Jump to content

Με τι ψάρια μπορει να συμβιώσει ο μονομάχος;


Marich

Recommended Posts

Γεια σας θελω να αποκτησω μονομαχο σε 100 λίτρα και θέλω να μάθω με τι ψάρια μπορει να ειναι στο ίδιο ενυδρείο. Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Αναλογα και τον χαρακτηρα του μονομαχου παντα μερικα συμβατα ψαρια ειναι τα εξης

corydoras , gourami , cherry barbs , zebra danios( αν και αυτα ειναι λιγο διαολια), Harlequin rasbora  ,galaxy rasbora

γενικα μικρα ψαρα με ιδιες παραμετρους νερου με χαμηλη ροη νερου και αναλογα πως θα στησεις και το ενυδρειο σου.

Επισης οχι ολα αυτα μαζι ενα κοπαδακι απο αυτα.

 

εγω θα προτιμουσα Corydoras για αρχη 6 - 8 θα εβλεπα συμπεριφορες και ισως προσθετα ενα μικρο κοπαδι barbs η rasbora.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον ειχα με Otocinclus και ηταν κυριος.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Αναλογα και τον χαρακτηρα του μονομαχου παντα μερικα συμβατα ψαρια ειναι τα εξης

corydoras , gourami , cherry barbs , zebra danios( αν και αυτα ειναι λιγο διαολια), Harlequin rasbora  ,galaxy rasbora

γενικα μικρα ψαρα με ιδιες παραμετρους νερου με χαμηλη ροη νερου και αναλογα πως θα στησεις και το ενυδρειο σου.

Επισης οχι ολα αυτα μαζι ενα κοπαδακι απο αυτα.

 

εγω θα προτιμουσα Corydoras για αρχη 6 - 8 θα εβλεπα συμπεριφορες και ισως προσθετα ενα μικρο κοπαδι barbs η rasbora.

 

Με κανενα απο αυτα δεν μπαινει..

Με τα γκουραμι θα εχει προβλημα λογο κεραιων.

Τα cherry barbs θα του τσακισουν τα πτερυγια.

Τα zebra και οι αρλεκινοι θελουν μεγαλητερη ροη απο τον μονομαχο.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36770-betta-splendens-regan-1910/#entry323429

Link to comment
Share on other sites

Με 2-3 θηλυκιες μονομαχίνες, σε φουλ φυτεμένο ενυδρείο!

 

Επίσης παίζει ρόλο το υπο-είδος του μονομάχου και φυσικά ο χαρακτήρας του

πχ οι πλακάτ αντέχουν περισσότερο από άλλα είδη, τα πιο δυνατά φίλτρα, λόγω των κοντών πτερυγίων και ειναι λιγότερο "ντροπαλοι" από άλλα υπο-είδη, άρα ειναι καλύτερη επιλογή για ένα "κοινωνικό" ενυδρείο

 

 

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θελω να αποκτησω μονομαχο σε 100 λίτρα και θέλω να μάθω με τι ψάρια μπορει να ειναι στο ίδιο ενυδρείο. Μπορείτε να με βοηθήσετε?

 

 

Με χρυσόψαρα γίνεται η να τον βάλω σε18 λίτρα ?

 

Κι άλλο ενυδρείο, με μεταβλητό όγκο!!!

 

Ο μονομάχος μπαίνει οριακά σε 18 λιτρα (εγώ θα το απεφευγα)

Αν μιλάμε για fancy χρυσοψαρα, τότε στα 100 λίτρα μπαίνουν δυο, αλλά εξαρτάται κι από το μηκος του ενυδρείου

 

Μονομάχος και χρυσόψαρα, δεν μπαίνουν μαζι, σε κανενα ενυδρείο!

 

Καλυτερα πριν παρεις οποιοδήποτε ζωντανό, να διαβάσεις μερικά πραγματα για το χόμπι και για τα ψάρια που σε ενδιαφέρουν

Το φορουμ εκτός από ερωτο-απαντήσεις, εχει και τεράστια θεματολογία - βιβλιοθήκη. Εκμεταλευσου την

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χδν ξερω τι γινεται τωρα τελευταια.

Πολλα αυξομειουμενα ενυδρεια διαβαζω.....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας πριν βαλεις οτιδηποτε και μετα ρωτα και τους ειδικους αλλα ποτε μα ποτε μην κανεις του κεφαλιου σου

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα πριν παρεις οποιοδήποτε ζωντανό, να διαβάσεις μερικά πραγματα για το χόμπι και για τα ψάρια που σε ενδιαφέρουν

Το φορουμ εκτός από ερωτο-απαντήσεις, εχει και τεράστια θεματολογία - βιβλιοθήκη. Εκμεταλευσου την

 

+1 σε αυτο, συμφωνω απολυτα με τον Σακη. Δεν θα χασεις ετσι. Και θα εισαι και εσυ ευχαριστημενος και τα ψαρακια οπως πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Αν σ αρεσει ο μονομαχος τοσο πολυ εγω στην θεση σου θα τον εβαζα σε αρκετα λιτρα και οχι σε 18 αρκετα φυτεμενο και με μπολικες θυληκες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δε νομιζω να έχουν πρόβλημα... B)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε 2 μήνες θα αποκτισω σάλιγγαρια και έναν μονομάχων σε 20 λίτρα μετα μόλις μεγαλοσει τότε θα κοιτάξω για μεγαλύτερο για την ώρα ως φυτό σκευτομαι ανουμπια ποσό λέτε να κανει ?

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγιζε κατώτερη τιμή τα 7 ευρώ

Παίζει ρόλο το ειδος, το μέγεθος και το κατάστημα

 

Αν βρεις από αγγελία, λογικά θα ειναι πιο φθηνή

Link to comment
Share on other sites

Σε 20 λίτρα το πολύ ένα σαλιγκάρι και πάλι με προσοχή. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για ζεμπρα σαλιγκάρια τι λέτε ? επίσης ψάχνω ένα είδος που να μπορω να βάλω δυο μαζί !

Link to comment
Share on other sites

Στα 20 λιτρα δεν μπορεις να βαλεις πανω απο 1 σαλιγκαρι.Εκτος και μιλαμε για λαθρεπιβατες που εκει δεν υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα.

Μπορεις να βαλεις ζεμπρα,αλλα αν πεσεις σε θηλυκο θα σου γεμισει το ενυδρειο με αυγα και αυτα δεν ξεκολλανε και δεν εκολαπτονται.

Συν οτι πρεπει να εχεις και καπακι γιατι την κοπανανε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...