Jump to content

Κατασκευή καπάκι με φώτα.


haf

Recommended Posts

Θέλω να φτιάξω καπάκι για το ενυδρείο θαλασσινού που ετοιμάζω και εκεί να στερέωσω και τρεις Τ5 λάμπες με ανακλαστήρες

Εχω επιλέξει MDF 1cm αλλά σκέφτομαι τις υγρασίες, κάνει για αυτή την δουλειά, διαφορετικά τι άλλο υλικό να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Mdf λιγο δυσκολα και 1 cm ειναι πολυ λιγο.δες για κοντρα πλακε θαλασσης πιο χοντρο και ειδικο βερνικι για να αντεχει την υγρασια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχουν βερνίκια για αυτές τις δουλειές ώστε να μην έχεις πρόβλημα με το νερό! Γιατί όμως δεν επιλέγεις ένα καλύτερο υλικό όπως το ακρυλικό; Είναι το ίδιο με το plexiglass αλλά σε ότι χρώμα θέλεις και όχι διάφανο! Σίγουρα έχει καλύτερο αποτέλεσμα οπτικά από οποιοδήποτε βαμμένο ξύλο!

Link to comment
Share on other sites

2 υλικά θα έλεγα πως είναι ιδανικά

 

1) κόντρα πλακέ θαλάσσης από 10 χιλιοστά και πάνω, αλλά ακόμα και το 10αρι θα σε δυσκολέψει στο βίδωμα, θα έχεις μικρή επιφάνεια στο σοκορο για να βιδώσεις χωρίς να σκιστεί, το 15αρι είναι ιδανικό αλλά θα γίνει λίγο βαρύ. Το περνάς με συντηρητικό εμποτισμού διαλύτου (vivexyl ή diaxyl 2-3 χέρια) και μετά ή το περνάς βερνίκι (δεν χρειάζεται θαλάσσης, το θαλάσσης έχει μεγαλύτερη αντοχή στον ήλιο) ή αν θες να το βάψεις , το στοκάρεις και το περνάς βελατούρα και μετά ριπολίνη.

 

2) μαύρο (ή ότι άλλο χρώμα θες) πλεξιγκλάς 3αρι. Δεν είναι απαραίτητο πιο παχύ (θα σου κοστίσει σχεδόν τα διπλάσια το 5αρι), το κολλάς με χλωροφόρμιο αλλά θέλει προσοχή στις κόντρες/νεύρα που θα βάλεις αλλιώς θα σκεβρώσει, και προσοχή που θα βάλεις τις λάμπες και να υπάρχει μια καλή απόσταση για να μη ζεσταθεί πολύ το πλεξιγκλάς και στραβώσει. Μπορείς εσωτερικά να βάλεις και αλουμινογωνιές για ενίσχυση.

 

Link to comment
Share on other sites

post-60414-0-33246500-1448789595_thumb.jpgpost-60414-0-80102900-1448789605_thumb.jpgpost-60414-0-86650500-1448789631_thumb.jpgΕγώ φίλε μου έφτιαξα καπάκι από πλακάζ θαλάσσης 6mm αρκετά εύκολα χωρίς να σκίζεται στο σόκορο που είπε ο φίλος. Σου στέλνω και μερικές φωτογραφίες αν και δεν έχει τελειώσει ακόμα. Είμαι σε φάση που το πέρασα με λάδι συντηρητικό ξύλου μετα θα βαφτεί και θα περαστούν οι λάμπες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μεσαίο κομμάτι έγινε κουτί για να χωράνε τα μπάλαστ μέσα. Θα μπορώ να ανοίγω το μπροστά και το πίσω καπάκι στα οποία θα μπουν χερουλάκια και αν χρειάζομαι χώρο τότε τα βγάζω και τα 2 και μετακινώ το φωτιστικό τέρμα πίσω για να κάνω την δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

attachicon.gifWP_20151124_10_19_12_Pro.jpgattachicon.gifWP_20151124_10_21_51_Pro.jpgattachicon.gifWP_20151126_18_46_57_Pro.jpgΕγώ φίλε μου έφτιαξα καπάκι από πλακάζ θαλάσσης 6mm αρκετά εύκολα χωρίς να σκίζεται στο σόκορο που είπε ο φίλος. Σου στέλνω και μερικές φωτογραφίες αν και δεν έχει τελειώσει ακόμα. Είμαι σε φάση που το πέρασα με λάδι συντηρητικό ξύλου μετα θα βαφτεί και θα περαστούν οι λάμπες.

 

Εβαλες πηχάκι, λογικό να μη σκίζεται :)

Βιδώνεις πάνω στο πηχακι και είναι μια χαρά ;)

Link to comment
Share on other sites

2 υλικά θα έλεγα πως είναι ιδανικά

1) κόντρα πλακέ θαλάσσης από 10 χιλιοστά και πάνω, αλλά ακόμα και το 10αρι θα σε δυσκολέψει στο βίδωμα, θα έχεις μικρή επιφάνεια στο σοκορο για να βιδώσεις χωρίς να σκιστεί, το 15αρι είναι ιδανικό αλλά θα γίνει λίγο βαρύ. Το περνάς με συντηρητικό εμποτισμού διαλύτου (vivexyl ή diaxyl 2-3 χέρια) και μετά ή το περνάς βερνίκι (δεν χρειάζεται θαλάσσης, το θαλάσσης έχει μεγαλύτερη αντοχή στον ήλιο) ή αν θες να το βάψεις , το στοκάρεις και το περνάς βελατούρα και μετά ριπολίνη.

2) μαύρο (ή ότι άλλο χρώμα θες) πλεξιγκλάς 3αρι. Δεν είναι απαραίτητο πιο παχύ (θα σου κοστίσει σχεδόν τα διπλάσια το 5αρι), το κολλάς με χλωροφόρμιο αλλά θέλει προσοχή στις κόντρες/νεύρα που θα βάλεις αλλιώς θα σκεβρώσει, και προσοχή που θα βάλεις τις λάμπες και να υπάρχει μια καλή απόσταση για να μη ζεσταθεί πολύ το πλεξιγκλάς και στραβώσει. Μπορείς εσωτερικά να βάλεις και αλουμινογωνιές για ενίσχυση.

Να είσαι καλα, θα πάρω κόντρα πλακέ θαλλασης και θα γίνε η σχετική προεργασία..

Μια ερώτηση.. Πως θα το πιάσω με μεντεσεδες στο πίσω μέρος του ενυδρείου?

Άντε στο ξύλο βιδωτοι, κάποια ιδέα για το τζαμί ?

Link to comment
Share on other sites

{style_image_url}/attachicon.gif WP_20151124_10_19_12_Pro.jpg{style_image_url}/attachicon.gif WP_20151124_10_21_51_Pro.jpg{style_image_url}/attachicon.gif WP_20151126_18_46_57_Pro.jpgΕγώ φίλε μου έφτιαξα καπάκι από πλακάζ θαλάσσης 6mm αρκετά εύκολα χωρίς να σκίζεται στο σόκορο που είπε ο φίλος. Σου στέλνω και μερικές φωτογραφίες αν και δεν έχει τελειώσει ακόμα. Είμαι σε φάση που το πέρασα με λάδι συντηρητικό ξύλου μετα θα βαφτεί και θα περαστούν οι λάμπες.

Άψογη δουλειά, καλή ιδέα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται πουθενά μεντεσέδες. Το τελάρο θα ακουμπήσει επάνω στο ενυδρείο και αν θες το κολάς με σιλικόνη εγώ δεν θα το κολλήσω. Τα καπάκια απλά θα πατάνε επάνω στην πατούρα και αν θέλω να κάνω δουλειά το βγάζω. Το πίσω θα βγαίνει ώστε το καλοκαίρι να προσαρμόσω τα ανεμιστηρακια. Έτσι κουνάω κ το φωτιστικό σε περίπτωση που θέλω χώρο το πάω τέρμα πίσω ή τα βγάζω όλα τελείως και το έχω όλο ανοιχτό. Πάντως αν στο ενυδρείο σου έχεις τζαμί πάνω από 6 χιλ θα σου πρότεινα να βάλεις 8 χιλ ξύλο ώστε το πηχακι που έβαλα να εξέχει εσωτερικά από το τζάμι και οι υδρατμοί να πέφτουν πάλι μέσα. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφη,ευκολη και πρακτικη κατασκευη!!

Πολυ ευστοχη η παρατηρηση με το πηχακι!

Οταν με το καλο ολοκληρωσεις αν θελεις ανοιξε ενα νεο θεμα και κανε μας μια πληρη παρουσιαση :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...