Jump to content

Τι χρειάζονται οι νεροχελώνες?


Marich

Recommended Posts

Γεια σας πριν 2 εβδομάδες αποκτισα 2 χελωνάκια αυτά με τα κόκκινα μάγουλα όμως στο Πετ σοπ μου είπαν οτι το μόνο που χρειάζονται ειναι η χελωνιερα και οι γαριδουλες τους τίποτα άλλο.Την επόμενη μέρα πήγα σε άλλο Πετ σοπ και μου ειπα οτι χρειάζονται μια πέτρα ασβεστίου και ένα φίλτρο για συμπλήρωμα βιταμινών.Ειναι αλήθεια αυτά που μου είπαν?Σας παρακαλώ βοηθήστε με!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στα καρφιτσομενα θέματα πάνω πάνω και θα λυθούν όλες οι απορίες σου. Έχει πολλά θέματα που αναλυουν ακριβώς τι χρειάζεται μια χελώνα νερού.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλωσόρισες στην παρέα μας. Αφου διαβασεις τα θεματα που είπε ο Ζalaros, κάνε μας και μια παρουσίαση να εχουμε κι εμείς μια εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι καινούργια δεν καταλαβενω τι εννοείτε. Μηπος θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε?Σας ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Α ξεχάστε το το βρήκα όμως δεν κατάλαβα κατι γιατί χρειάζονται ενυδρείο τωρα που ειναι μωρά εξάλλου είδη μαζεύω χρήματα για ένα μεγάλο ενυδρείο για την άνοιξη επειδή θα μου πέσουν για χειμερία νάρκη.

Link to comment
Share on other sites

μην τα αφησεις να πεσουν σε ναρκη μπορει να μην ξυπνησουν παρε ενα  96λ απο ικεα 15ευρω και ενα θερμοστατη 100 βατ στεργια μπορεις να βαλεις μια γλαστρα με πετρες και μεσα να βαλεις μια αλλη πιο μικρη γλαστα και να φυτευεις μαρουλια ραδικι κτρλ ενα μικρο εσσωτερικο φιλτρο για τωρα η ενα diy

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ μπορείς όμως να μου πρότεινεις ένα μαγαζί για τον θερμοστάτη επίσης ειναι πολυ μεγάλο το ενυδρείο που μου προτείνεις? και ποσό καιρό θα κρατήσει?

Link to comment
Share on other sites

Ένταξη τον θερμοστάτη τον εξασφάλισα είδη τωρα το μόνο που μου μένει ειναι το ενυδρείο όπου θα το πάρω στις 20 του

Σεπτεμβρι για να μου έχουμε μεγαλώσει λίγο α επίσης τι φυτά πρεπει να τους πάρω?

Σε ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο και ολα τα συναφή (λάμπες, θέρμανση, ενυδρείο, βιταμινες) συνεπάγετε σωστή ανάπτυξη των ζώων μας....

Φυτά καλύτερα βάλε πλαστικά, γιατι οσο ειναι μικρές μπορει να στα φάνε, και οταν με το καλο μεγαλώσουν μπορει να στα χαλάνε με τα νύχια τους

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τελικά θα το πάρω σήμερα η αύριο λογικά όσο για τον θερμοστάτη τον έβαλα χθες και λάμπα θα πάρω το χειμώνα που δεν θα μπορω να τα βγάζω να λιάζονται . Παντός σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου θα προσπαθήσω να κανω το καλύτερο που μπορω !

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια έχω ένα μικρό προβληματάκι ενώ χθες μου τρώγανε και οι δυο σημερα ημια έφαγε την κανονική της ποσότητα η αλλη ομως μετα βίας έφαγε τις2 από τις3 πρεπει να ανυσηχισω?

Link to comment
Share on other sites

δυσκολευοταν να φαει η απλα δεν ηθελε? αν ειναι το δευτερο  κανε τους μια διαιτα για μια μερα καθε βδομαδα να καθαρισει το εντερο τους  ξερεις το βαρος τους?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ μπορείς όμως να μου πρότεινεις ένα μαγαζί για τον θερμοστάτη επίσης ειναι πολυ μεγάλο το ενυδρείο που μου προτείνεις? και ποσό καιρό θα κρατήσει?

λογικα θε σου κρατησει μεχρι να γινουν 10-15 εκατοστα δηλαδη 4-6χρονια

Link to comment
Share on other sites

Διακοσμητικά ξέρετε που θα βρω? και ποσό βάθος θα πρεπει να έχει το ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

2.5επι το καβουκι της δλδ χελωνα 5cm =5*2.5=12.5cm υψος νερου

Link to comment
Share on other sites

Διακοσμητικά ξέρετε που θα βρω? και ποσό βάθος θα πρεπει να έχει το ενυδρείο ?

petshop

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε πρώτα να έχει το ενυδρείο όλα τα απαραίτητα για την σωστή διαβίωση της χελώνας σου και ασχολήσου αργότερα με την διακόσμηση ;) Αυτή είναι η δική μου συμβουλή. Σωστή φίλτρανση, θερμοστάτη, λάμπα UVB, λάμπα θέρμανσης πάνω από το σημείο που θα λιάζεται. Αυτά είναι τα βασικά. Η διακόσμηση είναι κάτι εύκολο που γίνεται οποιαδήποτε στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...