Jump to content

Κοκκινομαγουλες χελωνες set up ενυδρειου-συμβουλες


Recommended Posts

Υπάρχουν φίλτρα, που μπορούν να δουλέψουν με χαμηλή στάθμη νερού, όπως η εξωτερική σειρά φίλτρων της aquael.

Για θερμοστάτη θα σου έλεγα τον 150w

Tα EHEIM 2213,2215 κτλ μπορουν να δουλεψουν ετσι??σκεφτομουν να παρω μια και καλη ενα φιλτρο καλο,να μην περνω τωρα μικρο εσωτερικο,που ειναι ακομα μικρα και θα εχω μιση σταθμη νερου.

Για θερμοστατη οκ 150  :thumbsu:  θα ειναι αρκετος και για αργωτερα η να παρω καλητερα 200αρι να το σηκωνει ποιο ανετα??

Link to comment
Share on other sites

Tα EHEIM 2213,2215 κτλ μπορουν να δουλεψουν ετσι??σκεφτομουν να παρω μια και καλη ενα φιλτρο καλο,να μην περνω τωρα μικρο εσωτερικο,που ειναι ακομα μικρα και θα εχω μιση σταθμη νερου.

Για θερμοστατη οκ 150  :thumbsu:  θα ειναι αρκετος και για αργωτερα η να παρω καλητερα 200αρι να το σηκωνει ποιο ανετα??

Κανεις για τα eheim γνωμη???

Θερμοστατη τελικα πηρα 150 αρι jager.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε ότι αυτά που σου πρότεινα ότι δεν είναι καλά? Μπορείς να ρωτήσεις και τα παιδιά που τα έχουν τα aquael. Όσο για τα eheim και δύσκολα, έως ακατόρθωτα, θα τα κανείς να τραβήξουν από χαμηλή στάθμη (είπα ότι πρέπει να έχουν εξωτερικό κυκλοφοριτη για να μπει μέσα στο νερό, που τα eheim δεν έχουν), και αν υπάρξει θέμα με ανταλλακτικά (κυρίως τα γαντζακια που σπάνε), θα κοπιάσει αρκετά....

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε ότι αυτά που σου πρότεινα ότι δεν είναι καλά? Μπορείς να ρωτήσεις και τα παιδιά που τα έχουν τα aquael. Όσο για τα eheim και δύσκολα, έως ακατόρθωτα, θα τα κανείς να τραβήξουν από χαμηλή στάθμη (είπα ότι πρέπει να έχουν εξωτερικό κυκλοφοριτη για να μπει μέσα στο νερό, που τα eheim δεν έχουν), και αν υπάρξει θέμα με ανταλλακτικά (κυρίως τα γαντζακια που σπάνε), θα κοπιάσει αρκετά....

Προς θεου δεν ειπα οτι δεν ειναι καλα απλος ειχα βρει ενα eheim,βασικα μου το εδινε ενα παιδι γι'αυτο ρωτησα σιγκεκριμενα γι'αυτα.

Πες μου αν θες κανενα-δυο μοντελα της Aquael που να ειναι καλα και οικονομικα.Σ'ευχαριστω για την πολιτιμη βοηθεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα βλεπω στην μια χελωνα να ξεφλουδίζει λιγο το καβουκι τις τρωει κανονικά κ παει συχνα στην λαμπα κ αραζει να ανυσηχω για κατι...?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα βλεπω στην μια χελωνα να ξεφλουδίζει λιγο το καβουκι τις τρωει κανονικά κ παει συχνα στην λαμπα κ αραζει να ανυσηχω για κατι...?

Οχι φιλε μην ανυσηχεις μεγαλωνει το παιδιιιι....  :thumbsu:

Και εγω ειχα τρομαξει οταν το ειχα δει στις δικες μου...μονο στο καβουκι η και στο σωμα??

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εμενα μου ξεφλουδουσαν στα χερια και λεμο.Μην φοβασαι φυσιολογικο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Προς θεου δεν ειπα οτι δεν ειναι καλα απλος ειχα βρει ενα eheim,βασικα μου το εδινε ενα παιδι γι'αυτο ρωτησα σιγκεκριμενα γι'αυτα.

Πες μου αν θες κανενα-δυο μοντελα της Aquael που να ειναι καλα και οικονομικα.Σ'ευχαριστω για την πολιτιμη βοηθεια σου.

  

Ενα καλα εξωτερικό που έχουμε δουλέψει αρκετοί ειναι το Aquael multikani

Καλησπέρα βλεπω στην μια χελωνα να ξεφλουδίζει λιγο το καβουκι τις τρωει κανονικά κ παει συχνα στην λαμπα κ αραζει να ανυσηχω για κατι...?

Οπως σου λέει και ο leriban, μην αγχώνεσαι φυσικό ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση την νύχτα να αφηνω ενα φωτακι μικρο να έχουν φως η δεν χρειάζεται

Μπα μην ανοισυχεις δεν εχουν θεμα.

 

  

Ενα καλα εξωτερικό που έχουμε δουλέψει αρκετοί ειναι το Aquael multikani

Οπως σου λέει και ο leriban, μην αγχώνεσαι φυσικό ειναι.

ωραιος..η αληθεια οτι και εγω απο τον πρωτο συνδεσμο που μου εδωσες αυτο ειδα..Μ'αρεσει γιατι σχετικα εχει μικρο καδο απ'οτι βλεπω και με βολευει αυτο..μοιπος ξερεις κανενα μαγαζι που να το εχει σε χαμηλη τιμη?σε 2-3 που ξερω το εχουν στα 80.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπα μην ανοισυχεις δεν εχουν θεμα.

 

ωραιος..η αληθεια οτι και εγω απο τον πρωτο συνδεσμο που μου εδωσες αυτο ειδα..Μ'αρεσει γιατι σχετικα εχει μικρο καδο απ'οτι βλεπω και με βολευει αυτο..μοιπος ξερεις κανενα μαγαζι που να το εχει σε χαμηλη τιμη?σε 2-3 που ξερω το εχουν στα 80.Ευχαριστω

 

Κοίτα εδώ http://www.zoofast.gr/aquaelmultikani800-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C.20-antiphosfe%CE%B8%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B1-p-18828.html

Link to comment
Share on other sites

Καλα ε δεν παιζεσε.... :bow:  :bow:  :bow:

τι σαιτακι τρελο ειναι αυτο????Ντζαπα πραμα ολα!!!! Και λαμπες που ειδα ειναι πολυ χαμηλες τιμες...Κεραμικη λαμπα θερμωτητας με 15 ευρο????Η μαρκα ομως δεν πρεπει να ειναι και πολυ ακουστη ε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

H μάρκα είναι sera,πολύ γνωστή στα ενυδρειακά,απλά το χουν χάσει λίγο στη μετάφραση όπως θα κατάλαβες από τις περιγραφές ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις αν μαζί με τα χελωνακια μπορούμε να βαλουμε κανενα ψαρακι?

 

Κάποιοι έχουν δοκιμάσει και έχουν βάλει zebra danio. Εξαρτάται και από τις χελώνες ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H μάρκα είναι sera,πολύ γνωστή στα ενυδρειακά,απλά το χουν χάσει λίγο στη μετάφραση όπως θα κατάλαβες από τις περιγραφές ;)

A sera ειναι καλη μεχρι και εγω την ξερω  :bigemo_harabe_net-171: απλος εβλεπα αλλη ονομασια...ναι ειναι λιγο καπως η μεταφραση αλλα τεραστια διαφορα στις τιμες

 

Ξέρει κανεις αν μαζί με τα χελωνακια μπορούμε να βαλουμε κανενα ψαρακι?

Οπως ακριβος σου ειπε και η Marich ειναι δυσκολο.Καποιοι τα εχουν καταφερει σε ξενα φορουμ που ειχα διαβασει αλλα παιζουν πολοι παραγωντες ρολο.Παντως κατα 80-90% δεν θα επιβοιωσει 1ον γιατι ειναι απο τις κυριες τροφες τους και 2ον θα πρεπει να βαλεις πολυ ποιο δυνατο φιλτρο μπας και την παλεψει με την βρωμα τους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ, σ'αυτό το φόρουμ το έχω δει, τα ζέμπρα είναι μικρά και πολύ γρήγορα, αλλά και πάλι δεν μπορεί να πει κανείς με βεβαιότητα ότι θα επιβιώσουν..

 

Υ.Γ. μη δοκιμάσεις να βάλεις γκαπάκια  :poster_oops:

Έγινε επεξεργασία - gyristroula
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ανδρέα, επειδή εδώ είναι το θέμα του φίλου leriban θα σε παρακαλέσω να ανοίξεις θέμα δικό σου στην κατηγορία μας, και εκεί να ρωτήσεις ότι θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...