Jump to content

θα ηθελα την γνωμη σας


Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 60 λιτρων που φιλοξενει τα ακολουθα ψαρια

ενα pterygoplichthys gibbiceps(γλυφτης)

τρια colisa lalia dwarf gourami(γκουραμι)

δυο pterothyllum scalare freshwater angelfish(σκαλαρια ενα μικρο κι ενα λιγο μεγαλυτερο)

δυο colisa lalia var cobalt blue gourami(γκουραμι το ενα ειναι μπλε και το αλλο κιτρινιπο)

πεντε paracheirodon innesi neon tetra(μικρα νεον)

δυο albino cyprinidae υποοικογενεια carrinae(πορτοκαλι)

δυο buenos aires(το ενα μικρο και το αλλο λιγο μεγαλυτερο.

εχω το εξης προβλημα,τα παραπανω ψαρια συμβιωναν κανονικα για περιπου 15 ημερες,πριν δυο μερες διαπιστωσα οτι μου ελειπε ενα νεον και εκατσα και τα παρακολουθησα.παρατηρησα οτι το ενα buenos aires και συγκεκριμενα το μεγαλυτερο,ειχε γινει πολυ επιθετικο.ενοχλουσε τα αλλα ψαρια χωρις να τα τραυματιζει.σημερα το μεσημερι που γυρισα σπιτι τα δυο σκαλαρια ηταν σακατεμενα και ειδικοτερα το μικρο.

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως γινετε να συμβιωνουν κανονικα για 15 ημερες και μετα να γινονται ολα τα παραπανω?

οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν χρησιμη.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γινεται!

Ολα τα ψαρια θελουν ενα διαστημα προσαρμογης για να εγκλιματιστουν στο νεο τους περιβαλλον οποτε ειναι αρκετα δειλα.Μολις ομως ξεψαρωσουν δειχνουν τον πραγματικο τους χαρακτηρα!

Θα σε συμβουλευα αν συνεχιστει ο τσαμπουκας να βγαλεις τα buenos aires.Το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι στο ενυδρειο σου δεν εχουν θεση τα νεον.Παρα ειναι ηρεμα για τα υπολοιπα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nidal, μήπως δεν διάβασες καλά το μήνυμα..?

ΟΛΑ τα παραπάνω ψάρια τα έχει σε 60λιτρο ενυδρείο..!!!!!!!!!

Και λέγοντάς του να βγάλει τα νέον (επειδή είναι ήρεμα...) είναι σαν να του λες ότι τα όλα τα υπόλοιπα είναι ok να μείνουν μέσα μαζί...!

Σε 60λιτρο ενυδρείο...

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Άμεση αλλαγή ενυδρείού ή δώσε αλλού τα ψάρια σου. (Κλασικό λάθος αρχάριού ο υπερπληθυσμός)

Link to comment
Share on other sites

Νάταν μόνο ο υπερπληθυσμός...

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ενυδρειο 60 λιτρων που φιλοξενει τα ακολουθα ψαρια

ενα pterygoplichthys gibbiceps(γλυφτης)

τρια colisa lalia dwarf gourami(γκουραμι)

δυο pterothyllum scalare freshwater angelfish(σκαλαρια ενα μικρο κι ενα λιγο μεγαλυτερο)

δυο colisa lalia var cobalt blue gourami(γκουραμι το ενα ειναι μπλε και το αλλο κιτρινιπο)

πεντε paracheirodon innesi neon tetra(μικρα νεον)

δυο albino cyprinidae υποοικογενεια carrinae(πορτοκαλι)

δυο buenos aires(το ενα μικρο και το αλλο λιγο μεγαλυτερο.

εχω το εξης προβλημα,τα παραπανω ψαρια συμβιωναν κανονικα για περιπου 15 ημερες,πριν δυο μερες διαπιστωσα οτι μου ελειπε ενα νεον και εκατσα και τα παρακολουθησα.παρατηρησα οτι το ενα buenos aires και συγκεκριμενα το μεγαλυτερο,ειχε γινει πολυ επιθετικο.ενοχλουσε τα αλλα ψαρια χωρις να τα τραυματιζει.σημερα το μεσημερι που γυρισα σπιτι τα δυο σκαλαρια ηταν σακατεμενα και ειδικοτερα το μικρο.

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως γινετε να συμβιωνουν κανονικα για 15 ημερες και μετα να γινονται ολα τα παραπανω?

οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν χρησιμη.ευχαριστω

Όλα αυτά μόνο σε 60 λίτρα;;;;;;; :thumbup: Άλαξε αμέσως ενυδρείο και σταμάτα να βασανίζεις τα ψαράκια. Δεν χωράνε σε τέτοιο ενυδρείο τόσα ψάρια.

Έγινε επεξεργασία - _Black_dragon_
Link to comment
Share on other sites

τα συγκεκριμενα θελουν τουλαχιστον 200-300 λιτρα ενυδρειο. :buttrock:

αλλιως τα ψαρακια θα εχουν προβληματα και στο τελος θα καταλιξουν εδω :thumbup: .

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το οτι εβαλες νεον και σκαλαρια ειναι φονος.Τα σκαλαρια ειναι ακαταλληλα για ενυδρειο μονο 60 λιτρα και απο πανω να φιλοξενη τοσο ηρεμα ψαρια οπως τα νεον.Τα σκαλαρια κανουν τα νεον μια μπουκια οταν πιναν και οχι μονο.Απατραδεκτος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια ακομη λυση.Δωστα ολα ακομη και το Γλυφτη και κρατα μονο τα Νεον.

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός μας δεν είναι τώρα να κράζουμε τον άνθρωπο αλλά να κοιτάξουμε να βρεθεί μια συμβιβάσιμη λύση στο πρόβλημα που προέκυψε Εφόσον το ποθεί και ο ίδιος.

Υ.Γ.

Με αγάπη και υπομονή προς το χόμπι αυτό όλα λύνονται και μην απογοήτευσε. Εγώ όταν πρώτο άρχισα το χόμπι είδα στα μαγαζιά κάτι σκαλάρια μικρά περίπου τρεις πόντους και πίστευα ότι τόσο θα μείνουν και πήγα το βλήμα και αγόρασα 20 κομμάτια σε 40 λίτρα ενυδρείο. Νομίζω είναι περιττό να αναφέρω τη συνέβη. Το λάθος είναι πάθημα και από το πάθημα μαθαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός μας δεν είναι τώρα να κράζουμε τον άνθρωπο αλλά να κοιτάξουμε να βρεθεί μια συμβιβάσιμη λύση στο πρόβλημα που προέκυψε Εφόσον το ποθεί και ο ίδιος.

Υ.Γ.

Με αγάπη και υπομονή προς το χόμπι αυτό όλα λύνονται και μην απογοήτευσε. Εγώ όταν πρώτο άρχισα το χόμπι είδα στα μαγαζιά κάτι σκαλάρια μικρά περίπου τρεις πόντους και πίστευα ότι τόσο θα μείνουν και πήγα το βλήμα και αγόρασα 20 κομμάτια σε 40 λίτρα ενυδρείο. Νομίζω είναι περιττό να αναφέρω τη συνέβη. Το λάθος είναι πάθημα και από το πάθημα μαθαίνουμε.

βρε φιλε μου,εσυ τι λες?να μην θελω να βρεθει λυση?ναι,ειμαι αρχαριος και δεν το κατεχω καλα το χομπι αυτο.τα ψαρια τα αγορασα απο το ιδιο μαγαζι που αγορασα και το ενυδρειο και μου τα προτεινε ο καταστηματαρχης.που να ξερω ποσα ψαρια πρεπει να βαλω?μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και το πιστεψα.

τελικα λυση υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το οτι εβαλες νεον και σκαλαρια ειναι φονος.Τα σκαλαρια ειναι ακαταλληλα για ενυδρειο μονο 60 λιτρα και απο πανω να φιλοξενη τοσο ηρεμα ψαρια οπως τα νεον.Τα σκαλαρια κανουν τα νεον μια μπουκια οταν πιναν και οχι μονο.Απατραδεκτος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εδω και κοντα δυο μηνες που εχω το ενυδρειο τα νεον περνουν μπροστα απο τη μυτη των σκαλαριων και ειναι πληρως απαθη.γιατι δεν τα εφαγαν ακομα οπως λες?

Link to comment
Share on other sites

εδω και κοντα δυο μηνες που εχω το ενυδρειο τα νεον περνουν μπροστα απο τη μυτη των σκαλαριων και ειναι πληρως απαθη.γιατι δεν τα εφαγαν ακομα οπως λες?

αγαπητε μου φιλε,το κακο δεν εχει χρονο....θα μπορουσαν να περασουν αρκετοι μηνες...η ισως και ωρες....!!!!!

δεν εχει σημασια ομως αυτο,παρα να καταλαβουμε πως ΔΕΝ ειναι σωστο να συμβαινει....

πιστευω οτι τωρα καταλαβαινεις τι σου λεμε... :thumbup:

διαβασε προσεχτικα παρακατω για τα σκαλαρια σου,και ειδικα για τα ψαρια που....κινδυνευουν μαζι τους....

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/scalar.htm

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Φίλε nidal, μήπως δεν διάβασες καλά το μήνυμα..?

ΟΛΑ τα παραπάνω ψάρια τα έχει σε 60λιτρο ενυδρείο..!!!!!!!!!

Και λέγοντάς του να βγάλει τα νέον (επειδή είναι ήρεμα...) είναι σαν να του λες ότι τα όλα τα υπόλοιπα είναι ok να μείνουν μέσα μαζί...!

Σε 60λιτρο ενυδρείο...

:thumbup:

Ουπς!!! :buttrock::buttrock::wootwoot:

Αυτο μου ξεφυγε!!!

Οσον αφορα στα υπολοιπα με καλυψαν οι υπολοιποι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...