Jump to content

Ταισμα κιχλιδων με θαλασσινα


Recommended Posts

Θα ηθελα την γνωμη σα σε κατι που ειμαι αντιθετος..πολλοι συνχομπιστες ταιζουν τις κιχκιδες τους θαλασσινα...αχινους,πεταλιδες,οστρακα και αλλα...πια ειναι η γνωμη σας;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θαλασσινες τροφες δινω που και που,και συγκεκριμενα της new era την algae flakes, για τα υπολοιπα που περιγραφεις δεν εχω γνωση αλλα παρακολουθω το θεμα με ενδιαφερον :)

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τις Κιχλίδες .

Πολύ καλό αυτό που κάνουν , φτάνει να είναι μεσα στα πλαίσια τις ποικιλίας στη διατροφή , χωρίς υπερβολές .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη συμφωνειτε στο να ταιστουν με τροφες ατοφιες οπως τις περνουμε απο την φυση;;μου φαινεται κακη σαν επιλογη...ακομα και οι τροφες του εμποριου οπως το σκουλικι που δεν ειναι καλιεργειας δημιουργει εντερικα αν ειναι συχνη η χρηση του...πως μπορω να εμπιστευτω πεταλιδες,αχινους και οστρακοειδη που "κουβαλαν" μαζι τους ενα σωρο μικροοργανισμους απο την υαλασα για να ταισω ψαρια γλυκου νερου;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τα εμπιστευτεις, γιατι οι μικροοργανισμοί που ζουν στη θαλασσα δεν επιβιωνουν στο γλυκο.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα..διαβαστε αυτο για να δειτε τι παιζει με τα μηδια ακομα και αν εινα βρασμενα...ας επιλεξει ο καθενας οτι θελει..

http://www.foodbites.eu/j15/el/trofima/food-basics/kreas-psari/1684-mydia

Έγινε επεξεργασία - rastaman
link fixed
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και τι σχέση έχει η κατανάλωση των μυδιών απο άνθρωπο , με τη κατανάλωση μυδιών απο ψάρια .

Που και πάλι η κατανάλωσή τους δεν είναι προβληματική για όλους τους ανθρώπους .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ειμαι απο κινητο..καλα ρε παιδια οτι περιεχουν ιους και βακτηριδια που δεν φευγουν ουτε με το βρασιμο δεν σας λεει τιποτα..ουτε οτι περιεχουν πρωτεινη..οκ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ιους και βακτηριδια δεν γνωριζω,αλλα περι πρωτεινης σαν εναλλακτικη τροφη για ποικιλια νομιζω ειναι καλο οπως ειπε και ο Σταματης,επισης οπως λενε δεν υπαρχουν ειδη εξ'ολοκληρου φυοτφαγα ή σαρκοφαγα και αυτο το επιβεβαιωνει το γεγονος οτι μερικες φορες ο γοννος γινεται μεζες.Επιβεβαιωνεται ομως ακομα και απο τα συστατικα των τροφων τα οποια θελουν ακομα και τις τροφες για φυτοφαγα ψαρια να περιεχουν κριλ,γαριδες,καρκινοειδη κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οσα μυδια εχω φαει παντως δεν εχω παθει τιποτα..και θα συνεχισω να τα τρωω.

Τωρα για ψαρια,αν υπαρχει μια ισορροπημενη διατροφη δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Επισης,απ οσο γνωριζω πολλοι χομπιστες που διατηρουν πιρανια και αλλα παρομοια ψαρια τα ταιζουν με θαλασσινα χωρις προβλημα.

Μιλαμε παντα για ψαρια γλυκου νερου,γιατι στη θαλασσα τα ψαρια τα τσακιζουν τα μυδια..

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ταιζουμε τα ψαρια μας διαφορες τροφες μεχρι και τυποποιημενες δεν παει να πει οτι κανουμε και το σωστο...τρανο παραδειγμα η μοσχαροκαρδια για δισκους...μυδια και αχινους δεν τρωνε οι αφρικανες στις λιμνες τους..τωρα ..τι να πω...ας κανει ο καθενας οτι θελει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το οτι ταιζουμε τα ψαρια μας διαφορες τροφες μεχρι και τυποποιημενες δεν παει να πει οτι κανουμε και το σωστο...τρανο παραδειγμα η μοσχαροκαρδια για δισκους...μυδια και αχινους δεν τρωνε οι αφρικανες στις λιμνες τους..τωρα ..τι να πω...ας κανει ο καθενας οτι θελει...

Δηλαδη βρε φιλε,τι τροφες θα επρεπε να ταιζουμε τα ψαρια μας αν δεν κανουν και οι τυποποιημενες? Μη τρελαθουμε τελειως τωρα...

Γιατι η μοσχοκαρδια τι κανει?

Εγω ξερω πολλους εδω που ταιζουν μοσχοκαρδια χωρις προβληματα,δεν μιλαμε για καθε μερα ομως.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα μοσχαρια δεν ξερω αν τρωνε φιλετακια οι δισκοι στον αμαζονιο...και μιλαω για την συγκεκριμενη τροφη...υπαρχουν κατεψυγμενες οπως οι γαριδουλες η αρτεμια τα σκουλικακια που ειναι τροφες που ειναι στην διατροφικη τους αλυσιδα...γιατι δηλαδη να ταισω μοσχαρι τους δισκους και αχινους και μυδια τις αφρικανες;;;τι θα τους προσφερει παραπανω εκτος απο προβληματα για τους λογους που σας ανεφερα παραπανω με αθρα επιστημονικα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα μοσχαρια δεν ξερω αν τρωνε φιλετακια οι δισκοι στον αμαζονιο...και μιλαω για την συγκεκριμενη τροφη...υπαρχουν κατεψυγμενες οπως οι γαριδουλες η αρτεμια τα σκουλικακια που ειναι τροφες που ειναι στην διατροφικη τους αλυσιδα...γιατι δηλαδη να ταισω μοσχαρι τους δισκους και αχινους και μυδια τις αφρικανες;;;τι θα τους προσφερει παραπανω εκτος απο προβληματα για τους λογους που σας ανεφερα παραπανω με αθρα επιστημονικα...

 

Αλλο τι τρωνε και τι δεν τρωνε στη φυση τα ψαρια και αλλο αν κανει να ταιζουμε τετοια η οχι.Καμια σχεση το ενα με το αλλο.

Στη φυση,το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο,δεν νομιζω ομως κανεις να ταιζει τα ψαρια του με ζωντανη τετοια τροφη...

Ας μην υπερβαλουμε λοιπον..

Για τις τυποποιημενες τροφες ομως δεν ειπες τιποτα που σε ρωτησα.

Θα μου τωρα,τα ψαρια στη φυση δεν τρωνε φλεικς..ναι οκ αλλα τα ψαρια στη φυση δεν ζουν μεσα σε 5 γυαλια κλεισμενα..αλλα σε τονους νερου.

Οπωτε παει αλλου η κουβεντα.

Οπως ειπα ας μην ειμαστε υπερβολικοι,αν υπαρχει ισορροπια στη διατροφη και η τροφες που δινουμε ειναι οι σωστες διατροφικα για τα ψαρια μας,δεν θα εχουμε θεμα.Τουλαχιστον δεν εχει αναφερθει καποιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΣυΣυμφωνω και διαφωνω μαζι σου σε πολλα..σου ειπα για τυποποιημενες ποιες ειναι συνετο κατα την γνωμη μου να ταιζουμε και ποιες οχι...απλα ο καθενας βαζει αλλου τα ορια της διατροφης των ψαριων του...μπορει καποιος αλλος να θεωρει συνετο να τα ταιζουμε παστιτσιο αφου αυτο δεν εχει αναφερθει οτι δημιουργει προβληματα..την ισοροπια της διατροφης την εχει επιλεξει η ιδια η φυση φιλε μου εκατομυρια χρονια τωρα..εμεις ειμαστε βιαστες της...γιαυτο και φυλακιζοντας ψαρια που θα επρεπε να ζουν ελευθερα νιωθουμε κομματι της...αυτο ομως δεν μας δινει το δικαιωμα να τα σκιζουμε στα διατροφικα πειραματα..τα flakes...κοιτα απο τι αποτελουνται και αν ειναι στην διατροφη στο φυσικο τους περιβαλλον..οπως και να εχει εγω θα θεωρω λαθος τι ταισμα με αυτα τα ειδη τροφων..εσυ θεωρεις λαθος το ταισμα που τους κανω εγω που αποτελειτε μονο απο οτι τρωνε στο φυσικο τους περιβαλλον;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια θελουν ποικιλια στην διατροφη τους,δεν γινεται να τα ταιζεις σκουλικια μονο και γαριδες.

Ασε που στον Αμαζονιο πχ,αμφιβαλω αν υπαρχουν γαριδες,οπωτε ειναι τελειος υποκειμενικο αυτο που λες.

Οι τυποποιημενες τροφες,περιεχουν οσα χρειαζονται τα ψαρια μας για τη διατροφη τους και οτι τρωνε στο φυσικο περιβαλον που ζουν,απλα ειναι συμπυκνομενα και εχουν γινει φλεικς.Και εσυ μπορεις να φτιαξεις δικα σου φλεικς,αυτο δεν σημαινει λαθος τροφη.

Οσο για τη φυση..αστο μη πιασουμε αυτη τη κουβεντα για παει αλλου.Οπως και το θεμα φυσικο περιβαλλον.

Δεν γινεται να αμφισβητεις τροφες που ταιζονται χρονια και τα ψαρια που ταιστικαν ειναι μια χαρα και ζουν και βασιλευουν.Υπαρχουν βασιμα στοιχεια γι αυτο και αυτα ειναι τα ιδια τα ψαρια.

Υπερβαλεις σε καποια πραγματα και πας στα ακρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ταιζω μονο σκουλικια και γαριδες..εχω σπιτι μου 100 τροφες..αλλα δεν θα ταισω μοσχαρι περαλιδα και αχινο..σου φαινεται υπερβολη αυτο.;;;...το ζουν και βασιλευουν ειναι υποκειμενικο οταν ενα ψαρι που εχει προσδοκιμο ζωης 15 χρονια ζει 7 σε ενυδρειο..και αποδειξη ειναι τα ιδια τα ψαρια οπως ειπες...μαλακια υπαρχουν στον αμαζονιο φιλε μου μην αμφιβαλεις..μοσχαρια δεν υπαρχουν...οποτε αναλογισου τι ειναι υπερβολη στην διατροφη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ταιζω μονο σκουλικια και γαριδες..εχω σπιτι μου 100 τροφες..αλλα δεν θα ταισω μοσχαρι περαλιδα και αχινο..σου φαινεται υπερβολη αυτο.;;;...το ζουν και βασιλευουν ειναι υποκειμενικο οταν ενα ψαρι που εχει προσδοκιμο ζωης 15 χρονια ζει 7 σε ενυδρειο..και αποδειξη ειναι τα ιδια τα ψαρια οπως ειπες...μαλακια υπαρχουν στον αμαζονιο φιλε μου μην αμφιβαλεις..μοσχαρια δεν υπαρχουν...οποτε αναλογισου τι ειναι υπερβολη στην διατροφη..

 

Επετρεψε μου να σου πω,πως δεν μπορεις να ξερεις ποσα χρονια ζει το καθε ψαρι που εχει ο καθενας στο ενυδρειο του,το αν επιασε το προσδοκιμιο της ζωης του η οχι,οπωτε δεν μπορεις να το πεις αυτο ουτε να αμφιβαλεις για τις εκατονταδες τροφες που κυκλοφορουν και ειναι δοκιμασμενες.

Μπορεις να μου πεις λοιπον,ποιες ειναι οι 100 τροφες που εχεις και ταιζεις? Γιατι 100 τροφες που εχουν στο φυσικο περιβαλλον τα ψαρια σου,δεν νομιζω να τις εχεις.

Το οτι δεν θες να ταιζεις μοσχαρι η οτι αλλο ναναι,ειναι δικαιωμα σου,αλλα δεν μπορεις να κατακρινεις τους αλλους επειδη ταιζουν αλλες τροφες,τροφες εμπορειου και diy τροφες ενω τα ψαρια τους ζουν μια χαρα χωρις προβληματα.

Το θεμα ειναι να εχουν τα ψαρια σωστη διατροφη,ισορροπημενη,καθαρο νερο,σωστες παραμετρους και σωστα λιτρα.

Ολα τα αλλα ερχονται δευτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν κατυγορω κανενα...και εηακολουθεις να μην απαντας σε αυτα που σε ρωταω ενω εγω απαντω σε ολες τις ερωτησεις σου...θα σου πω λοιπον για τις 100 τροφες και αμα θες θα σου στειλω και φωτο...oceab nutricion κατεψυγμενες(αρτεμια,γαριδουλες γκριλλ,σκουλικι)...flakes της sera της tetra της tropikal και της jbl...αποξειραμενες tropical discus gran,spirullina,discus gran wild,..sera discus granuntal..jbl novo bits...tetra discus..ειναι αρκετες για να καλυψουν πληρως την διατροφη των ψαριων μου η πρεπει να τους δωσω και μοσχαρι η πεταλιδα;;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν κατυγορω κανενα...και εηακολουθεις να μην απαντας σε αυτα που σε ρωταω ενω εγω απαντω σε ολες τις ερωτησεις σου...θα σου πω λοιπον για τις 100 τροφες και αμα θες θα σου στειλω και φωτο...oceab nutricion κατεψυγμενες(αρτεμια,γαριδουλες γκριλλ,σκουλικι)...flakes της sera της tetra της tropikal και της jbl...αποξειραμενες tropical discus gran,spirullina,discus gran wild,..sera discus granuntal..jbl novo bits...tetra discus..ειναι αρκετες για να καλυψουν πληρως την διατροφη των ψαριων μου η πρεπει να τους δωσω και μοσχαρι η πεταλιδα;;

 

Δεν ξερω γιατι ειρωνευεσαι...επισης εχω απαντησει παντου σε οτι εχεις ρωτησει.

Τι θεμα ειναι οτι ποιο πανω μιλας και κρινεις τις τυποποιημενες τροφες του εμπορειου και βλεπω οτι οι περισσοτερες που δινεις στα ψαρια σου ειναι τετοιες..

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τις κραζεις τοτε και λες οτι δεν ειναι σωστο να δινουμε τυποποιημενες τροφες..

Προσωπικα δεν εχω να πω κατι παραπανω στο θεμα,αλλα θα παρακαλεσω να μην υπερβαλουμε και να σεβομαστε τον αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι ειρωνευεσαι...επισης εχω απαντησει παντου σε οτι εχεις ρωτησει.

Τι θεμα ειναι οτι ποιο πανω μιλας και κρινεις τις τυποποιημενες τροφες του εμπορειου και βλεπω οτι οι περισσοτερες που δινεις στα ψαρια σου ειναι τετοιες..

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τις κραζεις τοτε και λες οτι δεν ειναι σωστο να δινουμε τυποποιημενες τροφες..

Προσωπικα δεν εχω να πω κατι παραπανω στο θεμα,αλλα θα παρακαλεσω να μην υπερβαλουμε και να σεβομαστε τον αλλο.

 

Και επίσης το κριλ και η αρτεμια είναι θαλασσινα νομίζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου ζητω συγνωμη αν νομιζεις οτι σε ειρωνευομαι η δεν σε σεβομαι..θα ειχα σταματησει να ασχολουμε αν συμβαινε κατι τετοιο..αυτο που θελω να πω και το λεω με απλα λογια ρε παιδια ειναι οτι υπαρχουν τροφες που μπορουμε να ταισουμε τα ψαρια μας χωρις να μπουμε σε περιπετειες και πειραματα..και τροφες πληρεις..δεν κατεκρινα ολες τις τροφες του εμποριου αλλα συγκεκριμενες...οπως η μοσχαροκαρδια..απαντησε μου ομως σε αυτο σε παρακαλω..θεωρεις υπερβολικο να ταιζεις τα ψαρια τις τροφες που ανεφερα παραπανω η μοσχαροκαρδια,πεταλιδες και αχινους;;;σε ευχαριστω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως το γκριλλ και η αρτεμια να ειναι θαλασσινα σε μερικες εταιρειες..αλλα εκτος απο επεξεργασμενα ειναι και τροφες που υπαρχουν στο φυσικο τους περιβαλλον αντιθετα με τις πεταλιδες και το μοσχαρι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...