Jump to content

Καφέ άλγη.


kostas3

Recommended Posts

καλησπέρα

 

μου εμφανιστηκε αυτη η άλγη στο ενυδρειο , κατι λιγα που διαβασα καταλαβα (φυσικα μπορει να κανω λαθος, δεν ειμαι καθολου μα καθολου σιγουρος) οτι ειναι αλγη η οποια εμφανίζεται σε χαμηλό φωτισμό συνηθως. στο ενυδρειο μου εμφανιζεται εκεί που έχει φως. οχι στις σκιες... μπορειτε να με συμβουλεψετε για το πως να την εξαφανισω? καθημερινα καθαριζω τα τζαμια γιατι εμφανιζεται, αλλα τωρα την ειδα και πανω στις πετρες...

 

2χ54w t5 6500k

2x 54w t5 4500k

 

led για moonlight

 

120x50x60(υψος)

 

μπουκαλα co2

υποστρωμα danerle 6in1

λιπασματα

seachem flourish tabs

seachem flourish  υγρο, μιση δωση απο την αναγραφωμενη (εχω βαλει μονο μια φορα αφου τωρα εβαλα φυτα)

 

no2=0 εως 0.1

no3 5

ph 7.3

kh 4

gh 13

 

θερμοκρασια 28-29 :(

post-7493-0-88939500-1441036381_thumb.jpg

post-7493-0-87078000-1441036417_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

40 μέρες περιπου. στον θερμοστάτη (παντα off) μόλις παρατηρησα οτι η αλγη ειναι σαν λεπτες τριχες περιοπου 3 χιλιοστα μηκος

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι πολύ νέο και σίγουρα θα περάσει κάποια στάδια άλγεων.

Θέλει μεγάλη προσοχή όμως η ρύθμιση του co2 σε σταθερά επίπεδα γιατι τα σκαμπανευασματα θα φέρουν και άλλες άλγες.

Επισης σωστό πρόγραμμα λίπανσης γιατί έχεις αρκετό φωτισμό και τα φυτάκια σου δεν πρέπει να μείνουν νηστικά.

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω! Να μην ανησηχω δηλδη. Ποσες φυσαλιδες στο co2 να βαλω ? Απλα το ρυθμιζω ωστε το drop checker να ειναι πρασινο . Τωρα ειναι σε περιπου 1 με 2 φυσαλιδες / sec

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που ρωτας δεν υπαρχει καποιο στανταρ καθως παιζει ρολο η φυτομαζα,το προγραμμα λιπανσης που ακολουθεις,οι ωρες φωτισμου.

Θα δεις τις αναγκες των φυτων σου και αναλογος θα πραξεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κατεβασεις και τη θερμοκρασια καπως.

Οι αλγες σε φρεσκο ενυδρειο ειναι κατι το φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Ισως αν βαλεις αν δεν εχεις ψαρακια που τρωνε αλγη να βοηθησει να εξαφανιστει πιο γρηγορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως αν βαλεις αν δεν εχεις ψαρακια που τρωνε αλγη να βοηθησει να εξαφανιστει πιο γρηγορα.

 

Δεν χρειαζεται να βαλει ζωντανο για να φαει την αλγη.

Καλο ειναι να μη παιρνουμε ζωντανα γι αυτον τον λογο,επεισης τα αλγοφαγα δεν τρωνε ολων των ειδων τις αλγες.

Το σωστο ειναι να βρουμε τι φταιει και να το διορθωσουμε,μονο ετσι θα απαλαγουμε απο την αλγη.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση,το ενυδρειο ειναι πολυ φρεσκο και φυσιολογικα εχει αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω φιλε μου μην αγχωνεσαι ακομη :)

Δωσε χρονο στο συστημα σου να δουλεψει και να ισορροπησει. Γραφεις οτι εχεις 4 λαμπες και ριχνεις και διοξειδιο και λιπασματα + ταμπλετες. Τι φυτα εχεις μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.

Σταδιακη αυξηση του φωτισμου μιας και είναι ¨"φρεσκο"το ενυδρειο.

Όλα θα πανε καλα μιας και εχεις μερακι.

Πετρος :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...