Jump to content

Nano Reef 50L Μετα Απο Χρόνια Αποχή


alan boy

Recommended Posts

Εχεις μπει σε πολυ καλο δρομο φιλε μου,φαινεται απο την εικονα του ενυδρειου :thumbsu:

Ευχαριστουμε για τις φωτο!

Και στα πιο ψηλα σημεια εχεις χωρο για κοραλακια.Μολις γεμισεις εκει θα ειναι ακομα πιο ομορφο :jig:

 

Στην επιφανεια εχεις καλη κυκλοφορια?Φαινεται σαν να εχεις φιλμ εκει στ'αριστερα.Εκτος εαν φαινεται ετσι απο τη φωτο μονο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βρε τι ματι ειναι αυτο;;; ναι εχω φιλμ το οποιο παρα οτι εχω το ποτηρι της υπερχειλησης δεν φευγει. βεβαια δεν εχω κανει και κατι για να φυγει.

κυκλοφορια εχω 2 jebao και την επιστροφη. οι κυκλοφοριτες δεν χτυπανε επιφανια .

για τα κοραλια πρεπει να παρω μια εποξικη για να αρχισω να τα κολαω κιολας. σκληρα θα ηθελα να δοκιμασω κατι απο σχετικα ευκολα γιατι το φως δεν ειναι και πολυ 2χ24.και θα τα βαλω  ψηλα.

οι τιμες μου ειναι ca400, kh 7 ,mg θα μετρησω το βραδυ.

εχω παρατηρησει οτι οταν κανω αλλαγη νερου απο θαλασσα οι τιμες μου πεφτουν.δηλ ειχα ca 430 εκανα αλλαγη νερου 45λιτρα θαλασσα και 5 λιτρα οσομοση για να παω την αλατοτητα 1025 και το ca πηγε 400

λογικα το ιδιο θα μου κανει και στο mg.

 

τωρα που πηγα βεροια βρηκα ενα ξεχασμενο 10κιλο αλατι tropic marine pro και ενα 25 κιλο αλατι της aqualight. τα ειχα 6 χρονια αποθηκη αλλα δε πιστευω να επαθε τιποτα ; αλατι ειναι .θα τα χρησιμοποιησω και οταν τελιωσουν βλεπουμε. μονο που δεν ξερω τι αναλογια πρεπει να βαζω για αλλαγη 50λιτρα

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Τι ματι βρε,κουτσομπολης ειμαι :usd:  :usd:

 

Βασικα εισαι καλα απο κυκλοφορητες,απλα πρεπει να παιξεις λιγο με τη θεση τους.Ισως να τους ανεβασεις πιο ψηλα,να τους στρεψεις προς την επιφανεια η' και να τους αλλαξεις θεση.

Ειναι θεμα γενικα η κυκλοφορια φιλε μου και θελει χρονο,υπομονη και παρατηρηση.Προσωπικα μου παιρνεις μηνες ολοκληρους να την καθορισω :death:

 

Αν ηταν κλειστο/σφραγισμενο,λογικα δεν θα εχεις προβλημα με το αλατι :thumbsu:

Αν εχει πετρωσει μην το χρησιμοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

για την κυκλοφορια πραγματικα δεν ξερω που να τους κατευθεινω. σκεφτομαι αν τους βαλω ψηλα μηπως μετα αυξηθει το κυανο. τωρα τους εχω λιγο πανω απο τη μεση.

ο αριστερος rw4 κανει wave και ειναι μπροστα και ο δεξιος ειναι πισω wp10 και η προπελα γυριζει συνεχως

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βαλεις αλλο mοde σε αυτον με το wave,μηπως και αλλαξει κατι.Αλλιως αναγκαστικα θα πρεπει να δοκιμασεις να κανεις αλλαγες γιατι ειναι καλο να το αποφευγεις το φιλμ αυτο.

Για το κυανο μην φοβασαι βρε,εχεις υπεραρκετους κυκλοφορητες για να εχεις τυχαια και δυνατη κυκλοφορια σε ολα τα σημεια του ενυδρειου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καμια στιγμη αν βρω θα ηθελα ενα Bubble Coral πχ  ενα τετοιο http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=597+321+449&pcatid=449.

τι λετε ; εχει καποιες ιδιαιτερες απαιτησεις; 

επισης σε τι τιμη παιζει περιπου;

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο κοράλι αλλά θέλει χώρο. Απλώνει πλοκάμια γύρο του και ότι ακουμπήσει το σκοτώνει.  Αυτός ήταν ο λόγος που το έδωσα και εγώ.   Δεν είναι και υπερβολικά απαιτητικό, αρκεί να βρείς σημείο με χαλαρή ροή, μέτριο φωτισμό και που και που να το ταίζεις καμιά νωπή τροφούλα.  

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένο κοράλι !

Χαμηλή ΡΟΗ και μέτριο φωτισμό !

Target feeding μια φορά την εβδομάδα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθές πήρα ένα τέτοιο. Μόλις συνέλθει θα το παρουσιάσω. Όντως έχει μια διαφορετική ομορφιά.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη σε τι τιμή παίζουν;

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη σε τι τιμή παίζουν;

Στα 38

Link to comment
Share on other sites

μιας και το πήρα κ εγώ πρόσφατα αυτό που παρατήρησα είναι ότι στρεσάρεται εύκολα...εμένα επειδή μάλλον κάτι έκανα λάθος και το στρέσαρα με τις μετακινήσεις νέκρωσε σε κάποια σημεία αλλά τώρα δείχνει αργά αλλά σταθερά σημάδια ανάκαμψης...επίσης θα συμφωνήσω με τον διονύση σε αυτά που είπε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

φιλε επειδη παει καλα το ενυδρειο δεν εχω να κανω μετριση νιτρικων για  αρκετο καιρο.

τωρα που το λες θα κανω μια αυριο να δω που παιζουνε

Link to comment
Share on other sites

φιλε επειδη παει καλα το ενυδρειο δεν εχω να κανω μετριση νιτρικων για αρκετο καιρο.

τωρα που το λες θα κανω μια αυριο να δω που παιζουνε

Βαλε μας καμια φωτο να δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

post-1569-0-00219300-1450637573_thumb.jpgνα βαλω μερικες φωτο.

να πω επισης οτι τα νταμσελ γεννανε συνεχως αβγα και εκει που ειναι η φωλια τους δεν πλησιαζει τιποτα.

post-1569-0-00867800-1450636876_thumb.jpgpost-1569-0-78645800-1450636933_thumb.jpgpost-1569-0-96429500-1450637005_thumb.jpg

post-1569-0-98785400-1450636891_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Παύλο δεν σου κάνει θόρυβο το νερό απο το skimmer που πέφτει στο επόμενο διαμέρισμα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οχι 

Παύλο 

 

Γιωργο...

 

Οχι Παναγιωτη δεν εχω θορυβο . οχι κατι υπερβολικο δηλαδη. το σκιμερ εχει μια τσουληθρα απο πλεξι και το νερο παει απο εκει

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Sorry βρε Γιώργο. Αλτσχάιμερ εδώ. Πάντως το έχεις κάνει ωραίο. Αν έβαζες μια σωλήνα μέχρι λίγο πιό κάτω απο την στάθμη του νερού στην έξοδο του skimmer δεν θα σου έκανε καθόλου θόρυβο φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

post-1569-0-61915700-1450638138_thumb.jpg

 

ευχαριστω Πανο. δεν ειναι πολυς ο θορυβος για να κανω κατι.πιο πολυ ακουγεται η κατεβασια της υπερχειλησης

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

ναι μετρησα νιτρικα  και νομιζω ειναι σε καλα επιπεδα. με salifert ηταν πιο κατω απο το 25.

kh 7, mg 1270, ca 410

επισης τωρα το χειμωνα και επειδη εχω αλατι  35κιλα οι αλλαγες δεν γινοντε απο θαλασσα.

ηδη την προηγουμενη κυριακη εκανα την πρωτη αλλαγη 50λιτρα με νερο οχι θαλασσας

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Καλημέρα. Έχει 3 μέρες τώρα που το κλαμερ δεν ανοίγει. Ca,kh,mg είναι εκεί που πρέπει και δεν έκανα κάποια αλλαγή στο ενυδρείο... Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...