Jump to content

Akridas66

Recommended Posts

ολοι αργα η γρηγορα θα βρουμε ενα λευκο πλασματακι με 2-5-233532 ποδια και στην αρχη θα πουμε "ο τι γλυκος αστεριας!!". μεχρι που καποιος θα μας πει οτι ειναι αστερινα και στην ουσια καθε ποδι που σπαει γινεται μια καινουργεια αστερινα που θα κατασπαραξει κυριολεκτικα τα ζοανθακια μας και διαφορα μαλακά κοραλλια(αναλογα την επιθετικοτα τους)...

 

η καλητερη συμβουλη ειναι μολις δεις καποιος μια ειναι να την απομακρυνει με προσοχη, χωρις να διαλυσει, οσο πιο γρηγορα γινεται!!

 

αυτο ειναι δυκολο καμια φορα ομως, καλα ειναι να εχεις κανεις ενα 60λιτρο ενυδρειο που η παλαμι του φτανει στο πατο χωρις να βραχη ιδιαιτερα. τι γινεται ομως οτα καποιος εχει ενα μεγαλο ενυδρειο, με 60 ποντους υψος και εκει για εναν τοσο μικρο τρομοκρατη πρεπει να κανει μακροβουτι;;;

 

 

ειχα σοββαρο προβλημα με τις αστερινες, το ρηφακι μμ το εχω παρατημενο οχι επειδη θελω αλλα επειδη δεν μπορω να το συντηρισω δυστηχως, εχασα κοραλλια, γεμισα αλγη, γεμισα κυανο και διαφορα αλλα. τωρα τελευταια προσπαθω να κανω οτι μπορω και με λιγοστα εξοδα και μικρες κινησεις να το επαναφερω σιγα σιγα. οι αστερινες ομως δεν ξερω πως ηρθαν ή μηπως ξερω;;

 

οι αστερινες συνηθως ερχωνατι οπως κια πολλα αλλα απο τι μεταφορες των κοραλλιων, δεν παιζει ρολο εαν ειναι απο μαγαζι η συνχομπιστα, θα ερθουν! αρκη ενα πολυ μικρο ποδαρακι τους στην σχισμη του βραχου και ολα θα παρουν τον δρομο τους...

 

υπαρχουν διαφοροι μεθοδοι αντιμετοπισεις τους, απο χημικους, θυρευτες και φυσηκα το πεταμα του βραχου που αγορασαμε μαζι με το κοραλι, στον ζωντανο βραχο δεν μπορει κανεις να κανει πολλα παρα μονο την προσεχτηκη ματια πριν την αγορα του.

 

χωρις αλλη ταλαιπωρια και μετα την μικρη εισαγωγη μου σας παρουσιαζω την γελια κατασκευη μου.....

 

post-50289-0-43318200-1439993594_thumb.jpg

 

ευκολη και γελια αποτελητε απο μια πλαστηκη καρτα, οπως αυτες που εχουμε απο διαφορα clubs που μαζευουμαι ποντους και λιγο πλαστικο για να κλεισουμε τις ακριες, λιγη κολλα στιγμης και ενα ψαλιδι να τριμαρουμε τα γυρω γυρω...

 

το καλαμε λιγη ταινια σε ενα κονταρι, σαν αυτο που εχουμε για τα τζαμια μας η κατι αναλογο και με προσεκτικες κινησεις πιανουμε τις αστερινες πηγαινοντας απο κατω προς τα επανω, δεν θελει καθολου δυναμη γιατι ξεκολανε αμεσως και μετα απλα σε ενα ποτιρακι η κατι αναλογο αδιαζουμε και συνεχειζουμε...

 

φωτο με παραδειγμα!!

 

 

το ενυδρειο μου, μην προσχεται οσο γινεται το χαος απο πισω. θα το επαναφερω σιγα σιγα....

 

post-50289-0-72446700-1439993716_thumb.jpgpost-50289-0-73215500-1439993742_thumb.jpgpost-50289-0-78766900-1439993768_thumb.jpg

 

και το αποτελεσμα... ειναι τρομακτικο!!!

 

post-50289-0-69559300-1439993801_thumb.jpg

 

ολες αυτες τις αστερινες τις μαζεψα μεσα σε 5 λεπτα και χωρις να βραχω!!!!

 

 

περιμενω στα σχολια σας, παρακαλω να μην αναφερθουμε στην καταστασει του ενυδρειου καθως ειμαι σε δυσκολες εποχες για να κανω κατι οσο και να το θελω, ελπιζω να σας φανει χρησημο...

 

τα δικαιωματα της παντεντας ανηκουν στο AquaZone και στα μελοι του!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωραία πατέντα Άγγελε. Σκέψου ότι εγώ κάθε εβδομάδα, μόνο με το σιφωνάρισμα που κάνω στο πάτο με την  αλλαγή νερού, θα βγάλω για πλάκα 5- 6 αστερίνες. Όμως στα τζάμια πάντα βλέπω μία με δυο να κυκλοφορούν. Σου εύχομαι να μπορέσεις να επαναφέρεις το ενυδρείο σου  όσο πιο σύντομα μπορείς. Οι εποχές είναι δύσκολες αλλά θα το παλέψουμε όπως  είπες οικονομικά και με μικρές κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Λουκα, εψαχνα εναν τροπο να μην χαλαω τον κοσμο με συφωνια κτλπ και φυσικα να βρεχομαι οσο λιγοτερο γινεται....

 

αγαλι αγαλι φιλε θα γινει παλι reef!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον ειναι απολαυση να βαζεις χερια στα δροσερα νερα :) δευτερον ειχα δει κ εγω αστερινα εβγαλα των αστερια και εβαλα μια γαριδουλα αρλεκινο δεν αφησε τιποτα ορθιο.. φυσικα πλεων οπου βρησκω καπιον να εχει αστερινα του περνω κανα δυο για να φαει. Η παντεντα σ μου αρεσει παρα πολυ!!!

Οσο για το (παρατημενω) ρεεφ... για σενα να το ισιωσεις ειναι καμια 3 4 μερες χαλαρα ζεστα 2 ωρες !!!για να βλεπω μουσικουλα καφεδακι και καψιμο στο τζαμι μπροστα!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο ρε Αγγελε και ελεγα πως να τις βγαλω χωρις να βουτιξω τα χερια μου μεσα 1τος

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τις αγγελίες στις αγγελίες και πάντα σύμφωνα με τους κανονισμούς που συνεχίζεις να μην τηρείς!!

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

 

Πανό θα σου πρότεινα να μην βάζεις κινητό τηλ !

Προτίμησε το πμ από το μέλος που ενδιαφέρεται !

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...