Jump to content

Λίγη βοήθεια ακόμα με τις Αμερικάνικες κιχλίδες


Μήτσος

Recommended Posts

Καλησπέρα κ πάλι κ σόρυ για το πρήξιμο... :peace2:

Όπως είχαμε πει παλαιώτερα έχω ένα ευδρείο 400 λίτρα κ αποφασίσαμε να βάλουμε Αμερικάνικες κιχλίδες...Στο ενυδρείο έχουμε ένα ζευγάρι convict κ ένα τέξας ...

Εχτές αγόρασα ένα ψάρι green terror k ένα jack dempsey...

Τώρα οι ερωτήσεις...

1.Πόσα ψάρια τέτοιου είδους ειναι συννετό να βάλω σε αυτό το ενυδρείο ???

2.green terror k jack dempsey πρέπει να είναι ζευγάρια ή μπορούν να μείνουν μόνα τους???

3.Σκευτόμουν για 2-3 ψάρια ακόμα τύπου dempsey elecrtric blue η jaguar η firemouth, χωράνε ???

Link to comment
Share on other sites

Σορυ που θα προσγειωσω αποτομα αλλα εχεις διαβασει τα προφιλ των ψαριων που πηρες;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σορυ που θα προσγειωσω αποτομα αλλα εχεις διαβασει τα προφιλ των ψαριων που πηρες;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι τα έχω διαβάσει...

Πολύ επιθετικά σαν τις Τεξας κ με μεγάλο τελικό μέγεθος....

Ποιες οι ενστάσεις σου???

Link to comment
Share on other sites

Οτι πας για αρενα και οχι για ενυδρειο.

Ειδικα το green terror του οποιου το ονομα υποδηλωνει καθαρα τον χαρακτηρα του ειναι ιδιαιτερα επιθετικο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα το ξέρω είναι επιθετικά όλα ... Ας ελπίσουμε οτί επειδή θα είναι όλα από μικρά μαζί να συμφιλιωθούν ... Πάντως έψαξα κ είδα οτι συνυπάρχουν σε πολλά ενυδρεία αυτά τα είδη ... Αν δω κάτι διαφορετικό θα τα χωρίσω αμέσως ....

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα πολυ πιο μεγαλα ενυδρεια απο το δικο σου! Η αποψη μου ειναι πως αν το παρεις αποφαση να βαλεις τοσο μεγαλα και επιθετικα ψαρια, καλυτερα να μην βαζεις ζευγαρια γιατι οταν ζευγαρωνουν γινεται μακελειο!

Θα πρεπει να εχεις συνεχεια το νου σου!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λέω κ γω να μην βάλω ζευγάρια... Κ μακάρι να ειμαςτε καλά οταν μεγαλώσουν να το κάνουμε χιλιάρι ..Ευχαριστω Θοδωρή!!!

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω παντως με ενδιαφερον να το δω το ενυδρειο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγινε φίλε ελπίζω αρχές Σεπτέμβρη να κάνω την τελική παρουσίαση ...

Link to comment
Share on other sites

οταν τα βλεπουμε να μαλωνουν εμεις τι κανουμε; δε θελω να βαζω τα χερια μου μεσα στο ενυδριο γιατι φοβαμαι τα μικροβια απο τα κακακια τους και τα κυνηγαω με την αποχη για λιγο και καθονται φρονιμα.  Πως μπορω να εχω συνεχεια το νου μου ομως που λεει ο Θοδωρης; Εμενα ειναι επιθετικα χωρις να ζευγαρωσουν και πως ξεχωριζω αν ζευγαρωσαν; Αφου ειναι αλλα ειδη, γινεται να βγουν μπασταρδεμενα ψαρια σαν τα μουλαρια;

Link to comment
Share on other sites

Σόνια δε μας έχεις πει αν έχεις γκάπι ή καρχαρίες. Σου έχω πει να ανοίξεις ενα θέμα με την παρουσίαση του ενυδρείου σου για να συζητήσουμε εκει οτι θέλεις και να σου λύσουμε απορίες. Μη χαλάμε το θέμα του φίλου όμως, ναι;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Σονια, οι αποριες σου ολες θα λυθουν οταν θα ξερουμε περισσοτερες λεπτομερειες για το ενυδρειο σου. Κανε μια παρουσιαση αν θελεις για να συζητησουμε τα θεματα σου.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχουμε κανενα νεο εδω;

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα το ξέρω είναι επιθετικά όλα ... Ας ελπίσουμε οτί επειδή θα είναι όλα από μικρά μαζί να συμφιλιωθούν ... Πάντως έψαξα κ είδα οτι συνυπάρχουν σε πολλά ενυδρεία αυτά τα είδη ... Αν δω κάτι διαφορετικό θα τα χωρίσω αμέσως ....

 

Το κάθε ψάρι με τον καιρό θα διεκδικήσει τον δικό του χώρο μέσα στο ενυδρείο, γιαυτό μην βάλεις πολλά ψάρια γιατί μεγαλώνοντας θα γίνονται μάχες, υπάρχει πιθανότητα μεγαλώνοντας όλα μαζί να είναι πιο ήρεμα μεταξύ τους αλλά αυτό εξαρτάται από τον χαρακτήρα του κάθε ψαριού, θα δεις στο μέλλον τι θα γίνει.

Έτσι για να σε ενημερώσω ότι εγώ σε 700lt έχω 4 ψάρια μεγάλα και υπάρχουν μάχες αρκετές φορές.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...