Jump to content

Μάλλον ήρθε η ώρα


TIGERTRIGER

Recommended Posts

Δοκίμασε να τους ταίσεις ζωντανη αρτέμια.  Πουλάνε σε μαγαζία αυγά (κύστες). Τις βάζεις σε ενα δοχείο με σωστές συνθήκες θερμοκρασίας ,αλατότητας και σε 24 ωρες εχεις ζωντανή τροφη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

για αρχή χαμήλωσε τη κυκλοφορία σου και γιατι οχι στήσε το ενυδρείο σου με βασει αυτους του κατοικους. πραγματικά τους αξίζει! :) Τα ενυδρεία με μακροοάλγες δεν είναι συνηθισμένα αλλα έχουν την ομορφιά τους

 

Οι ιππόκαμποι με τη διατροφή τους είναι ιδιαίτεροι και θέλουν αρκετές φορές τάισμα την ημέρα. Νομιζα οτι τους ταίζεις ήδη ζωντανή αρτέμια, αν όχι κάνε αυτο που λέει ο ευγένιος (  submarine1981) το έκανα πρόσφατα και είναι πολύ απλή διαδικάσία χωρις να θέλει εξοπλισμό .. με μια αεραντλία, μια οικιακή λάμπα και ενα πλαστικό μπουκάλι νερού σε 24 ώρες έχεις ζωντανή τροφή. Μαλιστα υπάρχει και μίγμα αυγών με αλάτι ωστε να μη χρειάζεται να ασχοληθείς καν με την αλατότητα.

 

το οτι είναι στα βράχια αυτή τη στιγμή δεν είναι καλό, το "δερμα" τους είναι πολύ αυαίσθητο και είναι επιρεπείς στις βακτηριακες λοιμώξεις που μπορεί να προκληθούν απο τραυματισμους

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα με τον Πανο .Η κυκλοφορια θα πρεπει να ειναι ελαχιστη και να μπουν στηριγματα.Πχ ντιζες πλαστικες καρφωμενες στα βραχια η στην αμμο θα βοηθαγε πολυ.Δοκιμασε ροτιφερ κατεψυγμενο,θεωρω πως θα φανε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να επιβιωσουν οι Ιπποκαμποι, οπως προαναφερθηκε ειναι ζωντανα με ιδιαιτεροτητες

 

Χωρις να θελω να σε στενοχωρησω εγω θα τους επεστρεφα στο φυσικο τους περιβαλλον

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

   Μετά από 1 μήνα είναι καιρός να σας πω μερικα πράγματα που με απασχόλησαν αυτό το καιρό...

   1) Από την αρχή σχεδόν χρησιμοποιούσα σε εξωτερικό fluval 305, nitrate minus το οποίο ειναι μαλλον μια πρώιμη μορφή bio pellet καθώς τα ειχα αγοράσει πριν από 10 χρόνια περίπου. Τα νιτικά που μετρούσα ήταν συνήθως κάτω από 5 με τις αλλαγές να γίνονται ανά 15 ημερες. Είχα βάλει περίπου 100 γρ. τα οποία όμως τα είχα σφηνώσει μέσα σε ενυδρειακό βαμβάκι πάρα πολύ κάλα υποθέτωντας ότι δεν θέλουν ανατάραξη γιατί οι οδηγίες έλεγαν να τοποθετηθούν στο υπόστρωμα όπου δεν υπάρχει ροή. Διαβάζοντας αργότερα τί ειναι τα bio pellet και ότι χρειάζονατι ανάδευση, πήρα ένα μικρο εσωτερικο φίλτρο 750 λιτρων/ώρα και τα τοποθέτησα. Ακριβώς 15 ημέρες μετά ήρθε έντονο bacterial bloom. Τα αφαίρεσα για 24 ώρες, το νερό καθάρισε και τα ξαναέβαλα, τη μισή ποσότητα αυτή τη φορα. Άρχισα να αραιώνω τις αλλαγές που ήταν 20λίτρα/15 ημέρες σε 20 λίτρα/μήνα. τα νιτρικά είναι σε επίπεδα λιγότερο του 10. Παρατήρησα μικρή-ελάχιστη εμφάνιση cyano 3-4 ώρες αφού άναβαν τα φώτα και το βράδυ εξεφανιζόταν. Έριξα μια φορά βακτήρια και εξαφανίστηκε. Θα προσθέσω λιγα ακόμα pellet και θα δω πως θα πάει

   2) Η επόμενη παρατήρηση αφορά τις παραμέτρους του νερού. Επειδή έχω μόνο 1 κοράλι έχω κατανάλωση μονο σε Kh, το οποίο ρυθμίζω ρίχνοντας 4ml κάθε μέρα. Μετά από κάθε αλλαγή νερού όμως έπρεπε να βάζω Mg και Ca. Στην προχθεσινή αλλαγή αποφάσισα να μετρήσω τις τιμές στο φρέσκο νερό και βρήκα τις τιμές πολύ εκτός ορίων που ανακοινώνει η Tropin marin για το pro reef αλάτι. KH=6.5  Ca=390 Mg=1000. Οι τιμές που ανακοινώνει είναι Kh 7-8, Ca 430-450 Mg 1300-1350, τιμες μακριά από αυτές που μέτρησα εγώ, ειδικά Mg και Ca. Από εδσώ και πέρα θα μετράω κάθε νέα συσκευασία και θα διορθώνω τις τιμές πριν κάνω την αλλαγή.

   3) Η caulerpa που είχα βάλει πριν από 1 μήνα περίπου για να βοηθήσει τους ιππόκαμπους στο να βρίσκουν πιο εύκολα τροφη, δεν είχε ανάπτυξη. Μάλιστα τις τελευταιες μέρες άρχισε να μαραίνεται - σαπίζει στις άκρες. Αποφάσισα να κουρέψω τα κλαδιά που σάπιζαν και ειδα ότι άρχισαν να βγάζουν αμέσως ένα πυχτό λευκό υγρό. Με τρόμαξε και την πέταξα τελείως. 

   Οι ιππόκαμποι συνεχίζουν να είναι σε πολυ καλή κατάσταση.

   Επίσης τις τελευταιες 2 εβδομάδες δεν έχω αντιφώσφορο για να βοηθήσω την ανάπτυξη των βακτηριδίων. Θα ξαναβάλω από Κυριακή. Μην ξεχνάμε ότι ακόμα έχω μικρό φορτίο, 2 clown 1 caulastrea 1 hermit crab 10 trochus. Άλγη δεν είχα ούτε έχω. Έχω παρατηρήσει όμως από τότε που έβαλα τα pellet στο εσωτερικο φιλτρο με την ανατάραξη, το πράσινο φιλμ άλγης στα τζάμια έχει εξαφανιστεί. Τα καθαρίζω μια φορα την εβδομαδα - 10 μέρες απο μια αδιόρατη λεύκη πούδρα.

  Αυτα μέχρι τώρα...  ελπίζω να μην σας κούρασα γιατί ήταν αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου για τα biopellet δεν μπορώ να σου πω πολλά αλλα σίγουρα καλύτερα να τα χρησιμοποιείς σε ρεάκτορα

με τι μετράς αλατότητα ??? με προβληματίζουν οι τιμες που γράφεις στις μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

με ρεφρακτομετρο το οποίο κάθε φορά που μετράω το ελεγχω με νερό α/ο που έχω σε ένα μικρό μπουκαλακι και με ορό 9‰. Τις προηγούμενες φορες μετά από κάθε αλλάγη η caulastrea φαινόταν στρεσαρισμένη - συρρικνωμένη για αρκετές μέρες και οι πολύποδες το βράδυ δεν ειχαν μεγάλη έκταση. Μετά την τελευταία αλλαγή είναι εμφανέστατα πιο ανεπτυγμένη και το βραδυ οι πολύποδες φαίνονται τεράστιοι και πολύ περισσότεροι. Δεν ξέρω τί άλλο να υποθέσω. Ευχαριστώ pan_oz 

Link to comment
Share on other sites

Σε τι αλατοτητα σου βγάζει αυτές τις τιμές ;

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη διαφορά !

ειδηκα για ενα τόσο γνωστό και καταξιωμένο προϊόν !

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω τί να πω Διονύση, ίσως να έτυχε λάθος παρτίδα? το ρεφρακτομετρο είναι κινέζικο αλλά λες να έχει τέτοια απόκλιση? ¨οταν το καλιμπράρω στο 0 με α/ο και μετράω μετά με ορό 0,9% μου διαβάζει ακριβώς 1009...

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να έχει σημαντική απόκλιση που να δικαιολογεί τις τιμές που μετράς. Γι αυτό σου λέω, βρες κάποιον που να έχει ένα αξιόπιστο ρεφρακτόμετρο να κάνεις ένα cross check.

 

επίσης τα ρεφρακτόμετρα που χρησιμοποιούμε στην πλειοψηφία μας  είναι για αλατόνερο και όχι θαλασσινό νερό. καλό θα είναι να τα καλιμπράρουμεμε με διάλειμμα στο 35ppt.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μετ'α απο σιγή 3 μηνών επιστρέφω με μια μοκρή παρουσίαση

 

το διάστημα συτό πέρασε προσπαθώντας να κρατήσω τα νιτρικά χαμηλά (έφτασαν περίπου 25) χωρίς όμως να κάνω εντατικές αλλαγές νερού. Οι αλλαγές ήταν 10 λίτρα κάθε 15 ημέρες. Στο διάστημα αυτό έχασα και την ισορροπία Kh Ca Mg με αποτέλεσμα να βρεθώ πολυ χαμηλά σε Ca=220  και Kh=7  και Ph=7.7   

Είμαι ακόμα στη φάση που προσπαθώ να τα φέρω σε ισορροπία.

Στο μεταξύ άρχισα να χρησιμοποιώ NO3PO4-X της Red Sea και παρότι ξεκίνησα συντηρητικα με μικρότερη από τη συνιστωμενη δόση, τώρα βρίσκομαι με Νο3=5. Φωσφορικά δεν ξέρω πόσα είναι, ήταν μη ανιχνεύσιμα πριν και εξακολουθούν να ειναι μη ανιχνεύσιμα. Άλγες δεν έχω όπως δεν είχα και πριν.

Σε αυτό το διάστημα μπήκαν και νέοι κάτοικοι.

2 εφύλιες

1 βραχάκι ζωάνθους

1 nemateleotris magnifica

1 paccagnellae

 

Το μόνο πρόβλημα που δεν μπορώ ακόμα να λύσω είναι μεγάλη συγκέντρωση detritus και σκόνης πάνω στο βράχο γιατί είχα καταργήσει τον ένα κυκλοφορητη για να μπορεί να κινείται πιο άνετα ο ιππόκαμπος. Εδώ και 2 μέρες τον έχω συνδέσει πάλι αλλά βλέπω ο ιππόκαμπος να ταλαιπωρείται πολύ. Θα δω τί θα κάνω...

 

και μερικές φωτο

 

 

 

P1020290.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άντε επιτέλους !!!!

 

Ετσι σε θέλω .... γιατί πολυ παρέα έκανες με τους γλυκουλιδες :) 

Link to comment
Share on other sites

Η εφυλια η μια η πρασινη ανοικτο δεν φαινετε καλα στο ενα κεφαλι που εχει και μαλλον θα χαθει.Παρακολουθα τις τιμες και κρατα σταθεροτηρα και στην θερμοκρασια και στην αλατοτητα.Επισεις δες λιγο το kh.και φυσικα το ca.

Ο ιπποκαμπος ειναι απο τα ωραιωτερα ζωντανα που υπαρχουν .Ομως το οτι μας αρεσει μεχρι να μπορουμε να το συντηρησουμε και ειδικα σε reef απεχει χιλιομετρα.Επειδη το reef χρειαζετε υψηλη ροη ενω αυτος σχεδον καθολου ειναι ενας βασικοτατος λογος για να στησουμε ενα μικρο (με οτι χρειαζετε)μονο για αυτο το υπεροχο πλασμα η να το αφησουμε στη φυση οπου ανηκει.Η απαντηση σου θα δω τι θα κανω δειχνει ακριβως την τελευταια αποψη μου.Θελω να δω το νεο ενυδρειο που θα στησεις για να χαρεις εσυ και ο ιπποκαμπος.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Η εφυλια η μια η πρασινη ανοικτο δεν φαινετε καλα στο ενα κεφαλι που εχει και μαλλον θα χαθει.Παρακολουθα τις τιμες και κρατα σταθεροτηρα και στην θερμοκρασια και στην αλατοτητα.Επισεις δες λιγο το kh.και φυσικα το ca.

Ο ιπποκαμπος ειναι απο τα ωραιωτερα ζωντανα που υπαρχουν .Ομως το οτι μας αρεσει μεχρι να μπορουμε να το συντηρησουμε και ειδικα σε reef απεχει χιλιομετρα.Επειδη το reef χρειαζετε υψηλη ροη ενω αυτος σχεδον καθολου ειναι ενας βασικοτατος λογος για να στησουμε ενα μικρο (με οτι χρειαζετε)μονο για αυτο το υπεροχο πλασμα η να το αφησουμε στη φυση οπου ανηκει.Η απαντηση σου θα δω τι θα κανω δειχνει ακριβως την τελευταια αποψη μου.Θελω να δω το νεο ενυδρειο που θα στησεις για να χαρεις εσυ και ο ιπποκαμπος.

 

Μεγειά τα ψαράκια! Αντε, σιγά-σιγά να φτιάχνεις το reef σου.

 

Πρόσεχε μόνο το dottyback (  paccagnellae ). Πολύ κτητικό και εδαφικό ψάρι. Όσο μπόι του λείπει τόσο θράσος έχει..

 

Για τον ιππόκαμπο θα συμφωνήσω 100% με τον Νίκο. Δεν μπορείς να έχεις reef και ιππόκαμπο. Στήσε ένα φθηνό 30αρακι μόνο γι αυτόν και απόλαυσε τον.

Link to comment
Share on other sites

   Τη σημερινη μερα θα την θυμαμαι. Αρχισα να μαζευω νερο για την αναπληρωση για να ειμαι ετοιμος την Κυριακη για την πιτα. Παραξενευτηηκε η γυναικα μου γιατι με το ενυδρειο ασχολουμαι τις Κυριακες. Οταν της ειπα οτι θα λειπω παλι για συναντηση του  aquazone γυρισε το ματι της (λιγο).

   Εεεεεε τοτε παιχτηκε ενα γερο ματσακι. Δε μασησα. Αρχισα σκουπισμα σφουγκαρισμα εβαλα πλυντηριο απλωσα ρουχα.... μαγειρεμα δεν προλαβα αλλα παρηγγειλα σουβλακια χωρις να τη ρωτησω. Ολες αυτες τις ωρες της ειχα απαγορεψει να κυκλοφορει μεσα στα ποδια μου και την ειχα τιμωρια στο καναπε στο σαλονι. Ουτε που τολμησε να σηκωθει. 

   Το απογευμα της ανακοινωσα κοφτα και χωρις να σηκωνω αντιρησεις οτι θα παω στη πιτα

   Και αν ξανατολμησει να διαμαρτυρηθει θα της κοψω το σιδερωμα και το μαγειρεμα.... ετσι για να δει ποιος ειναι ο αντρας του σπιτιου και ποιος κανει κουμαντο.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος TIGERTRIGER έγραψε:

   Τη σημερινη μερα θα την θυμαμαι. Αρχισα να μαζευω νερο για την αναπληρωση για να ειμαι ετοιμος την Κυριακη για την πιτα. Παραξενευτηηκε η γυναικα μου γιατι με το ενυδρειο ασχολουμαι τις Κυριακες. Οταν της ειπα οτι θα λειπω παλι για συναντηση του  aquazone γυρισε το ματι της (λιγο).

   Εεεεεε τοτε παιχτηκε ενα γερο ματσακι. Δε μασησα. Αρχισα σκουπισμα σφουγκαρισμα εβαλα πλυντηριο απλωσα ρουχα.... μαγειρεμα δεν προλαβα αλλα παρηγγειλα σουβλακια χωρις να τη ρωτησω. Ολες αυτες τις ωρες της ειχα απαγορεψει να κυκλοφορει μεσα στα ποδια μου και την ειχα τιμωρια στο καναπε στο σαλονι. Ουτε που τολμησε να σηκωθει. 

   Το απογευμα της ανακοινωσα κοφτα και χωρις να σηκωνω αντιρησεις οτι θα παω στη πιτα

   Και αν ξανατολμησει να διαμαρτυρηθει θα της κοψω το σιδερωμα και το μαγειρεμα.... ετσι για να δει ποιος ειναι ο αντρας του σπιτιου και ποιος κανει κουμαντο.

 

Καλά της έκανες !!!

Ετσι για να μάθει !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ψιθυρισει τιποτα....  θα τη πιασω απο το μαλι και θα τη φερω σερνοντας στη πιτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...