Jump to content

Αρχάριος με Μονομάχο


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Μετά από μπαμπάς, σκυλομπαμπάς ήρθε ο καιρός να γίνω και ψαρομπαμπάς.

 

Έκαναν στην κόρη μου έναν μονομάχο πρίν απο 12 μέρες. Δυστυχώς χωρίς ενυδρείο :growl: . Είχα μια εξαγωνη γυάλα των 15l αλλά είναι κρίμα το ψαράκι.

Απ ότι διάβασα, καταλαβαίνω οτι το ψαράκι πάει καλά, έχει φτιάξει και την φωλίτσα.

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε τι ενυδρείο να πάρω και τι να βάλω μέσα (φυτα, φίλτρα, θερμοστάτη, κ.α)

 

Σκέφτομαι στο μέλλον να προσθέσω και άλλα ψαράκια. Πόσο μεγάλο πρέπει να είναι το ενυδρείο για να μην έχω πρόβλημα με τον Μάρβιν (έτσι ονόμασε η κόρη μου τον μονομάχο).

 

Δυστυχώς το budget που μπορώ να διαθέσω είναι αρκετά χαμηλό :crazysmile: :crazysmile: :crazysmile:

post-61915-0-09841200-1452633131_thumb.jpg

post-61915-0-83950700-1452633139_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα :)

 

λοιπον αρχικα πρεπει να ξερεις οτι γενικα κραταμε τους μονομαχους μονους τους χωρις συγκατοικους λογω του χαρακτηρα τους (μπορει να βγει και αρνακι βεβαια)

 

θα χρειαστεις ενα ενυδρειακι περιπου 30 λιτρα, με φιλτρο μικρο (πρεπει να εχει πολυ χαμηλη ροη το νερο, αυτο θα το δεις οταν βαλεις το φιλτρο και θα το τροποποιησεις)

 

μεσα στο φιλτρακι βιολογικο υλικο οσο χωρεσει.

 

απαραιτητα θερμαντηρα πρεπει το νερο του να ειναι >25 βαθμους, ιδανικα 27

 

για διακοσμηση φυσικο χαλικακι, καμια μικρη ριζα και απο φυτα υπαρχουν πολλες επιλογες αρκει να εχεις φωτισμο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δεν χρειάζεται να μπεις σε έξοδα για μεγαλύτερο ενυδρείο, κράτα αυτό που έχεις. Έχω και εγώ μονομάχο σε 15 λίτρα. Δεν είναι και το καλύτερο αλλά όχι και απαγορευτικό, αρκεί να είναι μόνος του.

Από εκεί και ύστερα δώσε σημασία στον κύκλο του αζώτου εδώ και εδώ (εντελώς περιληπτικά είναι η διαδικασία στην οποία κάποια βακτήρια μετατρέπουν την αμμωνία και τα νιτρώδη άλατα που είναι άκρως τοξικά, σε νιτρικά άλατα που είναι τοξικά μόνο σε μεγάλες συγκεντρώσεις).

Στην συνέχεια διάβασε το προφίλ του μονομάχου αν δεν το έχεις κάνει ήδη και ό,τι απορίες έχεις γράψε τις εδώ να σε βοηθήσουμε :).

Απαραίτητα προμηθεύσου:

  • Θερμοστάτη 25watt
  • Θερμόμετρο
  • Ένα μικρό φίλτρο με χαμηλή ονομαστική ροή (200-300l/h max είναι καλά)
Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου και καλη αρχη.

Η γυαλα που εχεις δεν θα σε βολεψει καθολου λογω σχηματος για να βαλεις φιλτρο και θερμοστατη. Καλυτερα επελεξε μια ορθογωνια και με καπακι. Ο μονομαχος πηδαει εξω απο το νερο.

Τωρα για θεμα λιτρων θεωρω πως τουλαχιστον πρεπει να ειναι 30αρι. Οσο πιο μικρο το ενυδρειο, τοσο λιγοτερα λαθη συγχωρει, η ροη ειναι περισσοτερη, κατι που μομονομαχος δεν πολυθελει και διαχειριζεσαι την εξατμιση, ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες, πιο δυσκολα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε, το φίλτρο θα κολλήσει σίγουρα σε ένα απ' τα 6 κομμάτια τζαμιού. Ο θερμοστάτης αν δεν κολλάει το πολύ πολύ να τον βυθίσει ολόκληρο μέσα.

Αναφέρει ότι το budget είναι αρκετά χαμηλό. Θα του φύγουν:

10 ευρώ για θερμοστάτη

1-2 ευρώ για θερμόμετρο

10-15 ευρώ για φίλτρο.

Κανένα 3-5 ευρώ για βιολογικό υλικό.

Μην σχολιάσω το ανοιχτόχρωμο χαλίκι και το ψεύτικο φυτό! Μιλάμε για 30 ευρώ με το καλημέρα, σε μια τέτοια περίοδο για μια "αναποδιά" που του ήρθε του ανθρώπου απ' το πουθενά. Συμφωνώ στα περί λαθών και καπακιού, αλλά αν προσέξει μερικά πράγματα απ' την αρχή, δεν θα έχει θέμα. Λύσεις υπάρχουν!

Τώρα για ένα 30λιτρο αν πιάνουν τα χέρια του να το κολλήσει μόνος του, έχει καλώς. Θα χρειαστεί 5 ευρώ ένα σωληνάριο σιλικόνης, γύρω στα 10-15 ευρώ για τα τζάμια και χρόνο αν τον έχει.

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε, το φίλτρο θα κολλήσει σίγουρα σε ένα απ' τα 6 κομμάτια τζαμιού. Ο θερμοστάτης αν δεν κολλάει το πολύ πολύ να τον βυθίσει ολόκληρο μέσα.

Αναφέρει ότι το budget είναι αρκετά χαμηλό. Θα του φύγουν:

10 ευρώ για θερμοστάτη

1-2 ευρώ για θερμόμετρο

10-15 ευρώ για φίλτρο.

Κανένα 3-5 ευρώ για βιολογικό υλικό.

Μην σχολιάσω το ανοιχτόχρωμο χαλίκι και το ψεύτικο φυτό! Μιλάμε για 30 ευρώ με το καλημέρα, σε μια τέτοια περίοδο για μια "αναποδιά" που του ήρθε του ανθρώπου απ' το πουθενά. Συμφωνώ στα περί λαθών και καπακιού, αλλά αν προσέξει μερικά πράγματα απ' την αρχή, δεν θα έχει θέμα. Λύσεις υπάρχουν!

Τώρα για ένα 30λιτρο αν πιάνουν τα χέρια του να το κολλήσει μόνος του, έχει καλώς. Θα χρειαστεί 5 ευρώ ένα σωληνάριο σιλικόνης, γύρω στα 10-15 ευρώ για τα τζάμια και χρόνο αν τον έχει.

Την ειδες καλα την γυαλα; ουτε φιλτρο ουτε θερμαντηρας χωραει.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ανετα μπαινει και φιλτρο και θερμοστατης σ αυτο το ενυδρειο.

Υπαρχουν φιλτρα εσωτερικα που ειναι 5-6 ποντους φαρδος,η καθε πλευρα αποκλειεται να ειναι μικροτερη απο 5 ποντους φαρδος.

Καλα για τον θερμοστατη δεν το συζητω,ειναι πολυ πιο μικρος και υπαρχουν και κοντοι θερμοστατες.

Link to comment
Share on other sites

Στη δεύτερη φωτό έχει φτιάξει φωλιά ή είναι ιδέα μου;;;;

 

ναι φωλια ειναι

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, δωσε μας λιγο διαστασεις σε παρακαλω.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστέρηση. Ο μονομάχος μου μέρα με τη μέρα ομορφαίνει και φουντώνει.

 

Η κάθε πλευρά (απ τις εξί) της γυάλας έχει ύψος 20εκ και πλάτος 14εκ.

 

Είδα σε προσφορά σήμερα το Hailea 60L  στα 69€ με

Φωτισμός: λάμπα 24watt

Φιλτράρισμα: φίλτρο HL-BT400

 

Να ζοριστώ και να το πάρω?

 

Επίσης ο αρχικός που μας πουλησε το ψαράκι είπε στην πεθερά μου αλλαγή όλου του νερού μια φορά στις 3 βδομαδες. Σε ένα μαγαζί που πήγα να πάρω διάφορα, του είπα για την κατασταση που ζεί το ψαρί και μου είπε να μην αλλάξω όλο το νερό γιατι θα χαλάσω τις συνθήκες που έχουν αρχίσει να διαμορφώνονται στη βυθό και στο νέρο και θα στρεσαριστεί πολύ το ψαράκι. Τι απ τα δύο ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο που αναφέρεις είναι ιδανικό για τον μονομάχο σου(και μεγάλο μάλιστα)!Θα χρειαστείς και θερμοστάτη και θερμόμετρο. Αυτό που σου είπε ο πετσοπάς είναι λάθος. Θα κάνεις αλλαγή κάθε βδομάδα το 30% του νερού του ενυδρείου. Άντε και καλή συνέχεια με το μονομάχο σου! ;)

Έγινε επεξεργασία - oscar123
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο που αναφέρεις είναι ιδανικό για τον μονομάχο σου(και μεγάλο μάλιστα)!Θα χρειαστείς και θερμοστάτη και θερμόμετρο. Αυτό που σου είπε ο πετσοπάς είναι λάθος. Θα κάνεις αλλαγή κάθε βδομάδα το 30% του νερού του ενυδρείου. Άντε και καλή συνέχεια με το μονομάχο σου! ;)

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. :bow:

 

Το 30% το αλλάζω καθε βδομάδα.

 

Άρα να μην αδειάσω όλο το νερό.

 

Μια ακόμη ερώτηση. Αν δεν αδειάσω όλο το νερό, τα "σκατουλάκια" του πως θα τα καθαρίσω?

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο σιγουρα δεν θα το αδειαζεις ολο. Στην γυαλα αδειαζε το μισο και προσθετε φρεσκο αλλα αποχλωριομενο και στην ιδια θερμοκρασια.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τις συμβουλές του Θοδωρή και τα "σκατουλάκια" μπορείς να τα καθαρίζεις στην αλλαγή νερού που θα κάνεις με μια σκούπα βυθού.

Εδώ μια ως παράδειγμα: http://www.amazonios.gr/product_info.php?cPath=395&products_id=1549

Και εδώ βίντεο με την διαδικασία: https://youtu.be/2QIg2W2UC-s

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όποτε βλέπω μονομάχο , θυμάμαι τον εαυτό μου 11-12 χρονών που μου τον έφεραν δώρο, τον βάλαμε σε ένα ενυδρείο ευτυχώς 20 λίτρων, με ψεύτικο χαλίκι, 1 θερμοστάτη , 2-3 διακοσμητικά απαυτά που λες μην πετάτε πλαστικά στη θάλασσα και του άλλαζα νερό ρίχνοντας μόνο αντιχλώριο και καμία άλλη προετοιμασία. Πως βρήκε τον τρόπο και έζησε 2 χρόνια, το βρίσκω θαύμα. Όχι κύκλος του αζώτου δεν ακολουθήθηκε , όχι φυτά δεν είχε αλλά και αμμωνία να είχε το ενυδρείο είναι ζήτημα κάποιος να το είχε καταλάβει.

 

Πραγματικά σκεπτόμενος το παραπάνω θέλω να ανταμείψω στο μέλλον έναν μονομάχο σε ένα 30λιτρο για την πάρτυ του και με τα φυτά του και με τα απ'όλα του.

 

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Sturm για την γυάλα και δεν χρειάζεται να πάρεις 60λίτρα. Πάρε με τα μισά λεφτά 30 λίτρα , με καπάκι πάντα, βάλτου μέσα αληθινό περιβάλλον, διάβασε όσο μπορείς και θα είναι ευτυχισμένος!

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...