Jump to content

πρόβλημα με jebao rw 20


Recommended Posts

Έχω την εν λόγω αντλία εδώ και ενα χρόνο περίπου. Το πρόβλημα που παρουσιάζει τώρα είναι ότι δουλεύει και σταματάει,δουλεύει μερικά δευτερόλεπτα και σταματάει για λιγα δευτερόλεπτα.μπορεί να τύχει να σταματήσει και για πολύ περισσότερο.γνωρίζει κάποιος. .?

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε να την βγαλεις και να την καθαρίσεις μερικές φορές το παθαίνουν ή jebao κολανε στο ξεκίνημά τους αν έχουν πολύ αλγη.

Έγινε επεξεργασία - mouseman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα με τον mouseman,καθαρισε την!

Ωστοσο να πω τον πονο μου,διοτι η τραγικη πραγματικοτητα απο την εμπειρια μου λεει το εξης:
Εχω χρησιμοποιησει συνολικα 10 TUNZE TURBELLE DC CONTROLLABLE(6055,6095,6105) σε 3 ενυδρεια που ειχα τις καλες εποχες,χωρις κανενα απολυτως προβλημα!
Και 3 JEBAO WP,RW και DC3000.

Η μια ζεσταθηκε και καηκε σε 1 ωρα απ'οταν την εβαλα για πρωτη φορα στο ενυδρειο.Δεν το διανοειται αυτο ανθρωπινος νους!Μεσα σε μια ωρα ζεσταθηκαν κεφαλη και κοντρολλερ και καηκε ο wavemaker.
Η αλλη μετα απο 6 μηνες.
Και η τελευταια σε κατι λιγοτερο απο ενα χρονο κι ενω σταδιακα με τους μηνες που περνουσαν μειωνονταν η ροη που εβγαζε,Εκανε αυτο που λες,αναβοσβηνε μεχρι που τελικα παρεδωσε πνευμα.

Να τονισω οτι καθε 6μηνο επλενα τις αντλιες μου ολη νυχτα για συντηρηση,ημουν παντοτε επιμελης σ'αυτα.
Κατα την γνωμη μου οι πιο αξιοπιστε λυσεις ειναι TUNZE και VORTCH,ποτε δεν θα σε αφησουν......Κι ησουν και τυχερος μεσα στην ατυχια σου.Καθως μερες που ειναι,ησουν εκει και το ειδες,φανταζεσαι να βρισκοσουν σε διακοπες??

Ειναι μεγαλο το προβλημα αξιοπιστιας μ'αυτες τις ριμαδες γι αυτο δεν τις χωνευω,ειμαι κι εγω παθων.
Φροντισε να την καθαρισεις αλλα αν ουτως ειδαλλως εκανες συντηρηση και σου εμφανισε οτι και σ'εμενα,δυστυχως πολυ συντομα θα σε κρεμασει.
Γνωμη μου αν δεν βρεις ακρη με τους καθαρισμους,να επικοινωνησεις και να πιεσεις παραυτα τον κινεζο για αντικατασταση(που απανταει με google translator,αλλο κουφο που μου χε τυχει τοτε).
Μην το αφησεις ετσι,επικοινωνησε μαζι του ειναι αμαρτια να μην σε καλυψει.Ασε που ειναι εξυπηρετικος ο καημενουλης,παρολο το εκνευριστικο google translate που χρησιμοποιει.
Εγω τοτε για τις αντλιες του ζητουσα αντικατασταση με αλλο προιον και μου εκανε την χαρη.
Αν αυτος ειχε λιγο πιο ποιοτικες κι αρα αξιοπιστες αντλιες,στην ιδια τιμη με την φοβερη εξυπηρετικοτητα του,θα ηταν σημερα LEADER στις πωλησεις ενυδρειακων αντλιων.

 

Έγινε επεξεργασία - DIMITROS2013
Link to comment
Share on other sites

εχω δύο rw 20. .τη συγκεκριμένη την εχω καθαρίσει,την αλλαξα κοντρολερ,την αλλαξα φτερωτή αλλά πάλι τα ίδια,φοβάμαι ότι θα σταματήσει εντελώς..ετοιμη είναι...Βέβαια τώρα που μου το είπες θα επικοινωνήσω μαζί του,δε το είχα σκοπό,λεω,που να βρεις άκρη...

Link to comment
Share on other sites

εχω δύο rw 20. .τη συγκεκριμένη την εχω καθαρίσει,την αλλαξα κοντρολερ,την αλλαξα φτερωτή αλλά πάλι τα ίδια,φοβάμαι ότι θα σταματήσει εντελώς..ετοιμη είναι...Βέβαια τώρα που μου το είπες θα επικοινωνήσω μαζί του,δε το είχα σκοπό,λεω,που να βρεις άκρη...

Επικοινωνησε ρε φιλε,γιατι σου την χαρησε?Του την πληρωσες την ατιμη!Αναφερε του μαλιστα οτι και οι δυο σου εμφανησαν προβληματα,μην το παραλειψεις ειναι κι αυτο πολυ σημαντικο.

Ειναι ασχημη απογοητευση.............δεν εχεις αλλες αηιοπιστες αντλιες μεσα στο ενυδρειο για ασφαλεια?Tunze?Vortech?

Πρεπει να εξασφαλισεις την ροη γυρω απο τον βραχο σου ωστε να αναπνεουν τα βακτηρια που εχει και να επιτελειται η βιολογικη διαδικασια.

Κοντρολλερ μου ειχε στειλει κι εμενα αρκετους....................ελα ομως που οι κεφαλες ειναι το προβλημα!

Να σε ρωστησω,ειχες παρατηρησει κι εσυ γρηγορο κι αδικαιολογητο φαγωμα των πτερυγιων της φτερωτης?

Έγινε επεξεργασία - DIMITROS2013
Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη σου ευχομαι κι αλλο προβλημα να μην σε βρει!

Έγινε επεξεργασία - DIMITROS2013
Link to comment
Share on other sites

Ο μετασχιματιστης ειναι ο δικος της?συνηθος των αλλαζουν αλλα δεν βαζουν σωστα τα αμπερ (εαν το λεω σωστα)και μπορει να εχει θεματα η συσκευη

Καθαρισε την και τσεκαρε και το πυρο μεσα εαν ειναι οκ..

Link to comment
Share on other sites

Την RW 4 που έχω κάθε 15 μέρες την βγάζω εκτός νερού , την λύνω και την καθαρίζω πάρα πολύ καλά. Με την παραμικρή βρώμια που θα πιάσει μειώνετε αισθητά η απόδοση της κάτι που μαρτυρά ότι ζορίζεται η λειτουργία της (περιστροφή προπέλας κλπ)   :(

 

Κατά τα άλλα δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι.θα δοκιμασω καθε τι και θα επικοινωνήσω με τον πωλητή και τέλος θα σας ενημερώσω για την απαντηση του γιατί όλοι από αυτούς ψωνίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Την RW 4 που έχω κάθε 15 μέρες την βγάζω εκτός νερού , την λύνω και την καθαρίζω πάρα πολύ καλά. Με την παραμικρή βρώμια που θα πιάσει μειώνετε αισθητά η απόδοση της κάτι που μαρτυρά ότι ζορίζεται η λειτουργία της (περιστροφή προπέλας κλπ)   :(

 

Κατά τα άλλα δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

Ειναι πραγματι αποκαρδιωτικο θεαμα και σπαρακτικα επικινδυνο.

Πρεπει να χεις τον νου σου συνεχεια στον wavemaker μην μειωθει η ρoη,μην ξεχασεις το καθαρισμα καθε 20 μερες,κολλησει και καει οποτε θα τα παρεις ολα στο χερι!

Τιποτα το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι ενταξει καλουλες ειναι,επειδη ειναι φθηνες.

Ωστοσο ειναι ριψοκινδυνο να στηριζεσαι αποκλειστικα σ'αυτες.Θεωρω συνετη την υπαρξη,τουλαχιστον,ενος αξιοπιστου wavemaker οπως tunze η vortech.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματι αποκαρδιωτικο θεαμα και σπαρακτικα επικινδυνο.

Πρεπει να χεις τον νου σου συνεχεια στον wavemaker μην μειωθει η ρoη,μην ξεχασεις το καθαρισμα καθε 20 μερες,κολλησει και καει οποτε θα τα παρεις ολα στο χερι!

Τιποτα το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι ενταξει καλουλες ειναι,επειδη ειναι φθηνες.

Ωστοσο ειναι ριψοκινδυνο να στηριζεσαι αποκλειστικα σ'αυτες.Θεωρω συνετη την υπαρξη,τουλαχιστον,ενος αξιοπιστου wavemaker οπως tunze η vortech.

Εομαι σιγουρος πως αν οι τουνζε και ειδικα οι βορτεκ δεν ηταν εξωπραγματικα ακριβες, οι jebao δεν θα ειχαν τετοια εμπορικη επιτυχια . καλη η αξιοπιστια , αλλα πρεπει να κοστολογειτε και αναλογα. Ευτυχως που βγηκαν οι jebao και μας εδειξαν τι αισχρο κερδος ειχαν οι παραπανω εταιριες αλλα και εχουν ακομη. Τιμες δεν ριξανε καθολου.....
Link to comment
Share on other sites

σκέφτηκα απο την αρχή για Vortech αλλά λόγω του μεγέθους του ενυδρείου (1000-1200 λίτρα)ήθελα δύο ή τρεις αντλίες.οι Vortech οι mp60 η τιμή τους είναι γύρω στα 750€ οπότε έκανα πίσω και πηγα στις jebao με τιμη γύρω στα 100€,η διαφορά όπως καταλάβατε δεν είναι απλά μεγάλη αλλά τεράστια και ειδικά αν θέλεις τρεις ή δύο..να ήταν τουλάχιστον έστω διπλή τιμή,θα τις επερνα..Γνώριζα βέβαια ότι είναι κινέζικα και αξιοπιστία δεν υπάρχει. ..τουλάχιστον να είναι αξιόπιστος ο πωλητής(ubarn,το όνομα του)..το Νοέμβριο την αγόρασα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω αλλαξα τροφοδοτικο κι ελυσα το προβλημα και εχω ενωσει δυο jebao wp 40 σε εναν controller. 18 volt 5 amp. Στην τροφοδοσια ειναι το προβλημα των jebao και στα φισακια που συνδεονται. Δοκιμασα 4 διαφορετικες χαλασμενες σε αλλο τροφοδοτικο και δουλευαν ρολοι. Και κατι αλλο πιυ εκανα ειναι οτι εβγαλα οκα τα φισακια και συνδεσα τα καλωδια σκετα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχουν δεν είναι μετασχηματιστης.?

μπορούν να συνδεθούν και απευθείας στην πρίζα ?αυτό που λες είναι σπουδαίο..

αυτο σημαίνει ότι μπορεί να μην έχει και πρόβλημα.

πες μου περισσότερες λεπτομέρειες..

Ευχαριστώ. ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχουν δεν είναι μετασχηματιστης.?

μπορούν να συνδεθούν και απευθείας στην πρίζα ?αυτό που λες είναι σπουδαίο..

αυτο σημαίνει ότι μπορεί να μην έχει και πρόβλημα.

πες μου περισσότερες λεπτομέρειες..

Ευχαριστώ. ..

Οχι δεν συνδεονται απευθειας στην πριζα, μην το δοκιμασεις θα μπαρουτοκαπνιστεις.Πραγματικα τωρα,μιλαμε για μπουμ!

Απλα το παλικαρι στην δικη του περιπτωση,παρατηρησε ελλατωματικα φισακια............................και χρησιμοποιησε και ισχυροτερα τροφοδοτικα.

Αν μπορουσε να βρει τροφοδοτικα βαρβατα και στα 24V,θα τις επαιζε στην μεγιστη ισχη.

Εγω παλι σου προτεινω να επικοινωνησεις με τον κινεζο και να μην πειραξεις τα φις γιατι μετα δεν σε καλυπτει καμια εγγυηση!

Έγινε επεξεργασία - DIMITROS2013
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ αυτό σκέφτηκα. .ήδη έχω επικοινωνησει απο εχθές με τον πωλητή με Email και περιμένω την απάντηση του

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα τροφοδοτικα πολυ ενδειαφερον....και εχω 24ν που καθετε, καβατζα για τα λεντ του σαμπ, αλλα ειναι μονο 2Α, αν το ηξερα θα το ειχα παρε 5Α....παντως με τροφοδοτικα την εχω πατησει ηδη 2 φορες, σε αναπληρωση και λεντ....ευχομαι να μην τριτωσει το κακο με τις jebao.

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντησε?Γατι εμενα μολις πριν λιγο με πληροφορησε ενα παιδι με pm οτι ο κυριος fish-street δεν του την αντικαθηστουσε,ενω ηταν υπο το καθεστως εγγυησης!
Πρωτη φορα το ακουω εγω αυτο,τον ειχα για φερεγγυο γι αυτο κι εγραψα οτι εγραψα παραπανω.
Ωστοσο εμενα η εμπειρια μου ειναι παλια.
Για ενημερωσε μας αν μπορεις.Θα σε καλυψει η αλλαξε πολιτικη στο καταστημα του?

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν δεν απάντησε..

συνεχίζει να πουλάει..του έστειλα email και μήνυμα στο ebay για να το δει και το ebay αλλά ακόμα τίποτα."ubran"λέγεται.

όλοι αυτοί οι πωλητές περνούν από τον ίδιο?ξέρει κανείς πως λειτουργεί. ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι εγω μονο απο fish-street εχω εμπειρια.Και ειναι παρα πολυ καλη.Σκεψου τον ζορισα τον ανθρωπο κι αντι να μου αντικαταστησει την αντλια με αντλια εγω του πηρα αλλα πραγματα. :sword: 
Γιατι καταλαβα οτι αν αλλαζα αντλια παλι μετα απο λιγο καιρο μπορει να ειχα τα ιδια θεματα οποτε δεν αισθανομουν σιγουρια.

Παρα ταυτα τωρα με ρωτησε συνφορουμιτης αναφορικα με προβλημα που ειχε σε δικη του βλαβη και δεν τον καλυψαν στο fish-street.
Δεν ξερω πως λειτουργει κι ετσι δεν μπορω να σου πω την αποψη μου για αλλο πωλητη.Eγω μεσω paypal αγοραζα απευθειας απο fish-street(τι καλες εποχες......παει τωρα και το paypal).

Έγινε επεξεργασία - DIMITROS2013
Link to comment
Share on other sites

Καθαρισες?Βρηκες ακρη με τον κινεζο τελικα?

Link to comment
Share on other sites

παντως με τροφοδοτικα την εχω πατησει ηδη 2 φορες, σε αναπληρωση και λεντ....ευχομαι να μην τριτωσει το κακο με τις jebao.

Εχθες τριτωσε το κακό, αλλά με το τροφοδοτικό της jebao δοσομετρικης!!!!!! Ευτυχώς είχα ένα 12ν 2Α στην άκρη και ήμουνα σπίτι!!! Αυτά τα τροφοδοτικό μεγάλη πληγή τελικά.....ενώ μεχρι τώρα προτιμούσα για ενυδρειακη χρήση 12ν συσκευές, έχω αλλάξει 180° γνώμη πλέον.

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι 100% υπερ των 12v και 24v DC συσκευων.
Μου εδωσαν την δυνατοτητα να φορτωσω τα παντα πανω σε backup και να ειμαι καλλυμενος στις διακοπες ρευματος.Καθως ελλειπα μερες απο το σπιτι λογω δουλειας.
Πιο πριν κανενα ups δεν μπορουσε να μου δωσει τετοιες αυτονομιες.

Απλα ο κινεζος χρησιμοποιει μαλλον κολοτροφοδοτικα και δεν ειναι μονο τα τροφοδοτικα το προβλημα!
Πως οι tunze και οι vortech δεν εχουν κανενα προβλημα ουτε με τροφοδοτικα αλλα ουτε και με τα επιμερους μερη τους εξοπλισμου του και εξαρτηματα τους?

Έγινε επεξεργασία - DIMITROS2013
Link to comment
Share on other sites

το back up δεν τραβάει πολύ ρεύμα. ? Όσο για τον Κινέζο ακόμα τίποτα. .Θα ξαναστειλω...μήπως είναι διακοπές.. (Σαντορίνη. ? )

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κανω ακομα δοκιμες νομιζω οτι το προβλημα ειναι γενικα στα 24 βολτ. Θελουνε εηαρχης λιγοτερα βοοτ για να μην βγαζουν προβλημα. Με δοκιμες που εχω κανει σε 2 μετρα ενυδρειο με τον τον 18 βολτ 5 αμπ. Σε κυμματισμο μου πεταει το κερο απεξω ενω με τον 24βολτο ηταν πολυ πιο χαλαρα. Υπαρχει καποιο εργαλειο να μετραμε τη ροη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...