Jump to content

Αλλαγες Νερου


Recommended Posts

Ηθελα να ρωτησω αν κατα τις αλλαγες νερου ειναι προτιμοτερο για το νερο που θα προστεθει

να παρασκευαζεται εκτος ενυδρειου και μετα να προστιθεται (Αντι χλωριο, Buffer etc)

ή

να προστειθεται απευθειας και μετα να προστιθενται (Διαλυμενα σε ενυδριακο νερο) τα σχετικα.

Επισης ακουσα πως το νερο της βρυσης δεν το επεξεργαζονται πλεον με χλωριο κτλ αλλα με Οζον. Εαν ισχυει δεν καταριπτει την χρηση Αντι-Χλωριου?

Οι παραμετροι του νερου βρυσης μου εχουν:

PH: 8

Ammo: 0

Nitrit:0

Nitrate: Δεν θυμαμαι :thumbup:

GH: 14 - 15

Link to comment
Share on other sites

αν και το προτιμοτερο το οποιο ρωτατε ειναι κατι σχετικο,θα ελεγα πως σιγουρα ειναι καλυτερα η πρωτη περιπτωση που αναφερετε.....

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή νερού Ψηφίζω το πρώτο

Αντιχλώριο δεν είναι απαραίτητο να βάλεις, εγώ ετοιμάζω το νερό 3 μέρες νωρίτερα και το χλώριο εξατμίζεται από μόνο του. Εάν δεν έχεις χρόνο τότε προετοίμασε το νερό μια μέρα νωρίτερα και τοποθέτησε μια αεραντλία και σε 24 ώρες θα έχει φύγητο χλώριο.

Εάν έχεις υποψίες ότι το νερό σου έχει βαριά μέταλλα τότε μόνο θα έβαζα και αντιχλώριο διότι τα περισσότερα σκευάσματα περιέχουν και ουσίες που δεσμεύουν τα βαριά μέταλλα.

Τέλος η καλύτερη λύσει είναι να περνάς το νερό από άνθρακα και δεν χρειάζεσαι μετά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και πρέπει να ετοιμάζεται το νερό από πριν και μάλιστα να μένει και κάμποση ώρα στο δοχείο.

Αν το ρίχνεις κατευθείαν μέσα και μετά το αντιχλώριο, κάποια ποσότητα των ανεπιθύμητων ουσιών που περιέχει, προλαβαίνει να δράσει έστω και στιγμιαία με όχι και πολύ ευχάριστο (μακροπρόθεσμα) αποτέλεσμα για τη ζωή στο ενυδρείο μας...

Και κατά τη γνώμη μου η χρήση σκευασμάτων αποχλωρίωσης επιβάλλεται ανεξάρτητα από το τι νερό έχεις, για διάφορους λόγους. Το νερό του δικτύου δεν έχει μόνο χλώριο, αλλά και χλωραμίνες, βαρέα μέταλλα και ένα σωρό άλλες τέτοιες "υγιεινές" ουσίες, που απ' όσο πληροφορήθηκα από χημικό του ΓΧΚ, ΔΕΝ απομακρύνονται ολοκληρωτικά με την εξάτμιση, ΟΥΤΕ απορροφώνται πλήρως από φίλτρανση μόνο με ενεργό άνθρακα... Αρα, χρειάζεται οπωσδήποτε η χρήση αξιόπιστου conditioner (εγώ μάλιστα έχω καθιερώσει να προσθέτω και 50% περισσότερη δόση μόνιμα στη ποσότητα που αλλάζω).

Eπίσης, τα περισσότερα από τα διάφορα αυτά σκευάσματα περιέχουν και aloe vera, ουσία πολύ χρήσιμη στα ψάρια για τη δημιουργία ή τη γρήγορη αναπλήρωση της εξωτερικής τους μεμβράνης, πράγμα ιδιαίτερα χρήσιμο για τα ζωντανά του ενυδρείου μας.

Αλλος λόγος είναι ότι έτσι μπορείτε να ελέγχετε καλύτερα αν χρειαστεί τις διάφορες παραμέτρους του νερού (ρΗ, σκληρότητες, θερμοκρασία), ώστε να μην έχουν μεγάλες διαφορές από το νερό του ενυδρείου σας και να μην δημιουργεί σοκ και στρες η αλλαγή στα ψάρια, αλλά και να διαλύετε εύκολα μέσα σε αυτό το νερό τα τυχόν πρόσθετα που βάζετε (λιπάσματα κλπ).

Μην βαριέστε λοιπόν να ετοιμάζετε το νερό σας από πριν...

ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ ΣΑΣ..!

Link to comment
Share on other sites

Άρε Ντίνο τη νερό έχετε εκεί στην Αττική σκέτη χημεία είναι...

:buttrock:

Καλά είμαι δηλαδή εγώ εδώ στο χωριό με το γάργαρο νερό από τα βουνά. :thumbup:

Με τον άνθρακα να το διευκρινίσω έχω μια αυτοκατασκευή ή οποία έχει ως εξής: ένας σωλήνας 7f τοποθετημένος κάθετα και ύψος 120εκ. γεμάτος με ποιοτικό άνθρακα,. από κάτω μπαίνει το νερό και από πάνω βγένει. Δηλαδή μιλάμε για μεγάλη ποσότητα άνθρακα και όχι σφουγγαράκια η σακουλάκια. το συγκεκριμένο σύστημα μπορεί να φιλτράρει μέχρι να κόρεστη άνετα 30.000 λίτρα.

Το αναφέρω αναλυτικά για να μην δώσω την εντύπωση ότι με μια μικρή ποσότητα άνθρακα μπορούμε να κάνουμε δουλεία.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, όταν ρώτησα τον αδελφό μου (χημικός) ήταν κατηγορηματικός στην απάντησή του για τον άνθρακα. Οτι δηλαδή η φίλτρανση μόνο με άνθρακα δεν κατακρατεί από το νερό όλες τις βλαβερές ουσίες. Χρειάζονται και άλλα μέσα ταυτόχρονα, για να μπορέσουμε να το καθαρίσουμε τελείως από τα χημικά πρόσθετα. Τώρα, εάν έχεις νερό από πηγή, αλλάζει το πράγμα βέβαια, με την προϋπόθεση ότι κατά τη διαδρομή του μέχρι εσένα, δεν περνάει από "φίλτρα" λιπασμάτων ή άλλων χημικών αγροτικών ή βιομηχανικών δηλητηρίων...

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και πρέπει να ετοιμάζεται το νερό από πριν και μάλιστα να μένει και κάμποση ώρα στο δοχείο.

Αν το ρίχνεις κατευθείαν μέσα και μετά το αντιχλώριο, κάποια ποσότητα των ανεπιθύμητων ουσιών που περιέχει, προλαβαίνει να δράσει έστω και στιγμιαία με όχι και πολύ ευχάριστο (μακροπρόθεσμα) αποτέλεσμα για τη ζωή στο ενυδρείο μας...

Και κατά τη γνώμη μου η χρήση σκευασμάτων αποχλωρίωσης επιβάλλεται ανεξάρτητα από το τι νερό έχεις, για διάφορους λόγους. Το νερό του δικτύου δεν έχει μόνο χλώριο, αλλά και χλωραμίνες, βαρέα μέταλλα και ένα σωρό άλλες τέτοιες "υγιεινές" ουσίες, που απ' όσο πληροφορήθηκα από χημικό του ΓΧΚ, ΔΕΝ απομακρύνονται ολοκληρωτικά με την εξάτμιση, ΟΥΤΕ απορροφώνται πλήρως από φίλτρανση μόνο με ενεργό άνθρακα... Αρα, χρειάζεται οπωσδήποτε η χρήση αξιόπιστου conditioner (εγώ μάλιστα έχω καθιερώσει να προσθέτω και 50% περισσότερη δόση μόνιμα στη ποσότητα που αλλάζω).

Eπίσης, τα περισσότερα από τα διάφορα αυτά σκευάσματα περιέχουν και aloe vera, ουσία πολύ χρήσιμη στα ψάρια για τη δημιουργία ή τη γρήγορη αναπλήρωση της εξωτερικής τους μεμβράνης, πράγμα ιδιαίτερα χρήσιμο για τα ζωντανά του ενυδρείου μας.

Αλλος λόγος είναι ότι έτσι μπορείτε να ελέγχετε καλύτερα αν χρειαστεί τις διάφορες παραμέτρους του νερού (ρΗ, σκληρότητες, θερμοκρασία), ώστε να μην έχουν μεγάλες διαφορές από το νερό του ενυδρείου σας και να μην δημιουργεί σοκ και στρες η αλλαγή στα ψάρια, αλλά και να διαλύετε εύκολα μέσα σε αυτό το νερό τα τυχόν πρόσθετα που βάζετε (λιπάσματα κλπ).

Μην βαριέστε λοιπόν να ετοιμάζετε το νερό σας από πριν...

ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ ΣΑΣ..!

εγώ που μένω σε διαμερισμα και δεν έχω την πολυτέλεια μιας extra δεξαμενής, τι να κάνω;

Πώς να ετοιμάσω το νερό πιο πρίν;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε διαμέρισμα μένω. Δεν χρειάζεται να έχεις δεξαμενή. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις βαρελάκι πλαστικό (αυτό για τις ελιές κλπ) τα οποία υπάρχουν σε διάφορες χωρητικότητες και μεγέθη (χρησιμοποιώ 2, ένα 19 λίτρα και ένα 70 λίτρα). Βάζεις και μια δυνατή αντλία με αλφαδολάστιχο μέσα και κάνεις τις αλλαγές μια χαρά. Θα χρειαστείς και κουβά (εγώ έχω 3 για τα ενυδρεία μου) ή λεκάνη μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα όσο πιο αργά μπαίνει το νερό μέσα στο ενυδρείο τόσο το καλύτερο κατ'εμέ.Κάνεις καλύτερη προσαρμογή στην διαφορά θερμοκρασίας του νερού.ε;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα όσο πιο αργά μπαίνει το νερό μέσα στο ενυδρείο τόσο το καλύτερο κατ'εμέ.Κάνεις καλύτερη προσαρμογή στην διαφορά θερμοκρασίας του νερού.ε;

Ακριβως ετσι Ιορδανη, συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...