Jump to content

Χρειαζομαι βοηθεια-γνωμες...


Recommended Posts

Μετα απο(2) συνεχωμενες γεννες εχω ραμιρεζακια 2 ημερων...αναγκαστηκα να τα χωρισω προχειρα  γιατι στις βολτες την προηγουμενη φορα τα μωρα "χανοντουσαν"...τα ταιζω φαι σε σκονη που δειχνουν να το απολαμβανουν γιατι σε κανε ταισμα γινονται συννεφακι...

απο την αλλη πλευρα εχω γεννα απο τους δισκους  και εκτος απροοπτου τα μωρα θα κολυμπαν αυριο...η ερωτηση ειναι απλη..πως θα χειριζοσασταν την κατασταση???παιδια ευχαριστω εκ των προτερων...

η φωνουλα ειναι απο την κορουλα μου 45 ημερων... :usd:

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά τα βλέπω κολλητά στους γονείς, και όσο είναι ετσι θα επιβιώνουν. Τώρα αν αρχίσουν τις εξερευνήσεις........

Τώρα για το ερώτημά σου εγώ θα έστηνα ένα ενυδρείο για πάρτη τους. Η μεγαλύτερη δυσκολία για αυτά τα ψάρια είναι να αναθρέψεις το γόνο τους  και εσύ έχεις φτάσει σε αυτό το στάδιο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά τα βλέπω κολλητά στους γονείς, και όσο είναι ετσι θα επιβιώνουν. Τώρα αν αρχίσουν τις εξερευνήσεις........

Τώρα για το ερώτημά σου εγώ θα έστηνα ένα ενυδρείο για πάρτη τους. Η μεγαλύτερη δυσκολία για αυτά τα ψάρια είναι να αναθρέψεις το γόνο τους και εσύ έχεις φτάσει σε αυτό το στάδιο.

Υπαρχει δυσκολια στο να πιαστουν...την προηγουμενη φορα που το επιχειρησα εχασα και τα τρια τελευταια ραμ που ειχαν μεινει...καλα οι δισκοι αδυνατον να πιαστουν χωρις τους γονεις...και δεν βοηθαει και το ενυδρειο...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ισως την ωρα του ταισματος να τα ρουφουσα μς ενα παχυ λάατιχο σ εναν μικρο κουβα με νερο και να τα εβαζα μετα σε νεο ενυδρειο! Αν και με,τον τεοπο που τα εχεις χωρισμενα δεν ειναι ασχημα! Μπορεις να παρεις κ να βαλεις ενα κομματι πλςξιγκλας ή φθηνό πλαστικο και να τα χωρισεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως αν βαλεις χερι τωρα, τα χασες. Παντως και με ενα μεγαλο κυπελλο μπορεις να τα αρπαξεις και να τα βαλεις σε αλλο ενυδρειο χωρις τους γονεις.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως αν βαλεις χερι τωρα, τα χασες. Παντως και με ενα μεγαλο κυπελλο μπορεις να τα αρπαξεις και να τα βαλεις σε αλλο ενυδρειο χωρις τους γονεις.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ετσι ακριβως ειναι(ειναι νωρις μαλλον)...το να τα ξεχωρισω υπαρχει σαν λυση στο μυαλο μου αλλα μου φαινεται οτι πρεπει να "δεσουν" λιγο...στην προηγουμενη γεννα τους επιασα ετσι(με βαζο και καπακι) τα τελευταια που τα ειχαν παρατησει οι γονεις και σκοτωθηκαν μονο και μονο απο την πιεση του νερου..φανταστειτε ειναι τοσο μικρα και οι γονεις οχι τοσο εμπειροι που μερικα(ελαχιστα ευτηχως) σκοτωνονται απο τους ιδιους οταν τα βαζουν στο στομα τους βιαστικα να τα μεταφερουν..και απο πισω ερχονται και οι δισκοι με γεννα (θα πρεπει να χωρισω και αυτους) σαν παζλ θα γινει το ενυδρειο....
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπέροχη εμπειρία!

Αλλά για να κρατήσεις τον γόνο, ειδικά από τους δίσκους, γεννηστρα,δεν θα δεις αλλιώς αποτέλεσμα. Χέρια μέσα δημιουργούν στρες,ότι χειρότερο.Άσε που το ένα ψάρι θα φάει τον γόνο του άλλου.Και η μεταφορά ζευγαριού να γίνει πριν την γέννα :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπέροχη εμπειρία!

Αλλά για να κρατήσεις τον γόνο, ειδικά από τους δίσκους, γεννηστρα,δεν θα δεις αλλιώς αποτέλεσμα. Χέρια μέσα δημιουργούν στρες,ότι χειρότερο.Άσε που το ένα ψάρι θα φάει τον γόνο του άλλου.Και η μεταφορά ζευγαριού να γίνει πριν την γέννα :)

Ναι οι δισκοι θελουν γεννηστρα!! Αδυνατον σχεδον να κρατησεις μωρα στο κοινωνικο...οσες φορες μου γεννησαν τα ψαρια "χαθηκαν" μεσα στο ενυδρειο...καποια στιγμη σε γεννα που τους χωρισα ο αρσενικος απο το στρες του διαλυσε το διαχωριστικο και περασε απο την αλλη πλευρα(και να πεις οτι δεν ειχε λιτρα το μισο ενυδρειο του ειχα αφησει σχεδον 150 λιτρα τοτε)....εχω και γεννες σε γεννηστρα(αφου καταλαβα οτι μαλλον λυση δεν θα βρω στο κοινωνικο)...αυτο που μου εκανε ομως την μεγαλυτερη εντοιπωση και θα εχω να το λεω ειναι οτι τον γονο(αφου καταφεραν να τον σωσουν φτανοντας τα μωρα να κολυμπαν 2-3 μερες στο ενυδρειο) τα φαγαν οχι κανα μεγαλο ψαρι αλλα οι καρδυναλιοι..αν ειναι δυνατον!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ισως την ωρα του ταισματος να τα ρουφουσα μς ενα παχυ λάατιχο σ εναν μικρο κουβα με νερο και να τα εβαζα μετα σε νεο ενυδρειο! Αν και με,τον τεοπο που τα εχεις χωρισμενα δεν ειναι ασχημα! Μπορεις να παρεις κ να βαλεις ενα κομματι πλςξιγκλας ή φθηνό πλαστικο και να τα χωρισεις!

Θα προσπαθησω να κοψω ενα κομματι πλεξι αν προλαβω!!
Link to comment
Share on other sites

ρε συ είναι πράγματ τόσα πολλά ?

μπράβο!!!!!!

Ευχαριστω..Αλλα τα μπραβο αξιζουν στο ζευγαρακι..εγω απλα ειμουν τυχερος..παντως πληροφοριακα πρεπει να καναν πανω απο 200 αυγα και στην αρχη πρεπει να ειχαν πανω απο 100 μωρα..Η τυρφη ειναι βαλσαμο σε τετοιες περιπτωσεις... Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

να σου ζησουν Στάθη και η κορουλα σου το ιδιο :) .

 

ομορφα πραγματα ελπιζω να κατεφερεις να τα μεγαλωσεις :D

η ιδέα με το πλεξι ισως ειναι η πιο ηπια στην κατασταση που εισαι τωρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να σου ζησουν Στάθη και η κορουλα σου το ιδιο :) .

ομορφα πραγματα ελπιζω να κατεφερεις να τα μεγαλωσεις :D

η ιδέα με το πλεξι ισως ειναι η πιο ηπια στην κατασταση που εισαι τωρα

Ευχαριστω πολυ!!Ναι για τους δισκους ειναι πολυ καλη ιδεα αν το βρω και σε κανα σκουροχρωμο γιατι τα θερια τις σιτες τις διαλυουν...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...