Sign in to follow this  
Ακόλουθοι 0
sotosgreek

Αγγελόψαρα έτοιμα για γέννα αλλά ΔΕΝ!

12 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Έχω μια απορία.

Τα αγγελόψαρα μου είναι σ ένα ενυδρείο 160 λίτρα μαζί με ένα ζευγάρι Iriatherina werneri μόνο. Από τη μέρα που έγιναν ζευγάρι κάθε 15 μέρες ετοιμάζουν κανονικά τον χώρο τους και γεννάνε, τον τελευταίο μήνα όμως αν και το θηλυκό είναι έτοιμο να γεννήσει δεν το κάνει. Έπρεπε να είχαν γεννήσει πριν 10 - 15 μέρες, το έχει παρατηρήσει κανενας άλλος αυτό? Γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα για το θηλυκό αν δεν γεννήσει?  

Δεν ξερω απο σκαλαρια αλλα..

Μηπως εχεις πολυ δυνατη ροη στο ενυδρειο?

Δεν ξερω απο σκαλαρια αλλα..

Μηπως εχεις πολυ δυνατη ροη στο ενυδρειο?

Καλή η παρατήρηση σου! Η αλήθεια είναι πως έχω τέρμα τη ροή στο ενυδρείο μου τον τελευταίο μήνα γιατί το είχα πυκνοφυτεμένο και άρχισα να βλέπω λίγη τριχοειδή στην γωνία. Τώρα είναι τούμπανο.

Αν θες να νιωσουν ανετα ομως πρεπει να πεσει λιγο η ροη.Το "πλυντηριο" ειναι ο λογος που πολλες φορες γεννουν στην εισοδο του φιλτρου,γιατι ειναι το μονο σημειο που δεν εχει υποπιεση.

1 person likes this

Αν θες να νιωσουν ανετα ομως πρεπει να πεσει λιγο η ροη.Το "πλυντηριο" ειναι ο λογος που πολλες φορες γεννουν στην εισοδο του φιλτρου,γιατι ειναι το μονο σημειο που δεν εχει υποπιεση.

Το κακό είναι ότι έτσι όπως είναι η εξοδος του φίλτρου μου δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω spray bar και βολεύομαι με καλαμάκια! Τους έχω βάλει και ωραίες επίπεδες πλάκες να γεννήσουν. Θα ξαναβάλω καλαμάκια να απλώσω την ροή και βλέπουμε! Σ ευχαριστώ ήταν πολύτιμη η παρατήρηση σου και εύστοχη!  :thumbsu:

Ριξε μια ματια στο προφιλ τους που εχουμε στο forum.Υπαρχουν αναλυτικες πληροφοριες απο επιτυχημενη γεννα-μεγαλωμα μικρων.

Βαλε σε παρακαλω μια φωτο απο το εμυδρειο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βαλε σε παρακαλω μια φωτο απο το εμυδρειο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό είναι με εξαίρεση την γωνία αριστερλα η οποία έχει αδείασει σχεδόν και έχω προσθέσει 2 πλάκες με κλίση να τους δώσω επιφάνεια για γέννα: http://www.aquazone.gr/forums/topic/97347-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85-160-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1/page-9

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek

Ριξε μια ματια στο θεμα που εχει το φορουμ με την γεννα που λεει και ο Βασιλης,νομιζω γενουν υπο γωνια 45 μοιρων και οχι σε επιπεδες πλακες.

Ριξε μια ματια στο θεμα που εχει το φορουμ με την γεννα που λεει και ο Βασιλης,νομιζω γενουν υπο γωνια 45 μοιρων και οχι σε επιπεδες πλακες.

Τα έχω τα θέματα και το αναλυτικότατο προφίλ καιτην απίστευτη γέννα και τις τρομερές φωτο από ένα παιδί (συγγνώμη δεν συγκράτησα το όνομα). Μάλλον σε μπέρδεψα argy, είναι επίπεδες μεν οι πλάκες αλλά υπό γωνία δε!

Θελω να βαλεις αν μπορεις μια φωτο του ενυδρειου οπως ειναι τωρα!

Μην ανησυχεις που δεν γεννανε. Ισως ειναι μικρα, ισως δεν τρεφονται σωστα, ισως ειναι ακομη στην φαση του φλερτ, ισως τα γεννησαν και δεν τα ειδες ποτε!

Να σου πω την αληθεια, τα δικα μου ποτε δεν ειχαν προβλημα με την ροη!

Επςιδη ειμαι εκτος θα βαλω φωτο οταν γυρισω!

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
Sign in to follow this  
Ακόλουθοι 0

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από JDP
      Για όσους δεν το έχουν δει .....
      Είναι ένα μωρό(fry) από Angelfish (Pterophylum Scalare) λίγων ωρών μέσα από μικροσκόπιο.
      Στα πρώτα καρέ βλέπετε τα αυγά καθώς και πως είναι ένα αυγό 1000 φορές μεγενθυμένο.
      Αφιερωμένο σε όλα μας τα μέλη !!!

• Από Husky_Jim
      Στην συνάντηση νομίζω ο Μιχάλης @argy1 ανέφερε κάτι ότι κάποιοι στο εξωτερικό έβαλαν κάτι ωραία βίντεο από κίλλιφις μωρά στο μικροσκόπιο και θυμήθηκα τί κάναμε σάν Άκουαζον το 2007....

Εδώ ένα βίντεο του φίλου,αδερφού, συναγωνιστή και ενός εκ των 5 δημιουργών του Άκουαζον @JDP!!!!
      Για το βίντεο είχαμε προσαρμόσει ένα αντάπτορα μικροσκοπίου στην Canon EOS 400D που είχα και το μικροσκόπιο ήταν Bresser Optics....

Το βίντεο δίχνει ένα νεογέννητο σκαλάρι.Μπορείτε να δείτε την καρδούλα αυτού του πλάσματος να χτυπά καθώς και λεπτομέρειες από το σώμα του!!!!

γατάκια...έ...γατάκια.....9 χρονάκια πρίν
    • Από ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
      Καλησπέρα στην παρέα.
      Κάνω μια κανονική παρουσίαση του νέου ενυδρείου μου, στο οποίο η προσπάθεια είναι να προσομοιάσω τμήμα blackwater του Αμαζονίου. Η όλη προσπάθεια είχε από την αρχή βιοτοπική προσέγγιση και σε αυτή έμεινε ως τέλους. Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Αμαζόνιος (Νότια Αμερική)

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):100χ40χ60
      Συνολικά Λίτρα:240
      Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
      Φυτά: pistia stratiotes, leukokephala, valisneria (αντέχει ακόμη).
      Ψάρια:20xHemigrammus bleheri(), 8x cory panda, 5x pterophyllum scalare manacapuru Red Shoulder, 1x sturisoma catfish
      Άλλα είδη:-

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Μαύρο χαρτόνι.
      Πέτρες: Ποταμίσιες πέτρες.
      Ξύλα: Αρκέτα (αμπέλι και ενυδρειακά).
      Άλλα διακοσμητικά : -
      Υπόστρωμα: -
      Βυθός: μπέζ χαλαζιακή άμμος.

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2χ39 watt. Λευκή 6000Κ ρόζ (μαμίσια)
      Διάρκεια φωτισμού: 14:45 - 22:45 (με τη νέα ώρα)

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση: Crystal-flo 80
      Θέρμανση/ Ψύξη: Fluval E series 300w
      Λίπανση: -
      Παροχή CO2: -
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: προφίλτρο στην είσοδο του φίλτρου, χρήση alder cones (δοκιμαστικά ακόμη, για σκούρισμα του νερού και βοήθεια στην πτώση του ph).
      Διατροφή: Seachem Nutridiet Discus, Tropical Diskus Gran, Sera viformo, sera vipan, Nutrafin max, κατεψυγμένη μια φορά την εβδομαδα.

Παράμετροι
      pH: 7,2 με πτωτική τάση (στόχος το 6,5)
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3): 0
      Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
      Νιτρικά (ΝΟ3): <10 (ενδιάμεσος τόνος στο τέστ)
      Φωσφορικά (PΟ4): -
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 26,5-27

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: εβδομαδιαία 30%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: βαρέλι μα αντιχλώριο, τύρφη και θερμοστάτη.
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: εβδομαδιαίο καθάρισμα προφίλτρου.

Φωτογραφίες:

Βίντεο:

• Από stathis spithas
      Υπαρχει κανεις που να εχει προσπαθησει να τα μεγαλωσει απο την πρωτη μερα χωρις γονεις;;
      Γιατι εγω την πατατα την εχω κανει!!
    • Από koala_
      Καλησπέρα σε όλους...

Τα Bolivian Ram μου γέννησαν αυγουλάκια... Πριν μερικές μέρες είχα ανεβάσει και το βιντεάκι που φαίνεται ότι είχαν ζευγαρώσει και έπεφτε ξύλο με τα υπόλοιπα.

Τα είχα δει που έσκαβαν και προνόησα ώστε να βάλω ένα κεραμικό πιατάκι γλάστρα για ευκολία.
      Πριν από λίγο ξεκίνησε η θηλυκιά να ρίχνει αυγά και συνεχίζει. Ανα διαστήματα περνά και το αρσενικό από πάνω, για να γονιμοποιήσει.

Και τώρα τι κάνω;

Ταΐζω κανονικά;
      Προετοιμάζω νερό για την Κυριακάτικη αλλαγή. Να την κάνω;

Βοηθάτε!
    • Από castorianos
      Ξεκίνησα με 2 αγγελόψαρα σε ενυδρείο 120 lt και σκοπεύω σε 2 εβδομάδες να αυξήσω τον πληθυσμό του ενυδρείου μου.
      Θα μπορούσα να προσθέσω άλλο ένα ζευγάρι από αγγελόψαρα; Τα αγγελόψαρα μου είναι μεσαίου μεγέθους 3,5Χ3,5 cm  
      Επίσης κλίνω προς την ιδέα κοπαδιού 6 ατόμων μικρού μεγέθους. Από την εμπειρία σας, ποια θα ήταν η πρώτη επιλογή για "συμβατά" ψαράκια;
      Να μην αλληλοφαγωθούν και να μην έχουμε εντάσεις.
    • Από eustratios1
      παιδια τα ζωοτοκα γενναν ολο το χρονο η μονο ανοιξη & καλοκαιρι?

• Από Husky_Jim
      Μετά από συζήτηση στην συνάντηση την Κυριακή με τον ψαροκαμμένο Sturm σας παραθέτω το αρχικό κείμενο του Schultz από το 1967 στην έκδοση του Smithsonian και αφορά στην αναθεώρηση του γένους Pterophyllum.

Pterophyllum_Schultz_1967.pdf

• Από themikyri
      ΑΜΕΣΑ
      Παρακαλω πρωτες πληροφοριες για γεννα MOLLY SILVER BALOON.Εβαλα 5 στη γεννηστρα που εσωσα,αλλα τα μεγαλα ορμανε.Πως συνεχιζουμε ??
    • Από grsakkis
      Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ,
      έχω ένα ενυδρείο 250 λίτρων και μέσα σε αυτό υπάρχουν 7 corydoras, 4 γλύφτες και 4 αγγελόψαρα.
      Θέλω να προσθέσω ακόμα 2-3 είδη τα οποία θα κάνουν "τη διαφορά"! Εννοώ οτι θέλω να είναι αρκετά εντυπωσιακά, με χρώματα κλπ.
      Έχω σκεφτεί να βάλω 5 glass catfish. Θα έχουν πρόβλημα με τα αγγελόψαρα?
      Θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με το τι να βάλω.
      Όσον αφορά τα φυτά που υπάρχουν στο ενυδρείο, έχω vallisneria και ceratophyllum demersum.
      Ευχαριστώ πολυ.