Jump to content

Test πόσο απαραίτητα είναι σε ενα νέο .


Recommended Posts

Ερχομαι ομως στον αντιποδα και ερωτω.

Πως ενας αρχαριος ( πολλες φορες και εμεις που γνωριζουμε καποια πραγματα ) θα δει οτι ειναι ετοιμο το ενυδρειο του?

Θα μου πεις τον βαζουμε σε ενα εξοδο παραπανω τις ταξεως 50 ευρω.

 

Κατόπιν δίκαιου αιτήματος του kixlidatos άνοιξα αυτό το θέμα .

Και επαναλαμβάνω την απάντηση .

 

Ξεκινάτε απο λάθος βάση , για τα τέστ .

Ο τρόπος που θα πούμε σε ενα αρχάριο να ξεκινήσει το ενυδρείο του , θα πρέπει να είναι τέτοιος που να μη χρειάζεται τα τέστ .

Και δεν είναι επιχείρημα όπως πχ. εμείς του λέμε να ρίχνει λίγη τροφή και αυτός τη ρίχνει με το φτυάρι , γιατί με αυτό το σκεπτικό ( αν δηλαδή δεν ακολουθεί τις οδηγίες μας ) μπορεί και να μη κάνει τα τέστ όταν πρέπει .

Το θέμα για μένα είναι να δοθούν οδηγίες που να μη χρειάζονται τα τέστ .

Ενας αρχάριος αυτό ζητάει από έναν έμπειρο στο ξεκίνημά του .

Και επι τη ευκαιρία να πω οτι στις προφορικές μας συζητήσεις το κάνουμε αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Κατεμε ακομα και οι εμπειροι χομπιστες,2 τεστακια ΝΗ3ΝΗ4 και ΝΟ2 πρεπει να τα εχει στο ντουλαπακι ,για παν ενδεχομενο,αν και ο εμπειρος επιδη θα τηρησει τις ρουτινες,και θα ξερει ποτε εχει πρόβλημα,καλο είναι να εχει τα τεστακια,ειδικα όταν θα λειψει από το σπιτι,και μπορεουν να συμβουν τα παντα.

Μου εχει τυχει να λειπω,και η γυναικα μου εριξε λιγο παραπανω τροφη,εκανε τα τεστακια,και ευτυχως όλα ηταν καλα.Δεν αξιζει να ρισκάρω και τα ψαρακια μου,αλλα και τα λεφτα που ξοδεψα.

 

Όμως η αληθεια είναι,πως να πεις σε ένα παιδι να δωσει,40,50 ευρο,για ένα 60λιτρο που θελει να στησει ,και το μπατζεττ δεεεεν?

 

Τα καρτελάκια τα θεωρω μεγαλη απατη,οποτε τι του λες του φιλου?

 

Το πρόβλημα είναι στους πρωτους μηνες,εως οτου στρωσει το ενυδρειο,και στρωσει και ο ιδιος κατανοωντας καποια πραγματα για το χομπι.

 

Αν ακουει τους εμπειροτερους και δεν κανει του κεφαλιου του,εχει καλως,αν όχι,διχως τεστακια,παει τα σκοτωσε τα ψαρακια.

 

Βεβαια τα τεστακια εχουν και έναν μαγικο ρολο στα πρωτακια.

 

Η αναμονη του στρωσηματος,κανοντας και τον μεγα χημικο,σου αυξανει το παθος για το χομπι,και σε κανει καλυτερο μαθητη πιστευω,κρινοντας από τον εαυτομου,όταν ξεκινισα να παιζω με μπουκαλακια,χρωματα ,κτλ.

Θυμαμαι ειχα αγορασει και ένα βιβλιο (30  ευροπουλακια-αχρηστο,αλλα ομορφες φωτο) και διαβαζα.

 

 

Οποτε οποιος μπορει, να τα παρει,και οποιος δεν μπορει,να ακολουθει πιστα τις οδηγιες εμπειροτερων στο φορουμ.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που θυμαμαι τον εαυτο μου, οταν αρχισα να καταλαβαινω τι παιζει, γιατι πιο πριν απλα εκανα οτι μου λεγαν απο δω κι απο κει, πηγα και πηρα τεστ. Τωρα σπανια τα χρησιμοποιω αλλα τοτε μου φανηκαν χρησιμα.

Εν κατακλειδι, πιστευω οτι ειναι χρησιμα για καποιον νεο αλλα οντως ειναι ενα σημαντικο κοστος. Απο κει και περα ο καθενας κρινει τι μπορει και τι δεν μπορει.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν ο νεος - αρχαριος εχει ανθρωπους (φιλους-φορουμ-μαγαζατορα) να τον καθοδηγησουν σωστα τοτε τα τεστ δεν ειναι απαραιτητα νομιζω. Βεβαια θα μου πειτε οτι δεν γινεται συχνα αυτο (η σωστη καθοδηγηση εννοω), αλλα και παλι πρεπει να κατανοησει γιατι να κανει τεστ και οχι μηχανικα να τα αγορασει (αληθεια ποιος νεος θα σκασει μαζεμενα €€€€?) Και να μετραει παραμετρους νερου χωρις να καταλαβαινει τι του γινεται. Παραδειγμα παιρνω απο εμενα οπου στην αρχη οχι μονο δεν καταλαβαινα τιποτα απο τεστ, αλλα ουτε και ειχα την διαθεση να τα αγορασω η ακομη να μαθω γι' αυτα. Ευτυχως ειχα καλο βοηθο αλλα και υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το θέμα ΔΕΝ αφορά τα τεστ σε ένα ρυθμισμένο ενυδρείο, αλλά κατά το στρώσιμο ενός ενυδρείου. Τουλάχιστον αυτό συζητούσαμε στο θέμα που αναφέρει ο Σταμάτης. :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δεν χρειάζονται τα τεστ κατά το στρώσιμο. Προϋπόθεση να γίνετε στρώσιμο με βακτηρια και υπομονή. Δλδ, όλοι ξέρουμε ότι κοντά στις 40 μέρες το ενυδρείο έχει "στρώσει" ,( εμπειρικά μιλάμε) και μπορούμε να αρχίσουμε την σταδιακή προσθήκη ψαριών. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Σε αρχάριο, και κατά το στρώσιμο αλλά και κανα 6μηνο μετά να μάθει τις ρουτίνες του το θεωρώ απαραίτητο έως υποχρεωτικό, τα βασικά (ΝΗ3/ΝΗ4 , ΝΟ2 , ΝΟ3 αν έχει ψαρια μαλακού νερού και όξινου θέλει και τα υπόλοιπα) .

Σε έμπειρο δεν είναι απαραίτητο, αλλά δεν θα ήταν κακό να τα έχει, προσωπικά εχω από όλα, ασχετα αν πέταξα αμμωνία και νιτρώδη γιατί έληξαν, και πήρα καινούρια από ebay για να υπάρχουν, δεν νομίζω πως τίθεται θέμα 15 με 17 Ευρώ κάθε 3 χρόνια (που τώρα τίθεται :( )

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως αν ξεκινησει καποιος με μικρη ιχθυοφορτωση,παραλληλα με συχνες αλλαγες νερου τα τεστ δεν χρειαζονται.Με σωστη καθοδηγηση στην αρχη θεωρω οτι χρειαζεται μονο τεστ νιτρικων για την συντηρηση ενος ενυδρειου.Η αμμωνια εμφανιζεται για λιγες ημερες και τα νιτρωδη επισης.Αν ταιζει καποιος ελαχιστα,κανει συχνες αλλαγες νερου (ακομα και αν ο ιδος δεν βρισκει λογο να το κανει) και εχει μικρη ιχθοφορτωση ολα θα κυλισουν φυσιολογικα.

 

Απο εκει και περα αν καποιος θελει να εμβαθυνει στο χομπι με επεξεργασια νερου,πειραματισμου κτλ τοτε αναλογως προχωραει στην αγορα των υπολοιπων τεστ.Προσωπικα εχω σχεδον ολα τα τεστ που κυκλοφορουν,σε φιλο που βοηθησα να στησει ενυδρειο του εδωσα μπολι και ολα πανε μια χαρα τρεις μηνες τωρα.

Link to comment
Share on other sites

.............,σε φιλο που βοηθησα να στησει ενυδρειο του εδωσα μπολι και ολα πανε μια χαρα τρεις μηνες τωρα.

 

Τεστ ο φίλος σου έκανε ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο τεστ δεν κανει αλλα αμελει αρκετα και τις αλλαγες νερου.Εχουμε βαλει αληθινα φυτα ομως και ολα εχουν παρει τον δρομο τους.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα,εχει ενα απλο φυτεμενο με ζωοτοκα και εχει γεννες συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω μετρήσεις…

Παρ΄ όλα αυτά πιστεύω πως αυτός που ξεκινάει ένα ενυδρείο,

καλό και ποιο ασφαλές είναι να χρησιμοποιεί μετρήσεις.

Ο αρχάριος διακατέχεται από ενθουσιασμό, ανυπομονησία και εύκολα μπορεί να παρεκκλίνει με άσχημες επιπτώσεις στα ψαράκια του.

Είναι σαν το ποδήλατο, το 95% έμαθαν με τη χρήση βοηθητικών τις οποίες τις ανέβαζαν σιγά – σιγά μέχρι που τις έβγαλαν.

Βέβαια υπάρχει και το 5% που κάποιος ενήλικας τους βοήθησε εξ αρχής και τους πήγαινε από κοντά, κρατόντας τη σέλα (χωρίς τις βοηθητικές), μέχρι που έμαθαν…

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα με τα τεστ, το κόστος τους ή η δυσκολία στη χρήση τους;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα,εχει ενα απλο φυτεμενο με ζωοτοκα και εχει γεννες συνεχεια.

 

Ακριβώς σε αυτό θέλω να καταλήξω !

 

Αυτό που έκανες εσύ προφορικά και πέτυχε ( και το κάνουν πολλοί ακόμα ) , γιατί δεν μπορούμε να το κάνουμε και με γραπτές οδηγίες απο εδω μέσα ;

 

Και ΔΕΝ έτυχε σε εσένα , όπως θα βγουν αρκετοί να πούνε , ήταν αποτέλεσμα μεθόδου που είχες τη γνώση να το κάνεις με τις οδηγίες που έδωσες .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εξαρτάτε τη θέλει να κάνει, αν θέλει να φτιάξει νερό για το ενυδρείο του με ένα συγκεκριμένο KH, GH ,PH, ε τότε χρειάζεται μια και μόνο φορά να αγοράσει αυτά τα τεστ μετά δεν θα τα χρειαστεί άλλο.

 

Αν τα θέλει για το στρώσιμο τότε εξαρτάτε τον τρόπο που θα στρώσει το ενυδρείο του πχ στρώσιμο με μπόλι δεν χρειάζεται, στρώσιμο με φυτά ή με ψάρια δεν χρειάζεται, στρώσιμο με αμμωνία χρειάζεται.

 

γενικά καλά είναι να αποκτήσει μια επαφή έτσι για την εμπειρία και μετά δεν χρειάζεται άλλο να αγοράσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδια, αφου οι περισσοτεροι υποστηριζουν οτι δεν χρειαζονται τα τεστ, γιατι σχεδον σε ολες τις φορμες, με πρωτη και καλυτερη αυτη των ασθενειων, ζηταμε μετρησεις;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδια, αφου οι περισσοτεροι υποστηριζουν οτι δεν χρειαζονται τα τεστ, γιατι σχεδον σε ολες τις φορμες, με πρωτη και καλυτερη αυτη των ασθενειων, ζηταμε μετρησεις;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πολυ καλη ερωτηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Προσωπικά εγώ κάνω μετρήσεις μια φορά τον μήνα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Φυσικά δεν έχω την εμπειρία να διακρίνω αν πάει κάτι στραβά άμεσα αλλά τα βασικά μπορώ να τα διακρίνω ( πχ παράξενες συμπεριφορές ). Παρόλα αυτά όταν άρχισα έκανα μετρήσεις μέρα παρά μέρα πιο πολύ από φόβο. Τα θεωρώ απαραίτητα γενικά στο χόμπι αλλά κάποιος έμπειρος θα κάνει πιο αραιά μετρήσεις ή μόνο όταν διακρίνει ότι κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο του ενώ ένας νέος πιο συχνά

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδια, αφου οι περισσοτεροι υποστηριζουν οτι δεν χρειαζονται τα τεστ, γιατι σχεδον σε ολες τις φορμες, με πρωτη και καλυτερη αυτη των ασθενειων, ζηταμε μετρησεις;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Πολυ καλη ερωτηση.

 

 

 

Προσωπικά το κάνω όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και να αποκλειστεί η περίπτωση κακής ποιότητας νερού λόγω  ελλιπούς φίλτρανσης ή υπερβολικών νιτρικών

Link to comment
Share on other sites

Ενα στρωμενο καιρο ενυδρειο ανταπαιξερχεται στις αλλαγες μεχρι ορισμενου σημειου σε σχεση βεβαια και με αλλες παραμετρους που το βοηθανε οπως πχ. δυνατη φιλτρανση με αυξημενη βιολογια για αποικηση ή στησιμο ή φυτα με συγκεκριμενες ιδιοτητες οπως τα νιτριφαγα...τι γινεται ομως στις μεγαλες αλλαγες οπως μεγαλη αυξηση της υχθιοφορτωσης ή αλλαγη βυθου με την προσθηκη η αφαιρεση φυτων ή ριζων ή πετρων κτλ...ακομα και απο μονο του το ενυδρειο επειδη αποτελει κατα εμενα ζωντανο συνολο (ακομα και αν ολα μεσα ειναι πλαστικα) αναπτυσεται και εξελισεται μερα με την μερα ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο ασχετα αν ο χομπιστας με το εμπειρο ματι του το σπρωχνει προς καποια κατευθηνση που θελει στο μυαλο του να το φτασει..η εμπειρια παιζει μεγαλο ρολο αλλα δεν παρεχει απολυτη ασφαλεια( ο πιο εμπειρος χομπιστας ειναι αυτος που θα μπορεσει να περιγραψει και να δωσει λυσεις αν χρειαστει σε ξενα ενυδρεια γιατι μπροστα στα δικα μας ολοι πανω κατω ειμαστε βασιλιαδες)...γιαυτο πιστευω οτι πρεπει ακομα και στα πιο "παλια" ενυδρεια κατα τακτα διαστηματα πρεπει να γινονται μετρησεις γιατι ανθρωποι ειμαστε οχι τεστ νερου ακομα και αν μπορουμε να διαβασουμε παρα πολλα χωρις μετρησεις...με λιγα λογια εγω προσωπικα κανω τεστ καθε 15 μερες περιπου με στικακια και υγρα μια φορα τον μηνα τουλαχιστον...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Για μενα καλο ειναι να εχει ενας αρχαριος τεστ,τα βασικα αμμωνιας,νιτρικων,νιτρωδων για να παρακολουθει το ενυδρειο στην αρχη.

Τωρα αν θελει να επεξεργαζεται το νερο,τοτε θα χρειαστει και τα υπολοιπα.

Επισης σε ασθενεια,θα χρειαστουν οι μετρησεις η σε εξαρση αλγης παλι θα χρειαστει μετρηση νιτρικων.Αν δεν τις εχει τις μετρησεις δεν νομιζω οτι μπορει να βγει καποιο συμπερασμα για καποια ασθενεια η αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδια, αφου οι περισσοτεροι υποστηριζουν οτι δεν χρειαζονται τα τεστ, γιατι σχεδον σε ολες τις φορμες, με πρωτη και καλυτερη αυτη των ασθενειων, ζηταμε μετρησεις;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν έχει καμία σχέση αυτό το ερώτημα με αυτό που συζητάμε .

Η φόρμα σαν φόρμα θα πρέπει να περιέχει όλα τα στοιχεία που μπορεί να είναι διαθέσιμα απο το ενυδρείο που έχει πρόβλημα .

Αν έχεις προσέξει απο τις εξελίξεις των θεμάτων με προβλήματα απ το ασθένειες και θεραπείες , είναι λίγες οι περιπτώσεις που τα αίτια των προβλημάτων βρίσκονται στις παραμέτρους του νερού .

Όταν ζήτησα απ τα μέλη του φόρουμ να βοηθήσουν να συνταχθεί μια φόρμα , το έκανα γιατί δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε για το κάθε ένα τι κάνει στο ενυδρείο του και πως συμπεριφέρεται και για να μην αναλωνόμαστε με ερωταπαντήσεις που τρώνε χρόνο σε βάρος της πιθανής θεραπείας .

Με λίγα λόγια όταν θα μπείς να γράψεις εσύ Θοδωρή για ενα πρόβλημα με ασθένεια στο ενυδρείο σου δεν θα σε ρωτήσω για τις παραμέτρους του ενυδρείου σου , ξέρω ότι η εμπειρία σου δεν θα αφήσει ποτέ να ανέβει η αμμωνία κι ας μη τη μετράς . ^_^

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα γίνω λίγο καυστικός.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ένα στρωμένο ενυδρείο έχουμε προβλήματα με τα ψάρια, μου είναι αδιανόητο, να μου πείτε με φυτά το καταλαβαίνω αλλά με ψάρια!!!

 

Προφανώς η πλειοψηφία κάνει το ενυδρείο του σαρδελοκούτι για αυτό του δημιουργούνται προβλήματα..

Βάλτε λίγα ψαράκια μέσα και θα ξεχάσετε πάσης φύσεως μετρήσεις κσι προβλήματα, αν γουσταρεται τα προβλήματα βάλτε πολλά ψάρια και θα είσαστε μια ζωή στην τσίτα και με τα τεστ στο χέρι.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Στα πρωτα μου βηματα εγω ειχα παρει τεστακια χαρτακια..

Το πρωτο μου ενυδρειο το εστρωσα με τροφη, και υπομονη 1,5 μηνα...

Οπως και ολα τα αλλα ενυδρεια μου τα εστρωσα με μπολι απο το πρωτο ενυδρειο , αλλα ποτε δεν ημουν σιγουρος οτι ητανε στρωμενα.

Για να συντηρησω το μπολι , εκτος απο φυτα , εβαζα σαλιγκαρια τα οποια ταιζα , και μετα απο ενα μηνα εβαζα γαριδες.

Ποτε ομως δεν ημουν σιγουρος για το νερο μου, απλα ρισκαρα.

Απο τεστακια παντα εχω no3 , po4 , ph, kh ,gh , fe.

Δεν μπορει καποιος που ασχολειται με τα φυτα να μην εχει και τα τεστακια , αλλιως παει μαντευοντας,

Οπως και βλέπω πολλα θεματα στο φορουμ ," τα φυτα μου χαλανε" και ρωτας εσυ τις παραμετρους και ο αλλος σου λεει οτι εχω 30watt. και το ενυδρειο μου ειναι 50λιτρο.

Ε πως θα μπορεσεις να βοηθησεις?

Το ιδιο γινεται και με τις αρρωστιες...

Πως θα  μπορεσεις εσυ ή αυτος που θα απαντησει σε ενα προβλημα χωρις να γνωριζει αν ειναι στρωμενο το ενυδρειο?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...