Jump to content

ταιριαζουν


Recommended Posts

καλησπέρα

έχω αποφασισει

να βάλω τα παρακάτω ψαράκια και θέλω να μου πειτε την αποψή σας

1 ενα κοπαδακι cardinal

2 3 θυλικα guppies kαι ενα αρσενικο (ειδα σε ενα σαιτ οτι δεν εχουν προβλημα!!!)

3 3-4 corydoras

4 2 honey gouramis kai ena arseniko

5 και μια μικρη ομάδα απο black phantom tetra h alliws mia mikrh omada apo glass fish

τι λέτε??

εχω ενα 150λ με ένα εσωτερικο και ενα εξωτερικο φιλτρο και η μετρησεις μου ειναι κάλες

με λιγα φυτα αλλα σιγα σιγα...

περιμένω την απαντησή σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπυ ξέχνατα, θέλουν πιο σκληρό νερό από τα υπόλοιπα.

Τα corydoras καντα 5-6 γιατι θέλουν κοπαδάκι.

Επέλεξε μόνο ένα είδος τέτρα με περισσότερα άτομα γιατι κοπαδιάζει καλύτερα.

Για τα γκουράμι δεν γνωρίζω οπότε ας πεί κάποιος άλλος αν είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπυ ξέχνατα, θέλουν πιο σκληρό νερό από τα υπόλοιπα.

Τα corydoras καντα 5-6 γιατι θέλουν κοπαδάκι.

Επέλεξε μόνο ένα είδος τέτρα με περισσότερα άτομα γιατι κοπαδιάζει καλύτερα.

Για τα γκουράμι δεν γνωρίζω οπότε ας πεί κάποιος άλλος αν είναι ΟΚ.

τα κοριντορας πρέπει να είναι μονο απο ενα ειδος???

δυο ειδη απο τετρας δηλαδη οχι..???

για τις χειρες τι λες??

οσο για τα γκαπυ το εχω διαβασει....αλλα στη σελιδα που θα γραψω...λεει οτι ταιραιζουν..

εχω μπερδευτει λιγο.....

http://www.timstropicals.com/Inventory/Tet...ll/NeonInfo.asp

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο απόψεις

Η μια υποστηρίζει ότι δεν τοποθετούμε ωοτόκα με ζωοτόκα μαζί. Και η άλλη άποψη ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Προσωπικά έχω δει πολλά ενυδρεία με ζωοτόκα και ωοτόκα μαζί χωρείς πρόβλημα.

Όσο αφορά το Ph τα guppies είναι μαέστροι και προσαρμόζονται σε Ph από 5,5 έως 8,5. Πιο άνετα αισθάνονται όμως σε Ph γύρο από το 7

Τα καρτιναλ μπορείς και αυτά να τα συντηρήσεις σε ουδέτερο Ph αλλά μειώνεις με αυτόν τον τρόπο την ζωή τους κατά το ήμισυ περίπου.

Τα Colisa chuna στρεσάρονται λίγο πιο εύκολα προτιμούνε ήρεμα και μικρά ψάρια. Για αυτό θέλει προσοχή να μην πληθαίνουνε τα guppies και λόγου της δραστηριότητας που έχουν στρεσάρουνε τα chuna. Εάν λοιπόν ο πληθυσμός είναι ισορροπημένος δεν θα έχεις πρόβλημα.

Με glass fish εάν εννοείς τα Kryptopterus τότε να ξέρεις υπάρχουν δύο είδη το minor που μεγαλώνει έως 8 εκ. και το bicirrhus μεγαλώνει έως 15 εκ. και τα δύο έχουν πιο έντονο το ένστικτο του κοπαδιού από κάποια άλλα ψάρια για αυτόν τον λόγο τα συντηρούμε ανά 10 κομμάτια και είναι ευαίσθητα ψάρια ιδιαίτερα στη φάση της προσαρμογής.

Θα προτιμούσα 8-10 black phantom

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ χρηστο.

κατι ακομα..οσο αφορα τα τετρα

αντι για καρδιναλιους να εβαζα νεον??

ποια θα ηταν καλυτερα νομιζεις??απο τετρα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ο Χρήστος έχει δίκιο σε αυτά που σου γράφει για τα γκαπυ απλά αν τα βάλεις πρέπει να κάνεις περισσότερους συμβιβασμούς όσον αφορά στις συνθήκες του νερού.

Όσο για τα κορυδόρας για να σου δώσουν το μέγιστο του χαρακτήρα και της συμπεριφοράς τους θέλουν το λιγότερο 5-6 από το ίδιο είδος. Οπότε διάλεξε ποιο είδος σου αρέσει περισσότερο, ελεγξε κάποιες μικροδιαφορές που έχουν στις συνθήκες που θέλουν καθώς και το τελικό τους μέγεθος και παίρνεις όσα περισσότερα χωράνε.

Σε λίγο καιρό θα δείς ότι λίγότερα είδη σε μεγαλύτερα κοπάδια είναι πιο όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

...Όσο αφορά το Ph τα guppies είναι μαέστροι και προσαρμόζονται σε Ph από 5,5 έως 8,5. Πιο άνετα αισθάνονται όμως σε Ph γύρο από το 7...

Εδώ θα διαφωνήσω λίγο Χρήστο, έχοντας παρατηρήσει επί μακρόν στα ενυδρεία μου ότι γενικά τα ζωοτόκα προτιμούν καθαρά αλκαλικό περιβάλλον (και όχι ουδέτερο), καθώς και σκληρό νερό.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=81724

Επίσης είμαι της γνώμης ότι δεν πρέπει να ανακατευτούν αυτά τα είδη (γκάππυ με κάρντιναλς, νέον, glassfish, corydoras κλπ) στο ίδιο ενυδρείο, όχι τόσο για το ζωοτόκα-ωοτόοκα (δεν ισχύει τέτοιος διαχωρισμός) αλλά για τις διαφορετικές συνθήκες νερού και περιβάλλοντος γενικότερα, που απαιτούν (και το λέω αυτό κυρίως για τα γκάππυ).

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο τα γκάππυ είναι μάστορες στην επιβίωση και είναι μύθος ότι ζουν μόνο σε σκληρό νερό. Και αναφέρω συγκεκριμένα έχουν βρεθεί τα ψάρια να ζουν σε υφάλμυρο νερό αλλά και σε υπερβολικά υπόξινο νερό για παράδειγμα αναφέρει ο Dr. Wolfgang Staeck ότι συνάντησε τα συγκεκριμένα ψάρια στην περιοχή Guyana και στα ποτάμια Essequibo, Demarara River όπου η συνθήκες νερού ήταν η έξεις.

24 °C

10-20 µS/cm

< 1 °GH

Kh 0

Ph 6,3

Στην Venezuela ο Kempkes το 1995 τα συνάντησε σε Ph 4,5, Gh 3. Ενώ ο Borg το 1994 τα συνάντησε σε Ph 6,8 bis 7,0.

Και από άλλες έρευνες που έγιναν διαπίστωσαν πως τα περισσότερα γκάππυ ζούσαν σε νερό που το Ph κυμαίνονταν από 6,5-7,0.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι ζουν μόνο σε σκληρό νερό, αλλά ότι είναι καλύτερα να ζουν σε σκληρό νερό.

Τώρα, εάν κάποια από αυτά προσαρμόστηκαν σε άλλες παραμέτρους νερού με την πάροδο του χρόνου, αυτό είναι άλλο θέμα. Εδώ πρόσφατα ανακάλυψαν κάποια είδη στη Μεσόγειο που ήρθαν από τους τροπικούς κλπ κλπ. Ναι, αυτό γίνεται και υπάρχουν πολλά παραδείγματα στη γη, με διάφορα είδη που προσαρμόστηκαν σε άλλες συνθήκες από αυτές του φυσικού τους περιβάλλοντος, μετά από μεταφορά τους ή μετανάστευση (και με τα γκάππυ έχει γίνει κατά κόρον αυτό, παγκοσμίως).

Ομως, τα ψάρια που παίρνουμε από το εμπόριο, δεν είναι γεννημένα και μεγαλωμένα σε τέτοιες συνθήκες (μαλακά και ουδέτερα νερά)... Και είμαι της γνώμης ότι ψάρια που έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει σε συγκεκριμένες συνθήκες, δεν πρέπει να τους τις αλλάζουμε, γιατί μόνο κακό τους κάνουμε.

Γι' αυτό το λόγο και όταν δίνω ψάρια που έχουν γεννηθεί στα ενυδρεία μου, πάντα τα συνοδεύω και από τις συνθήκες νερού και περιβάλλοντος που τα κρατάω (το ίδιο κάνω και όταν παίρνω ψάρια, όπου αυτό είναι εφικτό).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...