Jump to content

Τι χρειάζονται οι νεροχελώνες?


Marich

Recommended Posts

Βάζω σταγόνες εδω και δυο ημέρες και δεν έχω δει βελτίωση ειναι φυσιολογικό !

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι οι υπόλοιπες συνθήκες στο νερό; Τι θερμοκρασία έχει το νερό; Έχεις κάνει αρκετές αλλαγές ώστε να σιγουρευτείς πως είναι καθαρό; Επίσης για να σου απαντήσει κάποιος για το φίλτρο και τον άνθρακα μέσα σε αυτό, πρέπει να μας πεις τι φίλτρο έχεις. Το πρόβλημα με τα μάτια προκαλείται κυρίως από ακατάλληλο νερό (συνήθως κακή ή μη επαρκής φίλτρανση). Μπορεί η ποσότητα του νερού να είναι λίγη για δύο χελώνες και έτσι χρειάζεσαι περισσότερο νερό και καλύτερη φίλτρανση. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση !

Το νερο ειναι πεντακάθαρο τωρα γιατι το άλλαξα την Δευτέρα το φίλτρο ειναι μάρκας pasific

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις πες μας συγκεκριμένα πιο μοντέλο είναι, να το δούμε πως είναι, ώστε να σου δώσουμε περισσότερη βοήθεια όσο αφορά τα υλικά που μπορείς να βάλεις μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Βάζω τις σταγόνες 5 μέρες και δεν έχω δει βελτίωση ειναι ανυσηχητηκο ?

Link to comment
Share on other sites

Σταγόνες μπορείς να βάζεις από ευθείας και στο μάτι,  αν ειναι σε προχωρημένο στάδιο. Επίσης μπορείς και επαλυψεις με χαμομήλι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 8 λεπτά, το μέλος Marich έγραψε:

Για την ωρα εχει υποχώρηση λιγο !

 

καλό νέο.Συνεχίζεις με τις σταγόνες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τωρα και η αλλη ξεκινάει να βγάζει φουσκάλες στα ματια !

Link to comment
Share on other sites

Τους άλλαξα κουτί γιατι δεν χωρούσαν πως σας φαίνεται ?

Δεκτες όλες οι παρατηρήσεις !

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο τώρα!Μπράβο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως πάνε τα χελωνάκια στο νέο τους σπίτι??

Παραπάνω γράφεις πως τωρα και η αλλη ξεκινάει να βγάζει φουσκάλες στα ματια ..

Το αντιμετώπισες ??

Link to comment
Share on other sites

Καλό νέο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ειναι φυσιολογικό η μια χελώνα να ειναι 15 περιπου πόντους και η αλλη να μην ειναι ουτε 10 σχεδόν ?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι διαφορετικού φύλου ναι. Οι θηλυκές μεγαλώνουν περισσότερο από τις αρσενικές. Αν είναι ίδιου φύλου τότε μπορεί η μία να τρώει πιο πολύ από την άλλη. Ή να έχουν διαφορετικό μεταβολισμό. Αν όλα είναι καλά μην σε ανησυχεί αυτό.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι όσο θα μεγαλώνουν να παρεις ένα ακόμα μεγαλύτερο ενυδρείο για να τις βαλεις μεσα.. βάλε πιο πολύ νερό, βάλε δυνατο φιλτρο, βάλε θερμαντήρα, νησίδα με φως από πάνω για να κάνουν ηλιοθεραπεία και γενικά ψάξου να δεις τι άλλο μπορείς να κάνεις μέσα και δεν νομίζω πως θα έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα!! Ίσα ίσα μπορεί να δεις απίστευτες συμπεριφορές!! ;) Γνώμη μου πάντα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τους άλλαξα πρόσφατα ενυδρειο με διαστάσεις 77 *40*16 

σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση !

τι φίλτρο μου προτείνετε για αυτές τις διαστάσεις ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την Δευτέρα πέθανε η μια απο τις δυο χελωνες μου ( η μικρή ) απο λοίμωξη της αναπνευστικής οδού μαλλον 

η αλλη χελώνα θα πάθει τιποτα που τωρα ειναι μόνη της ?

ακομα αν της προσθέσω ενα μικρο χελωνακι υπάρχει κίνδυνος να το τραυματίσει ή να μην το θελει ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικα της πρόσθεσα μια θυλικια ηλικίας 6-7 ετών ( τοςο μου είπαν στο Πετ σοπ πως ειναι ) μια μέρα ομως που αποφάσισα να τις βγαλω έξω να ηλιαστουν  την επόμενη μέρα η μια για κάποιο λόγο είχε μια μικρή πληγή κοντά στη μύτη και μετα είχε σταματήσει να βγαίνει έξω απο το νερο και ηταν συνέχεια κατω απο αυτο που ειχα βάλει για σκιά . Την επόμενη μέρα βρήκα την αλλη χελώνα εν μέτρο περιπου μακριά απο το πλαστικό κουτό γεμάτη αίματα με πληγές παντού και να βγάζει κατι σαν αφρούς απο το στόμα της . Την πήγα στον κτηνίατρο και ο κτηνιατρος μου ειπε να τις βάζω μπενταντιν ! Δυστυχώς μετα απο τρεις μέρες πέθανε ! Μετα τον θάνατο της η αλλη χελώνα εχει χάσει την όρεξη της ! Πρεπει τωρα εγω να της πάρω αλλη μια χελώνα η να την αφισών ετσι όπως ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Η χελωνα μου εχει βγαλει κατι ασπρα στιγματα και ο κτηνιατροσ λεει πωσ του μοιαζει για μυκητα μηπωσ ξερετε απο που μπορω να προμυθευτω το φαρμακο γιατι ο κτηνιατροσ μου ειπε πωσ ειναι δυσκολο να βρεθει

Link to comment
Share on other sites

Με αναζήτηση στο Google δεν βρήκες τίποτα;

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...