Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

Βαλτα να χτυπανε μεσα κ τα δυο κ φροντισε να υπαρχει μια εξοδος για τον αερα πχ οι τρυπες για τα μπαστουνια ή ανοιχτο καπακι.

Θα εχεις μεγαλυτερη εξατμιση αλλα αυτη ειναι που θα προκαλεσει την πτωση της θερμοκρασιας του νερου.

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα είναι στο πλάι απο το καπάκι, δλδ οταν φυσάνε μέσα δεν θα είναι στραμμένα προς την επιφάνεια αλλά προς τις λάμπες. δλδ ο αέρας θα μπαίνει και θα πέφτει πάνω στις τ5 κατευθειαν

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εσυ τα εχεις μπροστα σου κ τα βλεπεις καλυτερα σπο εμας προσπαθησε με καποιο τροπο να τα κανεις να χτυπανε στην επιφανεια του νερου.

Αν θελρις βαλε φωτο μηπως σε βοηθησουμε με καμια ιδεα

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο. ασχετο , εχω κατι γκαπυ 4 θηλυκά και 2 αρσενικά , γιατι δεν κάνουν ανουμπια-ανουμπια? (ελπιζω να καταλαβαινετε....στο θαλασσινό χρησιμοποιείται ο όρος φύκι-φύκι και οταν το ενα γκαπυ απατήσει το αλλο τοτε λεμε κερατοφυλλο-κερατοφυλλο) :P καιι για να μην ξεφεύγω , τα εχω 2 μηνες και μικρα δεν βλέπω. μου φαίνονται λιγο φουσκωμένα τα 2 θηλυκά ,αλλά χωρίς να μεγαλώνουν οι κοιλίες τους. έχουν παραμείνει ετσι όπως ηταν την πρώτη μέρα που τα πήρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστή η αναλογία. 1 αρσενικό 3 θηλυκά πρέπει να έχεις. Ίσως απ' το πολύ κυνήγι να στρεσάρονται τα θηλυκά και γι' αυτό να μην σου γεννάνε. 

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστή η αναλογία. 1 αρσενικό 3 θηλυκά πρέπει να έχεις. Ίσως απ' το πολύ κυνήγι να στρεσάρονται τα θηλυκά και γι' αυτό να μην σου γεννάνε. 

H αναλογία 1:2 δεν ειναι απαγορευτική για γεννες

 

Εφόσον δεν έχεις δει γεννες μέχρι σήμερα, ενδεχομένως να φταίνει οι συνθήκες στο ενυδρείο ή να γίνονται γέννες αλλά να χάνονται τα μικρά

Link to comment
Share on other sites

@kostas3

Μολις παρουν μπρος θα αρχισεις να αναθεωρεις αυτα που λενε για τα κουνελια :P

Μπορει να ειναι μικρα ή οντως να μην προλαβαινεις να τα δεις γιατι τα συγκεκριμενα ζωντανα δεν νομιζω να εχουν και ιδιαιτερο προβλημα σε συνθηκες βρυσης ...

Link to comment
Share on other sites

γεννες δεν γινονται γιατι δεν ξεφουσκωνουν τα θηλυκα. ισως εχω τα πρωτα γκαπυ με ανεμογκαστρι...το νερο ειναι απο αντιστρωφη οσμωση. 14 σκλυρωτητα το εχω.. μηπως φταιει εκει κατι?

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπις ειναι πολυ καλυτερα με νερό βρύσης...

 

Θα σου προτεινα να το αλλάξεις σταδιακά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γεννες δεν γινονται γιατι δεν ξεφουσκωνουν τα θηλυκα. ισως εχω τα πρωτα γκαπυ με ανεμογκαστρι...το νερο ειναι απο αντιστρωφη οσμωση. 14 σκλυρωτητα το εχω.. μηπως φταιει εκει κατι?

 

Με Α/Ο έχεις σκληρότητα 14 ;

Πόσο σκληρότητα έχει το νερό της βρύσης σου ;

Link to comment
Share on other sites

54 της βρυσης

 

Ωχ, βάζε από Α/Ο, έχετε πολύ σκληρό νερό εκει στη Κερκυρα μάλλον

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη που ελεγα εχει καλυψει τωρα την ανουμπια και την alternathera μου... τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να συμπληρώσεις την φόρμα που σου ζητηθηκε και στην προηγουμεη σελίδα με οσο το δυνατον περισσότερες λεπτομέρειες

και να βάλεις και μερικές φωτογραφίες?

Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω κάποια φόρμα στα προηγούμενα πωστ. αν λες για την απαντηση του nicpapa δεν μπορω να κλικαρω σε καποιο λινκ...θα ψαξω στο φορουν να την βρω..

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο: (λίτρα, διαστάσεις ενυδρείου, χρόνος λειτουργίας, κλπ)

360 λιτρα

120χ50χ60

χρονος λειτουργίας

απο 28-07-15
- Φωτισμός: (watt, kelvin, loumen, φωτοπερίοδος, ανακλαστήρες, χρόνος χρήσης των λαμπτήρων)

watt

216

kelvin

2x4500 2x6500

loumen

0.6 - 0.7/lt

φωτοπερίοδος

9πμ-5μμ

ανακλαστήρες

ναι

χρόνος χρήσης λαμπτήρων.

απο 28-07-15
- Βυθός και Υπόστρωμα: (2μμ χαλικι, 36κιλα, χρόνος χρήσης του απο 28-7-15, κλπ.)
- Διοξείδιο του Άνθρακα: ( μπουκάλες)
- Οξυγόνο: (Ανατάραξη επιφάνειας: μέτρια)
- Φίλτρανση: (Λίτρα ανά ώρα, όγκος κάδου, υλικά φίλτρανσης, άνθρακας, τύρφη): eheim 2075 με στανταρ υλικα
- Φυτα: (είδη και αριθμός):
- Ψάρια: (είδη και αριθμός):καρδιναλιοι 10

. ροδοστομοι 6

. αλμπινο κορυ 5

6 guppy

4 σκαλαρια

 

- Ρουτίνες: (λιπάσματα, ταμπλέτες, άλλα σκευάσματα, τάισμα, προετοιμασία και αλλαγές νερού, χρόνος περιοδικής συντήρησης, κλπ):

λιπασμα

seachem flourish μιση δοση απο την αναγραφωμενη μιρασμενη 2 φορες την βδομαδα (συνολικα μιση δοση.δηλαδη βαζω ενα τεταρτο 2 φορες τη βδομαδα)
seachem flourish tabs, εχω 6 διάσπαρτες στο υπόστρωμα κοντά στις ρίζες

ΤΑΙΣΜΑ

1 φορα την ημέρα

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΝΕΡΟΥ

νερο απο Α/Ο

80% νερο απο α/ο και 20% βρυσης

αλλαγες 1 φορα την βδομαδα -καθε παρασκευη

καθαρισμός φίλτρου

1 φορά την εβδομάδα γιατι καθάριζα την άλγη και θόλονε το νερό
ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: (Μέτρο οξύτητας ή αλκαλικότητας μιας χημικής ουσίας)

7,2
- KH: (Ανθρακική σκληρότητα)

4
- GH: (Ολική σκληρότητα)

14
- ΝΗ3/NH4: (Αμμωνία/Αμμώνιο):
- ΝΟ2: (Νιτρώδη):

0
- ΝΟ3: (Νιτρικά):

0
- PO4: (Φωσφορικά)
- Fe: (Σίδηρος)
- CO2: (Διαλυμένο Διοξείδιο του Άνθρακα στο νερό)

- Θερμοκρασία:
29 μέχρι πριν μια εβδομάδα, τωρα 26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:

ναι
-Strips:

ναι
-Ηλεκτρονικά:

οχι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: alternathera reinekki
- Ιστορικό Φυτού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: μικρή τριχοειδής άλγη στην επιφάνεια των φύλων
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Τι βλέπω εγω...

Πρεπει να κοιταξεις την ψαροσυνθεση σου.

Οι τιμες gh kh ειναι περίεργες...

Εχεις σαν υποστρωμα μονο χαλικάκι, και δεν βοηθας τα φυτα με την λιπανση, παρα βαζεις μονο το γενικό της seachem.

Μιας και ειναι φρεσκο το υποστρωμα - βυθός, δεν προσφερει τπτ στα φυτα για αυτο και πρεπει να τα υποστηριξεις μεσω λίπανσης.

Ενας βυθος απο απλο χαλικακι - αμμο μπορει να υποστηριξει φυτα μετα το εξαμηνο.

Μετρας no3 μηδεν , πως περιμενεις να μεγαλωσουν τα φυτα?

Τα φυτα ειναι περιπλοκα , απλα πρεπει να τα μαθεις.

Αν εστω και ενα στοιχειο, λειψει τα φυτα μπλοκαρουν σταματανε μεχρι να βρεθει αυτο το στοιχειο.

Αυτο εκμεταλευονται και οι άλγες.

Αν εχεις σωστη αναπτυξη των φυτων τοτε δεν θα εχεις και άλγες. :)

Για την kh που εχεις , εχεις μεγάλο ph.

Πως μετρας το ph?

 

Το co2 πως το δουλευεις?

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Λαθος μου σορρυ! Εχω υποστρωμα το 6in1 της danerle ξεχασα να το γραψω και μεσα εχω ταμπλετες seachem flourish , τις εχω τοποθετηση ετσι ωστε να πιανει η ακτινα δρασης τους πανω απο ενα φυτο ( στις οδηγιες λεει πως εχουν ακτινα καποια εκατοστα)

Υγρα τεστ χρησημοποιω για μετρησεις

Το co2 δουλευει με τα φωτα , οταν σβηνουν κλεινει και αυτο

Νομιζα οτι δεν εχω no3 γιατι εχω φυτα , δλδ τι να κανω για να το αυξησω? Να κανω λιγοτερες αλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δουλεψε το co2 24ωρο και οχι με τα φωτα.Ετσι οπως το κανεις εχει σκαμπανευασματα και δεν ειναι σταθερο.

Ταμπλετες που εχεις βαλει και σε ποια φυτα? Τι εβαλες απο πριν?

Λιπανση την πας λαθος,θα πρεπει να την σπασεις δια 6 και να ριχνεις καθημερινα εκτος απο την ημερα της αλλαγης νερου.

Επισης αφου εχεις μπουκαλα,θα πρεπει να πας σε ολοκληρομενη λιπανση με ολη τη σειρα λιπασματων και οχι μονο με γενικο λιπασμα.

Για τα νιτρικα,θα πας σε σκευασμα,δηλαδη το seachem nitrogen.

Για τα ψαρια δεν θα μιλησω καθολου,θα πρεπει να τα αλλαξεις..

Link to comment
Share on other sites

ταμπλέτες εχω σε όλα τα φυτα, τις εβαλα λιγο πριν τα φυτέψω

οκ για την λίπανση θα το κανω έτσι

και για το co2 θα το βαλω να ριχνει ολη μέρα,

για πες μ σε παρακαλαλω τι λιπασματα να παρω γιατι ειμαι καινουγιος στα φυτα. κατα προτιμηση της seachem!

ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Τις ταμπλετες δεν τις βαζουμε απο πριν..εκτος οτι μπορει να εχεις βαλει πολλες κα γι αυτο να εχεις και αλγη,αλλα τις βαζουμε αφου εχουμε φυτεψει και 2-3εκ διπλα απο το φυτο μιση ταμπλετα.

Εσυ που τις εχεις βαλει απο πριν,τωρα δεν ξερεις που ακριβως ειναι οι ταμπλετες και μπορει να εχεις φυτεψει φυτο ακριβως απο πανω,πραγμα λαθος που θα σου καψει και τις ριζες και το φυτο θα χαλασει.

Επισης,εχεις υποαστρωμα,για ποιο λογο εβαλες και ταμπλετες?

Αυτη τη στιγμη,εχεις υποστρωμα που ακομα ειναι φρεσκο και βγαζει οργανικα στη στηλη του νερου,δεν εχεις παρα πολλα φυτα για να το υποστηριξεις,εχεις ριξει και πολλες ταμπλετες και εχεις υπερφορτωσει το συστημα,ειναι λογικο να εχεις αλγη...

Εγω προσωπικα θα εκανα 2 φορες την εβδομαδα αλλαγη νερου για να τραβιξω ολα αυτα τα οργανικα.

Προσθεσε και φυτα γρηγορης αναπτυξης για να βοηθησουν.

Απο λιπασματα ολη τη σειρα και πηγαινε με προγραμμα.Για αρχη παρε καλιο,σιδηρο,nitrogen και seachem trace και ακολουθησε το προγραμμα που εχει η seachem.

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω!

οι ταμπλετες ξερω π ειναι και μπορω να τις βγαλω γιατι οταν τις εβαζα τραβουσα και φωτο απο το σημείο π ειναι σε περιπτωση π θα επρεπε να τις βγαζω. να τις βγαλω λοιπον? εχω και κερατοφυλο που γινεται τοσο μεγάλο και χρειάζεται να το κόβω συνέχεια. οταν λες οργανικα τι εννωεις? γιατι απο no3 δεν εχω τπτ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...