Jump to content

το πιρανχο-reef μου (!)


antonis t83

Recommended Posts

μετα απο ενα αρκετα μεγαλο διαστημα αποχης απο το χομπυ και αφου αποχαιρετησα ολα τα πιρανχακια μου επιστρεφω στα αλατια!

το διμετρο που με αρκετη καθυστερηση ολοκληρωθηκε αντι να γινει αμαζονιος με τα αγαπημενα μου πιρανχα εγινε θαλασσινο, για αρχη fish only και αν ολα πανε καλα απο σεπτεμβρη reef. μπελα στο κεφαλι μου εβαλα..!

 

το ενυδρειο εχει διαστασεις 220 Χ 55 Χ 70 υψος.

μικτα περιπου 850 λιτρα.

καθαρα αρκετα λιγοτερα..

ξεκινησα με νεκρο βραχο και αρκετη υπομονη, χαλαρα και οπου με βγαλει..

 

συντομα θα ανεβασω φωτο καθως και αλλες πληροφοριες!

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αντωνη σαμπ εχεις?αν οχι βαλε.Καλη αρχη αν και διαφωνο με το να ξεκινησεις 100% με νεκρο βραχο.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο το ξεκινω χωρις σαμπ και δεν εχω σκοπο να βαλω.

ξερω οτι ακουγεται λιγο περιεργο!

skimmer εβαλα το deltec mce 600 και μαλλον θα βαλω και δευτερο.

ηθελα να ξεκινησω με ζωντανο αλλα δεν εβρισκα καθαρο βραχο και δεν ηθελα να ρισκαρω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι καλό ξεκίνημα και καλός ήρθες στα αλάτια....προσπαθεισε να φτιάξεις σαμπ...θα σου λύσει τα χέρια...στο λέει κάποιος που δεν έχει και θα ήθελε πολύ να έχει....και από ότι ξέρω τα δύο σκιμερ δεν θα δουλέψουν πότε σωστά...Πάρε ένα που να είναι για τα λίτρα σου...και για μένα και λίγο πιο μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα. Καλό θα ήταν να αποφασίσεις από την αρχή αν θα μείνει fish only ή θα πας σε reef. Έχουν διαφορετικές απαιτήσεις σε πολλά πράγματα (κυρίως φωτισμό, αλλά και φίλτρανση).

Προσωπικά θεωρώ ότι fish only χωρίς sump είναι απολύτως εφικτό. Το sump σίγουρα βοηθά σε εργονομία (τοποθέτηση όλων των παρελκόμενων εντός αυτού), αλλά αποτέλεσμα φίλτρανσης πετυχένεται το ίδιο και με κάνιστρα. Το μόνο που δεν μπορείς να έχεις -εκτός πατέντας με scrup- είναι το φίλτρο άλγης. Άλγη όμως μπορείς να έχεις μέσα στο desplay tank αν δε σε ενοχλεί ως όψη. Ακόμα και τη χρήση «κάλτσας», που επίσης θεωρώ πολύ καλή για τη συγκέντρωση της μεγάλης ρύπανσης του νερού δύνασαι να πετύχεις με κάποιο απλό φίλτρο νερού (π.χ. http://erybka.pl/product-pol-838-Aqua-Medic-Carbolitreaktor.html).

Όπωσδήποτε απέφυγε τη χρήση υαλοβάμβακα και προσπάθησε να μην αναμειγνύεις τρόπους φίλτρανσης. Δηλαδή ξεχωριστά χημική και βιολογική φίλτρανση.

Το skimmer που έχεις είναι πολύ καλό και γενικά το skimming είναι κάτι που θέλει καλό ψάξιμο, αφού το θεωρώ απολύτως απαραίτητο στο θαλασσινό.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα !

Βάλε στο προγραμμα sump άμεσα !

Τουλάχιστον κάνε τις τρύπες / αναμονές !

Ώστε όταν το αποφασίσεις να μην ξεστινεις όλο το ενυδρείο !

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια και απο μενα , κριμα που αφησες τα πιρανια !! βαλε καμια σμερνα να γουσταρουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή. Να σε σίγουρος οτι δεν θα το μετανιώσεις καθώς θα ανακαλύψεις έναν νέο κόσμο :) 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις,

αν τελικα βαλω κοραλια θα βαλω μονο ευκολα μαλακά απο σεπτεμβριο και αφου πρωτα αναβαθμισω τον φωτισμο μου.

δεν παω να κανω κατι εξεζητημενο ουτε να περναω τις ωρες μου με μετρησεις. για σκληρα ουτε σκεψη.

η εμπειρια μου ειναι μικρη στο θαλασσινο, δεκτες οι παρατηρησεις σας θα με βοηθησουν σιγουρα. 

αυτη τη στιγμη απο εξοπλισμο εχω

 

skimmer deltec mce 600

2 X Jebao rw-15

αυτοματη αναπληρωση 

eliwell controller με ανεμηστηρακια

και απο φωτισμο 4 54αρες (2 μπλε - 2 λευκες) + 2 ακομα μικροτερες βοηθητικες. 

 

περιπου 60 κιλα αραγωνιτη και 90 κιλα βραχο νεκρο

 

ξεκινησα με prodibio αμπουλες και συνεχιζω με special blend.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δώ φώτο,σημαίνει ότι υπάρχει χρόνος να σωθείς!Δεν ακούς τι σου λένε;Πάρε μεγαλύτερο σκίμερ,τρύπα το ενυδρείο,έμπλεξες πιρανχάνθρωπε! :D:P

Σοβαρά τώρα,έχεις ένα μεγάλο ενυδρείο ώστε είτε να χαρείς σε βάθος χρόνου πραγματικά μεγάλα κοράλια,είτε κάποια μεγάλα ψάρια με απίστευτα χρώματα!

Θα το σκεπτόσουν για σουπιες ή μέδουσες;

Οπως σου είπαν ήδη,εξοπλίσου με εργαλεία που να σε υπερκαλύψουν

Περιμένουμε τις πρώτες φώτο να χαρούμε μαζί σου

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε :thumbsu:

Ιδανικες διαστασεις για fish only

Θα χρειαστει να κανεις αναβαθμιση στο  φωτισμο σου για reef

Link to comment
Share on other sites

2 προχειρες φωτο απο το κινητο για να εχετε μια εικονα...

δεν ξερω τι κανω λαθος και οι μακρινες φωτο ειναι τραγικες...

ειναι πολυ πιο ομορφο αποτι φαινεται!!

με τον βραχο το παρακανα και θα τον αραιωσω λιγο μεσα στη βδομαδα..

post-6112-0-39114300-1433795105_thumb.jpg

post-6112-0-50864400-1433795477_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωρε μανα μου διαστασης....

Εχεις πολυ βραχω, βγαλε καμια 15ρια κιλα να ξεμπουκωση και εαν μπορεις κολλα των να μην διαλυση η στοιβα και παθεις καμια ζημια....

Εναν ισως και δυο κυκλοφορητακια τα θελεις ακομα, μπορεις να βαλεις μικροτερα καπου στην μεση να βοηθεισης τπυς δυο στις ακριες... Ταπεινη μου γνωνη αυτο...

Θα συμφωνησω και εγω, τρυπα το το τιμημενο τωρα που ειναι νωρις, βαλες μια ταπα και στο μελλον βλεπεις εαν θα χρειαστη η οχι....

Εχει τρελες προοπτικες παντως, ακομα και σαν fish only....

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι ενυδρεία....ότι θέλεις βάζεις.

Καλεί, τι κουκλάκι είναι αυτό, στην πόρτα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα στο forum 
το ενυδρειο αρχιζει να πιανει κοραλινι και ολα πανε καλα απο μετρησεις και καθαριοτητα ειμαστε πολυ καλα.
τα ψαρια μου αυτη τη στιγμη
2 ocellaris clownfish
1 blue tang
1 yellow tang
ολα ειναι σε μικρα μεγεθη
και 2 γαριδες cleaner

θελω τις προτασεις σας γιασ καποιο κοπαδοψαρο ευκολο και ποσα ατομα ειναι καλο να εχει το κοπαδι?

επισης η Pseudochromis paccagnellae ειναι εξισου επιθετικη και στα μεγαλα ενυδρεια?
να την αποφυγω?

καποιες προτασεις για αλλο ψαρι???

εχω δει και αυτα
nemateleotris decora
pajama cardinalfish
πανε μεμονωμενα ή σε ζευγαρια/κοπαδια

ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Αφαίρεση φόντου γραμματοσειράς
Link to comment
Share on other sites

nemateleotris decora  δεν θα το ελεγα και τοσο κοπαδοψαρο.  Καρδιναλιους δεν ειχα αλλα εχω την εντυπωση οτι κοπαδιαζουν. 

 

Αν θες κοπαδόψαρα ωραία βάλε Anthias. Ειναι πολυ όμορφα.  Επισης κοπάδακι κάνουν και οι Chromis. (ειναι και ποιό φθηνές απο τα Anthias)

 

Για το Pseudochromis paccagnellae σε μεγάλο ενυδρειο σαν το δικό σου θεωρώ οτι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φιλαράκι μπράβο!!!

Το μόνο που με *χαλάει* είναι το δεξί νησάκι που κατά την γνώμη μου θέλει λίγο συμμάζεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολυ ομορφη η "ψαροσυμμορια" σου φιλε :thumbsu:

Πολυ καλες επιλογες στα ψαρακια και γουσταρω πολυ το ποσο θηριο φαινεται το ενυδρειο!

μου αρεσει πολυ και το πως εχει δεσει στο χωρο γενικοτερα και το στησιμο του βραχου ειναι τελειο,πολυ καλη δουλεια!

Ξεκινησες πολυ ωραια

Φτου φτου!

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφο καθαρό και μεγάλο!! Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Πω πω πω αυτά είναι καλός ήρθες στα αλατια φιλε περιμένουμε να ακούσουμε νεα σου και να δούμε πολλές φωτο φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στα αλατια Αντώνη μου...

Αργα η γρήγορα το πεπρωμένο φυγής αδύνατον...

Αρκετα λιτρα βλεπω....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...