Jump to content

Ηλεκτρολογικός πίνακας ενυδρειου


Recommended Posts

Πριν έξι χρονια ήταν ακριβώς οταν σταμάτησα την δουλειά του ηλεκτρολόγου,και μιας και πήραμε αρκετά πραγματα απο αυτο το επάγγελμα :) ειπα να φτιάξω στο ενυδρειο μου το δικο του ηλεκτρολογικό πίνακα:

Διαστάσεις πίνακα :50υψος,8 βάθος,39 πλάτος: Τρισηρως τις hager

Υλικά: 16 πρίζες,2 ρελε 40Α,ασφαλειοδιακοπτη40Α,δυο λυχνίες

Κόστος:διαφέρει ανάλογος τα υλικά και το κατάστημα.

Ο συγκεκριμένος πίνακας επιλέχτηκε να φτιαχτεί για εξής λόγους:

Πρώτον:Το ενυδρειο απαλλάχτηκε απο ολόκληρο το σπίτι,έγινε αυτόνομο!!!εχει την δικιά του ασφάλειά!!

Δεύτερον:Τα δυο ρελε που βρίσκονται στον πίνακα τον χωριςαν σε δυο μέρη απο 8 πρίζες το κάθε ρελε και μαζί και τον εξοπλισμό μας!!!Οτι γινει σε βραχυκηκλωμα η διαρροή θα πέσει το δικο του ρελε.

Υ.Γ Δεν μου εχει τύχει κάτι απο αυτα αλλα καλο ειναι να προσέχουμε για να έχουμε!!! και εύχομαι και το ίδιο και σε εσάς.. :) :)

Καλη χρονια!!!! ευχαριστω!!!

post-57655-0-94013100-1452026824_thumb.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

προτασή μου να σφαλίσεις την κάθε γραμμή ξεχωριστά και για βραχυκύκλωμα και όχι μόνο για διαρροή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εγινε. Απλα εγω θα εβαζα μια 16αρα ασφαλεια μετα απο το καθε ρελε και πριν τις πριζες για την περιπτωση βραχυκυκλωματος. Αν πχ σπασει ενας θερμοστατης ο 40ρης δε θα πεσει με τιποτα. Θα πρεπει να λιωσει πρωτα αυτο που βραχυκυκλωνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ιδέα απο ηλεκτρολογικά αλλα πολύ θα ήθελα ένα τέτοιο πίνακα για το ενυδρείο, αλήθεια.. ένα έστω ενδεικτικό κόστος?

Link to comment
Share on other sites

260 βγήκε ο δικός μου,τωρα αμα πας practiker μήπως και βρεις ποιο φθηνά,αλλα δεν ξέρω τι εχει σε ποιότητα. :) :) παντως καλα και τα πολυπριζα αλλα αμα θέλεις να βάλεις ενα τροφοδοτικό σου κλείνει την διπλανή τρύπα γιατι ειναι λοξά η πρίζα και ειναι και κοντα..τώρα ειμαι σούπερ!!!2 τροφοδοτικά jebao δίπλα δίπλα...

Τι κάθομαι και σου λέω εεε;;; Χαχαχαχα

Πιστευω πως και practiker καλα θα ειναι..

Αμα σε ενδιαφερει σου φτιάχνω έναν!!

:) :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαι σε τι οφέλει ολο αυτο? :)

Γιατι τοσες μπριζες τι θα βαλεις πια επάνω?

Το ιδιο πραγμα δεν ειναι να βαλεις πολυμπριζα?

Αφου στο καθε σπιτι εχει και  δικο του πινακα ....

Link to comment
Share on other sites

Kαι σε τι οφέλει ολο αυτο? :)

Γιατι τοσες μπριζες τι θα βαλεις πια επάνω?

Το ιδιο πραγμα δεν ειναι να βαλεις πολυμπριζα?

Αφου στο καθε σπιτι εχει και δικο του πινακα ....

1 μπριζα για τα φωτα

1 μπριζα για το θερμοστάτη

1 για το φίλτρο

1 για τον κυκλοφορητη

1 για τον κυκλοφορητη της αλλαγής νερου

1 για τον ph controller

1 για την ηλεκτροβάνα του CO2

1 για τον ελεγκτή θερμοκρασίας

1 για την ψύξη

Και παει λέγοντας.... Υπάρχουν πολλά που μπορεις να βάλεις.

Και αν σκεφτείς ποσά πράγματα άρχοντες σε επαφή με το νερο και δουλεύουν με 220 βολτ......

Link to comment
Share on other sites

1 μπριζα για τα φωτα

1 μπριζα για το θερμοστάτη

1 για το φίλτρο

1 για τον κυκλοφορητη

1 για τον κυκλοφορητη της αλλαγής νερου

1 για τον ph controller

1 για την ηλεκτροβάνα του CO2

1 για τον ελεγκτή θερμοκρασίας

1 για την ψύξη

Και παει λέγοντας.... Υπάρχουν πολλά που μπορεις να βάλεις.

Και αν σκεφτείς ποσά πράγματα άρχοντες σε επαφή με το νερο και δουλεύουν με 220 βολτ......

 

βρε συ ο πινακας δηλαδη του σπιτιου δεν μας καλυπτει?

Τα 260 ειναι 260 , θα εκανε απλα την δουλεια με 2 πολυμπριζα , ποια η διαφορα ?

 

Link to comment
Share on other sites

βρε συ ο πινακας δηλαδη του σπιτιου δεν μας καλυπτει?

Τα 260 ειναι 260 , θα εκανε απλα την δουλεια με 2 πολυμπριζα , ποια η διαφορα ?

 

 

σε περίπτωση βραχυκυκλώματος (μακρια απο όλους μας βέβαια) περιορίζεται στον πίνακα του ενυδρείου και δεν επηρεάζει το δίκτυο του σπιτιου, 

και φυσικα μία έξτρα ασφάλεια. για πιο εξιδικευμένες  απαντήσεις θα πρέπει να περιμένουμε τους ηλεκτρολόγους :) 

 

ΥΓ: εγω πάντως πολύμπριζο απλό εχω :) 

Link to comment
Share on other sites

ο πίνακας μας του σπιτιού φυσικα και μας καλύπτει :) και εγω πολυπριζα ειχα και μάλιστα τρία :)απο εκει και περα ο πίνακας έγινε με σκοπό βραχυκηκλωματος όπως λέει και ο φίλος ποιο πανω,και φυσικα ειναι και η περίπτωση διαρροής...

Θα σου φέρω ενα παράδειγμα:λείπεις απο το σπίτι γυρνάς και διαπιστώνεις οτι το ενυδρειο σου δεν εχει ρεύμα καθόλου και η ασφάλεια στο σπίτι που παίρνει το ενυδρειο ειναι κατω τη σηκώνεις αλλα ξαναπαιφτει αμέσως..Άρα τι γίνεται;;κάπου έχουμε βραχυκηκλωμα!!!ειναι απο το ενυδρειο μας;; η απο καποια άλλη συσκευή;;;γιατι σίγουρα στο σπίτι μας απο αυτοί την γραμμή παίρνουν και αλλα στο δικο μου τουλαχιστον σίγουρα παίρνει το φως εξω στο μπαλκόνι και η τηλεόραση και άλλες δυο πρίζες!! κανένας ηλεκτρολόγος δεν εχει προβλέψει το ενυδρειο μας στο σπίτι..:) :) αμα κανει βραχυκηκλωμα στο ενυδρειο θα σου πέσει απο τον πίνακα και θα ξέρεις οτι ειναι απο εκει ενώ με το πολύμπριζο θα σου ρίξει ολοι την γραμμή απο το σπίτι και μπορει και να μην ειναι και απο το ενυδρειο μας..Αυτοί ειναι η διαφορά!!

:) :)

Link to comment
Share on other sites

εχω 4 πολύπριζα που αν τα δείτε θα γελάτε οι γνώστες :P τα 3 μαλιστα παίρνουν ρεύμα απο το πρώτο πολύπριζο που είναι το μόνο που είναι στη πρίζα..

 

μαύρα χάλια σας λέω! :D

 

Link to comment
Share on other sites

εχω 4 πολύπριζα που αν τα δείτε θα γελάτε οι γνώστες :P τα 3 μαλιστα παίρνουν ρεύμα απο το πρώτο πολύπριζο που είναι το μόνο που είναι στη πρίζα..

 

μαύρα χάλια σας λέω! :D

 

σου μενει μονο να βαλεις κανενα πολυμπριζο στον ευατο του :P:D

Link to comment
Share on other sites

εχω 4 πολύπριζα που αν τα δείτε θα γελάτε οι γνώστες :P τα 3 μαλιστα παίρνουν ρεύμα απο το πρώτο πολύπριζο που είναι το μόνο που είναι στη πρίζα..

μαύρα χάλια σας λέω!

βάλε πολύμπριζο!!!!θα σου δώσω τα δικά μου που έβγαλα στα χαρίζω :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

το βραχυκύκλωμα είναι μετρησιμο μέγεθος.

ανάλογα της εντάσεως του μπορεί να πέσει η ασφάλεια του ρολογιού της δεή και τίποτα άλλο στους άλλους δύο πίνακες που έχει ο φίλος.

 

εγώ το όλο concept δεν το θεωρώ value for money.

Link to comment
Share on other sites

το βραχυκύκλωμα είναι μετρησιμο μέγεθος.

ανάλογα της εντάσεως του μπορεί να πέσει η ασφάλεια του ρολογιού της δεή και τίποτα άλλο στους άλλους δύο πίνακες που έχει ο φίλος.

εγώ το όλο concept δεν το θεωρώ value for money.

Φίλε μου χωρίς να ειμαι Ηλεκτρολογος θα ήθελα να έχω μια ασφάλεια σε κάθε συσκευή μου !

Δεν ξέρω τι ενυδρείο εχεις αλλά σε έναν ύφαλο τα κοραλια έχουν πολυ μικρότερες αντοχές !

Αν μια συσκευή βραχυκύκλωσει και πέσει ο γενικός τότε εχεις πόλλες πιθανότητες αν δεν το αντιληφθείς σύντομα να χάσεις πολλα λεφτά ..... Value for money !!!!

Αντίθετα αν πέσει η ασφάλεια του κυκλοφοριτη η της αντλίας επιστροφής η κάτι άλλο εχεις αλλά περιθώρια αντιμετώπισης !

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο πινακας και χρησιμος δεν λεω, αλλα δεν μπορουμε ολοι να εχουμε

Θα τον θεωρουσα απαραιτητο αν ελειπα συχνα, ευτυχως μεχρι τωρα δεν μου χει τυχει αναποδια

 

Και με πολυμπριζα τοσες χιλιαδες ενυδρεια τρεχουν χρονια τωρα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χωρίς να ειμαι Ηλεκτρολογος θα ήθελα να έχω μια ασφάλεια σε κάθε συσκευή μου !

Δεν ξέρω τι ενυδρείο εχεις αλλά σε έναν ύφαλο τα κοραλια έχουν πολυ μικρότερες αντοχές !

Αν μια συσκευή βραχυκύκλωσει και πέσει ο γενικός τότε εχεις πόλλες πιθανότητες αν δεν το αντιληφθείς σύντομα να χάσεις πολλα λεφτά ..... Value for money !!!!

Αντίθετα αν πέσει η ασφάλεια του κυκλοφοριτη η της αντλίας επιστροφής η κάτι άλλο εχεις αλλά περιθώρια αντιμετώπισης !

ναι αλλά με αυτή την κατασκευή έχεις μια ασφάλεια για όλες τις πρίζες του πίνακα.

 - η ασφάλεια δεν χρησιμοποιείται για να προστατεύσει τις συσκευές.....

έχεις δύο ρελέ τα οποία σε περίπτωση διαρροής θα πέσει κατά περίπτωση το ένα και θα βγάλει εκτός τα κυκλώματα του ενυδρείου που είναι στις αντίστοιχες πρίζες προστατεύοντας το ρελέ του σπιτιού.

 - εμείς αυτό που χρειαζόμαστε από έναν τέτοιο πίνακα είναι τα ρελέ του πίνακα του ενυδρείου να λειτουργούν ανεξάρτητα από του σπιτιού.

γιατί τι γίνεται με αυτή τη συνδεσμολογία αν πέσει το ρελέ του σπιτιου?

 

φιλικά πάντα προς τον κατασκευαστή και θέτοντας ερωτήματα και προβληματισμούς προς βελτίωση

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά με αυτή την κατασκευή έχεις μια ασφάλεια για όλες τις πρίζες του πίνακα.

- η ασφάλεια δεν χρησιμοποιείται για να προστατεύσει τις συσκευές.....

έχεις δύο ρελέ τα οποία σε περίπτωση διαρροής θα πέσει κατά περίπτωση το ένα και θα βγάλει εκτός τα κυκλώματα του ενυδρείου που είναι στις αντίστοιχες πρίζες προστατεύοντας το ρελέ του σπιτιού.

- εμείς αυτό που χρειαζόμαστε από έναν τέτοιο πίνακα είναι τα ρελέ του πίνακα του ενυδρείου να λειτουργούν ανεξάρτητα από του σπιτιού.

γιατί τι γίνεται με αυτή τη συνδεσμολογία αν πέσει το ρελέ του σπιτιου?

φιλικά πάντα προς τον κατασκευαστή και θέτοντας ερωτήματα και προβληματισμούς προς βελτίωση

Εχεις δίκιο !

Το λέει παραπάνω ... 2 ρελε !

Θα ήθελα κάθε μπριζα να εχει ασφάλεια η τουλάχιστον 6 βασικές !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να σας πω κι εγώ την άποψη μου και τις εμπειρίες μου από τον δικό μου πίνακα.

Ο πίνακας σε ένα reef ενυδρείο για εμένα αν όχι απαραίτητος είναι ένα τεράστιο συν στην ασφάλεια και την ομαλή λειτουργεία του συστήματός μας.

(Λείπεις ΣΚ κι ενώ όλα στο ενυδρείο οκ γίνετε κάτι με το ψυγείο πέφτει ρελέ/ασφάλεια πάει το ενυδρείο.)

Βοηθάει σημαντικά να είναι τα καλώδια σε μία τάξη.(Εγώ δεν έχω πρίζες ράγας, ο πίνακάς μου έχει μόνο τα ρελέ τις ασφάλειες και κάποιους αυτοματισμούς. Οι πρίζες είναι σταθερές, η κάθε μία στο σημείο όπου χρειάζετε.)

Μπαίνει πάντα μια γενική ασφάλεια τύπου "C" και δευτερεύουσες τύπου "B" (ταχείας) σε κάθε γραμμή. Αυτό γιατί αν βραχυκυκλώσει ο θερμαντήρας π.χ. μπορεί να σου ρίξει μέχρι και την ασφάλεια στο ρολόι( το έχω πάθει), αν η ασφάλειά του είναι τύπου "Β" αυτό δεν θα γίνει.

Δύο ρελέ από όπου μοιράζουμε όπως θέλουμε προσέχοντας οι κυκλοφορητές να είναι κάποιοι στο ένα ρελέ και κάποιοι στο άλλο. Έτσι διασφαλίζεις πως και να πέσει το ένα πάντα κάποιος κυκλοφορητής θα λειτουργεί.

Όσο πιο πολλές ασφάλειες τόσο καλύτερα. Αν οι μελέτη γίνει σωστά οι ασφάλειες να είναι όσο πιο κοντά γίνετε στο ρεύμα των καταναλώσεων.(π.χ. αν έχεις ένα θερμαντήρα 300w όπου είναι 1.5Α δεν θα μπει 16Α ασφάλεια αλλά 6Α.)

Να πω και κάτι τελευταίο, για εμένα οι θερμαντήρες είναι ότι πιο επικίνδυνο υπάρχει μέσα στο ενυδρείο. Ασφαλίζονται πάντα με διπολική ασφάλεια ώστε σε περίπτωση βραχυκυκλώματος να κοπεί και ο ουδέτερος και για να μπει χέρι μέσα στο ενυδρείο ή βγαίνουν από τη πρίζα ή γίνετε διακοπή της τροφοδοσίας τους. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...