Jump to content

Νέος σε φυτεμένο ενυδρείο


Carp82

Recommended Posts

Με την πολήτιμη βοήθειά σας κατάφερα , απο το λάθος στήσιμο του ενυδρείου, με την λάθος επιλογή ψαριών και διακοσμητικών να μπώ στο σωστό δρόμο.

Πλέον έχω μπεί στο χόρο του φυτεμένου ενυδρείου , και θα ήθελα να με βοηθήσετε για ακόμα μια φορ,α να διατηρήσω το ενυδρείο με όσο το δυνατόν λιγότερα λάθη, και να μου δώσετε τα φώτα σας ,τη γνώσης σας και την άποψή σας για ότι θέμα ή δυσκολία συναντήσω.

 

Λίγα λόγια για το ενυδρείο:

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Ασία - Ωκεανία

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60 x 30 x 30
Συνολικά Λίτρα: 54 μεικτά / ~ 44 καθαρα
Sump (λίτρα):
Λειτουργία: Το ενυδρείο τρέχει περίπου 2 μήνες

Οργανισμοί
Φυτά: egeria densa, limnophila sessiflora, ludgiwa repens, cryptocorynae wentii,  Anubia nana (όλα τα φυτά
εκτός της annubia είναι απο κλαδέματα)

Ψάρια: 2 αρσενικά ,7 θυληκά   pseudomugil  furcatus
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες: 3 πετρες μη ασβεστολιθηκες
Ξύλα: μια ριζα
Βυθός: στις 25 Νοεμβρίου
ο βυθός αλλάχτηκε και περιέχει  9 κιλα χαλικάκι 3-4 χιλ , 1,5 κιλο φλουρίτη ανακατεμένα



Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 λάμπα Τ8 15w
Διάρκεια φωτισμού: 7,5 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: εξωτερικό φίλτρο tetratec EX700 (μέσα έχω βιολογικό υλικο κοφτο μακαρόνι, πλαστικές μπάλες που υπήρχαν στο φίλτρο και μαύρα σφουγάρια τα οποία υπήρχαν και αυτά στη συσκευασία)
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμαντήρας  150W

Λίπανση: Όχι ακόμα
Παροχή CO2: Όχι ακόμα
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: τάισμα 3 φορες τη μέρα , τροφές: tetramin , artemia
(κατεψυγμένη τροφη, έχει δοθει σε ένα μόνο ταισμα)


Παράμετροι
pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):12(σύμφωνα με πληροφορίες του  παρόχου ΕΥΔΑ Κοζάνη)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):26


Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30% κάθε βδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: σε κάδο για 24 ώρες με αντιχλώριο και θερμαντήρα για τη ρύθμηση της σωστής θερμοκρασίας
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

 

Φωτογιαφίες:

 

μία γενική εικόνα του ενυδρείου

 

post-61568-0-93454600-1449794216_thumb.jpg

 

 

αν θέλει κάποιος να δει το θέμα με την μετάβαση απο το λάθος στήσιμο του ενυδρείου, στο φυτεμένο, θα το βρεί εδω

 

και τώρα νομίζω ήρθε η ώρα για το πρώτο ερώτημα.

 

Η ανούμπια μπηκε στο ενυδρείο στις 25 Νοεμβρίου μαζι με την αλλαγή του βυθου, τα υπόλοιπα φυτά μπήκαν στις 1 δεκεμβρίου. 

Υπολόγιζα ότι μέχρι τώρα θα είχε μπεί σύστημα CO2 ,

οπότε περίμενα να μπεί το CO2 και μετά να ξεκινήσω με λιπάσματα. Όμως το CO2 ακόμα δεν μπήκε, είναι κάπου στο δρόμο προς κοζάνη,  και βλέπω τα φυτά να "μαραίνονται" 

Επίσης έχω την εντύπωση ότιέχει αρχίσει να εμφανίζεται καφέ άλγη,

 

Δεδομένου ότι ο βυθος είναι φρέσκος να ξεκινήσω να ρίχνω κάποια βοηθητικά για τα φύτα; έστω και σε μικρή ποσότητα ;ή να συνεχίσω  την αναμονή μέχρι να μπει το CO2;

 

πχ για την  cryptocorynae wentii δλιαβασα ότι χρειάζεται ταμπλέτες βυθού (ελπίζω να το λέω σωστα) να ξεκινήσω να ρίχνω; αν ναι τι μου προτείνεται να πάρω;

επίσης απο διάφορα άρθρα που διάβασα , κατέληξα σε ένα λίπασμα γενικής μορφης το seachem flourish. Να ξεκινήσω να δίνω έστω και μικρή ποσότητα απο αυτο; ή απο κάποιο άλλο:

 

σας βάζω φωτογραφίες των φυτών

 

post-61568-0-81238300-1449795936_thumb.jpg post-61568-0-21106900-1449795957_thumb.jpg post-61568-0-26461000-1449795970_thumb.jpg post-61568-0-77125900-1449795980_thumb.jpg post-61568-0-08326600-1449796000_thumb.jpg  post-61568-0-46084400-1449796051_thumb.jpgpost-61568-0-05292600-1449796018_thumb.jpg

 

επίσης ετοιμάζω ένα βίντεο για να το δείτε καλύτερα

ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα και ζωντανα τα φυτα σου! Ευχομαι παντα τετοια και καλυτερα!

Τωρα ως αντικατασταση του co2 που αργει θα σου προτεινα το excel.

Απο κει και επειτα δεν βλεπω λογο να μην αρχισεις και οτι αλλο λιπασμα θες.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο προφίλ του φυτού λέει οτι χρείαζεται ταμπλέτες βυθού, καλό είναι να βάλεις. Ειδικά στην αρχή τουλάχιστον νομίζω πως πρέπει να βάλεις.

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό για παράδειγμα, εννοείται οτι υπάρχουν και άλλα. Εγώ χρησιμοποιώ ταμπλέτες της tropica (δεν τις βρήκα τώρα στο site), χωρίς κάποιο άλλο λίπασμα, και βοηθάνε τους echinodorus και τα φυτά vallisnerias που έχω.

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

Σιγά-σιγά πρέπει να αρχίσεις την λίπανση. Στην αρχή, και για όσο διάστημα η μάζα των φυτών σου είναι μικρή, μπορείς να ρίχνεις το 1/3 της αναγραφόμενης δόσης και στην συνέχεια που θα φουντώσουν τα φυτά, και θα προσθέσεις κι άλλα θα αυξήσεις και τη δόσολογία. Απλά να ξέρεις οτι η δοσολογίες που αναγράφονται στα σκευάσματα αναφέρονται σε φουλ φυτεμένα ενυδρεία. Την ανούμπια καλό είναι να την δέσης στην εσωτερική μεριά του ξύλου, (για να σκιάζεται) αλλιώς σε λίγο καιρό θα διαπιστώσεις άλγη πάνω στα φύλλα της.

 

 

 

Ρίξε μια ματιά εδώ για πιο αναλυτικές πληροφορίες.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/99198-λιπάσματα-και-τρόποι-λίπανσης/?p=1017668

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια να βαλει ταμπλετες ο ανθρωπος απο τη στιγμη που εχει υποστρωμα? Το υποστρωμα την ιδια δουλεια κανει με τις ταμπλετες!

Λιπασματα μπορεις να αρχισεις να ριχνεις σιγα σιγα και μπορεις να ριχεις καθημερινα και εξελ μεχρι να ερθει το co2.

Απο λιπασματα ξεκινα με ενα γενικο και μολις ερθει το co2, θα πρεπει να αρχισεις ολη τη σειρα λιπασματων.

Απο δοσολογιες,ξεκινας με την μιση,την οποια σπαστη δια 6 και αυτο που θα βρεις θα το ριχνεις καθε μερα εκτος της αλλαγης νερου. Για το εξελ δεν ισχυει αυτο,θα ριχνεις καθημερινα οτι λεει το μπουκαλι ακομα και μετα την αλλαγη νερου.

Ομως,θα πρεπει να κανεις και κατι με το φως σου,ειναι λιγος για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια να βαλει ταμπλετες ο ανθρωπος απο τη στιγμη που εχει υποστρωμα? Το υποστρωμα την ιδια δουλεια κανει με τις ταμπλετες!

Λιπασματα μπορεις να αρχισεις να ριχνεις σιγα σιγα και μπορεις να ριχεις καθημερινα και εξελ μεχρι να ερθει το co2.

Απο λιπασματα ξεκινα με ενα γενικο και μολις ερθει το co2, θα πρεπει να αρχισεις ολη τη σειρα λιπασματων.

Απο δοσολογιες,ξεκινας με την μιση,την οποια σπαστη δια 6 και αυτο που θα βρεις θα το ριχνεις καθε μερα εκτος της αλλαγης νερου. Για το εξελ δεν ισχυει αυτο,θα ριχνεις καθημερινα οτι λεει το μπουκαλι ακομα και μετα την αλλαγη νερου.

Ομως,θα πρεπει να κανεις και κατι με το φως σου,ειναι λιγος για τα λιτρα σου. 

Ταμπλέτες σκέφτηκα να βάλω γιατί διάβασα ότι τα φυτά που παίρνουν τα φρεπτικά συστατικά απο τις ρίζες χρειάζονται ταμπλέτες,όπως η cryptocorynae έχω. τα υγρά λιπάσματα είναι για τα φυτά που παίρνουν τα θρεπτικά συστατικά απο τα φύλλα. Λάθος:

 

το ξέρω οτι είναι λίγος ο φωτισμός. ψάχνω τρόπους για να τον διορθώσω, έχω ανοίξει και σχετικό θεμα εδω

 

Για την λίπανση είχα διαβάσει οτι καλά είναι να ξεκινήσει το CO2 και μετά να την ξεκινήσω. Υπολόγιζα οτι μέχρι σήμερα που μιλάμε θα ήταν ήδη στημένο οπότε σκέφτηκα να περιμένω. Αλλα δεν νομίζω να με παιρνει και άλλο να περιμένω. 

 

Θα πάω να δω τη μπορω να βρω απο λιπάσματα και σιγα σιγα θα ξεκινήσω.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά-σιγά πρέπει να αρχίσεις την λίπανση. Στην αρχή, και για όσο διάστημα η μάζα των φυτών σου είναι μικρή, μπορείς να ρίχνεις το 1/3 της αναγραφόμενης δόσης και στην συνέχεια που θα φουντώσουν τα φυτά, και θα προσθέσεις κι άλλα θα αυξήσεις και τη δόσολογία. Απλά να ξέρεις οτι η δοσολογίες που αναγράφονται στα σκευάσματα αναφέρονται σε φουλ φυτεμένα ενυδρεία. Την ανούμπια καλό είναι να την δέσης στην εσωτερική μεριά του ξύλου, (για να σκιάζεται) αλλιώς σε λίγο καιρό θα διαπιστώσεις άλγη πάνω στα φύλλα της.

 

 

 

Ρίξε μια ματιά εδώ για πιο αναλυτικές πληροφορίες.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/99198-λιπάσματα-και-τρόποι-λίπανσης/?p=1017668

Ο φωτισμός είναι πολύ μικρος ~3,4 w/lt, δεν νομίζω να έχω θέμα ακομα.

την ανούμπια την έβαλα σε πέτρες για να μπορώ να την μετακινώ μίας και ακόμα θέλω να βάλω μερικα φυτα ακόμα. πχ λίγη μός στη ρίζα .Αλλα και θα αλλάξω τον φωτισμό (να τον πάω τουλάχιστον 0,5 w/lt  . Γι'αυτό και θα την τοποθετήσω μετά  αναλόγως τις παραμέτρους...

Link to comment
Share on other sites

Ταμπλέτες σκέφτηκα να βάλω γιατί διάβασα ότι τα φυτά που παίρνουν τα φρεπτικά συστατικά απο τις ρίζες χρειάζονται ταμπλέτες,όπως η cryptocorynae έχω. τα υγρά λιπάσματα είναι για τα φυτά που παίρνουν τα θρεπτικά συστατικά απο τα φύλλα. Λάθος:

 

το ξέρω οτι είναι λίγος ο φωτισμός. ψάχνω τρόπους για να τον διορθώσω, έχω ανοίξει και σχετικό θεμα εδω

 

Για την λίπανση είχα διαβάσει οτι καλά είναι να ξεκινήσει το CO2 και μετά να την ξεκινήσω. Υπολόγιζα οτι μέχρι σήμερα που μιλάμε θα ήταν ήδη στημένο οπότε σκέφτηκα να περιμένω. Αλλα δεν νομίζω να με παιρνει και άλλο να περιμένω. 

 

Θα πάω να δω τη μπορω να βρω απο λιπάσματα και σιγα σιγα θα ξεκινήσω.

 

Βρε συ,αφου εχεις βαλει flourite,γιατι να βαλεις ταμπλετες?

Ταμπλετες βαζουμε οταν δεν εχουμε υποστρωμα,η οταν το υποστρωμα μας ειναι παρα πολυ παλιο,που και εκει δεν χρειαζονται γιατι μετα απο καιρο,φταχνεις υποστρωμα πολυ καλυτερο απο του εμποριου.

Link to comment
Share on other sites

μόλις γύρισα απο το πετσοπ. βρήκα το seachem flourish και ένα ακόμα (δεν θυμαμαι την ονομασία του planκατι ) διάλεξα το flourish γιατι έχω διαβάσει καλά λόγια και γιατι θέλει 5ml για κάθε 250 λίτρα ,ενώ το άλλο έγραφε 40ml για κάθε 100 λίτρα.

 

Ταμπλέτες βυθού δεν θα βάλω. μου έδωσε μία ταμπλέτα ο πετσοπας (της sera ήταν το κουτί)  να βάλω επειδη είναι φρέσκια η αλλαγη του βυθου που έκανα(σαν υποβοήθηση) και μάλιστα χωρις χρέωση :) Μου είπε αν δω στην πορία ότι η λίπανση δεν φτάνει ,εφόσον τακτοποιήσω και τον φωτισμό,CO2 κτλ θα δουμε τι θα κανουμε. (σωστο μου ακούγεται )

 

εγω έχω 45 λίτρα νερού οπότε με την μαγική απλή μέθοδο των τριών θέλω 45*5/250=0.9 ml

τώρα το 0,9 το σπάω σε 6 δώσεις;

0,15ml  κάθε μέρα , σωστά ; 

Έγινε επεξεργασία - Carp82
Link to comment
Share on other sites

το λίπασμα το ρίχνω απο την μεριά που είναι το σπρέι μπάρ για να απλωθεί με την ροή η δεν παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

και εδω έχω ένα βιντεάκι απο το ενυδρείο μου. youtube

 

προσπάθησα να τραβήξω την κατάσταση των φυτων όσο το δυνατόν καλύτερα

Έγινε επεξεργασία - Carp82
Link to comment
Share on other sites

το λίπασμα το ρίχνω απο την μεριά που είναι το σπρέι μπάρ για να απλωθεί με την ροή η δεν παίζει ρόλο;

Οπου και να το ριξεις το ιδιο ειναι ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν μπορεσα να βρω συριγγα με τόσο μικρη κλίμακα για να μετράω το λίπασμα 0,07 ml. (η μιση απο αυτή που βγαίνει με της αναλογίες του μπουκαλιού)

να ρίχνω ανα 2 μέρες τα 0,15μλ; 

τα 0.15 στο περιπου μπορω να τα ρίξω. βρήκα μια σύριγγα που είναι ανα 0.20 η διαγράμμηση 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει τόσο μικρή διαβάθμιση :)

Θελω το 7% το ενός ml

Link to comment
Share on other sites

Με σύριγγα ινσουλίνης κάνεις μια χαρά την δουλειά σου. Στην σύριγγα των 50cc, η μία γραμμή είναι 0.01ml, άρα θα τραβήξεις flourish μέχρι τις 7 πρώτες γραμμές.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με σύριγγα ινσουλίνης κάνεις μια χαρά την δουλειά σου. Στην σύριγγα των 50cc, η μία γραμμή είναι 0.01ml, άρα θα τραβήξεις flourish μέχρι τις 7 πρώτες γραμμές.

θα παω να ξαναρωτήσω, αλλα σε άλλο φαρμακείο . γιατι μάλλον ο τυπος που πήγα και ρωτησα με είπε μλκ. 

ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

απο εχτές το απογευμα μπήκε  και το CO2.  με 1 σταγόνα ανα δευτερόλεπτο. το οποίο μετρήθηκε σε DIY μετρητή φυσαλίδων , μιας και αυτος που έχει γίνει παραγγελία δεν ήρθε ακόμα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία μικρη αναθεώρηση των στοιχείων παρουσίασεις  του ενυδρείου έπειτα απο κάποιεες αλλαγές που έγιναν:

 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 λάμπα Τ8 15Διάρκεια φωτισμού: 7,5 ώρες, led τανία 5050 συνολικού μήκους 1,40 μ ~15 watt Διάρκεια φωτισμού 4 ώρες
* την αγκατάσταση της ταινίας led μπορείται να βρείτε το θέμα  εδώ

Υποστήριξη οργανισμών
 

Φίλτρανση: εξωτερικό φίλτρο tetratec EX700 (μέσα έχω βιολογικό υλικο κοφτο μακαρόνι, πλαστικές μπάλες που υπήρχαν στο φίλτρο και μαύρα σφουγάρια τα οποία υπήρχαν και αυτά στη συσκευασία)
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμαντήρας  150W

Λίπανση: seachem flourish 0.7ml 6 φορες τη βδομάδα,

Παροχή CO2:Ναι ( 1 φυσαλίδα/δευτερολεπτο)
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: τάισμα 3 φορες τη μέρα , τροφές: tetramin , artemia
(κατεψυγμένη τροφη, έχει δοθει σε ένα μόνο ταισμα)


Παράμετροι
 

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):12

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5-10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):25-26


 

Link to comment
Share on other sites

στο ενυδρείο προστέθηκαν τις τελευταίες 10 μέρες πέντε horned snails

 

post-61568-0-21717100-1450377022_thumb.jpg

 

δυστυχώς το ένα που φαίνεται στη φωτογραφία με το μαύρο κέλυφος ,δεν τα καταφερε. οπότε μείναν 4

 

την κυριακή (5 μέρες πρίν) προστέθηκε ένας ancistrus cirrhosus 2,5 περίπου εκατοστά

 

post-61568-0-70473200-1450376996_thumb.jpg

 

και εδώ κκαι 2 μέρες 2 yellow rabbit snails

 

post-61568-0-76728100-1450377273_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι εχεις κλεισει απο ζωντανα,μη βαλεις κατι αλλο,ηδη τα σαλιγκαρια ειναι αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε τα rabbιt δεν βρηκα πολλα γι αυτα αλλα απ οσο εχω διαβασει τρωνε φυτα.

Εχε το νου σου :) και πες μας να ξερουμε

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι εχεις κλεισει απο ζωντανα,μη βαλεις κατι αλλο,ηδη τα σαλιγκαρια ειναι αρκετα.

Όχι δεν εχω σκοπό να βαλω κατι άλλο. Τωρα ειμαι οκ. Και για το βυθό :)

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε τα rabbιt δεν βρηκα πολλα γι αυτα αλλα απ οσο εχω διαβασει τρωνε φυτα.

Εχε το νου σου :) και πες μας να ξερουμε

Ναι έτσι εχω διαβάσει και εγω . Γι'αυτο ειμαι σε επιφυλακή. Μεχρι τωρα ομως δεν είδα καμια τέτοια κίνηση. Αν αρχίσουν τα κλαδέματα χωρίς την άδεια μου θα τα βγάλω :(

Αν και έχουν πολυ πλάκα :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...