Jump to content

DIY Αναπλήρωση με διπλό φλότερ


Ilias Halk

Recommended Posts

Εγω απο ιντερνετ ψωνιζω απο ebay και απο ελλαδα απο τον φανο και απο grobotronics.com.αν θες πλακετα να χρησιμοποιησεις θα. Παρεις μια απλη διατρυτη 10χ16 η σε ποιο μικρο μεγεθος και εχουν κ κουτακια κ οι δυο o grobotronics.com. Ποιο οικονομικα. Στο τελευταιο δεν χρησιμοποιησα πλακετα εκτος απο τα λεντ κ αντιστασεις τα ρελε τα κολησα στο κουτακι απευθειας

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο ιντερνετ ψωνιζω απο ebay και απο ελλαδα απο τον φανο και απο grobotronics.com.αν θες πλακετα να χρησιμοποιησεις θα. Παρεις μια απλη διατρυτη 10χ16 η σε ποιο μικρο μεγεθος και εχουν κ κουτακια κ οι δυο o grobotronics.com. Ποιο οικονομικα. Στο τελευταιο δεν χρησιμοποιησα πλακετα εκτος απο τα λεντ κ αντιστασεις τα ρελε τα κολησα στο κουτακι απευθειας

 

 

Από 7 Δεκέμβρη θα ξανάέρθουν RasberryPi στο grobotronics. Θα ξεκινήσω project για controling ενυδρείου, αρχικά βασικά πράγματα που κάνει και ένας STC και αργότερα ίσως πιο δύσκολα..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχει πολλα κοντρολλερ με arduino mega με toutch screen k τετοια κ ρυθμιζεις αντλιες θερμοστάτες φωτισμου κτλ. Ψαξω στο google

Arduino aquarium controller

Link to comment
Share on other sites

Από 7 Δεκέμβρη θα ξανάέρθουν RasberryPi στο grobotronics. Θα ξεκινήσω project για controling ενυδρείου, αρχικά βασικά πράγματα που κάνει και ένας STC και αργότερα ίσως πιο δύσκολα..

 

Κανόνισε να σε αγγαρέψω :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει πολλα κοντρολλερ με arduino mega με toutch screen k τετοια κ ρυθμιζεις αντλιες θερμοστάτες φωτισμου κτλ. Ψαξω στο google

Arduino aquarium controller

 

Φίλε τα έχω κοιτάξει μια γύρα, είδα και το jarduino.... Αποφασίσα να ξεκινήσω με raspberry pi που έχει πάρα πολλές δυνατότητες και να στήσω κάτι μόνος μου... Το raspberry μπορώ να το κουμπώσω κατευθείαν με HDMI στην οθόνη που έχω και να δουλέψω, να στήσω σερβερ τοπικά μετά και να παίζω ασύρματα στο τοπικό δίκτυο μέσω web interface σε pc, κινητό, tablet...

 

Ως πληροφορικός θα ήθελα να δω κάτι τέτοιο από την αρχή, να διασκεδάσω με την κατασκευή και να επεκτείνω τις γνώσεις μου... Αν και με ζητήματα αρχιτεκτονικής και ηλεκτρονικής δεν ασχολήθηκα πότε, βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη υποστήριξη online για το πως στήνεις σενσορες θερμοκρασίας και πως δίνεις σήμα σε ρελέδες, οπότε όλα καλά θα πάνε...

 

 

Κανόνισε να σε αγγαρέψω :)

 

 

Τάκη αν καταφέρω και στήσω αυτό που θέλω, μετά απλά θα σου πω την λυπητερή για το hardware και θα σου φέρω κλόνο έτοιμο ;)

 

Λογικά θα ανοίξω θέμα μόλις το προμηθευτώ από 07/12 και θα δίνω feedback, για έκδοση 0.1 θέλω να διαβάζω θερμοκρασία (δωματίου,νερού) και να έχω έλεγχο σε 6-8 ρελέδες για θερμοστάτες,ανεμιστηράκια,φώτα(display, sump) και κυκλοφορητές/αντλίες... 

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Τάκη αν καταφέρω και στήσω αυτό που θέλω, μετά απλά θα σου πω την λυπητερή για το hardware και θα σου φέρω κλόνο έτοιμο ;)

 

Λογικά θα ανοίξω θέμα μόλις το προμηθευτώ από 07/12 και θα δίνω feedback, για έκδοση 0.1 θέλω να διαβάζω θερμοκρασία (δωματίου,νερού) και να έχω έλεγχο σε 6-8 ρελέδες για θερμοστάτες,ανεμιστηράκια,φώτα(display, sump) και κυκλοφορητές/αντλίες... 

 

Εννοείται πως θα με ενημερώσης, και δες και για ελεγχο PH :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως θα με ενημερώσης, και δες και για ελεγχο PH :)

 

Στο θαλλασινό το ph είναι καρφωμένο στο 7.9-8.1 δεν μας προβληματίζουν αυτά :P  Πλάκα κάνω θα το δω ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή σκέφτομαι να κάνω την DIY αναπλήρωση έφτιαξα το παρακάτω σχέδιο και θα ήθελα την γνώμη σας..

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...