ενα σωληνα για φιλτρο και πολλα  αλλα!!αλλα ομως!!!! ειναι κουκλος και τρομερα εφυεις!

Link to comment
Share on other sites

 

Εν πάση περιπτώσει, αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής: Θέλω να βάλω σ΄αυτό το ενυδρείο που σκέφτομαι να αρχίσω μόνο ένα Clown Trigger και τίποτα άλλο. Ούτε reef, ούτε live rock, ούτε τίποτα άλλο. Με άλλα λόγια, θα είναι κυριολεκτικά ένα "Fish-only" tank. Επιπλέον το ιδανικό σενάριο για μένα θα ήταν να αγοράσω ένα σχετικά μικρό Clown trigger (2-3", αν και γνωρίζω οτί τα μικρά έχουν σχετικά υψηλά ποσοστά θνησιμότητας) και να το μεγαλώσω.

 

Για να μην σας κουράζω, παραθέτω τις ερωτήσεις μου:

 

1. Πιστεύετε οτί το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι σχετικά μικρό, ώστε να φιλοξενήσει ένα clown trigger για όλη του τη ζωή; (Δεν σκοπεύω να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο στο μέλλον, όχι τόσο για οικονομικούς λόγους, όσο για πρακτικούς.)

 

2. Υπάρχει μία σχολή η οποία υποστηρίζει οτί το φυσικό θαλασσινό νερό δεν συγκρίνεται με το τεχνητό. Έχω την τύχη να έχω εξοχικό στο Ποσείδι στην Χαλκιδική. Το συγκεκριμένο μέρος έχει πεντακάθαρα νερά. Μάλιστα το σπίτι είναι σε τέτοιο σημείο που είναι σαν να έχει ιδιωτική παραλία και έχει κατά κάποιο τρόπο ένα "reef". Έχει βράχους, αχινούς, ανεμώνες, αστερίες, χταπόδια,διάφορα οστρακοειδή που περιφέρονται στον βυθό και φυσικά πάρα πολλά είδη ψαριών. Μέχρι και σμέρνα έχει τύχει να δει ο αδελφός μου. Εν ολίγοις, έχει πεντακάθαρα νερά και η παραλία μπροστά στο σπίτι και η ευρύτερη περιοχή.

 

Και ρωτώ: Είναι εφικτό να αρχίσω το ενυδρείο με φυσικό θαλασσινό νερό και όλες οι αλλαγές να γίνονται με νερό από το συγκεκριμένο μέρος; Η λογική και η διαίσθησή μου, μου λένε πως είναι εφικτό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις γνώμες και τις συμβουλές και ελπίζω να μην κούρασα...

 

Καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε...

Στις ερωτήσεις σου η πρώτη απάντηση ειναι Ναι για κάποιο χρονικό διάστημα μπορείς να κρατήσεις τον clown trigger στα 350 λίτρα άλλα στο μέλλον θα χρειαστεί μεγαλύτερο ενυδρείο μιας και είναι απο τα ψάρια που γίνετε ζώο κανονικό..Θα πρέπει να υποστηρίξεις το ενυδρείο με καλή βιολογία παράλληλα..

 

Οσον αφορα την δεύτερη ερώτηση σου και εφόσον εχεις πρόσβαση σε καθαρά νερα και δεν πας για reef ενυδρείο θα σου απαντήσω θετικά με το οτι μπορείς να κανεις τις αλλαγές νερού απο την θάλασσα ρυθμίζοντας φυσικά θερμοκρασία και αλατοτητα πριν βάλεις το νεο νερό..

Link to comment
Share on other sites

καλώς είρθες φίλε μου!! πανέμορφο ζωντανό διάλεξες και το αξίζει ενυδρείο για τη παρτι του..

εγω θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις το εγχείρημα είτε με δυνατά εξωτερικά φίλτρα είητε υποστηρίζοντας τη βιολογία με ένα σαμπ. για ρις αλλαγές απο τη θάλλασα θα συμφωνήσω οτι αφού τα νερά είναι καθαρά και δεν πάς για reef, μπορείς άνετα να γεμίζεις απο θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε...

Στις ερωτήσεις σου η πρώτη απάντηση ειναι Ναι για κάποιο χρονικό διάστημα μπορείς να κρατήσεις τον clown trigger στα 350 λίτρα άλλα στο μέλλον θα χρειαστεί μεγαλύτερο ενυδρείο μιας και είναι απο τα ψάρια που γίνετε ζώο κανονικό..Θα πρέπει να υποστηρίξεις το ενυδρείο με καλή βιολογία παράλληλα..

 

Οσον αφορα την δεύτερη ερώτηση σου και εφόσον εχεις πρόσβαση σε καθαρά νερα και δεν πας για reef ενυδρείο θα σου απαντήσω θετικά με το οτι μπορείς να κανεις τις αλλαγές νερού απο την θάλασσα ρυθμίζοντας φυσικά θερμοκρασία και αλατοτητα πριν βάλεις το νεο νερό..

 

Σ' ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα.

 

Μάλιστα... Μου πες αυτό που φοβόμουν ν' ακούσω... Αν δεν κάνω λάθος, όμως, και απ΄όσο θυμάμαι, το πόσο θα μεγαλώσει ένα ψάρι σε ένα συγκεκριμένο ενυδρείο δεν εξαρτάται και από το μέγεθος του ενυδρείου αυτού καθ' αυτού;

 

(Π.χ. ένα clown trigger σε ένα ενυδρείο "Χ" λίτρων θα φτάσει τα "n" cm, σε ένα ενυδρείο "2Χ" λίτρων θα φτάσει τα "n+1" cm κοκ....)

 

Σχετικά με το θαλασσινό νερό, θα έμπαινες στη διαδικασία να το γεμίσεις εξ΄αρχής με φυσικό θαλασσινό νερό;

Link to comment
Share on other sites

καλώς είρθες φίλε μου!! πανέμορφο ζωντανό διάλεξες και το αξίζει ενυδρείο για τη παρτι του..

εγω θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις το εγχείρημα είτε με δυνατά εξωτερικά φίλτρα είητε υποστηρίζοντας τη βιολογία με ένα σαμπ. για ρις αλλαγές απο τη θάλλασα θα συμφωνήσω οτι αφού τα νερά είναι καθαρά και δεν πάς για reef, μπορείς άνετα να γεμίζεις απο θάλασσα.

 

 

Καλημέρα φίλε,

 

Πιστεύεις οτί χρειάζεται τόσο δυνατή βιολογία για ένα μόνο clown trigger, τα οποία είναι από τα πιο "εύκολα" ψάρια; Προς Θεού, δεν λέω οτί δεν θα έχει βιολογία το ενυδρείο, αλλά απ΄όσο θυμάμαι λύσεις τύπου sump είναι για ενυδρεία με πολλά και "δύσκολα" ψάρια και/η reef...

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τώρα μας πορωσες με το clown ένα απο τα πιο όμορφα ψάρια κατεμε μαζί με αγγελοψαρα και πεταλούδες για θαλασσινό και κιχλιδες γλυκό! Περιμένουμε φωτογραφίες απο τα ψάρια σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου το ψαρι που αναφερεις εκτος το οτι ειναι πολυ ομορφο μεγαλωνει και μαλιστα πολυ ,ξεπερναει στη φυση τους 50 ποντους.Επειδη κανουμε χομπι και επειδη το ενυδρειο προοριζετε για παρτη του φυσικα και θα το εβαζα.Προχωρωντας και παρατηροντας το ισως να σε (αναγκασει) να του φτιαξεις ενα μεγαλυτερο σπιτι.Να κανεις αλλαγες απο την θαλασσα αφου φτιαξεις θερμοκρασια και αλατοτητα.Ενα εξωτερικο φιλτρο θα σε βοηθουσε για την βιολογια.Εαν κανεις και εβδομαδιαιες αλλαγες ας πουμε 80 λιτρα θα ειχες ενα εξαιρετικο αποτελεσμα.Καλη αρχη.Ενα πραγμα θα ηθελα να παρατηρησω (δεν διευκρινησες) λεγοντας οτι εχεις ενα ενυδρειο απο παλια τι εννοεις?ποσο παλια?χρονια?ειχε νερο,ειχες περασει βαζελινη τις σιλικονες?Ολες αυτες τις ερωτησεις γινονται για θεματα ασφαλειας γιατι με αυτα δεν παιζεις και ποτε δεν ξερεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τώρα μας πορωσες με το clown ένα απο τα πιο όμορφα ψάρια κατεμε μαζί με αγγελοψαρα και πεταλούδες για θαλασσινό και κιχλιδες γλυκό! Περιμένουμε φωτογραφίες απο τα ψάρια σου! :)

 

Aν οντως το αρχισω, θα ανεβασω σιγουρα φωτογραφιες.

 

Καλως ηρθες φιλε μου το ψαρι που αναφερεις εκτος το οτι ειναι πολυ ομορφο μεγαλωνει και μαλιστα πολυ ,ξεπερναει στη φυση τους 50 ποντους.Επειδη κανουμε χομπι και επειδη το ενυδρειο προοριζετε για παρτη του φυσικα και θα το εβαζα.Προχωρωντας και παρατηροντας το ισως να σε (αναγκασει) να του φτιαξεις ενα μεγαλυτερο σπιτι.Να κανεις αλλαγες απο την θαλασσα αφου φτιαξεις θερμοκρασια και αλατοτητα.Ενα εξωτερικο φιλτρο θα σε βοηθουσε για την βιολογια.Εαν κανεις και εβδομαδιαιες αλλαγες ας πουμε 80 λιτρα θα ειχες ενα εξαιρετικο αποτελεσμα.Καλη αρχη.Ενα πραγμα θα ηθελα να παρατηρησω (δεν διευκρινησες) λεγοντας οτι εχεις ενα ενυδρειο απο παλια τι εννοεις?ποσο παλια?χρονια?ειχε νερο,ειχες περασει βαζελινη τις σιλικονες?Ολες αυτες τις ερωτησεις γινονται για θεματα ασφαλειας γιατι με αυτα δεν παιζεις και ποτε δεν ξερεις.

 

Καλησπερα, το clown trigger ειναι ενα απο τα "απωθημενα μου" και για μενα το αγαπημενο μου θαλασσινο ψαρι. Αν και ειχα "πεταλουδες", ηνιοχους,  moorish idols, "χαβανεζους" κ.α. , ποτε δεν ειχε βολεψει για τον ενα η τον αλλο λογο να εχω ενα clown trigger, οποτε αν το αποφασισω και ξαναστησω θαλασσινο ενυδρειο ξανα, θα ειναι για ενα clown trigger...

 

Eιμαι προβληματισμενος σε οτι αφορα το μεγεθος του ενυδρειου, γιατι αλλοι λενε οτι ακομα και μονο του να ειναι στο ενυδρειο χρειαζεται πολυ μεγαλο ενυδρειο, ενω αλλοι λενε οτι δεν εχει κανενα προβλημα αν ειναι μονο του και σε μικροτερα ενυδρεια.

 

Σχετικα με το φιλτρο, δεν εχω αποφασισει ακομα και ολα "παιζουν". Φυσικα και θα μπει καποιο φιλτρο, ειτε καποιο ετοιμο, ειτε sump.

 

Σχετικα με το ενυδρειο που εχω ειναι περιπου 10 χρονων και δεν ειναι αυτα που ειχα εγω οταν ειχα τα θαλασσινα, αλλα του αδελφου μου που του ειχε γλυκο. Οταν το σταματησε φυσικα το αδειασαμε, το καθαρισαμε και τωρα ειναι σαν να ειναι καινουργιο. Φυσικα θα γινει ενα τεστ πριν το αρχισω. Θα το γεμισω πληρως με γλυκο νερο και θα το κρατησω για μια εβδομαδα ετσι, ωστε να ελεγξω τη στεγανοτητα του. Αυτο με τη βαζελινη στις σιλικονεσ που λες τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για την βαζελινη για να μην ξεραθει η σιλικονη.10 χρονια ειναι πολλα και απο.οτι καταλαβαινω ειναι απλα πλυμενο και μπηκε στην αποθηκη,εγω δεν θα το εβαζα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...