Jump to content

Αεραντλία


Recommended Posts

Καλημέρα!Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την αεραντλία αν είναι σωστό να λειτουργεί συνέχεια!Μου είπανε από το pet shop ότι είναι καλύτερα να τη δουλεύω μόνο το βράδυ και την ημέρα να τη κλείνω.Ισχύει αυτό τι πιστεύετε εσείς;post-3686-1176604445_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Την νύχτα η διαδικασία παραγωγής οξυγόνου απο τα φυτά αντιστρέφετε.

Τα φυτά σταματούν να καταναλώνουν διοξείδιο του άνθρακα για να παράγουν οξυγόνο και παράγουν διοξείδιο του άνθρακα καταναλώνοντας το οξυγόνο.

Απο τι βλέπω στην φώτο το ενυδρείο σου δεν είναι πολύ φορτωμένο απο φυτά και ψάρια οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Απλά ρύθμισε την έξοδο του φίλτρου σου να αναταράσει επαρκώς την επιφάνεια του νερού. Έτσι θα έχεις μια ικανοποιητική οξυγόνωση.

Αν ωστόσο θες να είσαι πιο σίγουρος τοποθέτησε την αεραντλία σου πάνω σε ενα χρονοδιακόπτη και ρύθμισε την να δουλεύει μερικές ωρίτσες το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη δεν εχω ζοντανα φυτα την αφηνω να δουλευει ολημερης.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπανε από το pet shop ότι είναι καλύτερα να τη δουλεύω μόνο το βράδυ και την ημέρα να τη κλείνω.Ισχύει αυτό τι πιστεύετε εσείς;

Καλα σου ειπανε.

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω 5 ζωντανα φυτα και τροφοδοσια με διωξιδιο DIY να την βαζω το βραδυ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλό θα ήταν με έναν χρονοδιακόπτη να το βάλεις να λειτουργεί κάποιες ώρες για να μην μειώνονται πολύ τα επίπεδα του οξυγόνου στο νερό!

:thumbup:

ΥΓ. Τι φυτά έχεις;

Αν είναι χαμηλών απαιτήσεων ίσως να πρέπει να βγάλεις το CO2!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...