Jump to content

Sylvania grolux


AgMa

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είχα καταλήξει σε 2 λάμπες για το 77άρι που ετοιμάζω.

Juwel High-Lite Colour 6400K 24w

Juwel High-Lite Nature 4100k 24w

 

Κατέληξα στις συγκεκριμένες γιατί λόγω διαστάσεων δεν μπορώ να βάλω μεγαλύτερες από 438mm.

Το ερώτημά μου τώρα είναι το εξής. Βρήκα ότι βγαίνει η grolux σε 438mm 24w αλλά είναι στα 8500k. Λόγω της φήμης της, θέλω να το ψάξω λίγο να δω αν μπορώ να βάλω αυτή αντί κάποιας άλλης απ' αυτές που έχω επιλέξει.

Φεύγουμε όμως απ' τον κανόνα που λέει ότι για 2 λάμπες βάζουμε μια 4000Κ και μια 6500Κ συν πλην 500Κ.

Πολλοί φυτεμένοι όμως τις προτιμούν. Μπορώ να την βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα φυτεμένο ενυδρείο, είχα δυο philips 6500k και δύο grolux, το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλο και οπτικά αλλά και στην ανάπτυξη, σημειώνω ότι οι grolux έχουν φτιαχτεί για να βοηθούν την φωτοσύνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Οι grolux ειναι ειδικες για φυτεμενο και ειναι εξαιρετικες,εγω εχω grolux και στις αφρικανες μου που δεν εχω φυτα χωρις κανενα προβλημμα με αλγες,τα κελβιν ακριβως δεν τα γνωριζουμε αλλα ακομα και αν ειναι 8500 δεν εχει σχεση με τα κελβιν που δινουν οι απλες γιατι εχει αλλο φασμα και σε συγκεκριμενα χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

8500k είναι σίγουρα Μιχάλη. Αν googlάρεις sylvania grolux kelvin θα βρεις πολλά θέματα και αναφορές.

Να την προτιμήσω δηλαδή; Στη θέση ποιάς;

Αν ισχύει το ποστ του Κώστα, θα πρέπει να βάλω αυτή και την juwel colour. Η nature δηλαδή δεν θα παίξει. Θα είναι όμως σωστός ο φωτισμός;

Πολύ χρώμα θα πέσει νομίζω  :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου πω ουτε εγω ουτε κανενας ποια πρεπει να παρεις και τι να κανεις στο ενυδρειο σου,το μονο που μπορω να σου πω ειναι τι κανω εγω. :)

Link to comment
Share on other sites

Ε πως ρε 'συ, πως υπάρχει δηλαδή ο κανόνας 6500 και 4500k για 2 λάμπες; Δεν είπε κανείς ότι δε μπορείς να βάλεις τίποτα άλλο, απλά το σωστό είναι αυτό.

Απλά ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι φάσμα θα καλύψει η grolux και πού θα έχω έλλειψη ώστε να βάλω την κατάλληλη.

Στα 4500 ή στα 6500;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις ελειψη πουθενα,η grolux θα σε καλυψει πληρως αν φυσικα σου αρεσει και οπτικα το αποτελεσμα.Αναλογα τα λιτρα και τις διαστασεις του ενυδρειου μπορεις να βαλεις και δυο grolux η μια και καποια αλλη αναλογα τι σου αρεσει οπτικα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μία grolux και άλλη μία που να μου αρέσει στο μάτι; 

Τα lumen που έχει 650 σε σχέση με την colour πχ. (μιας που αναφερόμαστε σε αυτή) που είναι στα 1300lm δεν μας ενδιαφέρουν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε μου .

Εγω απλα κανω ενα συνδιασμο απο kelvin.

Και τωρα θελω να δοκιμάσω μπλε και μωβ λάμπα για τα φυτα.

Δες εδω πως θα φαινεται και διάλεξε τι σου αρέσει.

http://www.theplantedtank.co.uk/lighting.htm

Στα juwel εχει μια πατεντα με ενα προσθετο που κανουν για να μπορεις να βαλεις αλλες διαστασεις.

Ψαξε λιγο στο φορουμ.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με την πατέντα; Δεν έχω juwel ενυδρείο, απλά διάλεξα τις juwel γιατί μόνο αυτές ήξερα να βγαίνουν στα 438mm και να τις βρίσκω εύκολα Ελλάδα.

Αλλά τυχαία χθες σε μαγαζί φίλου είδα και την grolux στα 438mm και μου μπήκαν ιδέες.

Απ' το λινκ που έβαλες, οι δύο τελευταίοι συνδυασμοί μου αρέσουν, αν και δεν μπορώ να διακρίνω διαφορές ανάμεσά τους.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με την πατέντα; Δεν έχω juwel ενυδρείο, απλά διάλεξα τις juwel γιατί μόνο αυτές ήξερα να βγαίνουν στα 438mm και να τις βρίσκω εύκολα Ελλάδα.

Αλλά τυχαία χθες σε μαγαζί φίλου είδα και την grolux στα 438mm και μου μπήκαν ιδέες.

Απ' το λινκ που έβαλες, οι δύο τελευταίοι συνδυασμοί μου αρέσουν, αν και δεν μπορώ να διακρίνω διαφορές ανάμεσά τους.

 

A ok σε περιοιριζει το μηκος.

Τι διαστασεις ειναι το ενυδρειο?

Μπορεις παλι να πας σε τετοιες λαμπες .

http://www.osram.gr/osram_gr/products/lamps/fluorescent-lamps/fluorescent-lamps-t8/u-shaped-t8/index.jsp

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις μονο τη glοrux μπορει να εχεις θεματα με αλγες γιατι εχει υψηλα κελβιν.

Επισης αυτο που λεει ο Μιχαλης πιο πανω,οτι κανεις δεν μπορει να σου πει τι θα βαλεις ειναι λαθος...στα φυτεμενα δεν βαζουμε οτι κελβιν θελουμε γιατι εχουμε προβληματα μετα με αλγες.

Καλο ειναι να υπαρχουν τα βασικα κελβιν και μετα μπορουμε να πειραματιστουμε και με αλλα.

Link to comment
Share on other sites

A ok σε περιοιριζει το μηκος.

Τι διαστασεις ειναι το ενυδρειο?

Μπορεις παλι να πας σε τετοιες λαμπες .

http://www.osram.gr/osram_gr/products/lamps/fluorescent-lamps/fluorescent-lamps-t8/u-shaped-t8/index.jsp

55Μ x 35Π x 40Υ

Αν βαλεις μονο τη glοrux μπορει να εχεις θεματα με αλγες γιατι εχει υψηλα κελβιν.

Επισης αυτο που λεει ο Μιχαλης πιο πανω,οτι κανεις δεν μπορει να σου πει τι θα βαλεις ειναι λαθος...στα φυτεμενα δεν βαζουμε οτι κελβιν θελουμε γιατι εχουμε προβληματα μετα με αλγες.

Καλο ειναι να υπαρχουν τα βασικα κελβιν και μετα μπορουμε να πειραματιστουμε και με αλλα.

Στην περίπτωσή μου 6500, 4500 και grolux δηλαδή; Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

55Μ x 35Π x 40Υ

Στην περίπτωσή μου 6500, 4500 και grolux δηλαδή;

Σωστα!!

2 grolux μην βαλεις.Ριχα ψαχτει και εγω παλιοτερα για αυτες και ειχα διαβασει για ενυδρεια που ειχαν χρησιμοποιησει 2 στις 3 grolux και εκτος απο το οπτικο αποτελεσμα που δεν ηταν ιδανικο ειχαν και προβληματα με αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ειπα οτι δεν μπορει κανεις να συμβουλεψει κανεναν γιατι εχω κανει πολλες φορες πατατια ακολουθωντας κατα γραμμα συμβουλες αλλων που αφενως δεν ειχαν δει το ενυδρειο μου και εφετερου μιλουσαν συνφωνα με αυτα που διαβαζαν σε προφιλ και σε αλλα site χωρις να εχουν δοκιμασει πρωτα οι ιδιοι αυτα που προτεινουν ή συνφωνα με τον δικο τους εξοπλισμο ή συνφωνα με τα γουστα τους.

 

Μιλαω για λαθη και στην κατασκευη του πρωτου ενυδρειου μου αλλα και στην kατασκευη του φωτιστικου,στην αγορα εξοπλισμου αλλα και πολλα αλλα που δεν θελω να ονοματισω.

 

Εγω λοιπον,οπως και αλλοι αλλα ο καθενας κρινει τον εαυτο του,δεν ειμαι σε θεση να συμβουλευω αλλον παρα μονο να λεω αυτο που κανω και εχω δοκιμασει εγω,αυτο θα γινεται απο εδω και στο εξης απο πλευρας μου γιατι δεν εχω την διαθεση να λογομαχησω με κανεναν και δεν θελω να αποδειξω τιποτα. :)

 

Οι σωστες επιλογες εγιναν απο πλευρας μου γυρνωντας σε παλαιοτερα ποστ και βλεποντας πως καποιοι μου ειχαν πει το σωστο αλλα προτημησα να ακουσω τους αλλους 10 που εναντιονωνταν σε αυτη την αποψη.Τελικα μετα απο πολυ χρημμα πεταμενο και γυρνωντας και ψαχνοντας τα παλια εβρισκα την λυση που μου ειχε δοθει χαμηλοφωνα και ηταν μπροστα μου τοσο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ειπα οτι δεν μπορει κανεις να συμβουλεψει κανεναν γιατι εχω κανει πολλες φορες πατατια ακολουθωντας κατα γραμμα συμβουλες αλλων που αφενως δεν ειχαν δει το ενυδρειο μου και εφετερου μιλουσαν συνφωνα με αυτα που διαβαζαν σε προφιλ και σε αλλα site χωρις να εχουν δοκιμασει πρωτα οι ιδιοι αυτα που προτεινουν ή συνφωνα με τον δικο τους εξοπλισμο ή συνφωνα με τα γουστα τους.

 

Μιλαω για λαθη και στην κατασκευη του πρωτου ενυδρειου μου αλλα και στην kατασκευη του φωτιστικου,στην αγορα εξοπλισμου αλλα και πολλα αλλα που δεν θελω να ονοματισω.

 

Εγω λοιπον,οπως και αλλοι αλλα ο καθενας κρινει τον εαυτο του,δεν ειμαι σε θεση να συμβουλευω αλλον παρα μονο να λεω αυτο που κανω και εχω δοκιμασει εγω,αυτο θα γινεται απο εδω και στο εξης απο πλευρας μου γιατι δεν εχω την διαθεση να λογομαχησω με κανεναν και δεν θελω να αποδειξω τιποτα. :)

 

Οι σωστες επιλογες εγιναν απο πλευρας μου γυρνωντας σε παλαιοτερα ποστ και βλεποντας πως καποιοι μου ειχαν πει το σωστο αλλα προτημησα να ακουσω τους αλλους 10 που εναντιονωνταν σε αυτη την αποψη.Τελικα μετα απο πολυ χρημμα πεταμενο και γυρνωντας και ψαχνοντας τα παλια εβρισκα την λυση που μου ειχε δοθει χαμηλοφωνα και ηταν μπροστα μου τοσο καιρο.

 

Δεν ξερω για ποιους λες και για πιο πραγμα μιλας,αν και θα ηθελα να μαθω..γιατι αφηνεις υπαινιγμούς τωρα...

Δυστυχως σε μερικα πραγματα ειναι στανταρ τα σωστα και τα λαθος.Στο φωτισμο ας πουμε δεν μπορεις να βαλεις οτι λαμπες θες στο φυτεμενο.Και για να το λεω μαλλον θα το εχω δοκιμασει,δεν εχω δοκιμασει τις συγκεκριμενες αλλα αλλες.

Επισης εδω το αρθρο,που ειναι και παλιο,το λεει καθρα..

Αν δεν εχεις τα βασικα κελβιν στις λαμπες,δεν μπορεις να βαλεις οτι θες.Αυτοι που εχουν πολλες λαμπες και διαφορα κελβιν,εχουν τα βασικα και ξεκινανε και χτιζουν απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

εγω απο την αλλη παρατηρω κατι περιεργο στο ενυδρειο μου.στην πισω μερια που εχω την grolux,τα φυτα  ολα στο πισω μερος - πλατη εχουν ενα περιεργο καφε χρωματισμο σε μερικα φυλλα τους και ενα πραγμα σαν πολυ λεπτη καφε σκονη.στο μπροστινο μερος που και εκει εχω φυτα και μια sylvania daylight,ολα ειναι καταπρασινα και χωρις το συμπτωμα των πισω φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω καταλαβει και μπορω να πω με σιγουρια μετα απο αρκετο καιρο ενασχολισης με φυτεμενο και πολλα και λιγα λιτρα ειναι να μην πηγαινουμε σε υπερβολικους φωτισμους... Οι περισσοτεροι κι εγω στην αρχη τη παταμε ετσι. Ακουμε απο δω κι απο κει οτι να ναι και παμε σε υψηλα κελβιν και υπερβολικη αναλογια watt/λιτρο και στο τελος γεμιζεις αλγες.. Εγω στα 200 λιτρα με μια grolux και μια arcadia daylight ημουν πολυ καλα και κρατουσα και γρασιδι με αναλογια 0.6/λιτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω καταλαβει και μπορω να πω με σιγουρια μετα απο αρκετο καιρο ενασχολισης με φυτεμενο και πολλα και λιγα λιτρα ειναι να μην πηγαινουμε σε υπερβολικους φωτισμους... Οι περισσοτεροι κι εγω στην αρχη τη παταμε ετσι. Ακουμε απο δω κι απο κει οτι να ναι και παμε σε υψηλα κελβιν και υπερβολικη αναλογια watt/λιτρο και στο τελος γεμιζεις αλγες.. Εγω στα 200 λιτρα με μια grolux και μια arcadia daylight ημουν πολυ καλα και κρατουσα και γρασιδι με αναλογια 0.6/λιτρο.

 

Ειναι αναλογα τι θες να κανεις και τι φυτα εχεις.

Ομως,ο φωτισμος απο μονος του δεν θα κανει την διαφορα,αν δεν εχεις ας πουμε co2.

Σιγουρα,μπορει καποια φυτα να σου πανε καλα με χαμηλο φωτισμο,ομως σε υψηλοτερο θα πηγαιναν καλυτερα και θα ειχαν και πιο σωστη αναπτυξη.

Πχ βλεπω καποιους και εχουν στεμ φυτα και λενε οτι πανε καλα με λιγο φως αλλα τα φυλλα μεταξυ τους εχουν μεγαλα διαστηματα..αυτη δεν ειναι σωστη αναπτυξη γιατι δεν ειναι πυκνα.Ειναι καθαρα στο τι θελει ο καθενας,θες να εχεις υγειη φυτα και σωστη αναπτυξη,τοτε θες αρκετο φως και co2,θες απλα να εχεις φυτα και δεν σε νοιαζει ουτε η αναπτυξη αλλα ουτε οι αλγες,τοτε βαζεις οτι φως θες και δεν ριχνεις και τιποτα.Δεν μιλαω για ανουμπιες και μικροσορουμ φυσικα..

Ομως ξαναλεω,χωρις παροχη co2,αν εχεις υψηλο φωτισμο ειναι λογικο να γεμισεις αλγες.

Εγω στο δικο μου ενυδρειο,με λαμπες οικονομιας και με φωτισμο πανω απο 1w/lt δεν εχω καθολου αλγη,η μονη που υπαρχει ειναι η spot και την αφηνω επιτηδες για να βοσκουν οι γαριδες.Ομως εχω μπουκαλα co2 κα ακολουθω και προγραμμα λιπανσης.Αν δεν τα ειχα αυτα,μ αυτο το φωτισμο σιγουρα θα ειχα θεματα με αλγες.

Αλγες ειχα μονο στην αρχη που δοκιμασα μια λαμπα λεντ που ηταν και καλα για φυτμενο..με 6500Κ και 3200Κ λεντ.Μετα απο λιγο καιρο γεμισα τριχοειδη αλγη.

Μολις την εβγαλα και εβαλα κλασικες οικονομιας λυθικε το προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωστα συμφωνω, ειναι αυτο που λες το τι θελει ο καθενας... Με το co2 ειναι μεγαλη ιστορια δε νομιζω οτι ειναι απολυτο οτι co2=καθολου αλγες, το εχω δει απο φιλο σε 60 που ειχε πηξει στη τριχοειδη, βεβαια ειναι εξισωση πολλων πραγματων και λογικα ειχαν γινει πολλα λαθη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα!!

2 grolux μην βαλεις.Ριχα ψαχτει και εγω παλιοτερα για αυτες και ειχα διαβασει για ενυδρεια που ειχαν χρησιμοποιησει 2 στις 3 grolux και εκτος απο το οπτικο αποτελεσμα που δεν ηταν ιδανικο ειχαν και προβληματα με αλγες.

Μα δεν έχω σχεδιάσει το καπάκι για 3 λάμπες. Όχι πως δεν θα χωρέσουν, αλλά μήπως είναι πολλές 3x24w;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη παλαιοτερα ειχα δυοχ18w sylvania grolux προβλημα με αλγες δεν θα εχεις απλα δεν

ξερω εαν θα σου αρεσει οπτικα η αποχρωση του φωτισμου.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτήκαμε λίγο. Κανονικά θα έβαζα 2 λάμπες των 24watt η καθε μία. 6500k και 4500k.

Σκέφτηκα να έβγαζα τη μια απ' αυτές και στη θέση της να μπει μια grolux. Δεν ξέρω ποιά όμως! Δεν ρωτάω αν πάνε 2 μαζί ή αν θα είναι ωραίο.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...