Jump to content

Aulonocara 450 λιτρα


isildur_13

Recommended Posts

Σε ενυδρειο 150×50×60, εστρωσα μαυρη αμμο θαλασσης(πολυ καλα πλυμμενη), καμποσες πετρες λαβας, κ παμε για γεμισμα! Το ενυδρειο προοριζεται για αυλονοκαρες μονο αρσενικα διαφορων υποειδων...

Απο φιλτρανση παιζει ενα eheim 2217 και ενα εσωτερικο fluval u3..αεραντλια της eheim η 400..

1.σκεφτομαι για τον πληθυσμο των ψαριων κοντα στα 10-12

2.purigen της seachem στο φιλτρο

Θελω να ακουσω τυχον παρατηρησεις..συντομα θα εχω κ φωτο

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν πολύ αυτά τα ενυδρεία που τα λέω "αιρετικά" ή αμερικάνικα ή αν ακολούθησουνε την καθώς πρέπει "ευρωπαική χομπιστική οδό" διακοσμητικά ,απλά κάποιες μικρές ενστάσεις ,προσωιπκά δεν θα έβαζα πέτρες λάβας θα έβαζα΄μεσαίου μεγέθους πέτρες άλλου είδους ας πούμε λευκές ή γκρίζες λείες ,η φίλτρανση είναι μια χαρά

 

Καλή επιτυχία φίλε ,πράγαμτι χαίρομαιι ιδιαίτερα ,πολύ ενδιαφέρουσα κίνηση ,ζήτω οι "αιρετικοί" :bigemo_harabe_net-117:

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ηταν κάτι που μου είχε περάσει κι εμένα απο το μυαλό κάποτε αλλα δε το τόλμησα, ίσως το ξανασκεφτώ αν και πολλοί δε συμφωνούν με κάτι τέτοιες κινήσεις. Καλή αρχή και περιμένω να το δω τελειωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλαρακι!

Ειναι ενα θεμα που εχει συζητηθει αρκετα, αλλα δεν εχει υλοποιηθει...

Ελπιζω να βρεις αρκετα ειδη της οικογενειας.

Αναμενουμε εξελίξεις..

Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε γερα..ειναι κι εμενα στα επομενα μου σχεδια, στα ιδια λιτρα, με τα ιδια ψαρια που αναφερεσαι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

facebook-dont-like-300x208.jpg

Αν είμασταν διακοσμητές μπορεί και να ήταν καλή ιδέα (αν και υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις).

Αν το θέμα το αντιμετωπίσουμε ως χομπίστες επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.

Πολύχρωμα ψάρια που πηγαινοέρχονται δεξιά-αριστερά,

θα ζήσουν και θα πεθάνουν σ' ένα στρατώνα χωρίς να δείξουν ποτέ την φυσική τους συμπεριφορά - φλερτάροντας τα θηλυκά, οριοθετώντας και κατασκευάζοντας στην άμμο την πίστα ζευγαρώματος, αποκτώντας απογόνους κλπ - αυτό που είναι δηλαδή η απόλαυση και η μαγεία για τον χομπίστα.

 

Για το άνετο ενυδρείο σου εγώ θα πρότεινα να σκεφτείς έναν ωραίο συνδυασμό 3-4 χαρεμιών haps-aulonocara πχ

Copadichromis borleyi + Otopharynx lithobates + Cyrtocara moorii

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραια βιοηθικη αποψη...αλλα σα βιολογος θα σου πω οτι ποτε δε θα δεις την οικοσυμπεριφορα των ειδων υπο καθεστως αιχμαλωσιας! Κακα τα ψεμματα ειναι ενα χομπυ...ο παραγοντας αισθητικη υπαρχει! Δε θα διαφωνησω μαζι σου, αλλα με κουραζουν πλεον τα γεννητουρια. Μακροπροσθεσμα "βαραινουν" το ενυδρειο...δεμ ειναι κακο, ειναι κατι ομως που με κουραζει

Ευχαριστω για τα ομορφα λογια...που νομιζετε οτι μπορω να βρω ποικιλια και δευτερον ποσα ατομα αυλονοκαρα πιστευετε θαναι οκ? 10-12?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα από την στιγμή που προχωράς σε ένα τέτοιο εγχείρημα θα πρέπει να αλλάξει λίγο ο τρόπος που βλέπεις το ενυδρείο. Λογικό είναι αρκετοί να μην συμφωνούν με αυτή την ψαροσύνθεση, αλλά δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε οτι υπάρχει σαν επιλογή. Σωστή/λάθος, ας κρίνει ο καθένας...

 

Στο θέμα μας τώρα.. Καλό είναι να μην δεθείς με κάποιο από τα ψάρια σου, αφού πιστεύω οτι θα έχεις απώλειες μέχρι να έρθει κάποια ισορροπία.

 

Δεν είμαι ο ειδικός επί του θέματος αλλά εγώ θα έβαζα σίγουρα 10 άτομα. Από εκεί και πέρα δεν νομίζω να έχει διαφορά αν είναι 12 ή 13. 

Ίσως μπορείς να ακολουθήσεις και την τεχνική που κάνουν στα πιράνχας. Δηλαδή βάζουν κάποια παραπάνω ψάρια από τον τελικό αριθμό που θέλουν, υπολογίζοντας σε μερικές απώλειες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα κι εγω να το στησω ετσι αλλα δεν τα καταφερα περυσι!

Περπατας σε αχαρτογραφητα νερα αποτι ξερω!

Βάλε οσα βρεις!

Δωστους χωρο λιγες πέτρες!

Βαλε και φυτα!

Εγω αυτό θα εκανα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καντο, θα σε ανταμειψει, ειναι απο τα πιο ομορφα ενυδρεια που μπορεις να κρατησεις... τη φυσικη συμπεριφορα του καθε ψαριου δεν προκειται ποτε να τη δουμε μεσα σε ενα ενυδρειο. Επισης σιγουρο ειναι οτι δε χρειζεσαι πολλες πετρες.. δωσε βαση στο background και σε ενα ομορφο φωτισμο και θα γινει τουμπανο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραια βιοηθικη αποψη...αλλα σα βιολογος θα σου πω οτι ποτε δε θα δεις την οικοσυμπεριφορα των ειδων υπο καθεστως αιχμαλωσιας! Κακα τα ψεμματα ειναι ενα χομπυ...ο παραγοντας αισθητικη υπαρχει! Δε θα διαφωνησω μαζι σου, αλλα με κουραζουν πλεον τα γεννητουρια. Μακροπροσθεσμα "βαραινουν" το ενυδρειο...δεμ ειναι κακο, ειναι κατι ομως που με κουραζει

 

Την άποψη μου σαν χομπίστας εκφράζω και όχι από άποψη ιατρικής ηθικής (=βιοθικής) - θα είχε τέτοια διάσταση αν μιλούσαμε για μεταλλαγμένα/γενετικά τροποποιημένα ψάρια.

Αυτό που λες για την φυσική συμπεριφορά των ψαριών (για άλλα είδη δεν έχω γνώμη) σε καθεστώς αιχμαλωσίας είναι παντελώς λάθος. Αν όμως συζητήσουμε τις συνθήκες αιχμαλωσίας έχεις δίκιο για αρκετά είδη ψαριών. Όχι όμως τέτοιες γενικεύσεις! Δεν χρειάζεται να παραθέσω εδώ  μελέτες δεκάδων εξειδικευμένων βιολόγων-ιχθυολόγων-ερευνητών.

Η αισθητική φυσικά είναι ένας παράγοντας που απασχολεί τον χομπίστα γι αυτό και διαλέγει να αναπαραστήσει έναν βιότοπο που του αρέσει. Εμένα μ' αρέσει ο βραχώδης βυθός της λίμνης Malawi και στον άλλο η πυκνή βλάστηση ενός παραποτάμου του Αμαζονίου. Άλλο αυτό και άλλο να βάλω τα ψάρια μου να ζουν μέσα σε πλαστικές νεκροκεφαλές, κίονες κλπ παρέα με τον Μπόμπ σφουγγαράκη ή να διατηρώ πλάσματα όπως τα glofish ή κακοποιημένα ψάρια με tatoo. Εκεί δεν μπορώ να αναφέρομαι σε αισθητική χομπίστα ενυδρειόφιλου αλλά σε κάποιον που επιλέγει πχ μια ταπετσαρία.

Όσον αφορά τα γεννητούρια, σ' ένα ενυδρείο με σαρκοφάγα ψάρια δεν χρειάζεται να σε απασχολούν. Η φυσική συμπεριφορά των ψαριών θα φροντίσει γι' αυτό.     

 

... τη φυσικη συμπεριφορα του καθε ψαριου δεν προκειται ποτε να τη δουμε μεσα σε ενα ενυδρείο

νομίζω ότι απαντώ πιο πάνω.

 

 

Όλα τα παραπάνω φιλικά και δεν θα συνεχίσω αντιπαράθεση επιχειρημάτων. Ο καθένας αποφασίζει ελεύθερα τι θα κάνει μέσα στη γυάλα του.

Τα νερά δεν είναι "αχαρτογράφητα" όπως λέει ο φίλος saxlina. Είναι πλήρως χαρτογραφημένα αλλά διαφορετικά. Το ζήτημα έχει να κάνει με τη διαφορά του "χομπίστα ενυδρειόφιλου" και του "κατόχου μια γυάλας με υδρόβια πλάσματα"  ;) 

 

Καλή συνέχεια και συγνώμη για την παρεμβολή.    

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεμισε το ενυδρειο...η θολουρα ειναι μικροτερη αποτι περιμενα...! Το μονο που με ανησυχει ειναι οτι η θερμοκρασια ηταν στους 20, και θελω να δω αν μου επηρρεασει το μπολιασμα! Επισης εχω απορια αν το ενα σωληνακι της αεραντλιας που δεν εχει ανεπιστροφη θελει αεροπετρα ή αυτο που βγαζει τις φυσαλιδες!

post-14768-0-60633100-1443366583_thumb.jpg

post-14768-0-27505100-1443366605_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πόσα σωληνάκια θα έχεις μέσα; Δε κατάλαβα τι ρωτάς. Αυτο που θα βγάζει μπουρμπουλίθρες θα ειναι και αυτό που θα έχει την αερόπετρα. Αν η αεραντλία θα βρίσκεται πάνω απο τη στάθμη του νερού δε χρειάζεσαι βαλβίδα αν επιστροφής, αν θα την έχεις στο ντουλάπι, βάλε.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η eheim η 400...με δυο εξοδους!! Πανω απο το ενυδρειο ειναι ευτυχως!! :)

Η θερμοκρασια μεχει αγχωσει περισσοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Στους 20 βαθμούς ζουν τα χρυσόψαρα οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με την βιολογία σου..αν θυμάμαι καλά χωρίς να είμαι σίγουρος!

Στάλθηκε από το SM-T311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν την αντλία θα την έχεις μόνιμα πάνω απο το ενυδρειο, δεν υπάρχει λόγος να βάλεις ανεπίστροφη βαλβίδα. Τωρα όσο για τη θερμοκρασία δε νομίζω να επιρρεάζει τη βιολογία, τα βακτήρια αντέχουν σε εξαιρετικά αντίξοες συνθήκες που οι 20 βαθμοί δείχνουν διακοπές στις Μπαχάμες. Δεν έχεις βάλει ακόμα θερμοστάτη κτλ; Γιατι όμως τόση χαμηλή θερμοκρασία; Στο σπίτι ποσο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει ο jager... Σιγα σιγα φτανει στην επιθυμητη των 25 βαθμων!Θα δουμε αμεσα στην πρωτη μετρηση..θα φανει στην αμμωνια! Ωραια καλυφθηκα με την αεραντλια!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Κλεοβουλο περι χαρτογραφησης διαφωνω οτι ενα τετοιο ενυδρειο ειναι απλα μια γυαλα με υδροβια πλασματα. Ειναι το μερακι του καθενος και η αγαπη που θα ριξει σε κατι που καθοριζουν το τελικο αποτελεσμα. Το ενυδρειο οπως και πολλα αλλα, ειναι ενα χομπυ. Αλλα ο καθενας εχει την αποψη του, για μενα ενα all male haps ειναι κατι σωστο για το χομπυ και σιγουρα μπορει να γινει κατι καλο, χωρις ομως να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση, αυτη ειναι η αποψη μου.

 

   Για το ενυδρειο σου τωρα φιλε μου, δε χρειαζεσαι τοσες πετρες, βαλε ενα μαυρο background, και παιξε με 2-3 πετρουλες σε σκουρο χρωμα χαμηλα απλα να σπανε την αμμο... σε ενα τετοιο ενυδρειο οι σπηλιες δεν εχουν καμια ουσια και οι κρυψωνες. Απλα αφου το αποφασισες να ξερεις οτι πρεπει να ξεκινησεις με αρκετα ψαρια μαζι (με τη μια που λεμε) για να μην εχεις θεματα ξυλου. Ειναι κατι πολυ σημαντικο αυτο. Αν πας και βαζεις 1-1 θα εχεις προβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ παλι...

Το ενυδρειο παλι καλα..ηδη ξεθολωσε τελειως,και η μετρηση αμμωνιας στις 24 ωρες ειναι 0,5! Αν δε κανω λαθος ειναι ενδειξη οτι κατι εκανε το μπολι! Τα ζωντανα ειναι ηδη προμελετημενα απο που θα αγοραστουν κ συνυπαρχουν σε ενυδρειο μαγαζιου! Ελπιζω να πανε καλα οι μετρησεις κ να συνεχισω! Φοντο δε μπορει να μπει δυστυχως καθως ειναι διφατσο...κ επισης να αναφερω οτι ειναι ενυδρειο σε μαγαζι-καφε!

post-14768-0-80864800-1443450361_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τυχεροι οσοι μενουν Αθηνα...

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αλλαξω τις πετρες...μου τη δινει το χρωμα τους αρκετα πλεον...! Αν εχεις κανεις υποψην του για λαβα μαυρη ή γενικα μαυρη ας μου πει...!! Αλλα εδω κοντα δυτικα...! Μη τρεχω Κορωπι κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φιλαράκι θα έφτιαχνα ένα νησάκι στη μέση με 3-4-5 μεγάλες πέτρες ίσα ίσα να κινούνται γύρω του τα ψάρια.

Κάτι τετοιο, απλά στα μέτρα σου..

hqdefault.jpg

8yrJ2oP.jpg?1

maxresdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο θελω κεγω...τελοςπαντων εχω σημαντικοτερο προβλημα...καθως μετα απο 4 μερες η αμμωνια επιμενει να μη μηδενιζει...ειναι στα 0,5mg! Τι προτεινετε για συνεχεια? Αλλαγη νερου κ προσθηκη βακτηριων? Ή να χωσω κανα χρυσοψαρο??

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού , βακτήρια και υπομονή φιλαράκι. Και μετρήσεις βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...