Jump to content

Τι χρειάζονται οι νεροχελώνες?


Marich

Recommended Posts

Ναι και οι δύο λάμπες είναι απαραίτητες. Η λάμπα θέρμανσης είναι μια απλή λάμπα πυρακτώσεως τύπου σποτ (προβολακι) και την βάζουμε να χτυπάει ακριβώς πάνω στο σημείο που λιαζεται η χελώνα. Ανάλογα με τα βατ της λάμπας την βάζουμε και στην ανάλογη απόσταση. Αν είναι λίγα βατ πχ την βάζουμε στους 15 πόντους περίπου.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχαμε ένα τεράστιο πλαστικό ( ενυδρείο κουτί) 100 λίτρων ομως θα της βάλω εκεί αύριο

Link to comment
Share on other sites

ειναι στρωμενο? τι μοντελο? λειτουργει σε ενυδρειο με αλλα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

ειναι στρωμενο? τι μοντελο? λειτουργει σε ενυδρειο με αλλα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι λειτουργει σε ενυδρείο με αλλα ψάρια και η μάρκα του ειναι παλιά και δεν την ξερω

Link to comment
Share on other sites

γιατι να βγαλεις το φιλτρο απο τα ψαρια και να το βαλεις στις χελωνες παρε ενα καινουριο η κανε ενα diy με ελαφροπετρα

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι πορωδες και συγκρατει νερο μεσα της 2φορες τον μηνα λιγο πλυσιμο σε τρεχουμενο νερο αν δεν συγκρατει νερο καθαριζε το οποτε γεμιζει αλγες με ενα σφουγγαρι και ενα γληγορο ξεπλυμα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικό όποτε παω να της πλησιάσω εφόσον της εχω αρκετό καιρό η μια να απομακρύνεται και η αλλη να με πλησιάζει ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολύ φυσιολογικό ;) Μην ανησυχείς. Θα δεις πολλές αλλαγές στην συμπεριφορά τους όσο μεγαλώνουν.

Link to comment
Share on other sites

συριγα η με μικρες αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά υπάρχουν και σκούπες βυθού που λειτουργούν με μπαταρίες.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Είναι απαραίτητο να ελέγχεις την θερμοκρασία του νερού, ειδικά τον χειμώνα.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ! Χρειάζονται τίποτα άλλο ? α και αφού εκεί που τις έχω μπαίνει υπερβολικά πολυ φως . Χρειάζονται λοιπόν λάμπα ?

Link to comment
Share on other sites

Για να σε βοηθήσουμε πρέπει να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες. Που ακριβώς τις έχεις; Τι φως μπαίνει; Για ποια λάμπα από τις δύο ρωτάς αν χρειάζεται; 

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω σε ενυδρείο 60 λίτρων με θερμοστάτη και θερμόμετρο όπου θα το πάρω σε κανα δυο εβδομάδες.εγω ρωτάω για λάμπα θέρμανσης άμα χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κατάλαβες, για το φως θέλουμε πληροφορίες. Είπες ότι εκεί που τις έχεις μπαίνει υπερβολικό φως. Τι ακριβώς εννοείς;

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...