Jump to content

Chaeto κλάδεμα η όχι.


lefteris67

Recommended Posts

Φίλοι γεια σας. Μια ερώτηση.

Η chaeto μου έχει μεγαλώσει πολύ. Την κλαδεύω η όχι? όσο περισσότερη τόσο καλύτερα?

Στην φωτο δεν φαίνεται καλά αλλά έχει πιάσει πάνω από το μισό διαμέρισμα του sump.

Το διαμέρισμα που την έχω είναι 45 εκ.μήκος Χ 32 πλάτος Χ 30 ύψος νερού. Τι κάνω????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

post-58637-0-16770500-1453462942_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να την κλαδεψεις, γιατι η κατω κατω δεν παιρνει φως, ως αποτελεσμα θα ψωφισει και οτι θρεπτικα σου τραβηξε απο το νερο θα τα αφησει παλι πισω. Μια μπαλιτσα σε μεγεθος μιας παλαμης ειναι καλα. 

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ. Θα την κλαδέψω και θα την βάλω στις αγγελίες του forum για χάρισμα. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

όσο ποιο μεγάλη ποσότητα τόσο μεγαλύτερος ο βαθμός αποτελεσματικότητας για την απορρόφηση ΝΟ3/ΡΟ4.  Εγω απλα θα την "τραβούσα - ξεχύλωνα" έτσι ώστε να απλώσει και να δέχεται περισσότερο φως σε όσο το δυνατόν περισσότερα σημεία της. Και κάθε τόσο το ίδιο μέχρι να μην πάει άλλο. Επίσης μπορείς να φτιάξεις 2 μπαλίτσες και να τις έχεις στο sump σου. και οι 2 θα φωτοσυνθέτουν.

 

Αλίως αν δεν θες να μπείς στην διαδικασία αυτή απλά την κουρεύεις όπως είπε και ο Marou. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου , όσο περισσότερη τόσο καλύτερα !

1 φορά το μήνα φέρνετη τούμπα ώστε να περνούν και η δυο πλευρές φως !

Κάθε φορά που θα φτάνει στο επιθιμιτο μέγεθος κουρευετη ώστε να μην σου δημιουργεί πρόβλημα στον εξοπλισμό σου !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

όσο ποιο μεγάλη ποσότητα τόσο μεγαλύτερος ο βαθμός αποτελεσματικότητας για την απορρόφηση ΝΟ3/ΡΟ4.  Εγω απλα θα την "τραβούσα - ξεχύλωνα" έτσι ώστε να απλώσει και να δέχεται περισσότερο φως σε όσο το δυνατόν περισσότερα σημεία της. Και κάθε τόσο το ίδιο μέχρι να μην πάει άλλο. Επίσης μπορείς να φτιάξεις 2 μπαλίτσες και να τις έχεις στο sump σου. και οι 2 θα φωτοσυνθέτουν.

 

Αλίως αν δεν θες να μπείς στην διαδικασία αυτή απλά την κουρεύεις όπως είπε και ο Marou. 

Αν την τραβήξω δεν θα χωράει στο διαμέρισμα. Λέω λοιπόν. Την τραβάω να γίνει πιο λεπτή και κλάδεμα το περίσευμα για χάρισμα. Έτσι δεν είναι πιο καλά? 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου , όσο περισσότερη τόσο καλύτερα !

1 φορά το μήνα φέρνετη τούμπα ώστε να περνούν και η δυο πλευρές φως !

Κάθε φορά που θα φτάνει στο επιθιμιτο μέγεθος κουρευετη ώστε να μην σου δημιουργεί πρόβλημα στον εξοπλισμό σου !

Φίλε Διονύση την κάνω τούμπα πιο συχνά από 1 φορά το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ....αν την τραβήξεις και νομίζεις οτι πάλι είναι πολύ πυκνή (που απο την φώτο δεν μοιάζει για τόσο υπερβολικό) τότε μπορείς να την κουρέψεις όπως λες.

Επίσης έχω την εντύπωση πως επειδη είναι σαν μακαρόνι αν πάρουμε μια ίνα χαετο και την βλεπει φως το 70%  και το αλλο κομμάτι της  30% είναι στο σκοτάδι, τοτε  πιστεύω η ενέργεια της φωτοσύνθεσης καλύπτει τις ανάγκες της σε όλο το μήκος της. 

 

Θελω να πω οτι αν ενα μικρο τμήμα είναι στο σκοτάδι δεν νομίζω να υπάρχει και τόσο σοβαρό πρόβλημα , με την προυπόθεση οτι το 70% της χαετο βλέπει φως.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι νομίζω και εγώ. Δεν έχει σημάδια σήψης είναι υγιέστατη. Όντως η φωτο ξεγελάει. Το πάχος της μπάλας είναι περίπου 25 εκ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...