Jump to content

Αναγνωριση φυτου


retard20

Recommended Posts

Το εχω πολυ καιρο δε θυμαμαι καθολου την ονομασια του

ειναι με λεπτο φυλλωμα και ειναι μωβ απο την κατω μερια των φυλλων του

 

μοιαζει με pogostemon erectus απλα εχει μωβ χρωμα...

 

http://s13.postimg.org/psn99jcwn/IMG_20151107_190441.jpg

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ειναι pogostemon erectus και το χρώμα του οφείλεται στο δυνατο φως! Σε πολλά φυτά ειναι από κάτω τα φύλλα μωβ οπως,στη lobelia.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε :) και στο παλιο στησιμο το αναφερω καπου οτι το ειχα αλλα θυμωμουν οτι ειχε πιο χοντρο 'σωμα'

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε :) και στο παλιο στησιμο το αναφερω καπου οτι το ειχα αλλα θυμωμουν οτι ειχε πιο χοντρο 'σωμα'

Εξαρτάται, το σώμα από το κυρίως φυτό μπορεί να είναι πιο χοντρό αλλά όσο το κλαδεύεις τα παρακλάδια βγαίνουν και πιο λεπτά! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικα το κοιταω και μοιαζει και σε αυτο :P

 

rotala wallichii :P λες? πιο πολυ μου μοιαζει βασικα ειναι σχεδον ιδιο εκτος απο την κατακοκκινη μορφη του...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρα αυτό γιατί η rotala walichii έχει 6+ λεπτά φυλαρακια γύρο από τον κορμό ενώ στη φώτο που έβαλες στην αρχή είναι σταυροτά τα φυλλαράκια (δηλαδή 4). Έχω και εγώ το pogostemon octapus https://www.google.gr/search?q=pogostemon+octopus&espv=2&biw=1680&bih=925&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIqObkqtWByQIVBYUsCh2StgWi#imgrc=vAvp5gFAVi8DgM%3A και είναι σχεδόν ίδια μόνο που το δικό που έχει πολύ μακριά φύλλα! 

Link to comment
Share on other sites

τελικα το κοιταω και μοιαζει και σε αυτο :P

 

rotala wallichii :P λες? πιο πολυ μου μοιαζει βασικα ειναι σχεδον ιδιο εκτος απο την κατακοκκινη μορφη του...

 

Δεν ειναι αυτο φυτο,το ειχα παλιοτερα και δεν εχει καμια σχεση μ αυτο που εχεις τωρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Απλα ειδα στο Google και λιγο παρακατω ειχε καποια που του μοιαζαν πολυ. Εβαλα rotala wallichii ετσι και αλλιως διπλα του θα φανει η διαφορα :) απλα ηριε σε αθλια κατασταση και κρατησα 3 εκατοστα απο τα stem

Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρια μου με την rotala wallichii, θα σου πω πως θελει πολυ φως για να παρει το σωστο χρωμα και  αρκετο σιδηρο.

Επισης,οταν κλαδευεται απο πανω,δεν βγαινει ωραια μετα και μπορει να αρχισει να σου χαλαει και πιο κατω.

Η λυση ειναι να το ξηλωνεις και να το κλαδευεις απο κατω και να το ξαναφυτευεις.Βεβαια εγω δεν μπορουσα να το κανω αυτο λογο του υποστρωματος που δεν βοηθουσε,αλλα αν το κλαδεψεις απο πανω βγαινει χαλια.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να μεγαλωσει πρωτα....

δε το ηξερα αυτο... χαλια οταν λες?

μπορεις να το κλαδευεις τερμα και να κοβεις απο κατω αλλα στην ουσια ετσι το συντηρεις και δε το πολλαπλασιαζεις,...! θα δω πως θα παει αν σηκωθει :P !!

 

απο φως εβαλα και την 3τη λαμπα παλι την εχω φτασει 6,5 ωρες σιγα σιγα παει για 9ωρο...

130 watt για το 180 μεικτα και εχω και περιθωριο για + 39watt που δεν το χρειάστηκα παλαιτοτερα.. βλεποντας και κανοντας.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κλαδευεις απο πανω το φυτο συνεχιζει να μεγαλωνει πεταγοντας απο το πλαι και δεν φαινεται ωραιο,συν οτι αλλιως ειναι η κορυφη κανονικα και αλλιως γινεται οταν το κλαδευεις.

Επισης μπορει να ξεκινησει να σου χαλαει απο κατω.Γι αυτο σου λεω οτι ολοι το κλαδευουν απο κατω και οχι απο πανω.

Εγω που εχω πολυ φως,εριχνα πολυ co2 και λιπασματα και ειχε παρει ενα κοκκινο-ροζ-μωβ χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...