Jump to content

Με τι ψάρια μπορει να συμβιώσει ο μονομάχος;


Marich

Recommended Posts

Το δικό μου apple snail που λόγω ζέστης δεν είχα το καπάκι, δεν την έχει κοπανήσει (τουλάχιστον μέχρι τώρα). Το έχω παρατηρήσει και μόλις περάσει την επιφάνεια του νερού, επιστρέφει πάλι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου apple snail που λόγω ζέστης δεν είχα το καπάκι, δεν την έχει κοπανήσει (τουλάχιστον μέχρι τώρα). Το έχω παρατηρήσει και μόλις περάσει την επιφάνεια του νερού, επιστρέφει πάλι μέσα.

 

Τυχερός ! Τα δικά μου τα μάζευα αρκετά συχνά από το πάτωμα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν στο μονομαχο που θα αποκτήσω σύντομα επειδή δεν θα έχω χρόνο να το στρώσω άμα χρειςημοποιησω το φίλτρο και το παλιό ενυδρείο των χρυσοψαρων που έτρεχαν μαζί για έξι χρόνια και πάρω για αυτά ένα νέο πυραζει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που τρέχει έξι χρόνια, το έχεις σταματήσει τώρα ή δουλεύει ακόμη; Αν δουλεύει μπορείς να πάρεις μπόλι, δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσεις όλο το βιολογικό του γιατί μετά θα χρειαστεί να στρώσεις αυτό. Η μια ή η άλλη θα σου βγει δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Εχει σταματησει να λειτουργεί το θέμα ειναι οτι την Παρασκευή θα τον αποκτήσω και αύριο φέρνει φίλτρα το Πετ σοπ που πηγαίνω επίσης μπόλι που μπορω να βρω ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα μια φίλη μου μου έφερε τον μονομαχο της χωρίς να έχω πάρει τα βασικά σος σας παρακαλώ βοηθήστε με !!,

Link to comment
Share on other sites

Του έδωσα ένα φίλο τροφής από τα χρυσόψαρα ομως μου το έβγαλε !

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι την πρώτη μέρα που βάζεις ψάρι στο ενυδρείο δεν το ταΐζεις.. Δεν είμαι και 100% σίγουρη, κάτσε να σου πουν τα παιδιά :)

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Του έχω ένα ψεύτικο φυτό γιατί όπου έψαξα δεν βρήκα αληθινό !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη άμα γίνομαι αγενής αλλα μπορείτε να μου απαντήσετε ?

Φιλικά παντα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φυσιολογικό. Κάποιες ώρες την ημέρα ναι μπορεί να μην κουνιέται και να ξεκουράζεται, αλλά όχι πολλές ώρες.

Μετρήσεις έχεις; Απ' ότι θυμάμαι τον έβαλες πριν στρώσεις το ενυδρείο σου. Θερμοστάτη έχεις; 

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μπόλι έτσι μπήκε στο ενυδρείο αμέσως χωρίς πρόβλημα μετρήσεις δεν έχω ομως θα αγοράσω και ούτε θερμοστάτη έχω γιατί το νερο πάντοτε εινα σταθερά στους 23 βαθμούς ακόμη και την νύχτα επίσης σημερα που τον τάισα και ξέχασα να του ξανά βάλω το φίλτρο τον είδα να κολυμπάει με άνεση ετσι του το έβγαλα και θα κανω πιο συχνές αλλαγές ομως τωρα να του βγάλω το χαλίκι και το φυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Σε 18 λίτρα όχι, πρέπει να δεις για μεγαλύτερο ενυδρείο..

Έγινε επεξεργασία - oscar123
Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες έχεις το φίλτρο εκτός ρεύματος; Δεν προτείνεται η μη χρήση φίλτρου στον μονομάχο (ειδικά σε αρχάριους). Κάνε κάτι να μειώσεις την ροή ή αν έχει spray bar γύρισέ το να χτυπάει στο τζάμι.

Τσάμπα έβαλες το μπόλι πλέον...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Είδη το έβαλα να χτυπάει στο τζαμί και επίσης ο μόνιμαχος δείχνει να φοβατε πολυ να κατέβει στον μπατο αν και βέβαια είχε κάτσει 2 μήνες στο ποτήρι του Πετ σοπ και ενα μήνα μέσα σε 2 λίτρα γυάλα και τωρα σε 18 ειναι φυσιολογική η συμπεριφορά του αν και την πρώτη μέρα που τον έβαλα κινιοταν περισσότερο !

Link to comment
Share on other sites

Με το που του βγάζω το φίλτρο αλλονιζει κανονικα στο ενυδρείο ομως ακόμη φοβάται να πάει στον πάτο ! Τι να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...