Jump to content

ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΣΤΗΣΩ 1 ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΤΙΓΡΑΚΙΑ.ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ 60 ΩΣ 80ΛΤ.ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ?ΕΧΩ ΗΔΗ 1 ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ CARREFOUR,ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΛΙΓΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ.ΑΥΤΟ ΠΟΥΕΧΩ ΕΙΝΑΙ 120Λ(ΕΤΣΙ ΕΓΡΑΦΕ Η ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΤΟΥ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

προσφατα είχα ρωτήσει για τιμες σε διαφορα pet-shops στην αττικη και από ότι ειδα βγαινουν αρκετά ακριβα. Αν "πιανουν" τα χερια σου, θα σου προτεινα να φτιάξεις ένα μόνος σου. Εγώ μολις σήμερα τελείωσα ένα 50λιτρο D.I.Y. και από ότι υπολογίζω μου στοίχησε περίπου 38-40 ευρώ (χώρις τις λάμπες-χωρις θερμοστάτη-χωρίς φίλτρο). και μην ξεχνάς ότι το θετικό σ'αυτή την περίπτωση είναι πως το φτιάχνεις σε ότι διαστάσεις θέλεις εσύ χωρις κανένα περιορισμό. Αν ψάξεις στο διαδύκτιο θα βρείς πάρα πολλές κατασκευές.

αν θέλεις πάλι μπορείς να αγοράσεις μόνο το καπάκι και να φτιάξεις το υπόλοιπο μόνος σου.

Πάντως η καλύτερη τιμή ήταν αυτή του carrefour άλλα δεν το πήρα λόγο έλειψης χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μολις σήμερα τελείωσα ένα 50λιτρο D.I.Y. και από ότι υπολογίζω μου στοίχησε περίπου 38-40 ευρώ (χώρις τις λάμπες-χωρις θερμοστάτη-χωρίς φίλτρο).

4593[/snapback]

Γιατί στοίχισε τόσα πολλά; Εγώ έφτιαξα πριν 2 μήνες ένα ενυδρείο 45 λίτρα περίπου (45χ35χ30) με 5άρι τζάμι, Βελγικό κρύσταλλο με 18 ευρώ + άλλα 6 η σιλικόνη. Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου το DIY είναι καλή περίπτωση, αλλά καλά είναι να 'χεις μαζί σου και κάποιον που το έχει ήδη δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΒΡΗΚΑ 3 ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΖΑΜΙ (0,8*0,3)ΠΑΧΟΥΣ 0,8 ΕΚ., ΟΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ 2 ΠΛΑΙΝΑ ΚΑΙ ΚΑΠΑΚΙ.ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΦΙΛΤΡΟ ,ΛΑΜΠΑ ΠΟΣΟ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΒΡΗΚΑ 3 ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΖΑΜΙ (0,8*0,3)ΠΑΧΟΥΣ 0,8 ΕΚ., ΟΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ 2 ΠΛΑΙΝΑ ΚΑΙ ΚΑΠΑΚΙ.ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΦΙΛΤΡΟ ,ΛΑΜΠΑ ΠΟΣΟ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ?

4766[/snapback]

Εξαρτάται απο το πόσα λίτρα θα είναι τελικά το ενυδρείο. Δηλαδή στην περίπτωσή σου πιο θα είναι το πλάτος του. Αν θα το κάνεις γύρω στα 35 εκ. θα μιλάμε για ένα ενυδρείο γύρω στα 80 - 85 λίτρα. Νομίζω πως ένα ΕΗΕΙΜ 2213 θα είναι υπεραρκετό. Τιμή γύρω στα 40 ευρώ απο το internet (κάτι πάνω απο 60 με διπλές βάνες και ταχυδρομικά)

Όσο για τις λάμπες, αν δε θέλεις να καταφύγεις σε κάποια πιο εξεζητημένη λύση αλλά προχωρήσεις με τις κλασσικές λάμπες φθορίου, τα watt των λαμπτήρων που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι συνάρτηση του μήκους τους. Δηλαδή μια λάμπα 25 watt θα χωρέσει οριακά στα 80 εκ. μήκους του ενυδρείου σου. Οι arcadia 25 watt κάνουν γύρω στα 15 ευρώ στα pet shopάδικα.

Δεν ξέρω αν έχεις θερμοστάτη, γιατί δε τον αναφέρεις. Αν δεν έχεις υπολόγισε άλλα 20 ευρώ χοντρικά.

Αυτά! Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στοίχισε τόσα πολλά; Εγώ έφτιαξα πριν 2 μήνες ένα ενυδρείο 45 λίτρα περίπου (45χ35χ30) με 5άρι τζάμι, Βελγικό κρύσταλλο με 18 ευρώ + άλλα 6 η σιλικόνη. Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου το DIY είναι καλή περίπτωση, αλλά καλά είναι να 'χεις μαζί σου και κάποιον που το έχει ήδη δοκιμάσει.

4670[/snapback]

μαζί με βάση για τις λάμπες+starter+μετασχηματιστές+λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο το πόσα λίτρα θα είναι τελικά το ενυδρείο. Δηλαδή στην περίπτωσή σου πιο θα είναι το πλάτος του. Αν θα το κάνεις γύρω στα 35 εκ. θα μιλάμε για ένα ενυδρείο γύρω στα 80 - 85 λίτρα. Νομίζω πως ένα ΕΗΕΙΜ 2213 θα είναι υπεραρκετό. Τιμή γύρω στα 40 ευρώ απο το internet (κάτι πάνω απο 60 με διπλές βάνες και ταχυδρομικά)

Όσο για τις λάμπες, αν δε θέλεις να καταφύγεις σε κάποια πιο εξεζητημένη λύση αλλά προχωρήσεις με τις κλασσικές λάμπες φθορίου, τα watt των λαμπτήρων που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι συνάρτηση του μήκους τους. Δηλαδή μια λάμπα 25 watt θα χωρέσει οριακά στα 80 εκ. μήκους του ενυδρείου σου. Οι arcadia 25 watt κάνουν γύρω στα 15 ευρώ στα pet shopάδικα.

Δεν ξέρω αν έχεις θερμοστάτη, γιατί δε τον αναφέρεις. Αν δεν έχεις υπολόγισε άλλα 20 ευρώ χοντρικά.

Αυτά! Ελπίζω να σε βοήθησα.

5054[/snapback]

Έγινε επεξεργασία - iliasf
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και ευχαριστω για την βοηθεια.το φιλτρο που μου προτεινεις ειναι εσωτερικο η εξωτερικο?τι ειναι καλυτερο?οι διαστασεις του ενυδρειου που σκεφτομαι να στησω ειναι 0,8*0,3*0,3.

Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικό πάντοτε ειναι καλύτερο.

Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις εσωτερικό αν το βιολογικό σου φορτίο ειναι μικρό.

Εσωτερικό φίλτρο

http://www.aquaristic.net/AQ250601a0797861...50,0,0,id502,,0,

Εξωτερικό φίλτρο

http://www.aquaristic.net/AQ250601a0797861...60,0,0,id722,,0,

Ενα eheim 2213 είναι οτι πρέπει λόγω τιμής

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα lasal και ευχαριστω για την βοηθεια.απο τεχνικης πλευρας ειναι το ιδιο ευκολο να βαλω το εξωτερικο φιλτρο που μου προτεινεις?χρειαζεται να κανω κατι διαφορετικο στην κατασκευη του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα lasal και ευχαριστω για την βοηθεια.απο τεχνικης πλευρας ειναι το ιδιο ευκολο να βαλω το εξωτερικο φιλτρο που μου προτεινεις?χρειαζεται να κανω κατι διαφορετικο στην κατασκευη του ενυδρειου?

5795[/snapback]

Είναι πολύ εύκολη η προσαρμογή του

Εχει μπαστουνάκια που περνάνε πάνω απο στο τζάμι.

http://www.cloudytanks.com/reviews/filters/pics/eheim16.jpg

Η τοποθέτηση των υλικών ειναι εύκολη

Δες εδώ την σειρά με την οποία μπαίνουν τα υλικά.

http://all-aquatics.com/userimages/eheim2213.gif

Αυτό που θα χρειαστείς επιπλέον ειναι βάνες για να μπορείς να το αποσυνδέεις όποτε αυτο χρειάζεται.

http://robert.jonge.tomaatnet.nl/pic/aqua2/aqua2-07.jpg

Πιστεύω οτι απο τις εικόνες θα πάρεις μια πρωτη ιδέα και θα βγάλεις άκρη.

Και πάλι εδώ είμαστε

:blush:

ΥΓ.

Και ειναι σχεδόν αθόρυβο σε σχέση με άλλα φίλτρα

Αν με το καλό το αγοράσεις θύμισε μας να σου πούμε να το κάνεις <<εξαέρωση>> όπως όλα τα φίλτρα αλλιώς θα σου παρουσιάσει.... θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Αν με το καλό το αγοράσεις θύμισε μας να σου πούμε να το κάνεις <<εξαέρωση>> όπως όλα τα φίλτρα αλλιώς θα σου παρουσιάσει.... θόρυβο.

5810[/snapback]

Αλήθεια πώς ; :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια πώς  ;  :hysterical:

5831[/snapback]

Ο τρόπος ειναι να γεμίσεις αρχικά το φίλτρο με νερό και το κλείνεις.

Εχεις ανοιχτή την βάνα της εξαγωγής τοποθετημένη σε εναν κουβά και βάζεις μπρός το φίλτρο να δουλεύει.

Αντί αν επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο απλά επιστρέφει στον κουβά.

Πολλές φορές χρειάζονται και λίγο κούνημα τα φίλτρα για να πάει ο αέρας στην έξοδο.

Απλό και ευκολο :blush::blush:

Link to comment
Share on other sites

Lasal ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.θα διαβασω τα link που εδωσες και για αποριες ξαναενοχλω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...