Jump to content

Φωτισμός για 70 καθαρά λίτρα και εύκολα φυτά


Grigoris Strobos

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα συγκεκριμένες προτάσεις για φώτισμο σε 70 λίτρο ενυδρείο (Τ5 ειναι η πιο αξιόπιστες αποτι εχω καταλάβει ε?)

Και επίσης θελω καποια εύκολα φυτά

Link to comment
Share on other sites

Για ευκολα φυτα πρεπει να εχεις περιπου 0,5 βατ ανα λιτρο χοντρικα,δηλαδη αν το ενυδρειο σου ειναι 70 λιτρα,θες 35 βατ φως. Διαβασε και εδω.

Για ευκολα φυτα δες εδω.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις συγκεκριμενη προταση? Σε μαρκα?

Εγω βαζω απλες λαμπες,δεν βαζω ενυδρειακες. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε λάμπα,Και τα kelvin ειναι στα πλαίσια που χρειαζεσαι?

Στο σύνολο ποσο βγαίνει περίπου μια λάμπα 30-35wat συν τον μετασχιματιστη και ο,τι χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Τα κελβιν ειναι αυτα που χρειαζομαι.

Λαμπα 30-35 βατ για να βαλεις στο 70 λιτρο δεν υπαρχει λογο μηκους.Τα βατ πανε αναλογα το μηκος της λαμπας.

Νομιζω οτι η τ5 24βατ βγαινει σε μηκος 60,οπωτε μαλλον εσυ θα χρειαστεις 3 λαμπες μικροτερες σε μηκος για να φτασεις τα 30-35 βατ συνολο.

Μετασχηματιστες και τετοια δεν ξερω ποσο εχουν ειναι αναλογα τι θα παρεις,πχ αλλη τιμη το ηλεκτρονικο αλλη το κλασικο με το σταρτερ.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου εχει μήκος 76εκ οπότε 2 τ5 24wat μπορω να βάλω ε?

Και κάποιος μουπε να εχω 2 ψυχρες και 1 ροζ εσυ τι λες γιαυτο τον συνδυασμό?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μήκος έχει το καπάκι σου (ή εκεί που θα βάλεις τις λάμπες τέλος πάντων); Υπάρχουν Τ5 στα 438mm να ξέρεις αν σε περιορίζει το μήκος και δεν χωράνε οι κλασσικές 549mm.

Τι φυτά θα βάλεις; Το ballast ένα απλό ηλεκτρονικό έχει γύρω στα 10 ευρώ. Αυτό με τα starter δεν ισχύει στις Τ5, starter μπαίνουν στις Τ8.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει έβαλα λάμπα μια grolux τ5 24wat

Τωρα το θέμα μου ειναι τα φυτα.

Πήρα 2 το ενα λέγατε spathiphilum και το αλλο δεν το θυμάμαι και τέλος παντον άκουσα οτι αυτα ειναι μεγάλο ενα έξω απο το νερό και μονο οι ρίζες ήταν μεσα και αυτο σημάνει οτι θα σαπίζουν αλλα θα βγάλουν καινούργια φύλα.Ξερει κανεις τι παίζει μαυτα?

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου έβαλε ο rastafarian λίστα με εύκολα φυτά που μπορείς να βάλεις, εσύ γιατί πήρες ό,τι βρήκες εύκαιρο; Το σπαθίφυλλο δεν ξέρω αν μπαίνει στο ενυδρείο, απ' ό,τι διάβασα είναι φυτό κήπου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φυτο που αγορασες είναι υδροφυλλο,όπως ειπες οι ριζες μεσα στο νερο και τα υπολοιπο εξω τα βαζουν σε diy λιμνες οι περισσοτεροι εμεις  στη περιπτωση σου θελουμε υδροβια φυτα,μην εκπλησεσαι καμια φορα και τα petshop φερνουν υδροφυλλα φυτα και δεν το γνωριζουν την εχω πατησει και εγω....βγαλτο και πεταξε το πριν χαλασει μεσα στο ενυδρειο φιλε μου...οσο γοα φωτισμο σου προτείνω εάν θες ευκολα φυτα 2 λαμπες 24 watt μια 6.500 kelvin (από μαγαζι με ηλεκτρικα για να τη παρεις 3 ευρω σχεδόν) και αν καταθέτεις 20-25 ευρω μια ροζ ειδικη για φυτεμενο οπου θα βρεις σε petshop ( δεν θυμαμαι kelvin) αλλα εάν πεις στον υπαλληλο ροζ για φυτεμενο θα καταλαβει,με αυτές τις δυο θα εισαι μια χαρα στα λιτρα σου και θα καταφερεις καποια μετρια σε δυσκολια φυτα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να δώσει 20-25 ευρώ για λάμπα ανάπτυξης φυτών. Με 10 ευρώ (το πολύ) παίρνει την sylvania grolux.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να δώσει 20-25 ευρώ για λάμπα ανάπτυξης φυτών. Με 10 ευρώ (το πολύ) παίρνει την sylvania grolux.

 

Συν ένα από εμένα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...