Jump to content

Gsa ή gda άλγη;


AgMa

Recommended Posts

Την καθάρισα με τον μαγνήτη αλλά ξανα εμφανίζεται. Και τα παλιά φύλλα της ludwigia ξαναπιάνουν την ίδια άλγη. Αν είναι spot, γιατί εμφανίζεται αφού δεν έχω νιτρικά και ρίχνω κάθε μέρα φωσφορικά;

 

Η spot δεν εχει καμια σχεση με τα νιτρικα...

Φωσφορος ποσο ριχνεις , εχεις υπολογισει ποσα ppm ριχνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ε πως δεν έχει σχέση, αν τα φωσφορικά είναι λιγότερα απ' τα νιτρικά, δεν εμφανίζεται η spot;

Φωσφορικά ρίχνω λίγο λιγότερο από 1ppm εβδομαδιαία.

Link to comment
Share on other sites

η σποτ είναι δίκτεις κατανάλωσης των NO3, Ca, PO4 απο τα φυτά πάντοτε σε συνδυασμό αυτόν των τριών στοιχείων.

για να την διώξεις είναι μια διαδικασία που θέλει χρόνο από 2 έως 6 εβδομάδες και μια μεθοδολογία λιπάνσεις τον προαναφερθέντων.

 

Αν ρίχνεις γενικό λίπασμα τότε δύσκολα θα μπορέσεις να την ρυθμίσεις αν ρίχνεις μεμονωμένα λιπάσματα πχ ΚΝΟ3 κτλ. τότε μπορείς να την κουμαντάρεις ποιο εύκολα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω γενικό λίπασμα ελάχιστο, 0.26ml εβδομαδιαία στα 15 λίτρα.

Να δοκιμάσω να ανεβάσω τα νιτρικά μιας που εδώ και μια εβδομάδα έχουν μηδενίσει για άγνωστο λόγο; Με nitrogen γιατί με ένα ψάρι δεν νομίζω να καταφέρω κάτι με παραπάνω τάισμα.

Link to comment
Share on other sites

το πόσο λίπασμα χρειάζεται το ενυδρείο σου κανείς δεν μπορεί να στο πει με σαφήνεια, εκτός αυτού το δικό σου είναι πολύ μικρό οπότε ακόμη ποιο δύσκολα να το ρυθμίσεις σωστά.

Στην θέση σου σε πρώτη φάση θα ανέβαζα τα νιτρικά αφού όπως λες είναι μηδέν και μηδέν νιτρικά δεν κάνουν καλό σε κανένα φυτό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η άλγη προχωράει. Στην αλλαγή νερού καθάρισα με χαρτί όση άλγη ήταν εκτός νερού και την υπόλοιπη με τον μαγνήτη. Δεν έβλεπα μέσα απ' το ενυδρείο!

Έχει πιάσει τον διαχυτήρα co2, το μπαστούνι του φίλτρου και το κυριότερο, τα φυτά!

Πως θα την ξεφορτωθώ; Ή μήπως δεν θα την ξεφορτωθώ ποτέ;

 

IMG_20151127_131542.jpg   IMG_20151127_131606.jpg

 

IMG_20151127_131631.jpg   IMG_20151127_131646.jpg

 

IMG_20151127_131701.jpg   IMG_20151127_131710.jpg

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Το οργανισμούς έχεις μέσα έχεις δοκιμάσει να αυξήσεις το co2 και να παίξεις περισσότερο με τα νιτρικά και τα φωσφορικά?παρά είναι πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το Τ9 και ξαναγράψε, δεν κατάλαβα :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η αλγη ειναι σποτ.

Οι μαυριλες στο μικροσορουμ ειναι ελειψη καλιου.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα απ'τα φυτά το κατάλαβες ότι είναι σποτ; Και γιατί αφαιρείται με το χαρτί τότε; Εξάλλου εγώ δεν έχω δει μέχρι τώρα στρογγυλά πράσινα σημάδια. Όπως είδες και στις φώτο είναι σαν πάχνη.

Κάλλιο ρίχνω και μάλιστα δοσολογία ΕΙ, δεν ξέρω γιατί συνεχίζει να μαυρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Το οργανισμούς έχεις μέσα έχεις δοκιμάσει να αυξήσεις το co2 και να παίξεις περισσότερο με τα νιτρικά και τα φωσφορικά?παρά είναι πολύ :)

 

x0a0xa0 ελιωσα XD Μακαιρωσει....

 

τι οργανισμους εχεις μεσα?

Εχεις δοκιμασει να μπουσταρεις λιγο το co2 ?

Κανε κατι με τα νιτρικα σου και τα φωσφορικα εφοσον εχεις αλγες παιξε λιγο :P καλο θα κανει πιστεθς εφοσον τα μετρας και μηδενικα.

ειναι πολυ η αλγη λεω :)

 

Ποση ωρα εχεις τον φωτισμο ; και τι λαμπες θυμισε μου λιγο :P

Έγινε επεξεργασία - retard20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως μου φαινεται σποτ αυτο πανω στα φυτα.

Τωρα καλιο,ριξε περισσοτερη δοση απο αυτη που θα πρεπει να ριξεις.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες ο φωτισμός με μια λάμπα 11watt 6500k.

Co2 δεν έχω δοκιμάσει να παίξω γιατί έχω περίπου 33-35ppm, υπεραρκετό πιστεύω.

1 μονομάχο έχω και ένα μηλοσαλίγκαρο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανεβάσεις άλλο τις τιμές co2 (είναι υπεραρκετό όπως ήδη έγραψες) γιατι θα έχεις πρόβλημα με τα ζωντανά σου.

Link to comment
Share on other sites

ναι μια χαρα ειναι τα επιπεδα Co2....

και η φωτοπεριοδος νορμαλ....

Το χτυπαει ο ηλιος???

το μονο που μενει για μενα ειναι να παιξεις λιγο με φωσφορικα νιτρικα....

Link to comment
Share on other sites

Όχι ήλιος καθόλου. Γενικά λιπαίνω με EI, τώρα αν χρειάζεται παραπάνω κάλλιο και φωσφορικά απ' ότι πέφτουν στην EI τι να πω... Ανέβασα την δόση κάλλιου και φωσφορικών. Αν οφείλεται τελικά σε μειωμένα φωσφορικά, θα δω υποχώρηση της spot ή θα πρέπει να την απομακρύνω μηχανικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν υποχωρεί με τίποτα. Ρε παιδιά, η green dust πιάνει και τα φυτά; Πάντως έχω σίγουρα και green spot γιατί ενώ καθαρίζω το τζάμι, αυτό ξαναπιάνει την χαρακτηριστική πράσινη κουκίδα που φεύγει δύσκολα. Φωσφορικά ρίχνω seachem 1ml καθημερινά! Φανταστείτε 1ml σε 15 λίτρα μεικτά και πάλι βλέπω green spot και επίσης έχω πάντα 0 φωσφορικά.

Να πω βέβαια ότι η anubia έχει τρελαθεί να πετάει νέα φύλλα, έχω νέο φύλλο κάθε λιγότερο από μήνα και απ' ότι ξέρω τραβάνε οι anubies φωσφορικά. Τι να κάνω; Δείτε πως έχουν καταντήσει τα φυτά μου:

 

IMG_20151209_143635.jpg

 

IMG_20151209_143706.jpg

 

IMG_20151209_143728.jpg

 

Την περασμένη 'βδομάδα κλάδεψα και πέταξα όλα τα "μολυσμένα" φύλλα και πάλι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα την grolux και έχω μείνει με 1 8watt 6500k. Λογικά θα μειωθεί η ανάπτυξη αλλά ελπίζω να περιοριστεί κάπως η άλγη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω καταλήξει σε συμπέρασμα, το γράφω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται.

Τελικά έχω και green dust και green spot. Η spot περιορίστηκε (δεν ξέρω ακόμη αν υποχώρησε εντελώς γιατί δεν καθαρίζω το τζάμι προς το παρόν) με χρήση seachem phosphorus 1ml ανά μέρα. Ξέρω είναι αρκετή δοσολογία για 15 λίτρα μεικτά αλλά αφού τόσο χρειάζεται το σύστημα μου;

Οι μετρήσεις μου επιτέλους δείχνουν φωσφορικά 0.25-0.50ppm.

Για την green dust εφάρμοσα την μέθοδο του Tom Barr όπου την αφήνεις να κάνει τον κύκλο της 3-4 εβδομάδες περίπου. Μετά από αυτό αρχίζει να καφετίζει και ξεκολλάει πολύ εύκολα. Ήδη δήμερα την παρατήρησα και άρχισε να καφετίζει. Την αφήνω να προχωρήσει και άλλο γιατί δεν έχει καφετίσει όλη και μετά θα την αφαιρέσω με τον τρόπο που γράφει στο φόρουμ εδώ (αφαίρεση με χαρτί, μεγάλη αλλαγή και καθάρισμα των φίλτρων).

Φώτο με την εξέλιξή της όπου φαίνονται τα σημεία που έχει αρχίσει να γίνεται καφέ:

 

 

Οι γραμμές στο τζάμι έγιναν με ένα καλαμάκι για να δω πόσο εύκολα ξεκολλάει...

IMG_20151223_132244.jpg

 

IMG_20151223_132302.jpg

 

IMG_20151223_132334.jpg

 

IMG_20151223_132345.jpg

 

Είναι 2 εβδομάδες που δεν την έχω πειράξει καθόλου.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Eιναι περιεργη αλγη αυτη. 

Οταν την ειχα στο 180λιτρο ειχα δοκιμασει τα παντα, αλλα με τπτ δεν εφευγε.

Τελικα οπως ηρθε ετσι και εφυγε , αλλα κρατησε πολυ καιρο, μηνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά βρήκα αφορμή μιας και δεν μου άρεσε το setup που είχα κάνει και μιας και είχα μπλέξει με αυτή την άλγη και το ξέστησα το ενυδρειάκι.

Τα έχω βάλει όλα σε ένα πλαστικό 10λιτρο και το καθάρισμα με σφουγγάρι. Μόνο το μπροστινό τζάμι καθάρισε εύκολα, τα υπόλοιπα με ήταν πιο δύσκολα λόγω ωριμότητας της άλγης.

Anyway μια ερώτηση, έχω αφήσει λίγο νερό στο ενυδρείο για να φυτέψω εύκολα αλλά το χαλίκι έχει γεμίσει με καφέ πάχνη η οποία μόλις ανακατέψω λίγο το νερό, θολώνει.

Αυτή λογικά είναι η ωριμότητα, μήπως να την σιφωνάρω λίγο; Το χαλίκι από μαύρο φαίνεται καφέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξανανεβάζω αυτό το θέμα γιατί βρήκα κάτι ενδιαφέρον για την green dust.

 

Απ' την μέθοδο "λίπανσης" MCI (πιο πολύ μέθοδος ρύθμισης ανισορροπιών λιπασμάτων είναι):

 

I tested the water and I discovered a complex imbalance related to1) Ca: mg, too much Ca and 2) No3:Po4, too much Po4.

Three days later after we worked out on this imbalances the problem was solved.


PROTOCOL:

1. Use the Kno3 generic protocol plus: 
2. Clean the glasses every day until GDA doesn’t appears anymore.
3. In future, you should use a Ca:Mg ratio of 1:4.
4. If you add Po4, read the fertilizing chapter about Po4.
5. Read the water quality chapter about excess of Po4 and Ca in tap water.

 

Επίσης:

 

For example, everybody read about the Ca:Mg 4:1 ratio. This is a ratio from terrestian studies. Under the water this ratio produces several problems related to algae. The ratio that works better is exactly the opposite 1:4. 

 

Η seachem στο equilibrium χρησιμοποιεί αναλογίες ca:mg 1:4, το ανάποδο δηλαδή.

Πολλοί αναφέρουν ότι η μέθοδος του Tom Barr, συχνά δεν δουλεύει (να την αφήνεις να κάνει τον κύκλο της). Με χρήση ξεχωριστού διαλύματος ca και ξεχωριστού mg θα προσπαθήσω να τηρήσω την αναλογία που λέει η MCI μέθοδος.

Έτσι κι αλλιώς, η green dust με έχει φάει δεν έχω κάτι να χάσω.

 

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Mπα δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες...

Βαλε ενα λινκ απο εκει που πηρες τις πληροφοριες...

Δοκιμασε την αναλογια ca mg 1 : 4 και πες μου τα φυτα πως θα γινουν. :)

H gda οφειλεται κυριως στον πολυ φωτισμό.

Για την gda οσα ειχα διαβασει και δοκιμασει τπτ δεν επιασε...

Εφυγε μονη της.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα πρέπει να ακολουθήσω και εγώ ΕΙ;

 

Απλά σκέφτομαι πως έχω τα seachem products Και έχω δώσει λεφτά.

 

Μπορώ να ακολουθήσω estimate index με αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...