Jump to content

Μάλλον ήρθε η ώρα


TIGERTRIGER

Recommended Posts

+1000 να φτιαξεις μεγαλο με τη μια... Μπροστα στο χρημα που εχεις μα δωσεις, η νωριτερη αναβαθμιση της γυαλας μονο εξοικονομιση θα σου προσφερει..

Link to comment
Share on other sites

και δημοσιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο Κουρκουλη για τη βοηθεια και τη προσφορα   :bow:

Link to comment
Share on other sites

vasilis4x4 και manoskap θελω να ξεκινησω με το μικρο γιατι ενω στο γλυκο τα πηγαινω παρα πολυ καλα τα τελευταια χρονια παρολο που το σπιτι που μενω τωρα ανεβαζει τρελες θερμοκρασιες το καλοκαιρι και ιδιαιτερα οταν ειναι κλειστο οταν λειπουμε για διακοπες με το θαλασσινο παρολο το διαβασμα που εχω κανει και παρολο που νομιζω οτι πλεον εχω ξεπερασει το σταδιο της ανυπομονησιας να δω ετοιμο το ενυδρειο με ζωντανα δηλωνω ΑΣΧΕΤΟΣ-ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ. Θελω λοιπον να ξεκινησω αργα, μονο ψαρια στην αρχη και οταν καταλαβω και στην πραξη τις αναγκες και ιδιαιτεροτητες του θαλασσινου να φτιαξω το μεγαλο. Σε αυτο το διαστημα η εμπειρια ισως με κανει να αναθεωρησω το σχεδιο που εχω τωρα στο μυαλο μου (π.χ. τη μη υπαρξη sump) γιατι το επιπλο που εχω τωρα δεν βολευει.

   Αργοτερα σημερα θα προσπαθησω να σας ανεβασω φωτο του επιπλου για να καταλαβετε (ειναι ιδιοκατασκευη απο εμενα κοντρα πλακε θαλασσης και νομιζω οτι το εχω κανει αρκετα ομορφο γιατι με αυτο χωριζω καθιστικο με τραπεζαρια. Εχω κανει και την παραχωρηση λογω μικρου διαμερισματος και τα δυο απο τα τρια ντουλαπια που εχει τα χρησιμοποιει η γυναικα μου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πανασχετος ειμαι και τωρα ξεκιναω. Ομως ως τωρα που στηνω ενα ενυδριο 550-600 λιτρα καθαρα, παρατηρω πως ολο το εγχειρημα θελει χρημα και χρονο. Χρονο οχι μονο δικο σου απαραιτητα, αλλα και χρονο ωστε να προσαρμοζεται σιγα σιγα στις συνθηκες το ενυδριο και προχωρας αργα. Ετσι, και τα χρηματα που απαιτουνται ερχονται πιο μοιρασμενα.

Τωρα αν θεωρεις πως ειναι σωστο να χαλασεις x χρηματα να φτιαξεις ενα, και επειτα αλλα x+x+x.... δικαιωμα σου!

Link to comment
Share on other sites

manoskap ξεκιναω αργα γιατι ειμαι ασχετος και γιατι δεν υπαρχουν τα χρηματα να παω αμεσως σε κατι μεγαλο που μακροχρονια θα ειναι πιο σταθερο και ευκολο στη συντηρηση. Οτι πραγματα παρω θελω να ειναι οσο το δυνατο καλυτερα για να μην τα πληρωσω ξανα αργοτερα. Ετσι το μικρο θα ειναι στην αρχη σχολειο για μενα. Οτι αγορασω θα ειναι απο τωρα προδιαγραφων για το μεγαλο για να περασουν σε αυτο μετα. Ετσι για τωρα γλυτωνω το κοστος κατασκευης του μεγαλου, skimmer πηρα δωρο απο το κουρκουλη μαζι με κατι λιγα ακομη οποτε μου μενουν να παρω οσμωση και ρεφρακτομετρο, βραχο, αραγωνιτη και τα τεστ, πραγματα που θα περασουν στο επομενο και τιποτα δεν θα παει χαμενο.

   Σου ευχομαι και σενα καλη επιτυχια και θα παρατηρω και τη δικη σου εξελιξη (αφου ειμαστε και οι δυο πρωτακια lol) 

Link to comment
Share on other sites

Μα βρε συ τα "χοντρα" εξοδα ειναι το σκιμερ, η λάμπα, οι αντλιες κλπ το τζάμι δεν ειναι τοσο! Γι αυτο στα ειπα!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις πιο πανω ο κουρκουλης μου χαρισε ηδη ενα skimmer, φιλτρα - κυκλοφορητες υπαρχουν ηδη στο παλιο, οποτε λιγα πραγματα χρειαζονται ακομα και οτι αγοραστει θα ειναι προδιαγραφων να μετακομισει αργοτερα στο μεγαλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Θαναση(κουρκουλη) απλα....... :bow:  :bow:  :bow:  :bow:  :bow:  :bow:  :bow:

Χωρις πολλα λογια γιατι ετσι παει το χομπυ μονο μπροστα και δειχνει τι "ειδος/παστα" ανθρωπων υπαρχουν στο aquazone :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

και οχι μονο το skimmer αλλα και αλατομετρο και μια λαμπα led 18w  :bow:  :bow:  :bow:  :bow:  :bow:  :bow:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον Κουρκούλη που δεν είναι η πρώτη φορά που προσφέρει κάτι σε συνχομπίστα !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σιγα σιγα μαζευονται τα απαραιτητα, ηδη υπαρχουν στην αποθηκη κυκλοφορητες 2χ 3000 λιτρα και ενας 800 λιτρα, 2 θερμοστατες, φωτισμος t5, skimmer, κυκλοφορητης και βαρελι προετοιμασιας. Περιμενω την R/O και μετα αγορα βραχου και αραγωνιτη... να αρχισει να μυριζει λιγο θαλασσα το σπιτι. Ακομα σκεφτομαι  ποια ειναι η πιο καλη και ευκολη λυση γιατι δεν εχω καταλαβει ακομη... ρεφρακτομετρο ή ενυδρειακο υδρομετρο οπως το tropic marin aerometer?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετα απο τριμηνη αποχη λογω αναπαντεχου θλιβερου οικογενειακου γεγονοτος επιστρεφω δυνατοτερα ελπιζω. Θελω τη γνωμη σας για την ελαχιστη ποσοτητα ζωντανου βραχου που πρεπει να χρησιμοποιησω καθως και πως θα τοποθετηθει (θα κανω κουραρισμα μονο στο ζωνανο? θα γινει κουραρισμα μαζι με το νεκρο?). Θελω να βαλω λιγο ζωντανο γιατι δεν ξερω ουτε πως να τον διαλεξω ουτε τι πραγματα να αποφυγω. Επισης τι ειδος αλατιου να αγορασω τωρα στην αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να κανω ταυτοχρονα στο ιδιο δοχειο κουραρισμα νεκρου και ζωντανου βραχου?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτελους απο χθες αρχισα να κουραρω 4 κιλα ζωντζνου βραχου. Νερο με αλατοτητα 1025 θερμοκρασια 25 skimmer και κυκλοφορητης 3000 λιτρα. Νομιζετε οτι χρειαζεται να βαλω και αντιφωσφορο?. Επισης εχω καθαρισει και 5 κιλα νεκρου βραχου. Αυτα θα τα αφησω να μπουν κατευθειαν στο ενυδρειο με το ζωντανο βραχο οταν θα κουραριστει ή να τα βαλω απο τωρα με το βραχο που κουραρεται? Το κουραρισμα το κανω σε ενα κουτι αποθηκευσης χωρητικοτητας 25 λιτρων περιπου που προς το παρον μου φαινεται πολυ βολικο αν και ειναι η πρωτη φορα που το κανω

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να βάλεις και αντιφώσφορο, κάνε τακτικές αλλαγές νερού ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω pan-oz. Αλλαγες 1 φορα την εβδομαδα ή πιο συχνα? Επισης εχει νοημα που <<κουραρω>> μαζι και το νεκρο βραχο ή να τον βγαλω?  

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : το δοχειο εχει κυκλοφορια, θέρμανση κτλ;

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια 25 βαθμους ενα κυκλοφορητη 3000 λιτρα μια αντλια 800 λιτρα και ενα μικρο σκιμμερακι το οποιο εβγαλε λιγο πρασινο υγρο τις 2 πρωτες μερες και απο χθες δεν βγαζει τιποτα... λες να μην εχει ακομα βρωμα να βγαλει?

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω στην αυριανη συναντηση να εχω την ευκαιρια να μιλησω μαζι σας παιδια και να παρω συμβουλες - οδηγιες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία του κουραρίσματος απο την στιγμή που μπήκες στον κόπο καλό θα είναι να την κρατήσεις κανένα μήνα..

 

σωστή η παρατήρηση του Διονύση για θερμοκρασία και κυκλοφορία. Δεν έχεις θέμα που είναι μαζί και ο νεκρός βράχος.

 

αλλαγές όσο πιο τακτικές αντέχεις και καλό θα ήταν το σκίμμερ να ήταν δυνατό

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...