Jump to content

DIY Kiddo Liquid Box (για δοσομετρικές αντλίες)


Ilias Halk

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι,

 

Αγόρασα δοσομετρική σαν καλός θαλλασινός και εγώ, καθώς σιγά σιγά οι απαιτήσεις του ενυδρείο ανεβαίνουν και κάπου θα έπρεπε να φτιάχνω και τα φυλάω τα διαλύματα μου, γνωστά σε όλους από την μέθοδο Balling... τι καλύτερο από μια ιδιοκατασκευή από plexiglass στα πρότυπα των liquid box καταστημάτων του εξωτερικού ;)

 

Έφτιαξα 2 τέτοια κουτιά μονταρισμένα στις επιθυμητές διαστάσεις, το ένα το χρειάζομαι εγώ και ήθελα να χωράει στο ντουλάπι που και να είναι παράλληλα βάση για την δοσομετρική Jebao DP-4 και το άλλο για τον φίλο Digital Reason. Και στα δύο κριτήριο ήταν να βγούν κοντά 2 λίτρα δοχεία, που επίσης μας κρατάνε καιρό χωρίς refill... Επίσης χωράει αντλία μέσα να σπάσει το διάλυμα στην αρχή ή αργότερα αν δημιουργηθεί ίζυμα κάτω...

 

Το δικό μου κουτί λοιπόν είναι ως εξής:

 

Διαστάσεις: 26x17x27Y

 

IMG_0184_zpsrclyny7p.jpgIMG_0187_zpsfiikt1zp.jpgIMG_0179_zps7uglxvxu.jpgIMG_0197_zpseg0fsiql.jpg

 

Το άλλο κουτί έγινε πιο ψιλόλιγνο γιατί υπάρχαν άλλα κριτήρια χώρου (πιο πολύ ύψος, πολύ μικρό πλάτος διαθέσιμο)

 

Διαστάσεις: 26x9x35Y

 

IMG_0189_zpsipe23ekh.jpgIMG_0191_zps8lurotz1.jpg

 

Πολλά ευχαριστώ στον κ. Τάκη (takis_gt) που μου έμαθε να δουλεύω plexi :)

Ωστε αυτα ηθελες να φτοιαξεις

βγηκαν πολυ καλα

Και σιγουρα ειναι βολικα!!!

 

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ωστε αυτα ηθελες να φτοιαξεις

βγηκαν πολυ καλα

Και σιγουρα ειναι βολικα!!!

 

:thumbsu:

 

Με πέτυχες πάνω στο έγκλημα εσύ :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η απορία του πρωτάρη... Ωραίες οι κατασκευές αλλά που χρησιμεύει η δόσομετρικη?

Link to comment
Share on other sites

ριχνει αυτοματα ασβεστιο, μαγνησιο και kh  σε θαλασσινο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Η απορία του πρωτάρη... Ωραίες οι κατασκευές αλλά που χρησιμεύει η δόσομετρικη?

Όταν αρχίσουμε να φορτώνουμε κοράλια υπάρχει η ανάγκη για συμπληρώματα μαγνησίου, ασβεστίου και ανθρακικής σκληρότητας σε καθημερινή βάση και όσο το δυνατόν σταθερό κύκλο για να δούμε τα κοράλια μας να αναπτύσονται και να είναι υγιή. Η δοσομετρική αντλία μα βοηθάει να αυτοματοποιήσουμε αυτή την διαδικασία με συνέπεια χρονική και ποσοτική, καθως ρυθμίζουμε ποια στοιχεία θέλουμε να πέφτουν, τι ώρες και σε ποιές δοσολογίες ;)

Link to comment
Share on other sites

ριχνει αυτοματα ασβεστιο, μαγνησιο και kh σε θαλασσινο ενυδρειο

Όταν αρχίσουμε να φορτώνουμε κοράλια υπάρχει η ανάγκη για συμπληρώματα μαγνησίου, ασβεστίου και ανθρακικής σκληρότητας σε καθημερινή βάση και όσο το δυνατόν σταθερό κύκλο για να δούμε τα κοράλια μας να αναπτύσονται και να είναι υγιή. Η δοσομετρική αντλία μα βοηθάει να αυτοματοποιήσουμε αυτή την διαδικασία με συνέπεια χρονική και ποσοτική, καθως ρυθμίζουμε ποια στοιχεία θέλουμε να πέφτουν, τι ώρες και σε ποιές δοσολογίες ;)

Κατανοητό, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...