Jump to content

Πιστωτική κάρτα ?


Recommended Posts

Καλημερα σας! Με τι πιστωτικη καρτα ψωνιζετε απο ebay? Εχω prepaid απο πειραιως αλλα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Με χρεωστικη της Alpha κάνω κανονικά αγορές. Με πιστωτική της ίδιας τράπεζας και χρεωστικη της Εθνικής δε μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οι χρεωστικες λειτουργουν ενω οι πιστωτικες οχι? Οι prepaid χρεωστικες δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Επειδή έχω κάνει πάρα πολλές αγορές από Internet (και τώρα αλλά και στο παρελθόν), αυτό που ξέρω από κάποιο τραπεζικό, επειδή αντιμετώπισα και εγώ το ίδιο πρόβλημα πρόσφατα, είναι το εξής:

  • Δεν έχει σημασία τι κάρτα χρησιμοποιείς (χρεωστική, πιστωτική, prepaid) (στο παρελθόν βέβαια προτιμούσαν τις Visa-πιστωτικές τα περισσότερα site του εξωτερικού).
  • Αυτό που έχει συμβεί οφείλετε στα Capital controls και στα όρια που έχουν οι τράπεζες για συναλλαγές με το εξωτερικό.
  • έχουν ένα πλαφόν οι Τράπεζες για κινήσεις με το εξωτερικό και το σπάνε σε ποσοστά για να καλύψουν τις ανάγκες τους. Αν το ποσοστό για αγορές από το εξωτερικό πλησιάζει ή πιάνει το ποσοστό που έχουν τότε δεν σου επιτρέπουν να κάνεις την αγορά.
  • επίσης πολλά site εφαρμόζουν αντίστοιχη πολιτική και μπλοκάρουν τις αγορές ή ακόμη υπάρχουν site τα οποία δεν δέχονται πλέον καμία συναλλαγή με Ελλάδα.
  • Συνεπώς τις περισσότερες φορές είναι θέμα τύχης ή να πιάσεις την περίοδο που δεν έχουν πλαφονάρει τα ποσοστά τοςυ οι Τράπεζες. (πχ, κοντά στις γιορτές, ήταν σχεδόν αδύνατον να βρεις τρόπο να αγοράσεις από το εξωτερικό).
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζουμε ξανα και ξανα δηλαδη με την ιδια ετσι?

Link to comment
Share on other sites

http://www.insomnia.gr/topic/579289-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B5-paypal-ebay-

%CE%BC%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-request-money/

 

Καλημερα ο παραπανω τροπος ειναι δοκιμασμενος για αγορες (οχι απο εμενα,απο συγγενικο μ προσωπο).

ΔΕΝ ΣΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΝΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ.Διαβαστε προσεκτικα πριν κανετε τις κινησεις.

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.insomnia.gr/topic/579289-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B5-paypal-ebay-

%CE%BC%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-request-money/

Καλημερα ο παραπανω τροπος ειναι δοκιμασμενος για αγορες (οχι απο εμενα,απο συγγενικο μ προσωπο).

ΔΕΝ ΣΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΝΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ.Διαβαστε προσεκτικα πριν κανετε τις κινησεις.

Το είχα δοκιμάσει στο παρελθόν αλλά όσες φορές και να το έκανα το μόνο που κατάφερα ήταν να μου παίρνουν προμήθεια και να χάσω τελικά κάνα 20αρι ευρώ. Λεφτά για αγορές, πουθενά. Άλλοι το κατάφεραν και άλλοι την πάτησα όπως εγώ. Προσωπικά δε θα το συνιστούσα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο τρόπος είναι γνωστός εδώ και αρκετό διάστημα, αλλά δυστυχώς εκτός του ότι σου κρατάει αρκετή προμήθεια το Paypal (ας μην χρησιμοποιήσω την έκφραση από το isomnia, αλλά έτσι είναι..), δεν έχει ιδιαίτερο νόημα (πιστεύω) γιατί αν προγραμματίσεις τις αγορές σου απο καιρό (και αποφύγεις περιόδους γιορτών ή τέλος του μηνός) μπορείς μια χαρά να κάνεις την δουλεία σου. Πρόσφατα αγόρασα ένα σετ για κλάδεματα (ψαλίδι, τσιμπίδα, κτλ..) με 14 ευρώ και έκανα αρκετές προσπάθειες αλλά στο τέλος το δέχτηκε.  

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο τρόπος είναι γνωστός εδώ και αρκετό διάστημα, αλλά δυστυχώς εκτός του ότι σου κρατάει αρκετή προμήθεια το Paypal (ας μην χρησιμοποιήσω την έκφραση από το isomnia, αλλά έτσι είναι..), δεν έχει ιδιαίτερο νόημα (πιστεύω) γιατί αν προγραμματίσεις τις αγορές σου απο καιρό (και αποφύγεις περιόδους γιορτών ή τέλος του μηνός) μπορείς μια χαρά να κάνεις την δουλεία σου. Πρόσφατα αγόρασα ένα σετ για κλάδεματα (ψαλίδι, τσιμπίδα, κτλ..) με 14 ευρώ και έκανα αρκετές προσπάθειες αλλά στο τέλος το δέχτηκε.  

Συμφωνω απλα παραθεσα εναν τροπο.Επισης ενας αλλος τροπος ειναι η money safe card .

Link to comment
Share on other sites

όταν λές μεγάλες αγορές ????????? Για ποιό ποσό μιλάμε ? Γιατί και εκεί υπάρχει η ασφάλεια των Capital control επειδή από ένα ποσό και πάνω μπορεί να θεωρηθεί και εξαγωγή συναλάγματος (εύκολο κόλπο), για αυτό και τα μπλοκάρανε από την αρχή. Για χαζούς τους έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω για αυτό το ποσό, γιατί για αυτήν την εποχή θεωρητικά είναι μεγάλο (αν σκεφτείς ότι μπορείς να κάνεις ανάληψη την βδομάδα 420). Καλύτερα να ρωτήσεις σε κάποιο υποκατάστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...