Jump to content

Ένας Μονομάχος! Αλλά τι Μονομάχος ?


Paolito

Recommended Posts

Για σένα που είσαι νέος, :bigemo_harabe_net-53: να πούμε ότι οι πρώτοι καταφτάνουν κατά τις 5μμ, :matrix: καφές μέχρι τις 8μμ, :w00t: φαγητό μέχρι τις 11μμ :bigemo_harabe_net-112:και ακολουθεί μπυροκατάνυξη :cheers: μέχρι πρωίας, :drunk:που οι τελευταίοι κλειδώνουν το μαγαζί. :wootwoot:

Και όσοι είναι παντρεμένοι, γυρνάνε σαν τις γάτες σπίτι τους... :bigemo_harabe_net-78:

ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΞΕΡΕΙΣ, δεν έχεις δικαιολογία! Όσο για τη σειρά, δεν είναι πάντα η ίδια, έχουμε μια ελαστικότητα :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Καπως ετσι.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άψογο και αναλυτικό το  πρόγραμμα  :thumbsu: . Ελπίζω λόγω οικογενειακών  υποχρεώσεων  να μπορέσω να περάσω, έστω για έναν καφέ  ;)

Link to comment
Share on other sites

Up to 7 pellets σημαίνει ΜΕΧΡΙ 7 πελετάκια, όχι από 7 και πάνω. Προσοχή στην μετάφραση, την μπέρδευα και εγώ με αυτό το "up to" :P

Να ξέρεις βέβαια ότι θα περάσει το 6μηνο που λένε οι οδηγίες και δεν θα έχεις τελειώσει ούτε το 1/10. Να δεις μια χαρά που θα την πάρεις όταν το πετάξεις γεμάτο... Γι' αυτό αν έχεις κανέναν φίλο συνχομπίστα δώσε του τροφή αβέρτα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Μπαγιατεύουν Κώστα μετά το 6μηνο όλες οι τροφές και γίνονται άχυρα. Γι' αυτό καλό είναι να παίρνουμε τις μικρές συσκευασίες.

 

P1060187_zpsbm4sr6fu.jpg

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Πολυ υπερβολικο!Αν ειναι να πεταμε τις τροφες στο 6μηνο...παει...

Αφου δεν εχουν ληξει οι τροφες,μπορει να ταιζονται κανονικα.

Προσωπικα χρησιμοποιω τις τροφες μεχρι να ληξουν χωρις κανενα προβλημα και τα ψαρια μου την τρωνε κανονικα.

Το βρησκω πολυ υπερβολικο να πεταω τροφες στο 6μηνο και δεν νομιζω οτι μπαγιατευουν οσο καποιοι πιστευουν γιατι τα κουτακια ειναι κλειστα,δεν τα αφηνεις χωρις καπακι.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πάρει ήδη αέρα μέσα, δεν έχει να κάνει ότι έχουν τα καπάκια τους. Και επίσης δεν σημαίνει κάτι ότι την τρώνε κανονικά. Και εγώ άμα πεινάω και μου δώσουν χθεσινό πιτόγυρο θα το φάω, δεν σημαίνει ότι κάνει και καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε παιδια,μη γινεστε υπερβολικοι,μια χαρα ειναι οι τροφες και μετα το 6μηνο.

Μη συγκρινεις τον ανθρωπο με τα ψαρια,ατυχες παραδειγμα.

Και πως δηλαδη ξερεις οτι οι τροφες μπαγιατεψαν μετα απο 6μηνες?Εχει γινει κανενα πειραμα και υπαρχουν αποδειξεις η απλα βγηκε καποιος και το ειπε και μετα το λενε ολοι?

Και βεβαια τα ψαρια μου θα μου το δειξουν αν ειναι οκ αυτο που κανω η οχι,αν ειναι μια χαρα,εχουν ζωντανα χρωματα,δεν εχουν αρρωστιες,αν εχουν ζωντανια και ζουν για χρονια,γιατι να μην τα εμπιστευτω και να εμπιστευτω καποιον που βγηκε και το ειπε χωρις αποδειξεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη σου. Όπως επίσης δεν εξαρτώνται όλα αυτά που είπες μόνο απ' την τροφή. Ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του για το ενυδρείο του και προσωπικά για 10 ευρώ το εξάμηνο δεν το ρισκάρω.

Όπως επίσης ο "κάποιος που βγήκε και το είπε χωρίς αποδείξεις" είναι οι εταιρίες που τα φτιάχνουν; Γιατί δηλαδή ακολουθούμε "ότι λένε οι οδηγίες" και σε αυτόν τον τομέα δεν το ακολουθούμε;

Anyway χαλάμε το θέμα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμια αποδειξη οτι οι τροφες μπαγιατευουν μετα το 6μηνο.

Για μενα πιο σημαντικο ειναι να υπαρχουν πολλες διαφορετικες τροφες για ταισμα,παρα να πεταω τις τροφες μετα τους 6 μηνες το οποιο θεωρω υπερβολη.

Οταν ταιζεις πολλες τροφες,δεν ειναι 10 ευρω το 6μηνο οπως λες,ειναι πολυ παραπανω και η τροφη παιζει μεγαλο ρολο στην υγεια του ψαριου,οπωτε θεωρω οτι μπορω να εμπιστευτω περισσοτερο τα ψαρια μου,παρα καποιον που βγηκε και ειπε οτι οι τροφες μπαγιατευουν μετα το 6 μηνο χωρις αποδειξεις. Η μεγαλητερη αποδειξη για μενα ειναι να βλεπω τα ψαρια υγειη και να ζουν χρονια.

Κανεις λαθος οτι το γραφουν οι τροφες..η συγκεκριμενη το γραφει...Και αν ειναι να τειρουμε σε ολα οσα λενε οι εταιριες παει..δεν νομιζω ας πουμε να ριχνεις βακτηρια σε καθε αλλαγη νερου οπως λενε πανω τα μπουκαλια...

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Και ένα παλιό θεματάκι για την κουβέντα που πιάσατε:

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/88691-dhieuocoa-onioethi-iaa-oci-dhuniaei-oio-eaeniy/

 

Και εγώ προσωπικά, μαξ στο 6μηνο τις έχω αλλάξει.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πίσω από ένα ψαράκι των 4€ (μιλώ για το δικό μου) υπάρχει μια τεράστια βιομηχανία προϊόντων. Απορώ πως δεν έχει βγει και οδοντόκρεμα  για να τους πλένουμε τα δόντια.  

Η συγκεκριμένη συσκευασία πράγματι αναφέρει ότι αν ανοιχτεί στους 6  μήνες θα πρέπει να καταναλωθεί. Η  προσωπική μου άποψη είναι  ότι  υπάρχουν κάποια επί πλέον χρονικά περιθώρια σε όλα αυτά. Ίσως σε βάθος χρόνου η τροφή να αλλοιώνεται , ίσως να μας έχουν βρει κορόιδα και μας τα παίρνουν, ίσως…. ίσως… ίσως.

Εν πάση περιπτώσει ο  κάθε χομπίστας είναι ελεύθερος να αποφασίζει  για το τι θέλει /πρέπει να κάνει. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω τις απορίες  με αυτά που βλέπω στο ενυδρειάκι μου.

 

Σας παραθέτω 3 photo

 

Οι δυο δείχνουν την Anubia να έχει αρχίσει να μαζεύει  ???  στο φύλλωμά της. Παίρνουν καθάρισμα με καμιά… πχ  οδοντόβουρτσα ή  απαιτείται κάτι άλλο ?

Τις  φυσαλίδες αυτές που φτιάχνει ο μονομάχος,  απ’ ότι διαβάζω  στο forum  και αν κατάλαβα καλά, είναι φωλιά. Όταν καθαρίζω το ενυδρείο, να τις μαζεύω τις… φυσαλίδες  ή να τις αφήνω ? 

 

P1060190_zpsk8dqms5h.jpg

 

P1060191_zpshldcef6s.jpg

 

P1060194_zpszt0rtt3o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για την ανουμπια δεν ξερω.

Το αλλο ναι ειναι καλο. Αμελητεο αν την μαζευεις η οχι. Αν το ψαρι ειναι καλα θα την ξαναφτιαχνει.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω αν κουνησεις με κατι την ανουβια θα φυγει οτι εχει πανω στα φυλα. Δεν φαινεται καλα ομως στη φωτο, αν την εχεις θαμενη στο χαλικι σου, θα χαλασει. Θελει δεσιμο σε κατι και οι ριζες να ειναι εξω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την καθάρισα με ένα πλατύ πινελάκι ζωγραφικής και έγινε καινούργια.  Σχετικά με τις ρίζες της Anubia, οι μισές είναι μέσα στον χαλαζία  και οι μισές απ’ έξω. Μέσα σε 10 μέρες έχουν αναπτυχτεί συμαντικά, ήδη κάποιες ξεκίνησαν να αγκαλιάζουν ένα ξύλο που έχω βάλει.  Επίσης  πρόσεξα  σήμερα ότι μια ρίζα πάει να εξελιχτεί σε φυλλαράκι.  Αφήνω την φύση να… προσαρμοστεί  μόνη της  :)

Link to comment
Share on other sites

Για να καθαρίζεις, μπορείς να πάρεις ενα σωληνάκι αεραντλίας και να κάνεις την αλλαγή με αυτό, ώστε να βγαίνει και αργά το νερό αλλά και να μπορείς να τραβήξεις βρώμα από φυτά, βυθό κλπ. Εγώ έτσι κάνω αλλαγή και μαζεύω τη βρώμα καθώς και επίσης πάλι με τέτοιο σωληνάκι βάζω το νέο νερό ώστε να γίνεται αργά η αλλαγή που είναι και καλό για το ψάρι.

 

post-42098-0-17907000-1447083398_thumb.jpg

 

post-42098-0-39191500-1447083399_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι κάνω αλλαγή και μαζεύω τη βρώμα καθώς και επίσης πάλι με τέτοιο σωληνάκι βάζω το νέο νερό ώστε να γίνεται αργά η αλλαγή που είναι και καλό για το ψάρι.

 

 

Ήδη από στιγμή σε στιγμή περιμένω να παραλάβω μια αντλία νερού που παράγγειλα από το internet. Θα πειραματιστώ  σε ότι αφορά τον καθαρισμό του βυθού. Ελπίζω να δουλέψει αυτό που σκέφτομαι.  Σύντομα θα ανεβάσω photo ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πείραμα με την σκούπα βυθού απέτυχε. Δυστυχώς η αντλία που επέλεξα δεν έχει την δύναμη να τραβήξει το παραμικρό.  Στην έξοδο του νερού έβαλα μια κάλτσα.  Δεν πειράζει, πάμε για άλλα  ;)

 

P1060195_zpst2on2uf1.jpg

 

P1060197_zpsaico68lx.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την Καλτσά (φίλτρο ) πρέπει να την βάλεις στην είσοδο και όχι στην έξοδο. Γιατί έτσι όπως το εχεις ότι ρουφάει απο το βυθό θα μπουκώσει στο μοτέρ .

Οταν δοκίμασες την πατέντα με την αντλία , την αντλία την είχες εκτός νερου; Αν ναι τοτε κακώς. Η συγκεκριμένη ειναι για μέσα στο νερο. Αλλιώς μπορει να καεί .

Μιλάει ο παθών :)

Link to comment
Share on other sites

Και κατι που ξέχασα. Σε εμένα για να ξεκινήσει η ΡΟΗ έπρεπε να γεμίσω με νερο απο τη σκούπα μεχρι την αντλία...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπουκώσει ? :bigemo_harabe_net-163:  Καλό! 

Μόνο  καρδιοαναπνευστική ανάνηψη  δεν της έκανα. Έπρεπε να δεις πως με κοιτούσε το ψάρι. Εδώ μιλάμε ότι ηταν εντελώς  ψόφια, όταν λέω ότι δεν τραβούσε εννοώ ότι δεν έχει την παραμικρή δύναμη να στείλει νερό στο αλφαδολάστιχο.

 

Βέβαια για τον σκοπό που έχει κατασκευαστεί είναι μια χαρά. Απλά δεν εξυπηρέτησε την πατέντα που ήθελα να κάνω. Τελικά  ίσως καταλήξω σε κάτι έτοιμο. Υπάρχουν κατι  ηλεκτρικοί (μπαταρίας) τηλεσκοπικοί σωλήνες αναρρόφησης με ενσωματωμένο μοτεράκι.

 

Εννοείται ότι την είχα εμβαπτίσει  μέσα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Είπα σήμερα με της μέρας τα μάτια να το παλέψω λίγο ακόμα. Σε αυτή την δόκιμη φαίνεται να γίνεται δουλεία. Τραβάει πολύ καλά με αυτή την αλλαγή (βλ εικον). Όταν τελικά δεν μεσολαβούν αλφαδολάστιχα, έχει την δυνατότητα η αντλία να κάνει σωστό Vacum. Απομένει να φτιάξω έναν αντάπτορα να προσαρμόζεται  μεταξύ του κίτρινου τούμπο και με  την είσοδο της αντλίας. Στην είσοδο δεν θα βάλω κάλτσα. Θα βάλω ένα  κομματάκι  σήτας από ψιλό σουρωτήρι. Η κάλτσα στην έξοδο έκανε τελικά πολύ καλή δουλειά.  ;)

 

P1060198_zpsfzt4vwbz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...