Jump to content

Recommended Posts

ΟΚ

αυτο ηταν....

Τελειωνω με το μεγαλο reef που ετοιμαζω 

και ετοιμαστειτε!!!

 

αχαχαχαχαχα :P

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό αποτέλεσμα

Send from the Middle of the Ocean

Να σαι καλα,ευχαριστω!

 

Bλεπω staghorn?

Τι αλλαξες και την εβγαλες?

 

Νικο,εχω βγαλει λιγο σε καποια σημεια.

Επισης εχω και λιγο bba σε καποια σημεια παλι.

Βεβαια,δεν ειναι πολυ,μονο σε 1-2 σημεια και απ οτι βλεπω δεν μεγαλωνει,ειναι σταθερη.

Μου εκανε κατι κολπα η μικρομετρικη,δουλευα τη μπουκαλα σε χαμηλη πιεση και απο οτι ειδα δεν μου κρατουσε σταθερες τις φυσαλιδες,δηλαδη εβαζα 90 και μετα απο 3-4 μερες μετρουσα 70-75.

Τωρα αυξησα λιγο την πιεση της μπουκαλας και εχει σταθεροποιηθει.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι τετοιο εγιναν.

Μη ξεχναμε οτι ειναι και 45 ημερων ενυδρειο,φρεσκαδουρα :P

Ναι τις τσεκαρω καθημερινα να δω αν μεγαλωνουν.Μεχρι στιγμης τις βλεπω σταθερες παντως. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα λόγια είναι περιττά, απλά πανέμορφο!!! :bow:  :bow:  :bow:

 

Να σαι καλα φιλε,ευχαριστω! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανω ενα update μιας και το ενυδρειο εκλεισε 62 μερες λειτουργιας.

Σημερα εγινε και η αλλαγη νερου και επεσε και πολυ κλαδεμα ειδικα στο γρασιδι για παρει μορφη μιας και ειχε κατακλησει τα παντα.

 

DSC_0107.jpg

DSC_0110.jpg

DSC_0111.jpg

DSC_0112.jpg

DSC_0113.jpg

DSC_0114_1.jpg

DSC_0115.jpg

DSC_0116.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κωστη το γρασιδι ειναι διαλος , καμια σχεση με cuba συμφωνεις?

Εγω εδω το εχω δεσει επανω σε πετρα και εχει αρχισει να μου ξεφευγει.

Αλλα η Coral Moss, ε ?

Με την υπομονη της, παει πολυ αργα... :)

Link to comment
Share on other sites

Κωστη το γρασιδι ειναι διαλος , καμια σχεση με cuba συμφωνεις?

Εγω εδω το εχω δεσει επανω σε πετρα και εχει αρχισει να μου ξεφευγει.

Αλλα η Coral Moss, ε ?

Με την υπομονη της, παει πολυ αργα... :)

 

Ναι ρε συ,καμια σχεση το μοντε καρλο με την κουμπα.

Αυτο παει πολυ γρηγορα,κανει πολυ μεγαλητερες ριζες και καβαλει οτι βρει μπροστα του.

Αν δεν το κλαδεψω, ανεβαινει στις πετρες,στο ξυλο,παντου. Αν το αφησω θα κατακλησει τα παντα! αχαχχααχαχ

Καλα ναι η mini palia παει αργα αλλα δεν με πειραζει,υπομονη υπαρχει.

Ρε φιλε,πως το κανεις αυτο το πραγμα που κλαδευεις τα φυτα απο κατω? Το εκανα χθες με το palustris cuba και μου βγηκε η πιστη,απορω πως το κανεις εσυ με ολα τα φυτα.αχαχαχαχαχ :P

Link to comment
Share on other sites

Δεμένο αποτέλεσμα Κώστα! Νομίζω πλέον το μόνο που σου μενει είναι να το συντηρεις. Δεν έχει κάτι παραπάνω. Ολοκληρώθηκε! Και είναι πολύ όμορφο. Δεν σου κρύβω ότι βλέποντας το είμαι στο Τσακ να το γυρισω στα φυτά....!

Link to comment
Share on other sites

Δεμένο αποτέλεσμα Κώστα! Νομίζω πλέον το μόνο που σου μενει είναι να το συντηρεις. Δεν έχει κάτι παραπάνω. Ολοκληρώθηκε! Και είναι πολύ όμορφο. Δεν σου κρύβω ότι βλέποντας το είμαι στο Τσακ να το γυρισω στα φυτά....!

 

Παρασκευα,ακομα μου λειπει ενα φυτο το οποιο και ψαχνω.

Διπλα απο το palustris cuba λειπει το micranthemum micranthemoides για να κλεισουν τα φυτα.

Απο χθες ξεκινησα να κλαδευω το palustris cuba απο κατω,δηλαδη το ξεφυτευω,το κλαδευω απο κατω και το ξαναφυτευω.Βεβαια αν δω οτι ειναι κουραστικο ολο αυτο,μπορει να το βγαλω τελειως και να βαλω στη θεση του καποιο αλλο,αλλα δεν ξερω ποιο γιατι θελω καποιο που να γινεται θαμνωειδες.Θα δειξει.

Παντως ναι,τωρα θελει απλα συντηρηση,φαντασου οτι καθε εβδομαδα που αλλαζω νερο,πρεπει να κλαδευω κιολας. Πανε σφαιρα τα ατιμα.

Αντε μη το σκεφτεσαι και πολυ,τα φυτα εχουν αλλη χαρη. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλα....εγω τωρα το ειδα αυτο!!! :D

Πολυ ομορφο Κωστα!Σφαιρα παει απ'οτι βλεπω!

Τωρα που εγω θα παρατησω το φυτεμενο βλεπω τετοια ενυδρεια.... :P

Αυτο το κλαδεμα που λες ρε φιλε θελει ''πολυυυυυ υπομονη'' που λεει κι ο Παρασκευας!!!Αλλα σιγουρα ανανεωνει τα φυτα!

Τι εγινε η staghorn?Τα ιδια ειχα παθει κι εγω.....εβαζα 90 φυσσαλιδες και δεν ειχα σωστη πιεση και πεφτανε και τις ξανανεβαζα κ.ο.κ. και γεμισα!

Την ιδια μπουκαλα εχεις και στο αλλο το γαριδαδικο?

Το stratum οκ?

Link to comment
Share on other sites

Καλα....εγω τωρα το ειδα αυτο!!! :D

Πολυ ομορφο Κωστα!Σφαιρα παει απ'οτι βλεπω!

Τωρα που εγω θα παρατησω το φυτεμενο βλεπω τετοια ενυδρεια.... :P

Αυτο το κλαδεμα που λες ρε φιλε θελει ''πολυυυυυ υπομονη'' που λεει κι ο Παρασκευας!!!Αλλα σιγουρα ανανεωνει τα φυτα!

Τι εγινε η staghorn?Τα ιδια ειχα παθει κι εγω.....εβαζα 90 φυσσαλιδες και δεν ειχα σωστη πιεση και πεφτανε και τις ξανανεβαζα κ.ο.κ. και γεμισα!

Την ιδια μπουκαλα εχεις και στο αλλο το γαριδαδικο?

Το stratum οκ?

 

Με το stratum ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης,μπορω και φυτευω πολυ ευκολα οτι χρειαστει και τα φυτα μου πανε παρα πολυ καλα.

Η staghorn εφυγε,η bba παραμενει αλλα σε σημεια που δεν φαινεται,πανω στο ξυλο ειναι μονο.Προς το παρων την αφηνω γιατι δεν μεγαλωνει κα θα δω τι θα κανω,μπορει να φυγει και μονη της γιατι το ενυδρειο ειναι φρεσκο ακομα..

Το κλαδεμα απο κατω,το εχω κανει 2 φορες μεχρι στιγμης στο palustris cuba γιατι αλλιως το φυτο δεν φαινοταν ωραιο.

Αυτο που καταλαβα ειναι,οτι αν το κλαδευεις καθε εβδομαδα δεν προλαβαινει να ριζωσει οπωτε η δουλεια γινεται πολυ πιο ευκολα.

Στο γαριδαδικο δεν εχω μπουκαλα ρε,εξελ ριχνω. :P

Link to comment
Share on other sites

Φοβερο το ενυδρειο,ολα τα φυτα δενουν πολυ ομορφα μεταξυ τους.

Για την Palustris Cuba μιας και την κοιταγα τις προαλες,σχετικα με το κοκκινο της,επεσα σε αυτο το αρθρο  http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=197

στο οποιο λεει:

Low NO3 (5-10ppm) and high PO4 (1.5-2ppm) values encourage large, compact, deep orange-red growth. If nitrates are kept higher, the plant will exhibit lighter orange to green coloration

 

Ισως αμα αυξησεις τα φωσφορικα πετυχεις τιποτα καλυτερο στο κοκκινο?Aν δεν το εχεις λυσει ηδη το θεμα  :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβερο το ενυδρειο,ολα τα φυτα δενουν πολυ ομορφα μεταξυ τους.

Για την Palustris Cuba μιας και την κοιταγα τις προαλες,σχετικα με το κοκκινο της,επεσα σε αυτο το αρθρο  http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=197

στο οποιο λεει:

Low NO3 (5-10ppm) and high PO4 (1.5-2ppm) values encourage large, compact, deep orange-red growth. If nitrates are kept higher, the plant will exhibit lighter orange to green coloration

 

Ισως αμα αυξησεις τα φωσφορικα πετυχεις τιποτα καλυτερο στο κοκκινο?Aν δεν το εχεις λυσει ηδη το θεμα  :P

 

Να σαι καλα,σ ευχαριστω! :)

Μπορει αν και δεν εχω τεστ φωσφορικων,οπωτε και δεν ξερω και ποσο εχω :P

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο αποτελεσμα!Bravo

 

Να σαι καλα φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...