Jump to content

ΥΨΗΛΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΔΕΗ


Recommended Posts

παιδιά να σας ρωτήσω κάτι και ας φανεί χαζό. Υπάρχουν 3 ενυδρεία στο σπίτι και απο τότε που πήραμε ειδικά το τελευταίο μας έρχεται ο λογαριασμός της ΔΕΗ στα ύψη. Υπάρχει περίπτωση τα μηχανήματα, οι θερμοστάτες και οι λάμπες να καίνε τόσο πολύ για να πληρώνουμε 350 ευρώ ??Πριν να φωνάξω ηλεκτρολόγο μήπως υπάρχει διαρροή είναι δυνατόν με 3 ενυδρεία να ανεβαίνει ο λογαριασμός ??

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να σας ρωτήσω κάτι και ας φανεί χαζό. Υπάρχουν 3 ενυδρεία στο σπίτι και απο τότε που πήραμε ειδικά το τελευταίο μας έρχεται ο λογαριασμός της ΔΕΗ στα ύψη. Υπάρχει περίπτωση τα μηχανήματα, οι θερμοστάτες και οι λάμπες να καίνε τόσο πολύ για να πληρώνουμε 350 ευρώ ??Πριν να φωνάξω ηλεκτρολόγο μήπως υπάρχει διαρροή είναι δυνατόν με 3 ενυδρεία να ανεβαίνει ο λογαριασμός ??

για τι αυξηση μιλαμε?

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν λόγω της θερμοκρασίας χώρου οι θερμοστάτες δουλεύουν συνεχώς τότε ναι μπορεί να έχεις αρκετά αυξημένη κατανάλωση! Για τι τάξη μεγέθους - διαφοράς μιλάς σε ποσά ή ποσοτά?

Μην ξεχνάμε οτι μετά από έναν αριθμό KW αλάζει το τιμολόγιο!

Έγινε επεξεργασία - PascM
Link to comment
Share on other sites

Θίγεις ένα ζήτημα που πονά !!!

Από 150 ευρώ που πλήρωνα πριν αρχίσω να ασχολούμαι με το χόμπυ,

τώρα αισίως έχω φτάσει τα 500 ευρώ.

Βέβαια για τρία ενυδρεία πολλά μου φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να παίξεις λίγο και με αυτό εδώ, θα σου δώσει μια εικόνα του τι καταναλώνει το κάθε ενυδρείο σου. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τα ενυδρεία (η ποσότητα αυτών) αλλά τα λίτρα-θερμαντήρες!

Για τι θερμοστάτες μιλάμε και τι θερμοκρασία σε σχέση με την θερμοκρασία χώρου πρέπει να ανεβάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τα ενυδρεία (η ποσότητα αυτών) αλλά τα λίτρα-θερμαντήρες!

Για τι θερμοστάτες μιλάμε και τι θερμοκρασία σε σχέση με την θερμοκρασία χώρου πρέπει να ανεβάσουν.

:buttrock: μπραβο μανο.ακριβως αυτο ειναι..!!! :thumbup::buttrock:
Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω 2 ενυδρεια πληρωνω 100 ευρο.

Έγινε επεξεργασία - 50 cent
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να παίξεις λίγο και με αυτό εδώ, θα σου δώσει μια εικόνα του τι καταναλώνει το κάθε ενυδρείο σου. :thumbup:

Το αρχειακι μεσα στο .zip, με τι ανοιγει? το file δεν εχει καποιο extension.... :buttrock:
Link to comment
Share on other sites

Και οι λάμπες καταναλώνουν αρκετό ρεύμα ειδικά αν είναι metal halide.

Ίσως θα βοηθούσε να βάλεις νυκτερινό τιμολόγιο αφού το βράδυ πέφτει περισσότερο η θερμοκρασία και λειτουργούν συνεχώς οι θερμοστάτες.

Link to comment
Share on other sites

οι θερμαντήρες είναι eheim, ο ένας είναι 200 watt, o άλλος είναι 150 και ο τρίτος 50.

σκέφτηκα να βγάλω τον θερμαντήρα απο τα χρυσόψαρα αφού ούτως η άλλως είναι για κρυο νερό και ήθελα να πέσει η θερμοκρασία στους 20 βαθμούς γιατί με το θερμοστάτη ήταν στους 22-23.

Με τα άλλα τι να κάνω να τα κρατήσω, να αλλάξω βατ ή μήπως άλλη μάρκα. Να κάνω καμμια πατέντα? στο καινούριο ενυδρείο που είναι 120 λτ μπορώ να βάλω μικρότερο πχ 50αρι ή δεν κάνει?Το ρεύμα που έχω είναι τριφασικό και δεν ξέρω αν θα μου το γυρίσει η ΔΕΗ σε νυχτερινό. Ολες οι προτάσεις αποδεκτές...

Link to comment
Share on other sites

το ρεύμα απο 150 ευρώ μου έρχεται 300 ευρώ.τι είναι θερμοσίφωνες αναμμένοι 24 ώρες ?? γιατί όμως αυτό έγινε όταν πήρα το 220λτ όμως και όχι πριν ?περιμένω συμβουλές γιατί νομίζω πως είναι πολύ ακριβό το χόμπι μας ήδη για να προστεθεί και αυτό το έξοδο που μεγαλώνει συνέχεια. Τι κάνετε εσείς οι παλαιότεροι τι χρησιμοποιείτε μήπως να κάνω και καμμια αλλαγή στους θερμαντήρες??

Link to comment
Share on other sites

Το αρχειακι μεσα στο .zip, με τι ανοιγει? το file δεν εχει καποιο extension.... :buttrock:

Ένα zip file είναι με ένα αρχείο xls μέσα. :buttrock: Το κατέβασα πάλι και δουλεύει κανονικά. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τα ενυδρεία (η ποσότητα αυτών) αλλά τα λίτρα-θερμαντήρες!

Για τι θερμοστάτες μιλάμε και τι θερμοκρασία σε σχέση με την θερμοκρασία χώρου πρέπει να ανεβάσουν.

Η αναλογία είναι σχεδόν watt/litre για να έχουμε σωστή και σταθερή θερμοκρασία!

Δυστυχώς όλοι μας πληρώνουμε πάνω κάτω τέτοια ποσά!

Φυσικά και μπορεί η ΔΕΗ να σου βάλει και νυχτερινό τιμολόγιο! Απορώ πως δεν το έχεις ήδη και για άλλες λειτουργίες του σπιτιού!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να παίξεις λίγο και με αυτό εδώ, θα σου δώσει μια εικόνα του τι καταναλώνει το κάθε ενυδρείο σου. :wootwoot:

Θεωρώ ότι το αρχείο αυτό είναι ότι καλύτερο για να υπολογισουμε την

κατανάλωση ρεύματος του ενυδρείου μας....Βοηθάει και αρχάριους με το

χόμπι και μη....

Υ.Γ. Κάποιος υπεύθυνος ας επιληφθεί του θέματος να το ανεβάσει σαν

ανακοίνωση να μην χαθεί μέσα στα πόστ και τα θέματα....

:thumbup::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τις περισσότερες φορές αυτό που ανεβάζει το κόστος του ηλεκτρικού (ΔΕΗ) είναι η λανθασμένη απιλογή θερμοστατών. Τα υπόλοιπα δυστυχώς δεν μπορούν να αποφευχθούν (λάμπες, φίλτρα, αεραντλίες κ.α.). Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο πινακάκι ΕΔΩ και να δεις πόσα περίπου Watt χρειάζεσαι για κάθε ενυδρείο σου. Ένας μικρός θερμοστάτης σε μεγάλο ενυδρείο ούτε μπορεί να κρατήσει σταθερές της συνθήκες και ανάβει όλη την ώρα. Φαντάσου κάτι σαν μικρό aircondition σε μεγάλο δωμάτιο :thumbup: Ίσως μια πιο σωστή επιλογή θερμοστάτη (σε Watt) να λύσει μεγάλο μέρος από το πρόβλημά σου. Επίσης πολλές φορές αντί να χρησιμοποιήσουμε πολλές Τ8 λάμπες μπορούμε να αντικαταστήσουμε κάποιες από αυτές με Τ5 που είναι πιο φωτεινές στα ίδια Watt οπότε να γλυτώσουμε στην κατανάλωση. Αντί δηλ για 3 Τ8 μπορούμε να βάλουμε 2 Τ5 ίδια Watt και να έχουμε τον ίδιο περίπου φωτισμό με πριν. Πάντως το ενυδρείο σου δεν δικαιολογεί αύξηση ρεύματος 350 ευρώ. Αυτό είναι σίγουρο! Εγώ στο δικό μου το μεγάλο (500 λτ) με πολλά καλούδια πάνω (2x65W αντλίες, 2x200W θερμοστάτες, 1x25W UV, 3x54W λάμπες, CO2 και ανεμιστήρες καίω μόνο 5 kW/h τη μέρα (μετρημένες με ρολόι της ΔΕΗ αποκλειστικά για το ενυδρείο, τουτέστιν περίπου 12 ευρώ το μήνα).

Κοίταξέ το :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σαν λίγα μου φαίνονται τα 12ε τον μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Σαν λίγα μου φαίνονται τα 12ε τον μήνα!

5κW * 30 ημέρες * 0,075 = 11,25 ευρω (και δεν έχω υπολογίσει ότι κάποιες kWh είναι με το νυχτερινό). Όσο για την κατανάλωση ό,τι τραβάει το ενυδρείο περνάει από ρολόι της ΔΕΗ αποκλειστικά για το ενυδρείο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η δική μου περίπτωση να είναι ειδική μιας και οι 2 αντλίες (65W έκαστη) είναι βυθισμένες στο sump, οπότε τουλάχιστον για όσο έχω τις λάμπες ανοιχτές οι θερμοστάτες δεν ανάβουν!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την κατανάλωση ό,τι τραβάει το ενυδρείο περνάει από ρολόι της ΔΕΗ αποκλειστικά για το ενυδρείο :buttrock:

Γιάννη έχεις ξεχωριστή παροχή της ΔΕΗ (με ρολόι κλπ) για το ενυδρείο ή έχεις εφοδιαστεί απλώς μετρητή? Στη δεύτερη περίπτωση, η οποία είναι και η πιθανότερη, να ξέρεις ότι το σύνηθες είναι ότι αυτοί οι μετρητές να χάνουν, προς τα κάτω και δεν είναι κατασκευασμένοι-ελεγμένοι από τη ΔΕΗ, σε σχέση με τους δικούς της. :thumbup: Βέβαια έχεις μια πολύ καλή εικόνα για το συμβαίνει... :buttrock:

Πέτρο το αρχείο αυτό υπάρχει ως ανακοίνωση στο τόπικ κατανάλωση ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δανειστεί από τη δουλειά μου ένα μετρητή της ΔΕΗ (ο οποίος είναι με σφραγιδίτσα από τη ΔΕΗ πάνω του) οπότε μάλλον μετράει σωστά. Πάντως όντως έχω μια καλή εικόνα για την κατανάλωση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον! :buttrock:

Καλό είναι να το δοκιμάσω και εγώ στα ενυδρεία του μαγαζιού έτσι για να μου φύγει η απορία! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - PascM
Link to comment
Share on other sites

Διατηρώ πάνω από 10 ενυδρεία σε λειτουργία μόνιμα (αυξομειώνονται συνεχώς, από 11 έως 15, λόγω αλλαγών στις χρήσεις και στα setup) και ο συνολικός λογαριασμός ρεύματος που έρχεται στο σπίτι (3άρι με 2 άτομα) ανά τετράμηνο, είναι μεταξύ 260 και 300 ευρώ το πολύ (έχω απλό οικιακό ρεύμα αλλά και νυχτερινό). Ολα είναι πλήρως εξοπλισμένα αλλά επίσης και τα περισσότερα από τα μισά είναι μονωμένα με φελιζόλ στις 4 πλευρές (=> πολύ λιγότερες απώλειες σε θερμότητα και μεγαλύτερη οικονομία στο ρεύμα), καθώς και σκεπασμένα σχεδόν μόνιμα. Φωτοπερίοδος στις 9 ώρες περίπου και θερμαντήρες 1w/ltr περίπου (λίτρα περίπου στα 1.300 συνολικά, χωρίς τα 2 μεγάλα που είναι εκτός λειτουργίας στην αποθήκη).

Θεωρώ ότι η διαφορά που αναφέρει η φίλη μας elli είναι πολύ μεγάλη και σαφώς δεν πρέπει να οφείλεται μόνο στην κατανάλωση των ενυδρείων της. Κάπου αλλού θα πρέπει λοιπόν να ψάξει την αιτία.

Link to comment
Share on other sites

Από τις τιμές που ακούω διαπιστώνω οτι τελικά όλοι μας δουλεύουμε για τις ΔΕΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

στο καινούριο 120λτ που θα στήσω τι θερμοστάτη κλπ να βάλω??τι προτείνετε?

αυτό που διάβασα για ειδικό μετρητή ενυδρείων ισχύει μπορώ να ρωτήσω την ΔΕΗ ? Τώρα ο εναντι μου ήρθε 130 ευρώ περιμένω τον εκκαθαριστικό για να με καθαρίσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...