Jump to content

Fin rot ή τσιμπήματα ;


Recommended Posts

Για δείτε εδώ και πείτε μου τι κάνουμε. Το ψάρι μένει σε ένα σημείο και δεν μετακινείται παρά μόνο αν πάω να το πιάσω. Μήπως του την έπεσε το blue tang?

51584E2C-CEE9-4DD2-A033-A0449A3B7AB6_zps

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ασθενεια σιγουρα.Το θεμα ειναι αυτο το fin rot(συμπτωμα) που βλεπουμε σε τι μικροοργανσιμο οφειλεται(βακτηιο,μυκητα,πρωτοζωο η συνδιασμο)?
Θα βοηθουσε μια ολοσωμη φωτογραφια του ψαριου............Καθως και των υπολοιπων ψαριων του ενυδρειου.
Δεν θελω να βγαλω βιαστικα συμπερασματα και να πονταρω σε συνηθισμενες θεραπειες(Πασπαρτου) που πολυ πιθανον να πεσω μεσα.Δεν μ'αρεσουν αυτα τα ρισκα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις καβουρι η κανα μαντι?αυτο ειναι δαγκωμα του κοψε την ουρα για ελενξετο την νυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις καβουρι η κανα μαντι?αυτο ειναι δαγκωμα του κοψε την ουρα για ελενξετο την νυχτα.

 

Όχι Νίκο τίποτα από αυτά. Πριν 2 ημέρες ήταν σε καλύτερη κατάσταση. Η ουρά φαινόταν σαν να την είχε τσιμπήσει κάποιο ψάρι και δεν έδωσα σημασία. Σήμερα άρχισα να ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι Νίκο τίποτα από αυτά. Πριν 2 ημέρες ήταν σε καλύτερη κατάσταση. Η ουρά φαινόταν σαν να την είχε τσιμπήσει κάποιο ψάρι και δεν έδωσα σημασία. Σήμερα άρχισα να ανησυχώ.

Αρα τσιμπημα για δες το λιγο ποιο υπομονετικα πριν καταληξουμε σε ασθενεια.
Link to comment
Share on other sites

Όχι Νίκο τίποτα από αυτά. Πριν 2 ημέρες ήταν σε καλύτερη κατάσταση. Η ουρά φαινόταν σαν να την είχε τσιμπήσει κάποιο ψάρι και δεν έδωσα σημασία. Σήμερα άρχισα να ανησυχώ.

Ακομα και χτυπημα,τσιμπημα,ατυχημα να ναι.Σιγουρα προκειται για επιμολυνση!

Θα βοηθουσε μια ολοσωμη του ψαριου να δω κοιλιες,πτερυγια,ματια,στομα και πολλα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και χτυπημα,τσιμπημα,ατυχημα να ναι.Σιγουρα προκειται για επιμολυνση!

Θα βοηθουσε μια ολοσωμη του ψαριου να δω κοιλιες,πτερυγια,ματια,στομα και πολλα αλλα.

 

Δημήτρη περίμενε. Θα του κάνω και κολονοσκόπηση !!!!  :)  Αστειεύομαι φυσικά. Θα ανεβάσω αυτά που ζητάς να μου πεις την γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να είναι κάτι περισσότερο από τσιμπήματα.

 

Link to comment
Share on other sites

50-50 για να την βγάλει καθαρή. Αν τρώει ξεκίνα του τροφή εμπλουτισμένη σε σκορδόζουμο.  

 

Εμένα πρός βακτηριδιακή μόλυνση μου φέρνει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο λυπηρό όσο και απογοητευτικό να έχουν δει το συγκεκριμένο θέμα τόσα άτομα και κανείς να μην έχει μπει στον κόπο να εκφέρει μια άποψη τόσες ημέρες τώρα.

Ίσως τελικά να ανεβάζουμε μόνο θέματα για παλαμάκια και χειροκροτήματα.

Κρίμα ρε παιδιά. Κρίμα :( και όχι για το ψαράκι αλλά για την έλλειψη απόκρισης βοήθειας σε προβλήματα τέτοιου είδους.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να απαντήσω βρε Πάνο μου. Τι γίνεται το ψαράκι; Σε τι φάση ειναι;

Δεν έχει σημασία πως είναι το ψαράκι. Εγώ αλλού βλέπω το πρόβλημα φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτό που θα έκανα εγώ για να καλύψω μια γκάμα μικροβίων πάνω στο δέρμα του, θα ήταν έξω από το νερό το ψάρι, Betadine πάνω στο σημείο με την βλάβη και ξανά "μπλούμ" στο νερό. όμως αυτο απαιτεί να είναι και το ψάρι δυνατό και να αντέξει το σοκ που θα του κάνουμε.

 

Επίσης μπάνιο με φορμόλη ίσως να βοηθούσε. Αλλά πάλι πρέπει το ψάρι να βγεί, να μπεί σε κουβά με το διάλυμα για κάποιο χρόνο και μετά ξανά στο ενυδρείο. (Και μάλιστα πρέπει να επαναληφθεί το μπάνιο)

 

 

 

Μέσα στο κυρίως ενυδρείο εγω δεν θα έριχνα κάποιο φάρμακο αν δεν ήμουν 100% σίγουρος για το τι φταίει. Ισως φανώ "κακός" αλλά προτιμώ να ψοφήσει και να πάρω άλλο ψαράκι παρά να κάνω ζημιά σε όλο το ενυδρείο μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο λυπηρό όσο και απογοητευτικό να έχουν δει το συγκεκριμένο θέμα τόσα άτομα και κανείς να μην έχει μπει στον κόπο να εκφέρει μια άποψη τόσες ημέρες τώρα.

Ίσως τελικά να ανεβάζουμε μόνο θέματα για παλαμάκια και χειροκροτήματα.

Κρίμα ρε παιδιά. Κρίμα :( και όχι για το ψαράκι αλλά για την έλλειψη απόκρισης βοήθειας σε προβλήματα τέτοιου είδους.

Φίλε panagreco σε θέματα ασθενειών πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στο τι συμβουλές δίνει ο καθένας !

2-3 θέματα πιο κάτω είχα αντιμετωπίσει με κλόουν κάποιο δερματικό θέμα !

Έκανα θεραπεία με χαλκό , με oodinex και αλλά ! Μέχρι και σε φορμόλη κατέληξα !

Το ψάρι είχε και για εμένα συναισθηματική αξία γιατί ήταν το πρώτο μου ψάρι και το έχω 3 χρόνια !

Σε θεραπείες ασθενειών θα εμπιστευόμουν πολύ λίγα άτομα ποσό μάλλον όταν δεν έχουν και άμεση επαφή !

Η απόφαση πρέπει να είναι δικιά σου και πρέπει να ψαχτείς πιο πολύ μόνος σου !

Αν σε καθοδηγήσω εγώ με μια λανθασμένη άποψη δυστυχώς δεν θα υπαρχει γυρισμός !

Αυτά για να μην απογοητεύεσαι !

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Διονυση. Δεν απογοητεύομαι απο το χόμπι αλλά απο τους ανθρώπους. Φυσικά η απόφαση θα ήταν δική μου αρκεί να είχα να επιλέξω απο κάποιες προτάσεις.

Δεν περιμένω διάγνωση απο φωτογραφίες και video. Δεν στεναχωριέμαι που χάθηκε το ψάρι αλλά που κανείς δεν ενδιαφέρθηκε.

Έριξα όμως τις προσδοκίες μου και θα αρκεστώ μόνο στα παλαμάκια.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι...παντα το ευκολο, να ριχνουμε και να αναζητουμε ευθυνες στους αλλους.

Εμεις δεν φταιμε ποτε...χαρακτηριστικο μας ως ελληνες η' μαλλον ελληναρες ,οποτε και φυσιολογικο να το φερνουμε και στο χομπυ μας.

 

Παναγιωτη οτι θα σου πω ειναι με φιλικη διαθεση και θα ειμαι ακομα ποιο εικλικρινης επειδη με ξερεις και σε ξερω,εχουμε πιει καφεδες και εχουμε μιλησει και στο τηλ. καποιες φορες...

 

ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ στη ζωη παιρνουμε οτι δινουμε,οποιους τομεις της και αν αυτο αφορα.

Εχεις σκεφτει οτι ισως να μην εχεις δωσει αρκετες απαντησεις εσυ σε χομπυστες για να παρεις τις αντιστοιχες,στις δικες σου ερωτησεις?

Εχεις σκεφτει οτι ισως να μην εχεις ασχοληθει με τα θεματα των υπολοιπων συνχομπυστων σου(εστω και για να ριξεις μερικα παλαμακια οπως ειπες-τα οποια υποτιμας κιολας)?

 

Στο χομπυ μας δεν υπαρχουν ουτε ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ,ουτε ΣΧΟΛΕΣ και ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ουτε ΔΑΣΚΑΛΟΙ και ΓΚΟΥΡΟΥ(εκτος απο εναν βλαξ,που χρησιμοποιει και 2 λογαριασμους).

Αφου λοιπον δεν υπαρχουν τετοια πραγματα πως παιρνουμε γνωσεις?

Μεσα απο ενα πολυ μεγαλο φορουμ οπως το ΑΖ χρησιμοποιωντας το κουμπι της ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ για να βρουμε πληροφοριες η' στις ελαχιστες περιπτωσεις που δεν θα βρουμε κατι εδω,μια αναζητηση με το google θα σου βγαλει μπολικα αποτελεσματα.

Και δυστυχως με μια προχειρη ματια στο θεμα για το ενυδρειο σου θα δει κανεις οτι δυστυχως τα θελεις ολα ετοιμα.Εχεις κανει παρα πολλες ερωτησεις ακομα και για απλα πραγματα τα οποια αν εκανες αναζητηση θα εβρισκες στο ΑΖ τουλαχιστον 10(σε πολλες περιπτωσεις) αναλογα θεματα.

Παρολαυτα σου απαντουσαν οοοολα τα παιδια σε οοολες τις ερωτησεις σου....και πολλα παιδια απο αυτα σε εχουν βοηθησει και υλικα(τρυπες-βασεις-κτλ-κτλ) σε πολλα θεματα.Ειναι λοιπον μεγαλη αδικια να μιλας ετσι και να λες οτι απογοητευτηκες απο τους ανθρωπους επειδητους χρειαστηκες 50 φορες και δεν σε βηθησαν(κατα τη γνωμη σου) την 51η....ειναι αδικια για το ιδιο το φορουμ.

Ακομα και στο θεμα αυτο αδικεις αυτα τα 4-5 παιδια που μπηκαν στο κοπο να προσπαθησουν να σε βοηθησουν.

Αν θελεις να κατηγορεις καλο ειναι να μην πετας λασπη στον αερα....να πεις απο ποιους ανθρωπους απογοητευτηκες ωστε να μην φαινεσαι αχαριστος σε αυτους που σε εχουν βηθησει ηδη και εδω και στη διαδρομη σου στο φορουμ.

 

Εδω μεσα ολοι ειμαστε ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ....ΟΛΟΙ....οποτε δεν εχει ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να ειναι 24 ωρες το 24ωρο,7 ημερες την εβδομαδα για να δινει απαντησεις.

Ουτε στους κανονες λεει πως θα γινει κατι τετοιο.Επισης δεν ισχυει ουτε για τους συντονιστες αλλα ουτε και για τους διαχειριστες....χομπυ ειναι για ολους μας και το φορουμ δεν ειναι δουλεια,εκτος αν δεν αντιλαμβανομαστε τον ορο φορουμ και τον τροπο χρησης και υπαρξης του.

 

Δεν μπορει κανεις να απαιτει απαντησεις απο κανεναν.

Θα αναφερω εμενα γιατι δεν θελω να πω κατι τυχαιο και παρεξηθει καποιος ου δεν φταιει σε κατι.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ εγώ βλέπω ότι υπήρξαν μέλη(και μάλιστα παλιά και έμπειρα) που προσπάθησαν να σε βοηθήσουν και στο συγκεκριμένο θέμα.Δεν καταλαβαίνω λοιπόν για ποιο λόγο απαξιωνεις το φόρουμ και αυτούς τους ανθρώπους.Λυπάμαι που το λέω αλλά μάλλον εδώ ισχυει η φράση των προγόνων μας ουδείς μεγαλύτερος εχθρός από τον ευεργετηθεντα αχάριστο

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

*Συνεχεια απο το ποστ #16

 

Δεν απαιτω ποτε απαντησεις απο κανενα..... γιατι στο 90% των περιπτωσεων(ειδικα αυτοι που εχουν παθει και εχουν μαθει,οχι οι "διαβαστακηδες και αντιγραφακηδες" εχουν χασει λεφτα για να μαθουν την απαντηση στο ερωτημα μου,οποτε δεν εχουν καμια υποχρεωση να μου σωσουν εμεσα τα χρηματα μου.

Τις συμβουλες πρεπει να τις "κερδιζουμε" οπως και τους ανθρωπους που τις δινουν.

Δοξα τω καλο Θεο στο ΑΖ υπαρχουν αααααπειρα παιδια ολα αυτα τα χρονια, που μοιραζονται αφειλοκερδως τα "παθηματα-μαθηματα" που πληρωσαν ακομα και υλικα κτλ....και αυτο ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ!!!

Εμαθες να οδηγεις τσαμπα?Να κανεις καταδυσεις?Σου εφτιαξε κανεις τσαμπα το σπιτι-το αμαξι?Σου εχει δωσει κανεις σε κανενα εστιατοριο τσαμπα φαγητο?

Τα μελη("ΜΕΛΛΑΡΕΣ") του ΑΖ εχουν βοηθησει να γλυτωσουμε πολλααααα χρηματα εμεις οι νεοι ολα αυτα τα χρονια αλλα και εχει(ΑΖ)-εχουν(μελη) γεμισει απειρα ενυδρεια τσαμπα.....

 

Το γιατι δεν σου απαντησαν οι ανθρωποι που σε απογοητευσαν(οποιοι κ αν ειναι αυτοι,εσυ ξερεις) μπορει να οφειλεται σε απειρους λογους...

-Βαριουνται

-ειναι αρρωστοι

-πεθαινουν-πεθαναν

-στραβοπερπατησαν

-παντρευτηκαν

-χωρισαν

-γεννησαν

-δεν σε συμπαθουν

-δεν σε ξερουν

-δεν τους εχεις βοηθησει απο τη δικη σου πλευρα

-δεν εχουν ιντερνετ

-δεν εχουν υπολογιστη

-εσπασαν τα χερια τους

-σταματησαν το χομπυ

-δεν εχουν ψωμι να φανε

-εχουν αλλα προβληματα και το ψαρακι σου δεν ειναι ενα απο αυτα

-κτλ κτλ κτλ κτλ

Μπορω να γραφω για ωρες τα γιατι αλλα οπως βλεπεις καποια απο αυτα οφειλονται σε εσενα και καποια οχι,μπορει να ειναι το οτιδηποτε.

 

Και μια πολυ φιλικη συμβουλη.ποτε να μην πετας λασπη στον αερα γιατι οταν λες οτι απογοητευτηκες απο τους ανθρωπους,μπορει να παρεξηγηθουν και ανθρωποι που σε εχουν βοηθησει ηδη....με αποτελεσμα να μην σε ξαναβοηθησουν οταν τους ξαναχρειαστεις...ειτε για καλο ειτε για κακο :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - mad23
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

*Συνεχεια απο το ποστ #16

 

Δεν απαιτω ποτε απαντησεις απο κανενα..... γιατι στο 90% των περιπτωσεων(ειδικα αυτοι που εχουν παθει και εχουν μαθει,οχι οι "διαβαστακηδες και αντιγραφακηδες" εχουν χασει λεφτα για να μαθουν την απαντηση στο ερωτημα μου,οποτε δεν εχουν καμια υποχρεωση να μου σωσουν εμεσα τα χρηματα μου.

Τις συμβουλες πρεπει να τις "κερδιζουμε" οπως και τους ανθρωπους που τις δινουν.

Δοξα τω καλο Θεο στο ΑΖ υπαρχουν αααααπειρα παιδια ολα αυτα τα χρονια, που μοιραζονται αφειλοκερδως τα "παθηματα-μαθηματα" που πληρωσαν ακομα και υλικα κτλ....και αυτο ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ!!!

Εμαθες να οδηγεις τσαμπα?Να κανεις καταδυσεις?Σου εφτιαξε κανεις τσαμπα το σπιτι-το αμαξι?Σου εχει δωσει κανεις σε κανενα εστιατοριο τσαμπα φαγητο?

Τα μελη("ΜΕΛΛΑΡΕΣ") του ΑΖ εχουν βοηθησει να γλυτωσουμε πολλααααα χρηματα εμεις οι νεοι ολα αυτα τα χρονια αλλα και εχει(ΑΖ)-εχουν(μελη) γεμισει απειρα ενυδρεια τσαμπα.....

 

Το γιατι δεν σου απαντησαν οι ανθρωποι που σε απογοητευσαν(οποιοι κ αν ειναι αυτοι,εσυ ξερεις) μπορει να οφειλεται σε απειρους λογους...

-Βαριουνται

-ειναι αρρωστοι

-πεθαινουν-πεθαναν

-στραβοπερπατησαν

-παντρευτηκαν

-χωρισαν

-γεννησαν

-δεν σε συμπαθουν

-δεν σε ξερουν

-δεν τους εχεις βοηθησει απο τη δικη σου πλευρα

-δεν εχουν ιντερνετ

-δεν εχουν υπολογιστη

-εσπασαν τα χερια τους

-σταματησαν το χομπυ

-δεν εχουν ψωμι να φανε

-εχουν αλλα προβληματα και το ψαρακι σου δεν ειναι ενα απο αυτα

-κτλ κτλ κτλ κτλ

Μπορω να γραφω για ωρες τα γιατι αλλα οπως βλεπεις καποια απο αυτα οφειλονται σε εσενα και καποια οχι,μπορει να ειναι το οτιδηποτε.

 

Και μια πολυ φιλικη συμβουλη.ποτε να μην πετας λασπη στον αερα γιατι οταν λες οτι απογοητευτηκες απο τους ανθρωπους,μπορει να παρεξηγηθουν και ανθρωποι που σε εχουν βοηθησει ηδη....με αποτελεσμα να μην σε ξαναβοηθησουν οταν τους ξαναχρειαστεις...ειτε για καλο ειτε για κακο :thumbsu:

+100000 [Ημουνα απο τους πρωτους που απαντησα] Ειλικρινα Παναγιωτη εμεινα αφωνος με την τοποθετηση σου .Δεν καταλαβαινω ποιος ειναι ο λογος των συγκεκριμενων αποψεων σου.Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο να μπαινουμε σε τετοιες συζητησεις που δεν αφορουν το χομπι αλλα αφορουν ασχετα η εικασιες η σεναρια η.......Ο ι κ@λ@εποχη που ζουμε μας εχει διμιουργηση τοσα προβληματα στα ιδη προβληματα που ισως ειχαμε.Τα νευρα μας ειναι πειραγμενα.Ενα ειναι πρεπον και σωστο να γινει να ξεσπασουμε εκει που πρεπει με συνεση και λογικη και οχι στο πρωτο θεμα ανθρωπο συμβαν που θα βρεθει μπροστα μας.Συμηθως οταν συμβει αυτο εμεις ειμαστε οι στεναχωρημενει η χαμενοι.

 

Ειμαι πολυ κουρασμενος,,,,,,,,,

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κατά τα άλλα Μιχάλη,

 
Διάβασα πολλές φορές αυτά που έγραψες και σκέφτηκα πολύ αν θα απαντούσα και τι θα σου έγραφα έστω και αν είναι το προτελευταίο μου post.Η διάθεσή μου είναι επίσης φιλική για τους ίδιους λόγους που αναφέρεις και εσύ και καθόλου απολογητική. 
 
Εξέφρασα ένα παράπονο μαζί με μια απορία και έλαβα μια άδικη κατά εμένα προσωπική επίθεση. Πράγμα που για άλλη μια φορά αποδεικνύει ότι δεν δέχεστε τίποτα επικριτικό στο ΑΖ.
 
Το παράπονο μου ήταν σαφές και αφορούσε κυρίως την κοινότητα και πολύ λιγότερο μεμονωμένα μέλη που ενώ τα έβλεπα να διαβάζουν το θέμα και περίμενα μια απάντηση ποτέ δεν μπήκαν στον κόπο. Δεν θα αναφέρω ονόματα. Το ξέρουν οι ίδιοι.
 
Την απορία μου γιατί δεν υπήρχε ανταπόκριση στην βοήθεια που ζήταγα δεν το ήξερα αλλά με κάλυψες. Βέβαια η απάντηση δεν τιμά ούτε εσένα αλλά ούτε και το ΑΖ λέγοντας ότι εφόσον δεν συμμετέχω αρκετά σε άλλα posts μην περιμένω και πολλά. Ας ψοφήσει το ψάρι και ας πρόσεχα. 
Αρα σύμφωνα με αυτά που γράφεις αν εσύ είχες πρόβλημα με ένα ψάρι θα έπεφταν όλοι να βοηθήσουν λόγο μεγαλύτερης συμμετοχής σου. Αλίμονο στα νέα μέλη και στα κακόμοιρα τα ψαράκια που έχουν πρόβλημα αν ισχύει κάτι τέτοιο.
 
Η μη κατά εσένα επαρκή συμμετοχή μου σε άλλα post που μου στέρησε το πιθανό δικαίωμα απαντήσεων έχει να κάνει πρώτον με την έλλειψη γνώσεων ώστε να μπορώ πραγματικά να συνεισφέρω και δεύτερον δεν μου αρέσει να μαζεύω άσχετο αριθμό posts για να λέω πόσες χιλιάδες έχω δίνοντας την ψεύτικη εντύπωση του έμπειρου μέλους.
 
Μιχάλη το να λες σε κάποιον που ζητάει βοήθεια για ένα ψάρι που πεθαίνει ψάξε στην ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ δεν λέγεται βοήθεια για ένα forum που σέβεται τα μέλη του και κυρίως τις γνώσεις του. Δεν μιλάμε για κάτι που αφορά εξοπλισμό κλπ. που έχουμε χρόνο να το ψάξουμε. Μιλάμε να σώσουμε το ψάρι και ίσως ολόκληρο το ενυδρείο. Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ δεν είναι πανάκειο όταν μάλιστα τα αποτελέσματα που σου δίνει είναι μερικών ετών παλιά ή ποτέ δεν ‘’κλείνουν'' με κάποιο αποτέλεσμα για να ξέρεις τι να κάνεις και τι να ακολουθήσεις.
 
Αντίθετα με πολλά μέλη εδώ μέσα που γράφουν και σε άλλα ενυδρειακά forum βάζοντας αγγελίες και όχι μόνο ,εγώ ήμουν πάντα “πιστός’’ στο ΑΖ. Ούτε στο Google έψαχνα αλλά ούτε και σε άλλα ελληνικά ή ξένα forum με πολλαπλή εμπειρία από το ΑΖ. Προφανώς και εδώ έκανα λάθος.
 
Δεν είμαι αγνώμων και αχάριστος ούτε στο forum αλλά ούτε σε κανένα από τα παιδιά που στο παρελθόν με έχουν βοηθήσει προφορικά αλλά και πρακτικά τα οποία έχω ευχαριστήσει εκφράζοντας την εκτίμησή μου επανειλημμένα όχι μόνο προσωπικά αλλά και δημόσια. Αρα δεν τους βάζω όλους στον ίδιο κουβά ούτε πετάω λάσπη όπως με κατηγορείς. Όποιος όμως έχει την μύγα μυγιάζεται.
Έχεις το δικαίωμα να κρίνεις τις ενυδρειακές γνώσεις μου,όχι όμως το ήθος μου και τον χαρακτήρα μου. Αυτό ας το κάνουν αυτοί που πραγματικά με γνωρίζουν.
 
Το αν έχω βοηθήσει εγώ αλλά μέλη ας το κρίνουν και να πάρουν θέση οι ίδιοι.
 
Τελειώνοντας το κύκνειο άσμα μου να δώσω και εγώ μια συμβουλή και ας μην την λάβετε υπόψη σας. 
Δεν αρκούν οι γνώσεις και η εμπειρία που υπάρχει στο ΑΖ για να βοηθήσουν τα νέα μέλη. Χρειάζεται περισσότερη υπομονή και πολύ περισσότερη ταπεινότητα ώστε να μην δίνεται η εντύπωση ότι κάποιοι έχουν καβαλήσει το καλάμι.
 
Καλή συνέχεια
 
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Παναγιωτη

Γραφω τις σκεψεις μου γιατι Πιστευω οτι αδικεις ολους οσους συμμετεχουν στο Aquazone με οσα γραφεις περι βοηθειας γιατι στα αλλα θεματα σου εχεις λαβεις απλοχερα βοηθεια απο οσους ειχαν κατι να σου πουν.

Στο συγκεκριμενο θεμα που αφορα ενα αρρωστο ψαρι πολλοι ειναι εκεινοι που το διαβασαν (μεσα σε αυτους και εγω) και δεν ειχαν κατι να πουν λογω αγνοιας αλλα και αρκετοι αλλοι που δεν εγραψαν γιατι αυτα που θα σου ελεγαν ειχαν ηδη αναφερθει.

Δεν πιστευω οτι καποιος σνομπαρει ή δεν θελει να βοηθησει αλλα πολλες φορες ακομη και για μια μικρη απαντηση ισως να μην υπαρχει ο χρονος για να δοθει αυτη.

Επισης πιστευω ακραδαντα οτι συν Αθηνα και χειρα κινει και οτι ο καθενας μας περα απο τη βοηθεια που θα ζητησει και θα λαβει θα πρεπει να ψαξει το ζητημα που τον απασχολει και τελικα να διαμορφωσει τη δικη του σποψη για το τι θα κανει και πως ωστε να αναλαβει αυτος την ευθυνη και να μην επαναπαυεται στα λογια κανενος

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε παναγιωτη,δεν ειναι ετσι τα πραγματα και αυτα που ειπες δεν ισχυουν.

 

Καταρχην αντι να προσπαθεις να κανεις ηρωικη εξοδο,ειναι προτιμοτερο/καλυτερο/σωστοτερο/ωριμο να κατσεις να σκεφτεις που εχεις κανει λαθος ΕΣΥ και να διορθωσεις αυτα που αφορουν σε εσενα.

 

Ανεφερες οτι δεν ενδιαφερθηκε κανεις.....

Ανοιξες το θεμα στις 22.44 με μια φωτο που βοηθαει σχετικα για αναγνωριση η' "μαντεψια" και μεχρι τις 22.59....ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΟΝΟ 15 ΛΕΠΤΑ ειχες ηδη παρει 4 απαντησεις/προσπαθεια για βοηθεια απο 2 διαφορετικα μελη!!!!!!!!

Στη συνεχεια ανεβασες ενα βιντεο που δεν βοηθαει καθολου(δεν σε κατηγορω γι'αυτο,δεν ειμαστε ολοι φωτογραφοι με πρωτο εμενα) και παρολαυτα πηρες αλλες 3 απαντησεις μεσα σε σχετικα συντομο διαστημα απο δυο τελειως διαφορετικα μελη.

Εγω νομιζω πως ενδιαφερθηκαν αρκετα παιδια με βαση τις πληροφοριες που εδωσες και με βαση την γενικοτερη κινηση στην κατηγορια αυτη ολα αυτα τα χρονια.

Μην σε μπερδευει το γλυκο με το θαλασσινο οσον αφορα στις ασθενειες.Εδω τα πραγματα ειναι διαφορετικα και πολυ πιο πολυπλοκα εξαιτιας πολλων παραγοντων.

Αλλωστε θα δεις οτι στην κατηγορια αυτη των ασθενειων υπαρχουν θεματα που ανοιχτηκαν και πηραν απο μονο 4-5 απαντησεις εως και καμια!!!!

Δυσκολα υπαρχουν ανθρωποι που θα σου πουν 100% κ με σιγουρια ποιο δρομο θα ακολουθησεις.....γιατι δυσκολα κανουμε καραντινα για θεραπειες κτλ οποτε και η γνωση για θεραπειες κ αντιμετωπιση προβληματων ειναι περιορισμενη.

Επισης οπως ανεφερε και ο διονυσης πολυ δυσκολα θα παρει καποιος το ρισκο να σου πει τι ακριβως να κανεις,γιατι ειναι λεπτο το θεμα και επειδη μπορει ευκολα μετα να κατηγορηθει(οπως εγινε και τωρα) σε περιπτωση απωλειας οτι εδωσε χαζες(οπως ειπε καποιος αλλος) συμβουλες....

Ειπαμε ποτε δεν φταιμε εμεις...παντα οι αλλοι...

 

Και αυτο που ανεφερες πως αν ανοιγα εγω θεμα,ρωτωντας κατι,θα ειχα περισσοτερες απαντησεις απειδη συμμετεχω πιο πολυ ειναι ακυρο.

Εχω ανοιξει πολλες φορες πολλα θεματα και εχω παρει απο μηδεν απαντησεις μεχρι και 3-4.....ποτε δεν κατηγορησα τους αλλους ομως....εψαξα να δω τι φταιει σε συναρτηση με εμενα.

Γιατι ετσι οπως τα λες ακομα και να απαντουσαν 20 ατομα(η' αυτοι που ηθελες) και να χανοταν το ψαρακι παλι θα ειχαμε κατηγοριες του τυπου...αργησατε,οι γνωσεις δεν ειναι εγκυρες,κτλ κτλ

 

Σου ανεφερα πολλους λογους για το τι μπορει να φταιει για το να μην απαντησει καποιος σε καποιο θεμα και εσυ προτιμησες να εστιασεις σε αυτο που σε ενοχλει,δηλαδη το οτι δεν συμμετεχεις στα υπολοιπα θεματα.

Αρχικα να σου πω πως αυτο δεν ειναι ο μονος λογος αλλα ΙΣΩΣ να ειναι ενα απο τους απειρους....ας μιλησουμε ομως μονο γι'αυτο.

Θεωρεις παραλογο οταν δεν εχεις βοηθησε/κανει καποιο σχολιο/ενδιαφερθει κτλ κτλ τον μιχαλη(να μην λεμε αλλλυς,εμεις μιλαμε τωρα) να μην μπει στη διαδικασια να ασχοληθει με καποιο θεμα/ερωτηση σου?

Εδω ειμαστε ολοι μια παρεα και ο μονος τροπος να ειμαστε μελη της ειναι να αντιμετωπιζουμε τα αλλα μελη σαν παρεα,με οτι και αν περιλαμβανει αυτο!

Δεν μπορει να ειμαστε σαν τους φιλους που εχουμε ολοι,οι οποιοι μας θυμουνται οταν χωριζουν απο τη γκομενα η' οταν θελουν δανεικα/κτλ κτλ.

Και σου ξαναλεω πως σε λαθος λογο εστιασες...υπαρχουν απειροι...το καλυτερο θα ηταν να σου πει ο καθενας απο αυτους απο τους οποιους εχεις παραπονο,γιατι δεν απαντησε.....ισως να λαβεις απροσμενες απαντησεις οπως για παραδειγμα....δεν ηξερα.....

 

Στη θεση σου αφου λοιπον βιαζοσουν θα βοηθουσα το ψαρακι πρωτα απ'ολους ΕΓΩ!

Και μη μου μιλας για αλλα ενυδρειακα φορουμ....αλλη γιορτη αυτη.

Οποτε αφου το ειχα στη καραντινα θα εκανα αναζητηση με βαση εικονες,αγγλικα ξερεις...στο βιντεο εβαλες τιτλο "fin rot or what"

Με βαση τις εικονες οποτε μαλλον σε 5 λεπτα κυριολεκτικα θα ειχες βρει μια παρομοια εικονα με αυτο που βλεπεις ΕΣΥ μπροστα σου και οχι εμεις πισω απο μια οθονη.

Αναζητησεις με βαση το "sick clownfish"

https://www.google.gr/search?q=sick+clownfish&espv=2&biw=1920&bih=1043&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI792jmP_cxwIVQ14aCh0uBQ1S

"clown fish bacterial infection"

https://www.google.gr/search?q=clown+fish+bacterial+infection&espv=2&biw=1920&bih=1043&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI-KPdhv_cxwIVhzgaCh0H3Qql

"fin rot clownfish"

https://www.google.gr/search?q=fin+rot+clownfish&espv=2&biw=1920&bih=1043&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI9b_L7f7cxwIVg7UaCh2OHAUe

Απλα πραγματακια....ετσι θα εβλεπες και ποιο απο τα παιδια που μπηκαν στον ΚΟΠΟ ΑΦΕΙΛΟΚΕΡΔΩΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ηταν πιο κοντα στη διαγνωση/μαντεψια" του οποτε να ψαξετε μαζι λυση,αφου πρωτα ειχες βοηθησει εσυ το ψαρακι βαζωντας το στην καραντινα.

 

Δεν δεχτηκες προσωπικη επιθεση.....αδικησες πολλα παιδια και το ιδιο το φορουμ,με αυτα που ειπες και απλα σου λεμε πως δεν ειναι σωστο.....εχεις παρει πολυ βοηθεια παναγιωτη απο το φορουμ(οπως ολοι μας) και δεν ειναι ωραιο να ξεχναμε και μαλιστα για λογους που δεν υφιστανται.

Στα παιδα που σου εκαναν τρυπες στο ενυδρειο/βαση/κτλ μπορει να ειπες ευχαριστω αλλα λεγοντας οτι σε απογοητευσαν οι ανθρωποι(απο τη στιγμη που δεν τους κατονομαζεις) τους βαζεις και αυτους μεσα.....και αν θες τη γνωμη μου....αν ηθελες να εισαι πιο καλυμμενος θα επρεπε να πεις και ευχαριστω στα παιδια που αφιερωσαν 10-20 λεπτα απο το χρονο τους να σε βοηθησουν σε αυτο εδω το θεμα.

Οταν εχουν μπει στο κοπο να προσπαθησουν να βοηθησουν κ εσυ λες οτι απογοητευτηκες απο τους ανθρωπους ειναι σαν να τους αγνοεις τελειως και σαν χομπυστες αλλα και την κινηση/διαθεση τους να σε βοηθησουν.

Καλυτερα να ελεγες   παμπο,ευαγορα,αριστειδη τι γνωμη εχετε κ εσεις??

 

Δες τα πραγματα διαφορετικα και συνεχισε να χαιρεσαι το χομπυ :thumbsu:

 

Τωρα για την ταπεινοτητα και τα καλαμια θα τα αγνοησω γιατι αρχιζω και απομακρυνομαι απο το σημειο που μπορω να το διαχειριστω το θεμα με ηρεμια :growl:  :growl:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως χωρίς να υπάρχει λόγος, έγινε το μικρό μεγάλο

Από τη μία συμφωνώ πως απαντήσεις δόθηκαν αρκετές και μάλιστα γρήγορα, από την άλλη συμφωνώ πως ο καθένας μας όταν αρρωστήσει κάποιο ψάρι του λειτουργεί με τη λογική "της άμεσης λύσης", γιατί πολύ απλά μας "καίει"

 

Θα συμφωνήσω πως δεν αξίζει να φύγεις από το φόρουμ γιατί πολύ απλά, δεν έγινε και κάτι

Θα συμφωνήσω επίσης πως στο γλυκό οι απαντήσεις είναι πιο "τυποποιημένες"

 

Δεν αξίζει, λογω ενός ενυδρειακού προβλήματος να γράφονται διάφορα, το θέμα να γενικεύεται και να παίρνει άσχημη τροπή

Το χόμπι πρέπει να ενώνει, το φόρουμ δημιουργεί φιλίες

 

ΟΧΙ δεν κατεβαινω υποψήφιος βουλευτής! :geek:

 

Ας απολαύσουμε τα ψάρια και τα ενυδρεία μας

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Puma και θα δικαιολογήσω τον Πάνο γιατι πραγματικα ξέρω ποσο αγαπάει το χόμπι και τα ψάρια που κατα καιρούς είχε και αυτη την αγάπη την έχει δείξει κατά κόρον. Πιστεύω πως ενήργησε συναισθηματικά και μονο, απο αυτη την αγάπη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν πρέπει όμως να γράφουμε ότι να'ναι λόγο μιας συναισθηματικής φόρτησης! Τέλος πάντων να πω μόνο (χώρις να θέλω να απολογηθώ) ότι διάβασα πολλές φορές το θέμα του Παναγιώτη, χωρίς όμως να έχω ούτε τις γνώσεις ούτε την εμπειρία για να βοηθήσω. Όχι ότι δεν ήθελα ή ότι απαξιούσα να απαντήσω. Γενικότερα πιστεύω ότι για να απαντήσει κάποιος πρέπει, ειδικά σε τόσο ευαίσθητα θέματα όπως οι ασθένειες, ή να κατέχει το θέμα καλά ή να έχει ο ίδιος προηγούμενη εμπειρία. Για αυτό το λόγο και εγώ διαβάζω όσο περισσότερο μπορώ τα θέματα του φόρουμ. Για να αποκτήσω περισσότερες γνώσεις και εμπειρία. Δεν σημαίνει ότι επειδή διαβάζω ένα θέμα μπορώ κιόλας να βοηθήσω. Και με βεβαιότητα λέω ότι και τα παιδιά και τα θέματα στο aquazone με έχουν βοηθήσει πολύ.

Τέλος να πω ότι και εγώ λατρεύω τα ζωντανά μου αλλά δεν θα κατηγορήσω κανέναν για τις απώλειες που έχω ή θα έχω στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...