Jump to content

Νέος σε φυτεμένο ενυδρείο


Carp82

Recommended Posts

εδω και μερες έχω παρατηρήσει ορισμένα περίεργα κυνηγητά μεταξύ των αρσενικών furcatus και των θυληκών, επίσης πολύ συχνα υπάρχουν αψιμαχίες μεταξύ των 2 αρσενικών. Μήπως παμε για ζευγάρωμα;

ξέρει κανεις να μου πεί;

Link to comment
Share on other sites

και ενα βιντεάκι του κυνηγητού εδώ  

Link to comment
Share on other sites

Τα rabbit μπήκαν σε απομόνωση , καθώς ξεκίνησαν χωρίς την άδειά μου, εργασίες αποψηλωσης των φυτών. Δυστυχώς θα πρέπει να τα δώσω

Κρίμα ειναι πανέμορφα. :( :(

Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει ότι στα φυτα έχει παρουσιαστεί κάτι σαν ιστός απο αραχνη. και μετα απο 2-3 μερες αρχίζουν να λιώνουν, Απο έλειψη CO2 δεν είναι. καθώς έχω μπουκάλα και έχω και drop checker όπου το χρώμα του είναι πράσινο.  απο εχτές ξεκίνησα και συμπλήρωμα καλίου. λέτε να οφείλεται μόνο στην έλειψη καλίου; ή είναι κατι άλλο; 

 

παραθέτω φωτογραφίες και βίντεο

 

 

post-61568-0-99059600-1450827519_thumb.jpgpost-61568-0-74665200-1450827523_thumb.jpgpost-61568-0-33316600-1450827527_thumb.jpgpost-61568-0-23655500-1450827531_thumb.jpgpost-61568-0-90394400-1450827534_thumb.jpg

 

 

και το βίντεο εδώ

 

μετρήσης

 

 

PH 7,5

NO3 10

NO2 0

NH4/NH3 0

KH 10

GH 12

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ,με βάση  τις μετρήσεις ΡΗ/ΚΗ αύξησε λίγο το Co2.και προσοχή στα λιπάσματα μην τα κάψεις.

 

η γνώμη μου πάντα

 

ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Οκ θα το αυξήσω. Στα λιπάσματα ρίχνω seachem flourish 1/2 της προτεινόμενης δόσης, και κάλιο που έριξα 1 φορά μεχρι τωρα, πάλι το 1/2 της προτεινόμενες δώσης έριξα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ,με βάση  τις μετρήσεις ΡΗ/ΚΗ αύξησε λίγο το Co2.και προσοχή στα λιπάσματα μην τα κάψεις.

 

η γνώμη μου πάντα

 

ευχαριστώ

Πως γινεται καποιος να καψει τα φυτα απο τα λιπασματα?

 

Καλημέρα. Οκ θα το αυξήσω. Στα λιπάσματα ρίχνω seachem flourish 1/2 της προτεινόμενης δόσης, και κάλιο που έριξα 1 φορά μεχρι τωρα, πάλι το 1/2 της προτεινόμενες δώσης έριξα.

Απο την στιγμη που εχεις μπουκαλα,θα πρεπει να πας σε ολοκληρωμενη λιπανση γιατι οι απαιτησεις των φυτων σου ανεβηκαν τωρα.

Ποσες φυσαλιδες ριχνεις τωρα?

Τα λιπασματα θα τα σπασεις δια 6 και θα ριχνεις καθημερινα εκτος απο την ημερα της αλλαγης που δεν θα ριχνεις τιποτα.

Για τις δοσεις,ξεκινας με τη μιση απο αυτη που γραφουν τα μπουκαλια πανω εκτος απο το καλιο που θα ριχνεις οτι λεει το μπουκαλι πανω.

Αν παρεις ολα τα λιπασματα,θα φτιαξεις ενα προγραμμα εβδομαδιαιο,μπορεις να χρησιμοποιησεις την seachem που εχει ενα ετοιμο για να ξερεις τι πρεπει να ριχνεις και ποτε.

Απ οτι θυμαμαι εβαλες και λεντοταινιες..το προβλημα που βλεπεις αρχισε πριν η μετα απο αυτες?

Εμενα αυτο που βλεπω μου κανει σαν αλγη παντως.

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται καποιος να καψει τα φυτα απο τα λιπασματα?

 

Απο την στιγμη που εχεις μπουκαλα,θα πρεπει να πας σε ολοκληρωμενη λιπανση γιατι οι απαιτησεις των φυτων σου ανεβηκαν τωρα.

Ποσες φυσαλιδες ριχνεις τωρα? το ειχα  ρυθμισμενο 1 φυσ / δευτερολεπτο . και ο drop checker ήταν πράσινο. απο το πρωί το πήγα ~1,5 φ/δευτ (3 φυσαλίδες / 2 δευτερόλεπτα)

Τα λιπασματα θα τα σπασεις δια 6 και θα ριχνεις καθημερινα εκτος απο την ημερα της αλλαγης που δεν θα ριχνεις τιποτα. 

Για τις δοσεις,ξεκινας με τη μιση απο αυτη που γραφουν τα μπουκαλια πανω εκτος απο το καλιο που θα ριχνεις οτι λεει το μπουκαλι πανω. το flourish ετσι το ριχνω, 6 δόσεις εκτός της κυριακής που κάνω αλλαγή νερού, το κάλιο σήμερα έριξα 2 φορα σήμερα (2-3 φορες τη βδομάδα γραφει στις οδηγίες , οπότε είπα να ρίχνω δευτέρα,τετάρτη και παρασκευή)  ακριβώς την αναλογία που γράφει στο μπουκάλι 

Αν παρεις ολα τα λιπασματα,θα φτιαξεις ενα προγραμμα εβδομαδιαιο,μπορεις να χρησιμοποιησεις την seachem που εχει ενα ετοιμο για να ξερεις τι πρεπει να ριχνεις και ποτε. όταν λές όλα τα λυπάσμάτα; να πάρω και σίδηρο, φώσφορο κτλ ;

Απ οτι θυμαμαι εβαλες και λεντοταινιες..το προβλημα που βλεπεις αρχισε πριν η μετα απο αυτες? Το πρόβλημα ξεκίνησε μετά την  1 βδομάδα που έβαλα τα φυτα. Δεν είχα ρίξει λύπασμα,δεν είχα βάλει CO2 και δεν είχα αλλάξει το φωτισμό (είχε μία Τ8 15w) Υπέθεσα   ότι ήταν λόγω έλλειψης του CO2 η των λυπασμάτων ή του χάλια φωτισμού. Αλλα εδώ και μία βδομάδα που έχουν μπει όλα δεν έχει φύγει. αλλά δεν φαίνεται και να μεγαλώνει το πρόβλημα.  

Εμενα αυτο που βλεπω μου κανει σαν αλγη παντως.

 

Να πάρω  υγρά τέστ για Po,Fe κτλ να δω που βρίσκομαι; 

 

Έγινε επεξεργασία - Carp82
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι άλγη, για τι άλγη μιλάμε; Τριχοειδή;

Link to comment
Share on other sites

Οταλ λεω ολα τα λιπασματα εννοω ολα,εκτος απο νιτρικα,εκτος και αν μετρας 0.

Δεν μπορω να καταλαβω ποια αλγη ειναι ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 24 ωρες αλλαγής της ποσότητας CO2, ο "ιστός της αράχνης" που υπήρχε στο ενυδρειο εχει υπόχωρισει αρκετά. Θα το ξαναδώ βέβαια το βραδάκι που θα ανάψουν τα φώτα. Το υγρό του drop checker άρχισε να κιτρινίζει. Οποτε χαμήλωσα λιγο τη δόση του CO2 και θα προσαρμοσω τη ΡΟΗ της εισαγωγής απο το φίλτρο έτσι ώστε να μην υπαρχει αναταραξη σχεδόν καθολου του νερου. (1 φυσαλίδα/δευτερόλεπτο χωρίς αναταραξη) μεχρι χτες υπήρχε μια μικρή αναταραξη στην επιφάνεια του νερου. Και θα το παρατηρήσω πως θα παει.

Σημερινές μετρήσεις

Ph 7

Gh 13

Kh 9

Έγινε επεξεργασία - Carp82
Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα τέστ ΡΟ4 της salifert

η μέτρηση έδειξε 0.03ppm 

 

επίσεις παρέλαβα seachem Iron

seachem phosphorus

και περιμένω να έρθει  seachem trace

 

το σίδηρο το σπάω σε 6 δόσεις; 

Απο το seachem phosphorus να ρίξω; αν ναι να το σπάσω και αυτο σε 6 δώσεις; 

 

to KH παραμενει στο 9. να αυξίσω τη δώσει του CΟ2;

Link to comment
Share on other sites

Πόσα νιτρικά έχεις; Προσπάθησε να έχεις μια αναλογία φωσφορικά-νιτρικά 1:10. 

Ναι τον σίδηρο σπάσε τον δια 6.

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά παίζουν 5 μετα την αλλαγή και τέλος βδομάδας πριν την αλλαγή ειναι 10

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αλλαγή σε νοιάζουν. Ρίξε φωσφορικά μέχρι να μετράς τουλάχιστον 0.50. Το πρόγραμμα της seachem λέει 4ml την εβδομάδα για τα λίτρα σου. Ξεκίνα με αυτά και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μετα απο ένα μηνα+ είπα να κάνω μια μικρή ενημέρωση. 

 

Απο λιπάσματα χρησιμοποιούνται:

 

seachem flourish, seachem iron, seachem phosporus, seachem potassium και easy-life nitro

εχουν προστεθεί κάποια φυτάκια ακόμα όπως ντοματιά, riccia,Hygrophila corymbosa και java μος.

 

 

Και μία φωτογραφία

 

 

 

 

post-61568-0-38607500-1454545732_thumb.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσει το ενυδρείο σου φίλε μου καλορίζικος. Έχεις μία μικρή υποβρύχια ζούγκλα και ένα μικρό παράδεισο για τα ψαράκια σου.

 

 

Την Moss την έδεσες με πετονιά; Πολύ φουντωμένη την βλέπω ,σε πόσες μέρες σου έγινε έτσι;

Επίσης, εγέρια που έχεις; Γιατί όσο και να ψάχνω εγέρια δεν βρίσκω!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Την εγερια την εχω βγάλει εδω και καιρό δεν είχε πιάσει. :)

Την Μος πανω στη ρίζα την εχω πιάσει με πετονιά.

Κάτω αριστερά που φαίνεται ειχα βάλει λιγο Μος με λίγα χαλικακια απο πανω για να την κρατάνε κάτω. Και ειχα αφήσει χύμα μεσα στο ενυδρειο μια ποσότητα και με την ΡΟΗ κόλλησε και αυτήν κάτω αριστερά πανω στην άλλη

Έγινε επεξεργασία - Carp82
Link to comment
Share on other sites

Την εγερια την εχω βγάλει εδω και καιρό δεν είχε πιάσει. :)

Την Μος πανω στη ρίζα την εχω πιάσει με πετονιά.

Κάτω αριστερά που φαίνεται ειχα βάλει λιγο Μος με λίγα χαλικακια απο πανω για να την κρατάνε κάτω. Και ειχα αφήσει χύμα μεσα στο ενυδρειο μια ποσότητα και με την ΡΟΗ κόλλησε και αυτήν κάτω αριστερά πανω στην άλλη

Η εγέρια πως και δεν επίασε; Πώς την είχες βάλει;

 

Ρωτάω γιατί γενικά προσαρμόζεται σχεδόν στα πάντα.

 

Η moss μετά από πόσες μέρες σου φούντωσε έτσι στο κλαδι;

Link to comment
Share on other sites

Οταν προτοεβαλα τα φυτα ο βυθός ειχε λιγο καιρό που ειχε αλλαχτει. Μεχρι να δω και για λιπασματα, για το αν θα βαλω μπουκάλα co2 κτλ , τα φυτα είχαν αρχίσει να έχουν προβλήματα. Λογο έλλειψης συστατικών και co2. Είχαν αρχίσει να λιώνουν . Η εγερια ήταν 2 στεμ που ειχα βάλει απο κλαδεματα. Οποτε έλιωσαν και δεν πρόλαβα να την κρατήσω. Η limnophila sessiliflora που ειχα πιο πολλα φυτακια, πρόλαβα και έσωσα 2-3 μικρά κομμάτια πριν λιώσουν . :)

Τη java Μος την εχω περίπου 3 βδομάδες(απο κλαδεματα την πηρα) . Μετα την πρώτη βδομάδα άρχισε να δίνει.

Η fontinalis antipyretica αγοράστηκε σε συσκευασία 1-2 grow. Άρχισε να δίνει μετα τις 2-2,5 βδομάδες. Την εχω απο τα Χριστούγεννα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει που σου χαλούσαν τα φυτά και μάλιστα διαπίστωσες προβλήματα γρήγορα. Μήπως δεν προσαρμοζόντουσαν για κάποιο λόγο.

Στο λέω γιατί και εγώ δεν χρησιμοποιώ co2 αέριο λίπασμα ξεκίνησα τώρα τελευταία να ρίχνω λίγο και σάπισμα δεν παρατήρησα σε κάποιο φυτό. Έχω και εγώ εύκολα φυτά..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εξελίσεται το ενυδρείο σου. Σε λίγο καιρό θα είναι πραγματική ζούγκλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει που σου χαλούσαν τα φυτά και μάλιστα διαπίστωσες προβλήματα γρήγορα. Μήπως δεν προσαρμοζόντουσαν για κάποιο λόγο.

Στο λέω γιατί και εγώ δεν χρησιμοποιώ co2 αέριο λίπασμα ξεκίνησα τώρα τελευταία να ρίχνω λίγο και σάπισμα δεν παρατήρησα σε κάποιο φυτό. Έχω και εγώ εύκολα φυτά..

Βυθός χωρίς θρεπτικά συστατικά. (Νέος βυθός)

Χωρίς λιπασματα και με χάλια φωτισμό στην αρχη .....

Τα φυτα ήταν απο κλαδεματα τα περισσότερα . Οποτε αν προσθέσεις και το σοκ που πάθανε απο την αλλαγή στις παραμέτρους του νερου.....

Πάντως απο οταν άρχισα λιπασματα, co2 και άλλαξα και το φωτισμό ... Ολα πάνε καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εξελίσεται το ενυδρείο σου. Σε λίγο καιρό θα είναι πραγματική ζούγκλα. :)

Σε ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

μετα απο πολύ καιρό είπα να κάνα ενα update. Όλο αυτο το διαστημα έχω κάνει πολλά πειράματα (κυρίως με διάφορα φυτάκια απο κλαδέματα)

επίσης να τονίσω οτι οι ταινίες led  που είχα προσθέσει για αύξηση του φωτισμού μετα απο 7 μήνες περίπου έπρεπε να αλλαχτούν , καθώς δεν απέδιδαν τον απαιτούμενο φωτισμο. 

 

περίπου τέλη μαίου το ενυδρείο ήταν έτσι

 

1.JPG

 

 

πρός τα τέλη καλοκαιριού το ενυδρείου είχε αυτη τη μορφή

 

2.jpeg

 

σε αυτο το σημειο είχα βαρεθεί να κλαδεύω τη vallisneria gigantea (πίσω αριστερα) καθώς σκίαζε όλο το ενυδρείο :( 


 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...