Jump to content

Ποιό διαχυτήρα?


Recommended Posts

Καλημερα σας! Μες την βδομαδα θα παρω το συστημα co2 αυτο http://olympia-p.gr/el/co2/187-%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%83%CE%B5%CF%84-co2-aquarium-2kg.html.Περιεχει ενα γυαλινο διαχυτηρα και απο οτι διαβαζω καλυτερα να βαλω ενα εξωτερικο.Για να τον δινουν σετ δεν θα κανω την δουλεια μου με αυτον?Χρειαζομαι αλλο?Το μανομετρο πειραζει που ειναι μονο?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι και ο γυαλινος. Δεν χρειαζεσαι προς ωρας κατο αλλο. Βαλτο και κρατησε μας ενημερους. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το πλεονεκτημα του εξωτερικου διαχυτηρα ειναι οτι δεν φαινεται. Δεν εχεις εξτρα εξοπλισμο μεσα στο ενυδρειο. Κατα τα αλλα αν ο κεραμικος ειναι καλος και σπαει σωστα τις φυσαλιδες το μονο που χρειαζεται ειναι καλη κυκλοφορια κ εισαι οκ. Και το μανομετρο με μια ενδειξη (πιεση μπουκαλας) μια χαρα ειναι. Απλα θα προτεινα να μη παρεις την ηλεκτροβανα. Καλυτερα να δουλευει συνεχεια το CO2. 

Link to comment
Share on other sites

Το πλεονεκτημα του εξωτερικου διαχυτηρα ειναι οτι κανει 100% διαχυση του co2 και δεν βλεπεις καθολου φυσαλιδες μεσα στο ενυδρειο.

Οτι καλυτερο μπορεις να εχεις για διαχυση.

Ο γυαλινος καλος ειναι αλλα μπουκωνει ευκολα και θελει συχνα καθαρισμα.Επισης και η διαχυση ειναι ψιλομετρια. Βεβαια υπαρχουν και πολλοι καλοι γυαλινοι αλλα ειναι ακριβοι.

Εγω για εσωτερικο διαχυτηρα προτειμω τον bazooka,καμια σχεση με τον γυαλικο και δεν μπουκωνει σχεδον ποτε και βγαζει παρα πολυ ψιλες φυσαλιδες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα παρω ηλεκτροβανα,θα δουλευει συνεχεια.Το μπαζουκα μπαινει στο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν σου δωσει αυτο το σωληνα για το διοξειδιο δεν κανει.

Θελει αλλο σωληνα ποιο σκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δινει μαλακο σωληνακι αυτος στο σετ? Να του ζητησω αλλο? Υποτιθεται οτι εναι ειδικος

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται οτι το co2 ξερενει το απλο σωληνακι σιλικονης που βαζουμε στις αεραντλίες. Παρε αυτο να κανεις τη δουλειά σου τωρα κ καποια στιγμη το αλλαζεις με σωληνακι για co2 που θα βρεις σε ενυδρειακα καταστηματα. Εγω στο ενα ενυδρειο μου το χρησιμοποιώ κανα χρονο κ δεν εχει παθει ακομα κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!! Κατι τελευταιο. Το Ph μεταβαλετε αμμεσα? Οταν κανω αλλαγη νερου καθε βδομαδα θα το κλεινω για λιγο.Δεν θα εχω πολλες αυξομειωσεις ετσι? ή ειναι μικρες και δεν επηρεαζουν τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!! Κατι τελευταιο. Το Ph μεταβαλετε αμμεσα? Οταν κανω αλλαγη νερου καθε βδομαδα θα το κλεινω για λιγο.Δεν θα εχω πολλες αυξομειωσεις ετσι? ή ειναι μικρες και δεν επηρεαζουν τα ψαρια?

 

Το ph πεφτει σιγα σιγα,μεσα σε 1-2 πιστευω αλλα αυτο δεν μπορει να το υπολογισει κανεις,εξαρταται απο πολλα πραγματα.

Μη κλεινεις τιποτα οταν κανεις αλλαγη νερου,δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Και να μην το κλεινω.αφου μπαινει καινουργιο νερο μεσα δεν θα αυξανεται το ph?

Link to comment
Share on other sites

Και τι σχεση εχει αυτο? Επειδη θα ανεβαινει λιγο το ph?

Δεν κλεινουμε το co2 οταν κανουμε αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Και τι σχεση εχει αυτο? Επειδη θα ανεβαινει λιγο το ph?

Δεν κλεινουμε το co2 οταν κανουμε αλλαγη νερου.

 

+1

Βασικά δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...