Jump to content

Μάλλον ήρθε η ώρα


TIGERTRIGER

Recommended Posts

ευχαριστω pan-oz το σκιμμερακι ειναι ενα tmc v2 για 120 λιτρα. Εναι μικρο αλλα αυτο εχω μονο (δωρο απο το κουρκουλη)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετα απο 22 μερες κουραρισματος νεκρου και ζωντανου βραχου οι τιμες ειναι

 

ΝΗ4  0

ΝΟ2  0

ΝΟ3  0,25

ΡΟ4  0,03

 

λεω να περιμενω περιπου 10 μερες ακομα να πεσουν τα ΝΟ3 κατω απο 0,20 και να μηδενισουν τα ΡΟ4 κανοντας σε αυτο το διαστημα 1-2 μικρες αλλαγες.

Μου δημιουργηθηκε ομως μια απορια. Στο στρωσιμο χρησιμοποιησα special blend. Αφου το ιδιο σκευασμα αρα τα ιδια βακτηρια μπαινουν και για γλυκο νερο, θα μπορουσε το στρωσιμο να γινει με γλυκο νερο και στο τελος να προστεθει αλατι?

Link to comment
Share on other sites

Το φανταζομουνα γιατι δεν το ειχα ξαναδει αλλα μου ηρθε η ιδεα....  χαζη αλλα την ειπα  sorry

Link to comment
Share on other sites

Το φανταζομουνα γιατι δεν το ειχα ξαναδει αλλα μου ηρθε η ιδεα....  χαζη αλλα την ειπα  sorry

 

δεν υπάρχουν χαζές ιδέες και ερωτήσεις, απωρείες τις λέμε εδώ και τις εκφάζουμε ελεύθερα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μετά απο 1 μηνα κουραρισματος και αφου οι τιμες εδειχναν καλες (ΝΗ4=0 ΝΟ2=0 ΝΟ3=5 ΡΟ4=<0,03) εστησα το βραχο στο ενυδρειο. Αραγωνιτη αποφασισα να μην βαλω γιατι με ενδιαφερει πιο πολυ να εχω την καλυτερη κυκλοφορια χωρις νεκρα σημεια και ο αραγωνιτης θα με δυσκολευε. Επισης απο τα λιγα τριμματα αμμου απο το βραχο οσο εκανα δοκιμες μπορω να δω πολυ ευκολα που συσωρευεται και ετσι να διορθωνω την ροη του νερου. Ο βραχος ειναι συνολικα 9 κιλα, 5 νεκρος και 4 ισως ζωντανος. Το ισως πηγαινει στο οτι νομιζα οτι ηξερα πως να τον διαλεξω οταν ερθει η ωρα της αγορας αλλα οταν τον πηρα δεν εκανα τιποτα απο αυτα που ολοι συμβουλευεται οτι πρεπει να κανουμε για την αγορα του. αυτο σημαινει οτι επανω του δεν φαινοταν κανενος ειδους ζωη, ουτε τωρα φαινεται, εκτος απο ενα μικρο καβουρακι. Στις 9-4-2016 ξεκινησα να ριχνω special blend και λιγα λιωμενα φυλλαρακια τροφη για να δημιουργηθει αμμωνια  και να αναπτυχθουν βακτηρια. Η κυκλοφορια ειναι 2 χ 3000 το εξωτερικο φιλτρο 1100 λιτρα με ανθρακα και αντιφωσφορο και μια μικρη αντλια 800 λιτρα. Απο την αμμο που εχει πεσει στο βυθο βλεπω πως η κυκλοφορια ειναι πολυ καλη χωρις νεκρα σημεια και η αναταραξη της επιφανειας επισης πολυ καλη. Το skimmer tmc v120 δουλευει απο την αρχη και παροτι ειναι ρυθμισμενο full wet βγαζει ελαχιστα ml, ισως επειδη ακομα δεν υπαρχουν ρυποι να βγαλει. Ελπιζω να πανε ολα καλα και μετα το Πασχα να μπουν οι πρωτοι δυο κατοικοι (cloun). Συνεργειο καθαρισμου θα ρωτησω εσας ποτε πρεπει να βαλω? Αν νομιζετε οτι κατι αλλο χρειαζεται πειτε μου 

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:   ΟΚ  pan  το απογευμα θα βαλω. Τωρα τι ποιοτητα θα εχουν δεν ξερω....  θα το προσπαθησω ομως. Καλη σου μερα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια καλημερα. Μετα απο σιγη ενος μηνα περιπου επανερχομαι με μερικα νεα και καποια συμπερασματα. Το  ενυδρειο γεμιστηκε και αρχισε να λειτουργει  στις 17-4-2016. Στις 24-4-2016 μπηκαν  μερικα trochus γιατι εμφανιστηκε διατομικη, τα οποια εκαναν εξαιρετικη δουλεια και την εξαφανισαν σε 24 ωρες. Οι μετρησεις ηταν  ΝΗ 4=0 ΝΟ2=0 και ΝΟ3 =10 και ΡΟ4=0. Καθε μερα εριχνα 1 φυλλαρακι τροφης για να συντηρειται η βιολογια γιατι ηθελα να μπουν οι πρωτοι κατοικοι μετα τις διακοπες του Πασχα γιατι θα ελειπα απο το σπιτι 10 μερες. Ετσι στις 28-4-2016 ρυθμισα την αυτοματη ταιστρα να ριχνει τη μικροτερη ποσοτητα φαγητου που γινοταν. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Οταν επεστρεψα μετα απο 11 μερες υπηρχε πολυ τριχωειδης σχεδον σε ολο το βυθο (b.b.) και σε αρκετα σημεια στο εμπρος και πισω μερος. Διπλασιασα αντιφωσφορο σιδηρου, αλλαξα ανθρακα, εβαλα ενα μικρο clown για να ριχνω λιγη τροφη με το χερι και να συντηρω βιολογια.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Μεσα σε 2 εβδομαδες η τριχοειδης μαραθηκε, εγινε μαυρη, συρικνωθηκε. Οτι ειχε απομεινει ξυθηκε και σιφωναριστηκε. Μεχρι τωρα ολα δειχνουν οκ. Εντυπωση μου εκανε οτι η τριχοειδης ηταν στα τζαμια μονο και ελαχιστη σε 2 σημεια σε νεκρο βραχο και οχι στο ζωντανο. Επισης η φωτοπεριοδος απο την αρχη ηταν σχεδον στο τερμα οπως μου ειχε πει ο Niknik. Οτι ειναι να βγει να βγει απο την αρχη και να τελειωνει. Επισης εκανα και χρηση special blend, μεχρι και σημερα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ  (δικο μου) 1) Με υπομονη και διαβασμα των θεματων εδω ολα αντιμετωπιζονται. Η εμπειρια και η διαθεση πολλων παιδιων ειναι δεδομενη.

2) Αν καποιος ειναι αρχαριος πριν ξεκινησει να ερθει σε καποια-ες συναντησεις που γινονται καθε μηνα, να γνωριστει με τα παιδια και να παρακαλεσει οποιον μπορει να τον συνοδευσει στην πρωτη και πιο σημαντικη για μενα αγορα που θα κανει, ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΖΩΝΤΑΝΟΥ ΒΡΑΧΟΥ. Εγω παρα τα οσα ειχα διαβασει, οταν ηρθε η ωρα της αγορας τα ξεχασα ολα και εμεινα επικεντρωμενος μονο στο μεγεθος των βραχων που ηθελα να ειναι μικροι γιατι εχω μικρο φαρδος στο ενυδρειο.

Κατι που θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας και να το σχολιασετε αν ξερετε ειναι το εξης. Μετα την αλλαγη περιπου 50% που εκανα οταν γυρισα απο διακοπες τα ΝΟ3 επεσαν μεταξυ 5-10. Ειχα βρει στο ντουλαπι μου ενα σφραγισμενο κουτακι tetra nitrate minus pearls. Οι οδηγιες που ειχε δεν ηταν ουτε σε ελληνικα ουτε σε αγγλικα. Εψαξα στο ιντερνετ και το βρηκα μονο σε υγρη μορφη. Εκανα μεταφραση απο τα γαλλικα που εγραφε στο google και ελεγε οτι πρεπει να τοποθετηθει στο πυθμενα κατω απο το υποστρωμα. Εγω δεν εχω αραγωνιτη οποτε το εβαλα σε ενα εξωτερικο φιλτρο και το στριμωξα παρα πολυ με υαλοβαμβακα για να περιορισω οσο γινεται τη ροη του νερου, μηπως και παιζει καποιο λογο. Μετα απο 2 μερες η μετρηση των νιτρικων ηταν 0 και παραμενει μεχρι τωρα 0. Δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο το υλικο ή αν τα επεξεργαζεται ο βραχος τωρα που δεν πεφτει πολυ τροφη. Οι οδηγιες λενε οτι διαρκει 12 μηνες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και παλι μπραβο που μοιράζεσαι τοσο σημαντικες πληροφορίες!

 

Και οι πιο σημαντικες ειναι για τους αρχαριους που τους παροτρυνεις ωστε να αποφευγουν τις κακοτοποιες!

 

Ελάτε ολοι στις συναντήσεις του φορουμ!!!!

 

Κατι θα αποκομοισεται απο τα μελη και μάλιστα ανιδιοτελώς και αφιλοκερδώς!

 

Θα εχεται και αλλη μια αποψη ωστε να εισαστε πιο ενημερωμένοι οταν θα πατε στα μαγαζια!

 

Και παλι μπραβο φιλε μου και καλη επιτυχία!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Διονυση να εισαι καλα. Οπως βλεπεις ολοι κανουμε τα λαθη μας στις αρχες. Εγω ξεκινησα διαβαζοντας πολυ και εχοντας απειρη υπομονη (ισως επειδη εχω χορτασει πολλα χρονια με το γλυκο νερο, ισως λογω των οικονομικων που ηθελα να πανε σιγα-σιγα) και βεβαια ξεκινησα να ερχομαι στις συναντησεις πριν καν διανοηθω να αδειασω το γλυκο ενυδρειο. Εκεινο που καταλαβα πολυ καλα ειναι οτι η φυσικη παρουσια και και οι συμβουλες στις πρωτες αγορες ΕΣΤΩ και ενος ελαχιστα πιο εμπειρου φιλου  ΜΠΟΡΕΙ να αντικαταστησει ολο το διαβασμα, το αγχος και το ψαρωμα ενος αρχαριου 

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα για το nitrate minus εχετε?

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα για το nitrate minus εχετε?

Το είχα δοκιμάσει πριν από αρκετά χρόνια όταν το ενυδρείο είχε μείνει στην τύχη του και τα νιτρικά είχαν ξεπεράσει το 50.

Το αποτέλεσμα θεαματικό τουλάχιστον στο δικό μου ενυδρείο. Μηδένισε σε λιγότερο από 15 μέρες,

Το κακό είναι οτι είναι πλέον δυσεύρετο. Αν και λέει να μπαίνει στο υπόστρωμα εγώ το είχα σε εξωτερικό φίλτρο.

Έχω δοκιμάσει και το αντίστοιχο υγρό αλλά καμία σχέση. Σαν να ρίχνεις νεράκι στο νερό σου.    

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου,ειναι πολυ λογικο να σε βοηθαει σε σχεση με τα νιτρικα γιατι στην ουσια ειναι πολυμερες υλικο οπως ακριβως τα biopellets.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση γιατι τα ειχα δει αλλα δεν ειχα διαβασει οδηγιες χρησης,ειναι οτι τα τοποθετεις αμμο ενω τα pellets τα βαζεις σε ριακτορα ωστε να μπορεις να ελεγχεις το ποσο νερο θα "φιλτραρουν" οποτε σε ενα βαθμο κ κατα συνεπεια το ρυθμο που θα ριχνουν τα νιτρικα.

 

Κατα την ταπεινη μου αποψη καλα εκανες και τα εβαλες σε ριακτορα και αν ειναι καταλληλος γι'αυτο το υλικο(γιατι καποιοι εχουν μεγαλες τρυπες και περνανε απο μεσα τα "μπιλακια") μπορεις να βγαλεις τον υαλοβαμβακα και να τους δωσεις μια καλυτερη ροη.

Προσεχε ομως γιατι η χρηση τους εχει και κινδυνους τους οποιους μπορεις να αποφυγεις αν κανεις καποιες συγκεκριμενες κινησεις.

Βεβαια απο τη στιγμη που δεν εχεις κοραλια κ βαρυ στοκαρισμα σε ψαρακια εισαι σε σχετικα ακινδυνη φαση.

 

12 μηνες θα κρατανε λογικα αν ειναι στο υποστρωμα οπου η ροη ειναι πολυ μικρη.Λογικα σε ριακτορα θα λιωνουν γρηγοροτερα.

 

 

Ευχαριστουμε που μπηκες στον κοπο να μοιραστεις τα συμπερασματα σου,τις κινησεις σου και τις σκεψεις σου.

Ειδικα το κομματι του minus γιατι ειδα πως το δινει κ για γλυκο νερο.

Κ μου κανει εντυπωση οχι μονο η τοποθετηση τους στο υποστρωμα αλλα κ το οτι προσφερονται κ για γλυκο νερο στο οποιο τα παιδια δεν χρησιμοποιουν σκιμμερ,το οποιο θεωρειται ακρως απαραιτητο εαν χρησιμοποιεις biopellet.

 

Προσπαθησε παντως να εχεις τετοια ποσοτητα κ τετοια ροη ωστε να σου κραταει τα επιπεδα των νιτρικων απο 1 εως 5(ακομα κ 10 αν δεν εχεις απαιτητικα ζωντανα) γιατι το 0 δεν ειναι καλο για κανενα κοραλι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Λευτερη και mad. Τα μπιλακια τα εχω σε εξωτερικο fluval οχι σε reactor. Ακομα δεν μπορω να ξερω σιγουρα αν η μειωση οφειλεται  σε αυτα ή ηρθε τυχαια. Θα παρακαλουθω και θα ενημερωνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το τελευταιο 1,5-2 μηνες εχω παρατηρησει οτι το Kh καταναλωνεται αρκετα γρηγορα ενω Ca και Mg παραμενουν σταθερα. Οταν ελειψα για 20 μερες το Kh ειχε πεσει στο 5,5 και το ανεβασα με σοδα σταδιακα. Απο ζωντανα εχω μεσα 2 clown 2 ερημιτες 10 trochus και μια μικρη caulastrea απο το frag swap. Eιναι λογικο να πεφτει μονο το Kh δεδομενου οτι για 20 μερες δεν ειχε γινει αλλαγη νερου? Επισης επειδη θα ξαναλειψω για αλλες 20 μερες μηπως θα πρεπει να ανεβασω αρκετα ψηλα το Kh περιπου 10+  και να ριξω Kh buffer στο νερο αναπληρωσης ωστε να μην ξαναπεσει τοσο χαμηλα?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κοραλίνη μέσα? Μπορεί το ΚΗ να κατέβηκε επειδή χρειάζεται η κοραλλίνη ΚΗ. 

 

Τα απότομα ανεβοκατεβάσματα στο ΚΗ δεν είναι και ότι καλύτερο. Πρέπει να προμηθευτείς δοσομετρική σιγα σιγα. Αλιώς θα είσαι συνέχεια απο πάνω να προσθέτεις επι καθημερινής βάσης την ποσότητα που καταναλώνει το ενυδρείο ημερησίως. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κοραλια να σου καταναλώνουν ασβέστιο και μαγνήσιο ! Μόνο ο βράχος και η κοραλινη σου τρώνε το kh !

Στο παρελθόν είχα βάλει kh buffer στην αναπλήρωση ! Καταλαβαίνεις βέβαια ότι δεν είναι και ο πιο σωστός τρόπος .... Η αύξηση του θα τροποποιητε από την εξάτμιση :)

Link to comment
Share on other sites

submarine σ'ευχαριστω κι εσενα. Κοραλινη ειχα μετρια πριν. Γυρνοντας υπηρχε σε πολλα σημεια στο βραχο και σχεδον παντου σε οτι πλαστικο (κυκλοφορητες, λαστιχα, σκιμερ). Στις 15 μερες τωρα που γυρισα και ανεβασα το Kh δεν βλεπω αλλη επεκταση κοραλινης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

και τωρα ηρθε η ωρα να σας δειξω που εχω φτασει μεχρι τωρα...

 

το αρχικο στησιμο

post-59491-0-50626700-1477086163_thumb.jpg

post-59491-0-16869100-1477086199_thumb.jpg

 

οι κατοικοι....

 

clown

post-59491-0-33430200-1477086301_thumb.jpg

 

οι ιπποκαμποι

post-59491-0-15381200-1477086355_thumb.jpg

post-59491-0-46571000-1477086375_thumb.jpg

post-59491-0-59997300-1477086397_thumb.jpg

post-59491-0-26433700-1477086419_thumb.jpg

post-59491-0-04353800-1477086434_thumb.jpg

 

feeder duster crub

post-59491-0-87585000-1477086543_thumb.jpg

post-59491-0-29741100-1477086571_thumb.jpg

post-59491-0-90824900-1477086605_thumb.jpg

post-59491-0-84817000-1477086636_thumb.jpg

post-59491-0-25818400-1477086651_thumb.jpg

post-59491-0-24470300-1477086664_thumb.jpg

 

και το χιλιογρατζουνισμενο 15χρονο ενυδρειο...

post-59491-0-83664200-1477086832_thumb.jpg

post-59491-0-18028800-1477086883_thumb.jpg

post-59491-0-99497500-1477086900_thumb.jpg

 

η caulerpa μπηκε για καταφυγιο οργανισμων-τροφης για τους ιπποκαμπους αλλα μετα απο οσα διαβασα αυριο θα πεταχτει

 

  απο ρουτινες προσπαθω να σταθεροποιηθω σε αλλαγες νερου 20 λιτρα καθε τρεις εβδομαδες, μεχρι τωρα ολα καλα, μαλλον λογω του μικρου βιοφορτιου, νιτρικα μετραω πριν την αλλαγη κατω απο 10 και φωσφορικα ο

Link to comment
Share on other sites

οι ιπποκαμποι είναι φανταστικά ζωντανα και πολύ θα ήθελα να ασχοληθώ κάποια στιγμή

τι κυκλοφορία έχεις? γενικά θέλουν πολύ χαμηλή κυκλοφορια δεδομένου οτι είναι κακοί κολυμβητές. επίσης δεν τα πάνε καλά με "τσιτωμένους" συγκάτοικους όπως τα κλοουνάκια :) 

Την caulerpa καλά έκανες και την έβαλας και θα έλεγα να την αφήσεις και ίσως να πρόσθετες και άλλες μακροάλγες

Link to comment
Share on other sites

Οι ιππόκαμποι θα έπρεπε να μπουν μόνοι τους!

Αν δεν το βλέπεις να γίνεται θα σου προτινα ενα plexiglass με τρύπες να χωρίζει το χώρο !

Για την διατροφή τους τι κανεις ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα pan_oz, οι ιπποκαμποι ειναι πραγματικα φανταστικα ζωντανα με ησυχο και καπως ντροπαλο χαρακτηρα αλλα απο οσο εχω καταλαβει μεχρι τωρα πρεπει να εχουν αποκλειστικα δικο τους ενυδρειο. Εμενα μου τους εφεραν ξαφνικα μεσα σε ενα μεγαλο μπουκαλι νερου και δεν μπορουσα να τους αρνηθω. Το reef ενυδρειο ομως δεν ειναι καταλληλο γι' αυτους. Τους εχω απο τελη Αυγουστου και με τα κλουνακια δεν εχουν κανενα προβλημα. Το προβλημα ειναι η ροη που σε μενα ειναι σχεδον 7000 λιτρα για ενυδρειο 120 λιτρων. Αναγκαστικα μενουν συνεχεια πιασμενοι πανω στο βραχο ψαχνοντας για τροφη. Την caulerpa σκεφτηκα να την βγαλω γιατι διαβασα οτι με περιοδικο σωτισμο ενυδρειου αρχιζει σεξουαλικο πολλαπλασιασμο αφηνοντας σπορους μεσα στο ενυδρειο και δεν θα ηθελα να εχω προβληματα αργοτερα με αυτη.

Link to comment
Share on other sites

fishbone! δεν μπορω να χωρισω το ενυδρειο και αυτο κυριως γιατι οι ιπποκαμποι ειναι απο τη δικη μας θαλασα και τρωνε μονο ζωντανη τροφη. Εχω δοκιμασει κατεψυγμανη mysis και δεν την πλησιαζουν καν. Τρεφονατι αποκλειστικα απο κοπιποδα που ειχα ριξει στην αρχη του στησιματος του ενυδρειου και ο βραχος ειναι γεματος απο αυτα. Την caulerpa την εβαλα για να εχουν ενα χωρο παραπανω να αναπαραγονται και να ειναι πιο ευκολο για τους ιπποκαμπους να βρισκουν τροφη. Ελπιζω η αναπαραγωγη των κοπιποδων να συνεχισει να ειναι μεγαλυτερη απο το ρυθμο που τα καταναλωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...