Jump to content

Εφεδρικο τανκι


Recommended Posts

Καταφερα και εστεισα το εφεδρικο τανκι των 32LT και ειναι σε φαση στρωσιματος με νερο απο το κεντρικο.

Οταν ολα ειναι οκ μετα πως συντηρουμε τα βακτηρια (Κυκλο κτλ) χωρις να εχουμε ψαρια μεσα?

Εμαθα οτι εαν απλα πετας τροφη που και που μεσα θα διατηρηθει ο κυκλος ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΟ:

Γίνεται και με μερικές σταγόνες αμμωνίας καθημερινά.

Απλά πριν βάλεις κάτι μέσα θα πρέπει να κάνεις μιά γενναία αλλαγή νερού αφού, ακόμα και αν αμμωνία και νιτρώδη είναι μηδενικά, τα νιτρικά θα είναι στα ύψη.

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Ριχνε λιγη τροφουλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα οτι εαν απλα πετας τροφη που και που μεσα θα διατηρηθει ο κυκλος ισχυει?

Ακριβως ετσι.Σαν να ειχες μεσα ενα, δυο ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω κι εγώ καλύτερα την ελεγχόμενη ποσότητα αμμωνίας σαν τρόπο διατήρησης της βιολογίας, γιατί πιστεύω ότι το συνεχές σάπισμα της τροφής μέσα στο ενυδρείο, μπορεί να δημιουργήσει άλλα προβλήματα...

Υ.Σ.: Ακόμη καλύτερα πάντως είναι να βάλεις μέσα αρκετά σαλιγκάρια και μερικές γαρίδες, σαν μόνιμους κατοίκους.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω κι εγώ καλύτερα την ελεγχόμενη ποσότητα αμμωνίας σαν τρόπο διατήρησης της βιολογίας, γιατί πιστεύω ότι το συνεχές σάπισμα της τροφής μέσα στο ενυδρείο, μπορεί να δημιουργήσει άλλα προβλήματα...

Υ.Σ.: Ακόμη καλύτερα πάντως είναι να βάλεις μέσα αρκετά σαλιγκάρια και μερικές γαρίδες, σαν μόνιμους κατοίκους.

Το σκεφτηκα αυτο αλλα λεω αν ερθει η ωρα για τιποτα γενιτουρια η καμια θεραπεια τι γινεται?

Την τρωνε στην μαπα την θεραπεια και η μονιμοι κατοικοι?

Αν βαλω μικρα μηπως τα φανε οι γαριδες?

Και αν βαλω κανενα μεγαλυτερο μηπως μου φαει αυτο τις γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται και η πίτα ολάκερη και ο σκύλος χορτάτος...

Διαφορετικά, χρειάζεσαι και ένα εφεδρικό του... εφεδρικού!

Link to comment
Share on other sites

Η αμέσως επόμενη λύση (ίσως και η πιο σωστή) είναι να το έχεις μόνο με κλαδέματα, χωρίς ζωντανά και χωρίς φίλτρο (μόνο με θερμαντήρα και ένα απλό κυκλοφορητή να σου γυρνάει το νερό) και να έχεις ταυτόχρονα μόνιμα μέσα στο μεγάλο ενυδρείο, ένα εσωτερικό μικρό φίλτρο (ικανό όμως να "κρατήσει" την καραντίνα) που θα το βγάζεις και θα το χρησιμοποιείς όταν θα το χρειάζεσαι. Ετοιμο και στρωμένο...

Link to comment
Share on other sites

Η αμέσως επόμενη λύση (ίσως και η πιο σωστή) είναι να το έχεις μόνο με κλαδέματα, χωρίς ζωντανά και χωρίς φίλτρο (μόνο με θερμαντήρα και ένα απλό κυκλοφορητή να σου γυρνάει το νερό) και να έχεις ταυτόχρονα μόνιμα μέσα στο μεγάλο ενυδρείο, ένα εσωτερικό μικρό φίλτρο (ικανό όμως να "κρατήσει" την καραντίνα) που θα το βγάζεις και θα το χρησιμοποιείς όταν θα το χρειάζεσαι. Ετοιμο και στρωμένο...

Πράγματι, αυτή μου φαίνεται η καλύτερη ιδέα :thumbup: Αν δεν σε ενοχλεί οπτικά το φιλτράκι μέσα στο "κυρίως" ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικά, χρειάζεσαι και ένα εφεδρικό του... εφεδρικού!
:thumbup:

Η αμμονια μου δειχνει να ειναι η καλυτερη λυση προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: filoxenos, thanks.

Mου άρεσε πολύ αυτή η λύση και θα την χρησημοποιήσω για την δική μου καραντίνα.

ένα μικρό εσωτερικό φυλτράκι κρύβεται εύκολα... σε φυτεμένο ενυδρείο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μία πρόταση:

Εφεδρικό τανκ άδειο, καθαρισμένο,έτοιμο για χρήση.

Φίλτρο εφεδρικού τανκ σε λειτουργία στο κύριο ενυδρείο άρα ανα πάσα στιγμή έτοιμο για χρήση.

Τη στιγμή που πρέπει να χρησιμοποιηθεί το εφεδρικό τανκ χρησιμοποιούμε στρωμένο νερό απο το κυρίως ενυδρείο, καθώς και το φίλτρο (του εφεδρικού) που ήδη λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν μια καλη λυση αλλα δυστηχως η καραντινα ειναι κομπλε με εσωτερικο φιλτρο, ανεμιστηρακια κτλ

http://www.boyuaquarium.com/pro-luxuryaquariumfishhomeE.htm

αρα δεν μπορω να μεταφερω εξωτερικα φιλτρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...