Jump to content

φυτεμένο χωρίς νιτρικά, γίνεται?


Costantinos

Recommended Posts

θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γίνεται να στηθεί και να συντηρηθεί φυτεμένο ενυδρείο με ελάχιστα ή καθόλου ψάρια.

η απορία αυτή προκύπτει από τον συσχετισμό παραγώμενων νιτρικών από τα ψάρια που χρειάζονται τα φυτά.

άρα ισχύει ότι με λίγα ψάρια δεν ευδοκιμεί το φυτεμένο ενυδρείο?

μιλάμε για φύτεμα το 50% του βυθού και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γίνεται να στηθεί και να συντηρηθεί φυτεμένο ενυδρείο με ελάχιστα ή καθόλου ψάρια.

η απορία αυτή προκύπτει από τον συσχετισμό παραγώμενων νιτρικών από τα ψάρια που χρειάζονται τα φυτά.

άρα ισχύει ότι με λίγα ψάρια δεν ευδοκιμεί το φυτεμένο ενυδρείο?

μιλάμε για φύτεμα το 50% του βυθού και πάνω.

 

Υπάρχουν σκευάσματα που αναλαμβάνουν να κάνουν αυτή τη δουλειά. Αλλωστε και ψάρια να υπάρχουν στο ενυδρείο, οταν υπάρχει μεγάλη φυτική μάζα, και φυτά γρήγορης αναπτύξεως, υπάρχει η πιθανότητα το σύστημα μας να ξεμείνει από νιτρικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εχω φυτεμενο 120 λίτρα οπου εχω μεσα σύνολο 25 ψάρια και τα νιτρικά μου ειναι 0 και ταΐζω να φανταστείς 2 φορές τη μέρα,το προβλημα το έλυσα με το seachem nitrogen που βέβαιο θέλει προσοχή στη δοσολογία....σίγουρα μπορεις να κανεις φυτεμενο χωρίς ζωντανούς οργανισμούς!!

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γίνεται να στηθεί και να συντηρηθεί φυτεμένο ενυδρείο με ελάχιστα ή καθόλου ψάρια.

η απορία αυτή προκύπτει από τον συσχετισμό παραγώμενων νιτρικών από τα ψάρια που χρειάζονται τα φυτά.

άρα ισχύει ότι με λίγα ψάρια δεν ευδοκιμεί το φυτεμένο ενυδρείο?

μιλάμε για φύτεμα το 50% του βυθού και πάνω.

 

Ανετα γινεται.

Ριχνεις σκευασμα για νιτρικα.

Και ψαρια να εχεις,μπορει να μετρας νιτρικα 0,αναλογα τα φυτα που εχεις μεσα.

Link to comment
Share on other sites

ας το προχωρήσω λίγο.

έστω ότι ξεκινάω χωρίς ψάρια με σκεύασμα με νιτρικά ,και το λειτουργώ έξι μήνες.

με φίλτρο μέσα με υλικά.

το ενυδρείο αυτό είναι έτοιμο να δεχτεί ψάρια μετά ή θεωρείται άστρωτο

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα ειναι αλλα θα τσεκαρεις τη δοση των νιτρικων εφ οσον αρχισεις να βαζεις ψαρια

Link to comment
Share on other sites

ας το προχωρήσω λίγο.

έστω ότι ξεκινάω χωρίς ψάρια με σκεύασμα με νιτρικά ,και το λειτουργώ έξι μήνες.

με φίλτρο μέσα με υλικά.

το ενυδρείο αυτό είναι έτοιμο να δεχτεί ψάρια μετά ή θεωρείται άστρωτο

 

Ενα ενυδρείο δεν θεωρείται στρωμένο η άστρωτο βάση των νιτρικών, αλλά με βάση τη δυνατότητα να μεταβολίσει την τοξική αμμωνία στο τελευταίο στάδιο της διεργασίας που είναι τα νιτρικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 6 μηνες και τιποτα να μην κανεις το ενυδρειο θα εχει στρωσει.

 

Κώστα ναι μεν θα έχει στρώσει, αλλά θα μπορεί όλο αυτό το διάστημα να διατηρήσει την βιολογία χωρίς ζωντανούς οργανισμούς;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 6 μηνες... Θα εχει φυτα, δεν παιζει να μην κυκλωνει την αμμωνια κανονικα... Αστε μια βδομαδα νερο οσμωσης στο μπαλκονι και καντε μετρησεις... Θα παθετε πλακα απο την αμμωνια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 6 μηνες... Θα εχει φυτα, δεν παιζει να μην κυκλωνει την αμμωνια κανονικα... Αστε μια βδομαδα νερο οσμωσης στο μπαλκονι και καντε μετρησεις... Θα παθετε πλακα απο την αμμωνια κλπ

Επειδή μου κίνησες την περιέργεια, εμείς πίνουμε νερό όσμωσης και γεμίζω 2λιτρα μπουκάλια. Μήπως δεν κάνω καλά που γεμίζω μπουκάλια; Γιατί όσο να 'ναι κάθονται 3-5 μέρες μέχρι να καταναλωθούν. Βέβαια περνάει στο τέλος από μεμβράνη εμπλουτισμού με ιχνοστοιχεία η οποία περιέχει ασβέστιο και μαγνήσιο και ανεβάζει το ph.

Sorry για το offtopic...

Link to comment
Share on other sites

αφού όμως στο ενυδρείο δεν θα έχει εισαχθεί αμμωνία μέσω των ψαριών.(υπάρχουν και άλλες πηγές αμμωνίας στο ενυδρείο μας?)

πως θα δημιουργηθούν οι μηχανισμοί που θα μεταβωλήσουν την αμμωνία που δεν θα υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν κανει να πινετε οσμωση! Καλυτερα ενα καλο φιλτρο. Το νερο της οσμωσης ειναι αχρηστο για τον οργανισμο μας!!

Επισης οταν εχεις αποχλωριομενο νερο καλο ειναι σε ευλογο χρονικο διαστημα (καμια βδομαδα) να το χρησιμοποιεις - καταναλωνεις.

Απο τον αερα εισερχονται οργανισμοι - βακτηρια τα οποια ζουν και πεθαινουν και δημιουργουν κυκλο. Ακομα και απο τα φυτα.

Στο κατω κατω, ριξε τροφη μεσα στο ενυδριο και την επομενη μερα μετρα αμμωνια!!

Οτι και να λεμε αυτος ειναι ο πιο αντικειμενικος τροπος!

Link to comment
Share on other sites

Αν όπως λες έχεις το ενυδρείο φυτεμένο κατά 50%  τότε τα φυτά είναι είναι αυτά που θα δώσουν την αμμωνία καθώς όλο και κάποιο φύλο θα σαπίζει. Εκτός αυτού θα είναι λίγο απίθανο να μην έχεις λαθρεπιβάτες από τα φυτά (σαλιγκάρια) και αυτά δίνουν στο ενυδρείο αμμωνία και αν δεν σου φτάνει αυτό τότε ρίξε και λίγο αμμωνία για να δεις τεράστια ανάπτυξη των φυτών.

 

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο Χρηστος ειναι.

Και 2 μηνες να αφησεις το ενυδρειο μονο με φυτα,θα εχει στρωσει,φαντασου τι θα γινει σε 6 μηνες.

Καλα,μη πας και ριξεις 20 ψαρια μαζι μετα,παλι σταδιακα πρεπει να μπουν αλλα βιολογια θα υπαρχει κανονικα στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...